Przepisy BHP

Ergonomia pracy biurowej - na co powinniśmy zwrócić uwagę?

5 maja 2020

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 20 głosów

20 głosów

15 komentarzy
Ergonomia pracy biurowej - na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Często w pracy spędzamy długie godziny przy biurku, dlatego nieodłącznym elementem zasad BHP jest ergonomia w pracy z komputerem. Błędna organizacja stanowiska pracy może mieć wpływ na naszą produktywność oraz stan zdrowia. W dłuższej perspektywie przynosi negatywne skutki nie tylko dla zdrowia i samopoczucia pracowników, ale także w ich wydajności. Dlatego szczególnie ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ergonomię miejsca pracy.

Ergonomia jest jedną z dziedzin nauki, której zadaniem jest dostosowywanie stanowiska pracy do zdolności fizycznych i psychicznych pracownika. Pomaga także zrozumieć jak wykonywać powierzone obowiązki, aby zwiększyć efektywność i wydajność, ale zminimalizować społeczne i biologiczne koszty pracy. Według definicji ergonomii głównym jej celem jest zatem usprawnienie warunków pracy oraz polepszenie jej jakości.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Na stanowisku pracy często spędzamy długi czas w nieruchomej pozycji siedzącej, co prowadzi do spowolnienia procesów fizjologicznych oraz bardzo obciąża mięśnie pleców i kręgosłup. Aż 40% pracowników ma problemy zdrowotne i skarży się na ból pleców. Nieprawidłowa postawa sprawia również, że pracuje się gorzej, a zadania wydają się bardziej monotonne i nużące, a tym samym zmniejsza się nasza aktywność i zaangażowanie.

Schemat - ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze

Źródło: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ergonomia-pracy-przy-komputerze-10-sprawdzonych-porad-by-zachowac-zdrowie.bhtml

Długie funkcjonowanie przed monitorem przy niewłaściwej ergonomii stanowiska komputerowego może także powodować ból głowy, problemy ze wzrokiem, dłońmi i nogami. Wszystkie te dolegliwości skutkują zmęczeniem, stresem i mniejszą chęcią do pracy. Dlatego na każdym stanowisku tak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków i miejsca pracy, do czego obligują również zasady BHP. Odpowiednia ergonomia pracy niewątpliwie udoskonali komfort w wykonywaniu obowiązków, tym samym zwiększając satysfakcję pracownika oraz pracodawcy. 

Ergonomia pracy przy komputerze

Problemy ze wzrokiem, z krążeniem czy uczucie senności to tylko niektóre z objawów długotrwałej pracy przed ekranem monitora. Aby uniknąć takich dolegliwości i poprawić efektywność działania wprowadzono zasady ergonomii pracy przy komputerze, wymgające odpowiedniej organizacji stanowiska pracy, które dotyczą m.in. poniższych elementów:

 • Biurko

Przy biurku spędzamy większość czasu w pracy, dlatego ważne jest, aby było odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb. Powinno być wystarczająco duże, by zmieściły się na nim wszystkie potrzebne przedmioty (np. klawiatura, monitor, przybory do pisania, dokumenty itd.) Powierzchnia biurka powinna być matowa, najlepiej w jasnym odcieniu, a jego minimalna wielkość wynosić 80 x 120 cm.

Szukasz pracy?

(dś) Pracownik produkcji - praca od zaraz!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Bieruń
 • 6 020-6 400 zł / mc
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek - Praca od zaraz! - ZMIANY NOCNE

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

(PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

(PS) Pracownik produkcji - gastronomia

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Zapamiętaj!
Wysokość biurka na stanowisku pracy przy komputerze musi zapewniać możliwość naturalnego ułożenia dłoni przy obsłudze klawiatury i odpowiedni kąt obserwacji monitora. Średnio przyjmuje się za standardową wysokość 72-75 cm.

 • Krzesło

W doborze krzesła konieczna jest możliwość regulacji wysokości i pochylenia oparcia od 5° do przodu i 30° do tyłu. Warto pamiętać, aby krzesło było wygodne i miało ruchome kółka, które umożliwią swobodne poruszanie. Krzesło powinno być na tyle wysokie, aby odległość od podłogi wynosiła min. 400 mm. Aby stanowisko pracy było w pełni ergonomiczne, dobrze, by krzesło miało podłokietniki, na których można wygodnie oprzeć ręce.

 • Monitor

Aby zminimalizować problemy ze wzrokiem i ból pleców należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu od ekranu monitora. Odległość ta powinna wynosić min. 40 cm od oczu, a kąt obserwacji ekranu od 20° do 50°.  Ze względu na ochronę wzroku monitor powinnien mieć ponadto możliwość łatwej i szybkiej regulacji kontrastu oraz jaskrawości ekranu.

