Działalność gospodarcza

Co to jest Split Payment - podstawowe informacje o działaniu mechanizmu i najważniejsze zasady stosowania

29 marca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

2 komentarze

Co to jest Split Payment - podstawowe informacje o działaniu mechanizmu i najważniejsze zasady stosowania
Split payment to powszechny już dziś mechanizm płatności, który zabezpiecza nasze interesy, a także uszczelnia system pobierania podatku VAT przez państwo. Kiedy split payment będzie obowiązkowy? Już w roku 2021. Jak działa mechanizm podzielnej płatności? Jakie są nasze obowiązki, gdy stosujemy split payment i co możemy na tym zyskać?

Mechanizm Podzielonej Płatności: zasady działania split payment

Jak działa split payment? Ujmując rzecz najprościej. Na rynku sprzedajemy i kupujemy, więc występuje strona nabywająca i dostarczająca towar. Obrazując rzecz w "ludzkich słowach" - w kiedy działamy przy pomocy split payment nabywca uiszcza opłatę w jednym czasie na dwa rachunki. Wartość netto towaru lub usługi zostaje przekazana na konto usługodawcy lub sprzedającego, a ten drugi rachunek to rachunek, na którym znajdą się podatki VAT od zakupu lub wykonania usługi.

Tak działa split payment. Nie sposób nie zauważyć olbrzymich korzyści z takiego rozwiązania, które w Polsce jest dostępne od lata roku 2018, a które posiada także późniejsze rekomendacje Unii Europejskiej, albowiem zauważono, że ten sposób rozliczeń jest bardziej przejrzysty, transparentny, bezpieczniejszy i pod wieloma innymi względami bardziej opłacalny. Tak, państwa Unii Europejskiej właśnie przechodzą na split payment jako uznany standard. W roku 2021 split payment jest już obowiązkowy dla wielu dziedzin gospodarki. Pora przyjąć to jako fakt.

jak działa split payment?

Split payment - co należy wiedzieć o podzielonej płatności

Idźmy dalej i podajmy kilka niezbędnych faktów o tym, kto decyduje o split payment, jak zrobić przelew w tym systemie, z czym właściwie mamy do czynienia?

Drugi rachunek w płatności dzielonej, a więc ten, na który trafiają pieniądze w formie podatków, jest przeznaczony głównie do opłacania VAT-u. Jest to wielka pomoc dla państwa i całego społeczeństwa, która zapobiega procederowi wyłudzania VAT-u. Jak odzyskać VAT w systemie split payment też jest zagadnieniem prostym: zwroty z podatku są uiszczane na wniosek podatnika. Nadwyżka podatkowa trafia na nasze konto w ciągu 25 dni. Państwo odnosi korzyści, ponieważ kiedy split payment działa, wtedy o wiele trudniej o oszustwa podatkowe, a dla nabywców i sprzedających na rynku także jest to rozwiązanie proste i korzystne.

Gdy nabywający stosuje split payment w swojej księgowości, jego obowiązkiem jest posiadanie rachunku VAT - tego drugiego rachunku, włączonego w model płatności podzielnej. Ten rachunek nie podlega naszej całkowitej kontroli. Mimo to, że środki na tym rachunku należą do nas jako własność, to będzie on służył urzędom do rozliczeń działalności gospodarczej. Nikt nie traci, wszyscy zyskują. Interesy stają się czystsze.

Szukasz pracy?

Projektant - LEROY MERLIN - Olsztyn

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Olsztyn
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

Młodszy diagnosta weterynaryjny

VETLAB Sp. Z o.o.

  • Wrocław
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

Nowy system płatności - korzyści ze split payment

Zresztą korzyści jest znacznie więcej. Rachunek "vatowski" stanowi wydzielony przez bank rachunek należący do rachunku podstawowego, ale jego specyfika pozwala na łatwiejsze rozliczenia. Nie jest tym samym, co rachunek podstawowy, można go traktować jako sub-rachunek, który załatwia za nas wiele roboty przy rozliczeniach podatkowych.

Możemy także liczyć na łatwiejsze odzyskanie zwrotów z podatku. Nie kłopoczemy się o nasze rozliczenia. Biznes, cała gospodarka, funkcjonuje lepiej z nowoczesnym systemem split payment. Przedsiębiorcy używający split payment nie muszą nadmiernie martwić się o rozliczenia z fiskusem. Wszystko zostaje doprowadzone do formy zgodnej z prawem i korzystnej dla wszystkich stron.

split

Split payment - na czym tak naprawdę polega?

Jak działa split payment? Otóż pieniądze za usługi i towary kierowane są na dwa rachunki. To jest właśnie sensem aglicyzmu "split", czyli "rozdział", "rozdzielenie". Płatność wpływa na dwa rachunki. Na pierwszym z nich pobierający płatności (np. za sprzedaż towaru) otrzymuje pełną kwotę netto za wykonanie usługi. Na drugim zaś rachunku są notowane wpływy, które są ważne ze względu na system podatkowy. Przyznajmy, to duże uproszczenie, korzyść przysługująca szczególnie przedsiębiorcom sprzedającym towary i wykonującym usługi.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej i cała UE są dziś skłonne popierać split payment w każdym calu, ponieważ jest to system zabezpieczający również finanse publiczne, a wkład w nie ma każdy przedsiębiorca, który odprowadza podatki i tworzy PKB kraju.

