Własna firma

Jak wybrać najlepszy system ERP?

1 czerwca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

6 komentarzy
Jak wybrać najlepszy system ERP?
Inwestycja w nowoczesny system ERP pomaga firmie usprawnić funkcjonowanie poszczególnych działów, poprawia przepływ informacji oraz poprawia proces obsługi klienta. W dzisiejszych czasach bez odpowiedniego ERP osiągnięcie branżowego sukcesu może być niezwykle trudne. Jakie są zalety oprogramowania ERP?O czym należy pamiętać poszukując takiego systemu dla swojej firmy?

Historia systemów ERP

Pierwowzory dla systemów ERP powstały krótko po zakończeniu drugiej wojny światowej. Były to tzw. systemy MRP, czyli modele służące do planowania potrzeb materiałowych. Pierwszy MRP zaprojektowano już w 1964 roku. Został on uruchomiony w firmie Black and Decker.

W 1980 stosowało go przeszło 8 tysięcy przedsiębiorstw na całym świecie. Obecnie zarówno systemy ERP jak i MRP są niezbędne do tego, aby firma mogła funkcjonować w sposób wydajny oraz sprawnie odpowiadać na rosnące oczekiwania swoich klientów.

Czym są i jak działają systemy ERP - czy system ERP jest dla mojej firmy?

System ERP, z angielskiego Enterprise Resource Planning to oprogramowanie, które pomaga w usprawnieniu zarządzania zasobami należącymi do przedsiębiorstwa oraz w zorganizowaniu pracy w poszczególnych działach firmy. Mowa tutaj o bardzo różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa: sprzedaży, zarządzaniu kadrami, zaopatrzeniu, produkcji, finansach, księgowości czy zarządzaniu magazynem i planowaniu materiałowym.

To Cię powinno też zainteresować: Oferty pracy dla wdrożeniowców w miastach

Jednym z najważniejszych wyróżników systemu ERP jest praca na jednej, uniwersalnej bazie danych. Dzięki temu pracownicy z różnych działów widzą wszystkie zmiany wprowadzane przez swoich kolegów, co pozwala na szybkie reagowanie i podejmowanie działań w sytuacjach kryzysowych. W dobrym systemie ERP implementowany jest także wygodny interfejs, który umożliwia wygodną, swobodną pracę wszystkim zatrudnianym osobom.

Video

Systemy ERP są narzędziami modułowymi i w pełni otwartymi, dlatego ich wprowadzanie może mieć charakter wieloetapowy. ERP można zintegrować ze wszystkimi dotychczas funkcjonującymi w firmie systemami oraz jednocześnie instalować kolejne moduły. System ERP to niezwykle przydatne narzędzie informatyczne, które jednocześnie wyróżnia prostota obsługi.

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Bielsk Podlaski
Dodana
Dodana
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Bielsko-Biała
Dodana

System ERP a CRM - Czym różni się program klasy ERP?

CRM były pierwowzorami dla systemów ERP. W czym tkwi różnica pomiędzy nimi? CRM, z angielskiego Customer Relationship Management, zarządzanie relacjami z klientami, to określenie dla specjalnej bazy, która służy do obsługiwania wszystkich kontrahentów danego przedsiębiorstwa. Dzięki niej można budować relację, a pracownicy mają stały podgląd na całą historię wszystkich kontaktów. CRM to rewelacyjne narzędzie dedykowane handlowcom.

To Cię powinno też zainteresować: Darmowe czy płatne programy do księgowania?

Czym różni się CRM od ERP? To proste. ERP jest oprogramowaniem kompleksowym, które pomaga zarządzać wszystkimi procesami zachodzącymi w firmie, w tym także działem sprzedaży. W skład ERP wchodzi właśnie CRM.

Systemy CRM w firmie

Gdzie się sprawdzi system ERP?

W jakich branżach najlepiej zainwestować w zintegrowany system służący do zarządzania przedsiębiorstwem? Jakie firmy najbardziej potrzebują systemów ERP? Co do zasady, ERP doskonale sprawdza się w instytucjach charakteryzujących się przejrzystą strukturą, gdzie ewidencjonowanie poszczególnych działań w oparciu o określone kryteria nie jest żadnym problemem.

To Cię powinno też zainteresować: Systemy czasu pracy w polskim ustawodawstwie

Specjaliści podkreślają, że najefektywniej ERP działa w instytucjach bankowych, funduszach oraz w handlu. To właśnie tam ERP znacząco usprawnia prowadzenie relacji z klientami. ERP jest także nieocenionym wsparciem w monitorowaniu całej pracy instytucji oraz w standaryzowaniu podejmowanych przez nią działań.