Warto wiedzieć!
Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera wpływa niekorzystnie na nasz wzrok – charakterystyczne niebieskie światło ekranu powoduje tzw. cyfrowe zmęczenie oczu. Warto zadbać o to, by monitor był matowy, można też zainstalować specjalny filtr chroniący wzrok.

 • Oświetlenie

Najlepiej, aby pomieszczenie rozświetlało światło naturalne, jeśli jednak nie jest to możliwe, ważne, aby zapewnić pracownikom dodatkowe źródło światła, np. lampkę. Według zasad ergonomii pracy biurowej należy ustawić je tak, aby refleksy odbijane od monitora nie raziły w oczy. Natężenie światła powinno oscylować przy ok. 500 lx. Kiedy światło słoneczne w pomieszczeniu jest zbyt mocne, należy zamontować w oknach żaluzje lub rolety.

 • Stanowisko pracy

Każdy z pracowników powinien mieć swobodny dostęp do swojego stanowiska pracy. Odległość między monitorami stojącymi obok siebie powinna wynosić min. 0,6m. Każdy pracownik powinien mieć miejsce pod biurkiem na wygodne ułożenie nóg. Również kończyny górne powinny być ułożone naturalnie, aby przy obsłudze klawiatury mieć możliwość ułożenia rąk w kąt prosty między przedramieniem a ramieniem. 

Ergonomia koncepcyjna i korekcyjna

Odpowiednio zorganizowane stanowisko pracy niesie konsekewncje w wielu aspektach funkcjonowania firmy. Jak już wyjaśniliśmy, oddziałuje nie tylko na zdrowie i samopoczucie pracowników, ale także ma realny wpływ na motywację, produktywność i zaangażowanie. Ergonomia w procesie pracy dzieli się na ergonomię koncepcyjną oraz korekcyjną. Na czym polega ten podział? 

Ergonomia koncepcyjna dostosowuje maszyny pod potrzeby pracownika już na etapie ich tworzenia oraz likwiduje wszelkie zagrożenia występujące w środowisku pracy. W fazie produkcji twórcy maszyn korzystają z zasad ergonomii koncepcyjnej, aby wyeliminować ewentualne wady maszyn. Producenci tworzą odpowiednio skonstruowane, wygodne fotele, biurka dostosowane do potrzeb pracowników, czy monitory, które zapewniają komfort pracy i nie obciążają wzroku.

Te działania są właśnie przykładem ergonomii koncepcyjnej. Warto pamiętać, że niektóre błędy, które pojawią się w trakcie zakupów lub procesu projektowania, mogą być trudne lub niemożliwe do zlikwidowania na już działających stanowiskach pracy.

Ergonomia w pracy - infografika

Źródło: https://www.ergotest.pl/ergonomia-w-pracy/

Drugim rodzajem ergonomii pracy jest ergonomia korekcyjna, nazywana inaczej ergonomią praktyczną. Jej zadaniem jest analiza stanowisk pracy w celu dostosowania ich do możliwości psychicznych i fizycznych zatrudnionego. Ergonomią korekcyjną zajmują się specjaliści BHP oraz lekarze higieniści, podejmując działania takie jak: wprowadzanie korekt, likwidowanie niedogodności i zagrożeń na stanowiskach pracy, kontrolowanie sposobów wykonywania zadań (tak, aby były dogodne dla pracownika) oraz odpowiednia organizacja pracy.

Ergonomia w pracy – obowiązki pracodawcy czy fanaberie pracownika?

Wiele osób zastanawia się czy ergonomiczne stanowisko pracy biurowej jest zbędną fanaberią, czy faktycznie ma wpływ na efektywność pracy i zdrowie pracowników. Można by przypuszczać, że ergonomia w pracy to wymysł leniwych pracowników lub niepotrzebny chwyt marketingowy, który ma nakłonić do kupowania droższego sprzętu. Jednak specjaliści od bezpieczeństwa pracy podkreślają, że ergonomia na każdym stanowisku pracy jest niezbędna dla zdrowia i samopoczucia pracowników.

Bez wątpienia zadbanie o odpowiednie narzędzia pracy i sprzęt będzie trochę droższe, lecz z pewnością koszt zwróci się, gdyż praca w takim środowisku jest bardziej sprawna i efektywna. Ergonomia stanowiska pracy to, wbrew pozorom, sposób na niższe koszty pracownicze. Dzięki niej wszelkie problemy zdrowotne i możliwość wypadku przy pracy zostają ograniczone, tym samym nie narażając pracodawcę na koszty związane z leczeniem czy odszkodowaniem. 

Korzyści z ergonomii w pracy biurowej

Źródło: http://www.outsourcingportal.eu/pl/ergonomia-i-wellbeing-w-biurze

Specjaliści od ergonomii pracy potwierdzają, że stworzenie dogodnych warunków pracy niezaprzeczalnie przynosi firmie zyski. Do licznych korzyści wynikających z ergonomicznego stanowiska pracy należy:

 • wzrost aktywności i zaangażowania
 • lepszy stan zdrowia
 • poprawa samopoczucia
 • wzrost kreatywności
 • poprawa koncentracji
 • większa chęć do pracy
 • brak znużenia i senności 

Podsumowując, ergonomia w pracy jest bardzo ważna zarówno dla dobra pracowników, jak i pracodawcy. Dbanie o środowisko pracy pozwala na efektywniejsze wykonywanie powierzonych obowiązków, tym samym wpływając na odpowiedni rozwój firmy. Warto zatem pamiętać, aby na każdym stanowisku pracy zapewnić pracownikom ergonomiczne warunki.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest ergonomia w pracy?

Z definicji dziedzina ergonomii pracy zajmuje się dostosowywaniem stanowiska pracy do zdolności fizycznych i psychicznych pracownika oraz badaniem nad zwiększaniem wydajności i efektywności dla minimalizowania społecznych i biologicznych kosztów pracy.

Jaki jest podział ergonomii pracy?

Dziedzina ergonomii pracy dzieli się na dwa rodzaje: ergonomia koncepcyjna (zajmuje się tworzeniem narzędzi pracy i stanowisk minimalizujących szkodliwość dla zdrowia i zwiększających komfort i wydajność) oraz korekcyjna (zajmująca się badaniem i analizą konkretnych miejsc i stanowisk pracy oraz wprowadzaniem istotnych zmian dla ich poprawy).

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

15 komentarzy

Enrikk22

Enrikk22

Ergonomia koncepcyjna to ciekawa koncepcja, która pomaga w tworzeniu sprzętu dostosowanego do potrzeb pracowników. Bardzo ważne, aby producenci pamiętali, że nie tylko cena, ale też komfort i bezpieczeństwo pracy są ważne.
Paweł

Paweł

Dla mnie jako osoby poszukującej pracy to ważne, aby firma, do której dołączę, zadbała o moje zdrowie i komfort pracy na stanowisku. Cieszę się, że coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na ergonomię.
Bielecka G

Bielecka G

Ergonomia na stanowisku pracy to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na produktywność i zaangażowanie pracowników. Inwestowanie w odpowiednie biurka, krzesła czy monitory to inwestycja w dobre relacje z pracownikami i sukces firmy.
mimoza

mimoza

Dobrze, że coraz więcej pracodawców dba o nasze zdrowie i wyposaża stanowiska pracy w odpowiednie meble i sprzęt. Moje krzesło ma regulację wysokości i ruchome kółka, dzięki czemu nie czuję się sztywno po kilku godzinach pracy.
kiki_ff

kiki_ff

Czyli zapisując się na kurs programowania muszę koniecznie pomyśleć o wygodnym biurku i krześle. Nie sądziłam, że ergonomiczne stanowisko pracy ma tak duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia.
Jan Pawel 2

Jan Pawel 2

tak ale ja jeszcze musze wrocic do Rzymu
sans

sans

can i put my balls in yo jaw
Jozef stalin

Jozef stalin

hitler nie wiedział
prezes

prezes

Trzeba dbać o to bo potem są skargi. Dotyczy to odpowiednich narzędzi w miejscu pracy, które zapewniają komfort w pracy. W ogóle toi szkolenia mają znaczenie, a często się to zaniedbuje i są problemy z tego.
Morwa

Morwa

Nasza praca i sposób, w jaki wykonujemy naszą codzienną pracę, odzwierciedla nasze pełne zaangażowanie w osiągnięcie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, zdrowia i dobrego samopoczucia.
Kajetan

Kajetan

Istnieją również inne przepisy dotyczące działań związanych z pracą, które wiążą się z określonym ryzykiem, na przykład podnoszenie i przenoszenie, praca z komputerem i elektryczność.
Kamil Jonek

Kamil Jonek

Zdrowie i bezpieczeństwo są naszym głównym priorytetem - nikt nie powinien narażać życia w pracy. Zwracamy równą uwagę na bezpieczeństwo w miejscu pracy i kształtowanie kultury, w której bezpieczeństwo pracy i przestrzeganie bezpieczeństwa pracy są kluczowe.
Dorota Owczarska

Dorota Owczarska

Dokładnie sprawdź miejsce pracy, uporządkuj je, usuń wszystkie przedmioty zaśmiecające i zakłócające pracę. Instrument, urządzenia, niezbędne materiały i części do pracy w celu uporządkowania w wygodny i bezpieczny sposób. Tak samemu.
Saloon

Saloon

Najważniejsze jest dbać o siebie. Przepisy przepisami, ale człowiek sam powinien wiedzieć na ten temat coś by walczyć z sytuacją i nie mieć problemów w przyszłości.
Ada24

Ada24

Wszystko ma znaczenie. Choroby zawodowe coraz częściej dotyczą prac umysłowych. Powinniśmy mieć to zapewnione na wyższym poziomie niż podstawowo co jest określone w przepisach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.