Własna firma

Case study w marketingu firmy: Jak napisać najlesze case study? Metoda studium przypadku krok po kroku

23 kwietnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

6 komentarzy
Case study w marketingu firmy: Jak napisać najlesze case study? Metoda studium przypadku krok po kroku
Case study, czyli studium przypadku, to jeden z rodzajów contentu, który może być niezwykle przydatny w procesie pozyskiwania nowych klientów. Dobrze napisany case study pomaga w budowaniu pozycji firmy oraz wywoływaniu popytu na określone produkty i usługi. Wyniki pracy nad case study mogą zaskoczyć wielu niedowiarków. W niniejszym artykule doradzamy, jak napisać najlepsze studium przypadku krok po kroku.

Czym z definicji jest pojęcie case study?

Case study, czyli studium przypadku, to pojęcie, które wzbudza coraz większe zainteresowanie. Specjaliści często zwracają uwagę, jak duże korzyści wiążą się z inwestowaniem w tę formę przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

To może Cię również zainteresować: Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki

Czym z definicji jest pojęcie case study? W największym skrócie jest to opis konkretnej realizacji. W tym ujęciu studium przypadku opisywane jest przez ekspertów zdecydowanie najczęściej. Jego podstawowym celem jest dokładne opisanie tego, w jaki sposób zrealizowano konkretny projekt.

Dlaczego przykłady case study to jedyny w swoim rodzaju format?

Co wyróżnia case study od innych formatów? Jak wiemy, każda firma reklamuje się hasłami typu "Jesteśmy liderem w branży", "Nasze usługi to gwarancja bezpieczeństwa i satysfakcji", "Zaufały nam już tysiące zadowolonych klientów" itd. Studium przypadku stosuje się, by udowodnić zainteresowanym klientom, że wszystkie te hasła reklamowe mają pokrycie w rzeczywistości.

biznesowe case study

Firma stosująca case study zamiast niepotrzebnych przechwałek nie owija w bawełnę, tylko konkretnie opisuje i udowadnia swoje osiągnięcia. Pokazanie tego, w jaki sposób wykonywane są w przedsiębiorstwie konkretne zadania, może wzbudzić naprawdę ogromne zainteresowanie wśród potencjalnych klientów. Dla osób, które mają kontakt z taką firmą po raz pierwszy, jest to znak, iż rzeczywiście jest ona "profesjonalistą w swojej branży".

W jakich branżach stosuje się case study?

W jakich branżach case study pełni niezwykle istotną rolę? Przede wszystkim w branży graficznej oraz fotograficznej. Ponadto studium przypadku powinno być nieodłącznym elementem pracy firm tworzących strony internetowe. Studium przypadku przydaje się zawsze wtedy, gdy przeciętnemu klientowi trudno jest samodzielnie wyobrazić sobie, jakie usługi oferuje konkretna firma. Zaprezentowanie mu dotychczasowych efektów pracy w czytelnej, zrozumiałej postaci, może przekonać go do tego, by skorzystał z jej usług.

To może Cię również zainteresować: Portfolio - ważny dodatek do CV

Jak widać, w dzisiejszych czasach bez case study ani rusz. Wszyscy przedsiębiorcy - bez względu na to, w jakich branżach działają, powinni jak najszybciej zainwestować w tę formę contentu. Dzięki niej mają szansę na dotarcie do znacznie szerszego grona odbiorców, co pomoże im osiągnąć wyższą pozycję rynkową. Tutaj nasuwa się jednak podstawowe pytanie: jak napisać studium przypadku? Odpowiadamy na nie w kolejnych częściach artykułu.

zbieranie portfolio do case study

Szablon Case Study: właściwa struktura i chronologia w dobrym studium przypadku

Case study to opis konkretnego procesu. Dobre studium przypadku musi wyróżniać się przede wszystkim właściwą strukturą oraz chronologią. Nie wolno prezentować w nim przypadkowo wybranych ilustracji, danych czy faktów. Wszystkie treści muszą być dobrane w staranny, odpowiednio zaplanowany sposób. W case study niezwykle istotna jest również optymalna kompozycja, a więc wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

W przypadku, gdy w studium przypadku brakuje odpowiedniej struktury, chronologii i kompozycji, czytanie takiego dokumentu jest bardzo problematyczne. Czytający je internauta najpewniej nie zostanie przekonany do skorzystania z oferowanych przez nas usług. Z kolei, gdy zostaną zachowane wszystkie wspomniane zasady, case study będzie czytało się z łatwością, dlatego szanse na wzbudzenie zainteresowania w danym czytelniku będą wysokie.

materiały do case study

Merytoryka w opracowaniu: analizowanie case study

Decydując się na stworzenie studium przypadku, warto także zastanowić się nad kwestią analizy.

W sposób szczególny należy pomyśleć nad następującymi kwestiami:

 • Kto najczęściej będzie czytał przygotowane studium przypadku?
 • Skąd trafiają użytkownicy na naszą stronę internetową?
 • Jak zachowują się internauci odwiedzający naszą stronę?
 • Co zrobić, by zachęcić internautów do przeczytania case study?

Wielu autorów na koniec wpisu zachęca czytelników do zapisania się na listę remarketingową. Dzięki temu będzie można przesyłać do nich powiadomienia odnośnie kolejnych studiów przypadku, które są godne zainteresowania. Kejsy są rewelacyjnym rozwiązaniem zarówno na poszukiwaniu nowych klientów jak i utrzymywanie zainteresowania ofertą wśród klientów dotychczasowych.

Co należy umieścić a czego unikać?

Kwestią bardzo ważną, o której należy pamiętać podczas przygotowywania case study, to stosowanie odpowiedniego języka. Dobór słownictwa pełni niezwykle istotną rolę. Przede wszystkim, trzeba wystrzegać się lania wody, tzw. pustosłowia. Zamiast opisywać, jak piękny jest stworzony przez nas projekt, lepiej jest podać kilka konkretów, a następnie przedstawić dowód w postaci zdjęć czy ilustracji. Czytelnik ma swój rozum i potrafi samodzielnie zweryfikować, czy coś jest dobre, czy nie. Nikt nie lubi, kiedy prowadzi się go za rączkę i narzuca mu się określone poglądy na jakiś temat.

jak napisać case study

To może Cię również zainteresować: Poszukiwanie pracownika

Dobry twórca kejsów wie także, że w tym formacie nie wolno posługiwać się językiem specjalistycznym. Case study musi być zrozumiałe dla każdego czytelnika. Nawet takiego, który nigdy wcześniej nie miał kontaktu z daną tematyką. W studium przypadku najważniejsze jest to, aby w zrozumiały, prosty sposób, wytłumaczyć odbiorcy, na czym polega nasza praca. Branżowe określenia wcale tutaj nie pomogą, a wręcz przeciwnie - sprawią, że czytelnik się zniechęci i po przeczytaniu kilku linijek tekstu opuści stronę.

Siłę przekonywania tracą case studies, które popełniają poniższe błędy:

 1. Stosowanie specjalistycznego języka, przez co case study jest niezrozumiałe dla przeciętnego czytelnika.
 2. Case study jest zbyt długie oraz zawiera wiele nieprzydatnych informacji, przez co czytelnicy mają problem ze znalezieniem tego, co ich naprawdę interesuje.
 3. Case study jest zbyt krótkie - koncentruje się wyłącznie na zaletach danego rozwiązania bez omówienia korzyści dla użytkowników.
 4. Brak relacji klientów. Cytaty klientów mogą być tym elementem, który przekona czytelników do skorzystania z oferty naszej firmy. Powinny to być autentyczne słowa prawdziwych klientów, a nie wymyślone historyjki.
 5. Case study jest zmyślone. Najgorszy błąd, jaki może popełnić twórca studium przypadku. Fałsz prędzej czy później zostanie wykryty, co doprowadzi do utraty wiarygodności nawet na długie lata. Pisanie prawdy popłaca (dosłownie).

Jaka forma case study najlepiej się sprawdza?

Aby przygotowane przez nas studium przypadku wzbudziło spore zainteresowanie, musi także koniecznie wyróżniać się odpowiednią formą. Bez tego zrobienie dobrego wrażenia na potencjalnym kliencie może być dużym wyzwaniem. Co zrobić, aby osiągnąć ten cel? Przede wszystkim studium przypadku nie może zawierać suchego tekstu. Należy dodać do niego jak najwięcej zdjęć, infografik czy wykresów. Dzięki nim czytelnicy będą mogli sami wyobrazić sobie, co mamy im do przekazania.

case study firmy

Zwłaszcza, gdy kejs traktuje o jakimś skomplikowanym procesie, dobrym rozwiązaniem jest przedstawienie go za pomocą środków wizualnych - schematów, ilustracji czy grafów. W przypadku, gdy konkretny fragment jest bardzo istotny, można go pogrubić lub zapisać kursywą. Wpłynie to na jeszcze lepszy odbiór oraz wywoła u czytelników pozytywne wrażenia.

Jaką formę powinno mieć case study? W tym względzie panuje tak naprawdę pełna dowolność. Przygotowanego kejsa możemy umieścić zarówno jako wpis na stronie, ale również w formie prezentacji Power Point czy pliku PDF do pobrania. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Jeżeli posiadamy swoją stronę internetową, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu dodanie nowego wpisu, w którym umieścimy przygotowanego kejsa.