Video

Funkcjonalności systemu ERP

Podczas podejmowania decyzji o zaimplementowaniu systemu ERP w firmie należy uwzględnić m.in. funkcjonalności, które będzie on oferował. Najlepiej, gdy grono ekspertów przygotuje konkretną listę wymagań, które powinien spełniać zamawiany produkt.

Warto wiedzieć, że klasyczne wersje systemów ERP są zazwyczaj bardzo do siebie podobne i każda z nich pozwala na wykonywanie prostych, standardowych czynności, takich jak tworzenie faktur bądź dokumentów PZ. Ustalając wymogi w zakresie funkcjonalności należy zatem szczególną uwagę zwracać na te zadani i procesy, które są oryginalne i charakterystyczne wyłącznie dla naszej firmy, przez co w innych przedsiębiorstwach nie są stosowane zbyt często.

Oto przykładowe cele, które można osiągnąć dzięki skutecznemu wprowadzeniu systemu ERP w firmie:

 • Podwyższenie standardów obsługi klienta. Właściwa implementacja ERP w firmie pozwala na przetwarzanie wielu danych na temat klientów (m.in. na temat ich aktywności, decyzji zakupowych itd.). To z kolei pomoże w stworzeniu odpowiedniej strategii komunikacji, dzięki której klienci będą chętniej decydowali się na robienie zakupów w naszej firmie.
 • Zwiększenie efektywności produkcji - minimalizacja kosztów, automatyzacja i lepsze planowanie.
 • Usprawnienie zarządzania finansami. System ERP jest nieocenionym wsparciem w przeorganizowaniu zarządzania finansami w firmie. Jego implementacja zmniejsza ryzyko popełniania błędów oraz daje nieograniczony wgląd we wszystkie ważne informacje na temat firmy.
 • Optymalizacja łańcucha dostaw oraz zmniejszenie kosztów magazynowania towarów.
Systemy ERP w nowoczesnej firmie

Kiedy jest czas na wdrożenie systemu ERP?

Kiedy jest najlepszy czas na wdrożenie systemu ERP w naszej firmie? Wtedy, gdy zauważamy, że choć jeden z obszarów naszego przedsiębiorstwa działa znacznie gorzej od pozostałych.

Oto, kiedy warto poważnie rozważyć implementację ERP w firmie:

 1. Gdy obieg informacji w przedsiębiorstwie jest bardzo powolny, co powoduje, że sprawne zarządzanie jest niemożliwe. Scentralizowanie wszystkich danych firmowych w jednym miejscu w ramach systemu ERP to najlepsza recepta na powolny obieg informacji w firmie. ERP zapewnia zarówno integrację działów firmy jak i wszystkich systemów.
 2. Gdy konkurencja podbiera nam klientów. Jeśli zauważamy postępujący spadek liczby klientów, którzy decydują się na skorzystanie z usług konkurencji, jest to dzwonek alarmowy wskazujący, że coś w naszej firmie jest nie tak. Tylko system ERP pomoże w dogonieniu konkurencji pod względem technologicznym, organizacyjnym i logistycznym, co pozwoli odzyskać utraconych klientów oraz pozyskać nowych.
 3. Gdy w firmie często następują niedobory lub nadwyżki magazynowe. Stany magazynowe to kolejny ważny wskaźnik, który decyduje o ciągłości produkcji oraz wysokości zysków. Zbyt wysokie stany magazynowe mogą spowodować, że firma będzie narażona na ponoszenie niepotrzebnych, dodatkowych kosztów. Z kolei jeżeli będą one zbyt małe, może to doprowadzić do niezadowolenia klientów, którzy zbyt długo będą musieli czekać na dostarczenie zamówionych przez siebie produktów. Jednym z podstawowych założeń systemu ERP jest zoptymalizowanie procesu magazynowania i produkcji w taki sposób, aby stany magazynowe zawsze były na optymalnym poziomie.
 4. Gdy proces produkcji nie jest wydajny. Jeżeli firma nie inwestuje w pracowników oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, może to doprowadzić do tego, że proces produkcji będzie bardzo mało wydajny i kosztowny. Jeżeli zaobserwowaliśmy w swojej firmie spadek wydajności produkcji, warto poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem systemu ERP. Jedną z podstawowych korzyści wynikających z implementacji ERP w firmie jest wzrost wydajności.

