Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Fundacja prywatna - czyli o tym jak zabezpieczyć swój majątek

4 lutego 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Fundacja prywatna - czyli o tym jak zabezpieczyć swój majątek
Osoby prowadzące działalność gospodarczą szukają skutecznych rozwiązań na zabezpieczenie swojego kapitału na okoliczność rozmaitych kryzysów. Jednym z rozwiązań jest powołanie fundacji prywatnej. Niestety, obecnie w Polsce nie uchwalono jeszcze dokładnych regulacji prawnych dotyczących powoływania tego typu fundacji. Według zapowiedzi rządu, projekt ustawy dotyczący fundacji rodzinnych ma trafić do parlamentu w pierwszej połowie 2022 roku.

Zobacz też: Firmowe oszczędności. Jak je zainwestować? 

Czym jest fundacja prywatna?

W chwili obecnej nie istnieje ustawowa definicja fundacji prywatnej. Prawnicy wskazują jednak, że jest to osoba prawna powoływana w celu zarządzania majątkiem przekazanym przez fundatora w określony przez niego sposób. Właściciel fundacji może dysponować zgromadzonym majątkiem na rzecz beneficjentów. 

W ustawie o fundacjach z 6 kwietnia 1984 r. czytamy, że "fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami". Oznacza to, że fundację mogą uruchomić nie tylko osoby prawne, ale również osoby fizyczne. 

Warto nadmienić, że w polskim prawodawstwie do tej pory nie wyszczególniono instytucji fundacji rodzinnej (prywatnej), która miałaby na celu zabezpieczenie majątku na okoliczność śmierci właściciela firmy (spadkodawcy). W związku z tym, obecnie przedsiębiorcy, którzy chcą zabezpieczyć swoje pieniądze, uruchamiają typową fundację oraz korzystają z regulacji mówiącej o celach "społecznie lub gospodarczo użytecznych" jej utworzenia. 

W jakich krajach działają fundacje prywatne?

Fundacje prywatne z powodzeniem funkcjonują w krajach takich jak Austria, Niemcy, Szwajcaria czy Liechtenstein. W polskim Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają obecnie prace nad stworzeniem projektu ustawy wprowadzającego do polskiego systemu prawa instytucji fundacji rodzinnej. Rozwiązania prawne mają być wzorowane na tych funkcjonujących w krajach zachodnich. 

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Doradca Klienta - Nowy Elektromarket

PeoplePro

 • Środa Wielkopolska
Dodana

Video

Fundacje prywatne w Polsce

W pierwszej połowie 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekaże do parlamentu projekt ustawy o fundacji prywatnej (rodzinnej). Do tej pory w polskim prawie nie funkcjonowała instytucja fundacji prywatnej. Jak podkreśla ministerstwo, wprowadzenie tej ustawy przyczyni się do "poprawy otoczenia prawnego sukcesji firm w szczególności w związku ze zmianami pokoleniowymi". 

Zdaniem inicjatorów ustawy idea fundacji rodzinnej jest oparta przede wszystkim na założeniu, że biznes i rodzina są od siebie oddzielone w sensie prawnym. Majątek rodzinny zostaje własnością fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna ma działać jak swego rodzaju skarbiec rodzinny, dzięki któremu będzie można przechować oszczędności. Dzięki tej instytucji możliwe będzie zapewnienie rodzinie pieniędzy oraz zrealizowanie wizji fundatora. Fundacja rodzinna ma pomagać istnieć firmom z pokolenia na pokolenia oraz zabezpieczać potrzeby członków rodziny. 

 

Uchwalenie ustawy o fundacjach prywatnych w Polsce przyczyni się do:

 • poprawy procedur w zakresie sukcesji w w wielopokoleniowych firmach rodzinnych,
 • efektywniejszego budowania pozycji przez silne, rodzime firmy,
 • zwiększenia ochrony kapitału należącego do firm rodzinnych,
 • zwiększenia możliwości firm rodzinnych w zakresie realizacji inwestycji.

 

Co umożliwia fundacja prywatna

Fundatorami będą mogły być wszystkie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Fundacja rodzinna będzie mogła być utworzona również przez kilku fundatorów. 