Co zrobić, by jak najwięcej osób przeczytało studium przypadku ze strony internetowej? Odpowiedź jest prosta: należy zadbać o jak najszersze działania reklamowe. Informację o przygotowanym kejsie można np. umieścić na portalach społecznościowych lub "na żywo" podczas wizyty klientów w naszej firmie. Jeżeli któryś z klientów nie ma dostępu do internetu, możemy również zaproponować mu wydrukowanie kejsa i przekazanie go w formie papierowej.

Podsumowując, podstawową formą do przygotowania case study powinien być wpis na stronie internetowej. Pozostałe formy, np. prezentacja Power Point czy papierowa wersja, powinny pełnić rolę drugorzędną w zależności od charakterystyki grupy docelowej.

Video

Business case - gdzie szukać inspiracji i przykładów?

Ciekawych przykładów business case należy szukać przede wszystkim u konkurencji. Firmy z naszej branży z pewnością zaproponowały już swoim klientom podobne rozwiązania. Wzorowanie się na najlepszych to świetna strategia na osiągnięcie sukcesu. Dzięki temu mamy szansę na to, aby nasze case study było jeszcze lepsze.

Podsumowanie:
 • Case study to opis konkretnego projektu lub procesu, który ma na celu udowodnienie osiągnięć danej firmy i przekonanie potencjalnych klientów do skorzystania z jej usług.
 • Studium przypadku powinno być nieodłącznym elementem pracy firm tworzących strony internetowe.
 • Dobre case study powinno wyróżniać się właściwą strukturą, chronologią i kompozycją oraz unikać stosowania języka specjalistycznego i pustosłowia.
 • Case study jest szczególnie istotne w branżach graficznej oraz fotograficznej, gdzie prezentacja dotychczasowych efektów pracy jest kluczową kwestią.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest case study?

Kejs, czyli studium przypadku, to jedna z form contentu, która polega na opisywaniu dotychczasowych realizacji firmy krok po kroku. Dzięki niej klient może na własne oczy przekonać się, że dana firma rzeczywiście posiada kompetencje do świadczenia określonych usług.

Jak tworzyć case study?

Case study należy tworzyć w oparciu o kilka prostych zasad: 1. Stosowanie prostego, zrozumiałego języka. 2. Skupianie się na wartości danego projektu dla konkretnego klienta. 3. Posługiwanie się zdjęciami i infografikami, co pozwala czytelnikom łatwiej zrozumieć istotę problemu. 4. Posługiwanie się cytatami klientów, którzy w przeszłości mieli okazję korzystać z naszą firmą.

W jakich branżach case study najlepiej się sprawdza?

Case study najlepiej sprawdza się w branżach, w których przeciętny klient może mieć problemy z samodzielnym zwizualizowaniem efektów pracy konkretnej firmy. Przykładem takiej branży jest m.in. branża informatyczna, gdzie tworzy się strony internetowe. Klient musi po prostu zobaczyć, jakie realizacje w przeszłości tworzyła dana firma. Dzięki temu może podjąć decyzję odnośnie skorzystania z jej usług.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Disney

Disney

Zgadzam się, studium przypadku to bardzo skuteczne narzędzie rekrutacyjne. Pokazanie dokładnie, jak firma działa i na czym polegają jej działania, jest dla nowych pracowników niezwykle wartościowe. Polecam każdemu pracodawcy zainwestowanie w case study jako element swojej strategii rekrutacyjnej.
Zolda

Zolda

Artykuł bardzo przydatny dla osób poszukujących pracy w branży graficznej oraz fotograficznej. Pokazanie efektów pracy jest dla pracodawcy bardzo istotne, a dla mnie jako potencjalnego pracownika daje to informację, jakie wymagania przedsiębiorstwo stawia swoim pracownikom.
Honorata

Honorata

Możliwość zapoznania się z case study jest dla mnie naprawdę cenne. Dzięki temu łatwiej jest mi zdecydować, z którą firmą warto nawiązać współpracę. Cieszę się, że coraz więcej przedsiębiorstw prezentuje swoje osiągnięcia w takiej formie.
Franek

Franek

Bardzo istotny artykuł, który trafia prosto w sedno. Dobrze napisane studium przypadku ma ogromną moc przyciągania klientów, którzy chcą zobaczyć, jak działa dana firma na konkretnych projektach. Polecam inwestycję w tego typu content!
adonis

adonis

Wszystko krok po kroku opisane bardzo ciekawie. Dzięki za artykuł!
Edyta

Edyta

Ciekawie opisany temat. Na początku może być konieczne pozyskanie kapitału zewnętrznego, aby związać koniec z końcem, na przykład pożyczkę dla małej firmy. Realizacja krok po kroku jest ważna i pomocna.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.