Jak wybrać system ERP? Ile kosztuje - modele zakupu systemu ERP

Jak wybrać system ERP? Dostępne rozwiązania ERP na rynku są mocno zróżnicowane, dlatego wielu przedsiębiorców może mieć problem z podjęciem decyzji. Należy pamiętać o tym, że najważniejsze jest to, aby ERP posiadał jak najwięcej możliwości w wersji standardowej. Oprócz tego, należy także zadbać o jego personalizację w taki sposób, aby ERP odpowiadał specyfice działania konkretnej firmy. W zależności od branży, w której działamy, konieczne może okazać się skorzystanie z dodatkowych, specjalnych funkcji tego systemu.

Jak wybrać właściwy system ERP w firmie

System ERP powinien być jak najbardziej otwarty, aby można było wprowadzać w nim na bieżąco konieczne zmiany oczekiwane przez kierownictwo oraz pracowników poszczególnych działów. Tylko wtedy ERP sprawi, że wydajność pracy się poprawi, a zyski będą rosły. Kupując system klasy ERP trzeba także zweryfikować, czy oferująca go firma zagwarantuje nam wsparcie podczas jego wdrażania a także w późniejszym czasie.

Ile kosztuje wdrożenie ERP w firmie? Ile wynosi cena za oprogramowanie ERP? Te pytania zadaje sobie wielu przedsiębiorców zastanawiających się nad wdrożeniem tego nowoczesnego systemu w swoich organizacjach. Dokładna cena uzależniona jest od bardzo wielu zróżnicowanych czynników, takich jak wielkość oraz profil działalności, oferowane przez program funkcjonalności, koszt licencji, koszt uruchomienia oraz serwis a także koszt infrastruktury.

Podsumowanie:
  • Systemy ERP są niezbędne dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa i zarządzania jego zasobami w różnych obszarach działalności, takich jak sprzedaż, produkcja, finanse czy kadry.
  • Systemy ERP działają na jednej bazie danych, co umożliwia łatwe reagowanie na sytuacje kryzysowe i swobodne korzystanie z informacji przez pracowników z różnych działów.
  • Najlepiej wdrożyć system ERP w firmie, gdy zauważymy, że choć jeden z jej obszarów funkcjonuje znacznie gorzej od pozostałych.
  • Podczas wyboru systemu ERP należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalności, personalizację oraz koszty, które mogą być zróżnicowane w zależności od branży i potrzeb firmy.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest system ERP?

ERP, Enterprise Resource Planning, to specjalne oprogramowanie, które umożliwia sprawne planowanie różnych zasobów przedsiębiorstwa. Dzięki niemu wszystkie działy firmy mogą komunikować się ze sobą w sposób swobodny, gdyż otrzymują dostęp do kompleksowej, wspólnej bazy danych. System ERP pomaga gromadzić i porządkować dane, co z kolei przekłada się na wzrost wydajności produkcji.

W jakich firmach sprawdzi się system ERP?

ERP najlepiej sprawdza się w firmach z przejrzystą strukturą, czyli w branżach takich jak handel, bankowość oraz w funduszach.

Kiedy warto zainwestować w system ERP?

W system ERP warto zainwestować m.in. gdy: • obieg informacji w firmie jest bardzo powolny, • proces proces produkcji jest mało wydajny, • konkurencja depcze nam po piętach, • w firmie często mają miejsce nadwyżki lub braki magazynowe, co potęguje koszty.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

warsztat

warsztat

Bardzo ciekawy artykuł, polecam go każdemu przedsiębiorcy. Uważam, że wdrożenie systemu ERP jest niezbędne, aby firma mogła rozwijać się i konkurować na rynku.
Yola

Yola

Czy w CV warto zaznaczać znajomość systemu ERP? Czy pracodawcy uśmiechną się na takie kwalifikacje?
Karolina

Karolina

Ciekawy artykuł, ale nie mam pojęcia po co mi ta wiedza. Mam nadzieję, że w przyszłości będę pracował w firmie, która korzysta z takiego systemu.
Bułgar

Bułgar

Wykorzystanie systemu ERP w firmie na pewno wprowadzi wiele ułatwień i usprawnień w codziennej pracy. Jestem przekonany o jego wartości.
Jolka

Jolka

Na rynku działa kilku dużych graczy wyspecjalizowanych w tym produkcie. Systemy takie są analogiczne do siebie i łatwo się przestawiać.
klaud

klaud

Jako nowy właściciel firmy, spróbuj zacząć od małych rzeczy i zawęź koncentrację. Wiele jest porad w sieci związanych z ERP i można łatwej wybrać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.