Instytucja fundacji prywatnej będzie korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli polskich, wielopokoleniowych firm. Planowanie działalności biznesowej w kontekście długoterminowym stanie się znacznie łatwiejsze, ponieważ dziedziczenie udziałów w spółkach będzie zdecydowanie łatwiejsze. 

Według ustawy powołanie fundacji prywatnej ma umożliwiać: 

 • właściwe zarządzanie, gromadzenie oraz ochronę majątku przekazaną przez fundatora,
 • zagwarantowanie środków dla beneficjentów, czyli członków rodziny fundatora, dzięki czemu możliwe będzie dalsze prowadzenie działalności gospodarczej po jego śmierci. 

Poprzez fundację prywatną można będzie także rozdzielić zyski z majątku rodzinnego między osoby, które były zaangażowane w prowadzenie działalności oraz osoby, które nie uczestniczyły w budowaniu jej marki. W ten sposób nie będzie występowało zagrożenie dla integralności majątku rodzinnego. Nie pogorszy się także płynność finansowa spółek zarządzanych przez członków rodziny. 

Fundacja prywatna a zabezpieczenie majątku

Powołanie fundacji prywatnej jest świetnym sposobem na zabezpieczenie majątku przed rozdrobnieniem w ramach spadkobrania. Majątek przekazany fundacji zostanie oddzielony od majątku osobistego fundatora.

Fundator będzie miał pełne prawo do kształtowania statutu fundacji w wybrany przez siebie sposób. Fundacja stanie się jedynym właścicielem przekazanego majątku, dlatego wierzyciele beneficjentów oraz samego fundatora nie będą mogli czerpać z jej aktywów, by odzyskać pieniądze. 

Podsumowanie:
 • Fundacja prywatna to osoba prawna powołana do zarządzania majątkiem przekazanym przez fundatora.
 • W Polsce nie istniała do tej pory instytucja fundacji prywatnej, ale w pierwszej połowie 2022 roku planowane jest przekazanie projektu ustawy o fundacji prywatnej do parlamentu.
 • Fundacja prywatna może być korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli wielopokoleniowych firm, umożliwiając dziedziczenie udziałów w spółkach w kontekście długoterminowym i rozdzielenie zysków z majątku rodzinnego.
 • Powołanie fundacji prywatnej pozwala na zabezpieczenie majątku przed rozdrobnieniem w ramach spadkobrania i uniknięcie zagrożenia dla integralności majątku rodzinnego.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest fundacja prywatna (rodzinna)?

Fundacja prywatna to osoba prawna, która jest powoływana w celu zarządzania majątkiem przekazanym przez fundatora w określony przez niego sposób. Powołanie fundacji prywatnej jest sposobem na ułatwienie procedury przekazywania firmy przedstawicielom następnego pokolenia.

Jakie są regulacje prawne dotyczące fundacji rodzinnych w Polsce?

W naszym kraju do tej pory nie uchwalono regulacji prawnych dotyczących fundacji rodzinnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem ustawy, który ma być rozpatrywany przez Sejm w pierwszym półroczu 2022 roku.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Makola

Makola

Myślę, że fundacja prywatna to ważny krok w kierunku poprawy prawa spadkowego dla firm w Polsce. To rozwiązanie umożliwi właścicielom umacnianie pozycji firm na rynku.
Rafał Twardowski

Rafał Twardowski

Wprowadzenie fundacji prywatnej może przyczynić się do poprawy otoczenia prawnego firm w Polsce. To może przyciągnąć inwestorów i stworzyć nowe miejsca pracy.
Setka

Setka

Myślę, że to naprawdę ciekawa i innowacyjna propozycja. Fundacja prywatna pozwoli na zabezpieczenie majątku, co może być korzystne dla właścicieli firm.
Harnik

Harnik

Moim zdaniem wprowadzenie fundacji prywatnej jest dobrym pomysłem. Umożliwi to właścicielom firm zabezpieczenie swojego majątku, a także długoterminowe planowanie biznesowe.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.