Video

Rodzaj rachunku VAT a split payment

Jeżeli tylko prowadzimy przedsiębiorstwo, to odprowadzamy VAT. Jak działa split payment? Po prostu należności zostają przekierowane na specjalny rachunek, gdzie gromadzimy kwoty należne ze względów podatkowych.

Jeżeli nasza firma posiada kilka rachunków, a my poruszamy się w systemie split payment, to do każdego z tych rachunków zostanie dodany rachunek VAT. Pamiętajmy, że jako przedsiębiorcy mamy tu nadal pole manewru, gdyż zakładane przez banki rachunki VAT różnią się oprocentowaniem, więc należy wybrać taki, który działa na naszą korzyść.

Podzielona płatność - kiedy obowiązuje obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (MPP)

Przepisy są pod tym względem jasne. Obowiązują jedynie trzy warunki, kiedy split payment jest obowiązkowy. Po pierwsze, wartość faktury musi przekroczyć 15 000 PLN. Po drugie, dla split payment załącznik 15 jest ważny - to załącznik do ustawy VAT, który zna każdy przedsiębiorca. Po trzecie: płacenie split payment odbywa się zawsze, kiedy kupujący i sprzedający są na równi płatnikami VAT.

Dla split payment załącznik 15 do ustawy o VAT jest ważny o tyle, iż określa on "usługi i towary wrażliwe", a więc ten rodzaj handlu, który z konieczności (obowiązkowy split payment 2021) zostaje objęty tym systemem rozliczeń.

Przeczytaj więcej na temat: Wydłużenie stosowania starej PKWiU w podzielonej płatności - cele i klasyfikacje PKWiU

Jak ubiegać się o zwrot środków zgromadzonych na rachunku VAT?

Nasz rachunek VAT należy do nas, ale nie możemy dowolnie nim zarządzać. Przekaz środków z tego rachunku wymaga specjalnego wniosku, a więc wejścia w sprawy urzędowe. To Urząd Skarbowy ostatecznie podejmuje decyzję. Urzędnik ma ma nawet dwa miesiące na podjęcie decyzji. Jak odzyskać VAT ze split payment? Istnieje tylko jedna droga. Jest nią złożenie wniosku do US i oczekiwanie na decyzję. Jeśli wszystko u nas w porządku z rozliczeniami, wtedy urzędnicy nie będą mieli wiele pracy i decyzja powinna nadejść dość szybko.

rozdzielenie płatności - split payment

Ograniczenie w dysponowaniu środkami zgromadzonymi na rachunku

Tak, istnieje ograniczenie dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT. Możemy te środki przelewać na inne rachunki vatowskie, ale wykorzystanie ich na inne cele wiąże się z przejściem całej procedury, które nie jest ani łatwa, ani szybka. To Urząd Skarbowy, po złożeniu naszego wniosku o inne rozdysponowanie naszych pieniędzy, podejmie decyzję. Pragniemy powiadomić, że większość tych decyzji będzie dla nas korzystna i zgodna z naszymi potrzebami. Potrzebami naszego przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Split payment - jak zrobić przelew? Jak działa split payment? Kiedy split payment jest korzystny, a kiedy wymagany? Jak księgować split payment w jednostce budżetowej powinna działać? Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy tu - tak nam się wydaje - wystarczająco.

Już teraz split payment jest obowiązkowy w niektórych transakcjach. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ niedługo już wszyscy przedsiębiorcy przejdą na ten system.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest split payment i jak się odbywa?

Split payment jest specyficznym rodzajem formy płatności, polegającym na rozdzieleniu kwoty netto zobowiązania wynikającego (z faktury oraz kwoty podatku VAT) i opłacenie ich przez nabywcę w formie przelewu na firmowy rachunek bankowy sprzedawcy oraz specjalnie utworzony przez bank rachunek VAT, przy czym nabywca nie dokonuje osobno dwóch przelewów, lecz dokonuje jednego przelewu z wykorzystaniem specjalnego komunikatu przelewu.

Zwrot nadwyżki VAT na rachunek VAT

Na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją, Urząd Skarbowy jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki VAT na rachunek VAT w terminie 25 dni

Podziel się

2 komentarze

eeee

eeee

Najsłabszym ogniwem MPP jest Urząd Skarbowy: sprzedaję swoje produkty do Niemiec, a część z nich wykonują podwykonawcy z Polski. W pewnym momencie tworzy się pokaźna kupka VATu, który należy do mnie. US na 60 dni na zwrot pieniędzy, więc w pewnym momencie muszę się kredytować (linią kredytową lub nie płacić w terminie podwykonawcy) żeby nie stracić płynności. Kilka razy miałem taką sytuację, że duża państwowa firma zalegała mi pieniędze prawie pół roku. Potem, kiedy już wszystkie możliwości kredytowania wyczerpałem, nagle wpadła płatność Split Payment. Kolejne 3 miesiące musiałem walczyć z US o odzyskanie moich pieniędzy. Oczywiście miałem grubą kontrolę i mnóstwo stresu. Moim zdaniem, MPP to totalna porażka w systemie, kiedy podatnik płaci podatki od wystawionych faktur, a US może przeciągać w nieskończoność zwtor pieniędzy.
biskup

biskup

Ja po złożeniu wniosku właśnie czekam na decyzję. Jeszcze tego nie robiłem, cale póki co mechanizm wygląda dokładnie tak jak to tutaj opisaliście.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka