Kiedy ma miejsce kontrola z urzędu skarbowego? Poznaj 3 najczęstsze powody

Kiedy ma miejsce kontrola z urzędu skarbowego? Poznaj 3 najczęstsze powody
Będąc przedsiębiorcą, musisz liczyć się z tym, że twoja działalność zostanie szczegółowo skontrolowana przez urzędników. Zatrudniając, możesz spodziewać się kontroli np. z Państwowej Inspekcji Pracy, która sprawdzi, czy skierowałeś pracowników na badania i odbyli oni m.in. szkolenie BHP.

A kiedy czeka cię kontrola z urzędu skarbowego? Urząd Skarbowy może przeprowadzić kontrolę w dowolnym momencie, więc może się to przydarzyć w każdej chwili. Najczęściej kontrole zdarzają się w niedługim czasie, po uruchomieniu firmy, czy działalności gospodarczej. To jednak nie jest jedyny popularny termin. Poznaj 3 najczęstsze powody, które decydują o tym, że dana firma jest typowana do kontroli.

Występujesz o zwrot VAT-u? Możesz spodziewać się kontroli

Jednym z najczęstszych powodów, dla których firmy są kontrolowane, jest wystąpienie przez ich właścicieli do urzędu skarbowego o zwrot VAT-u. Prawo do zwrotu VAT-u przedsiębiorca ma wówczas, gdy kwota VAT-u z faktur potwierdzających zakupy jest wyższa niż kwota VAT-u widniejąca na wystawionych dokumentach.

Wystąpiłeś o zwrot VAT-u i teraz obawiasz się, że na dniach odwiedzą cię inspektorzy z urzędu skarbowego? Musisz wiedzieć, że nie musi tak być. Po pierwsze urzędnicy w pierwszej kolejności sprawdzą, jak kształtował się twój dochód w ostatnich miesiącach, jak zaś wydatki. Jeżeli dotychczas koszty nie były wysokie i nagle poszybowały w górę, to bardzo prawdopodobne, że urząd zainteresuje się tym faktem.

Szczególnie uważać powinni początkujący przedsiębiorcy. Wyposażenie firmy czy zakup sprzętów lub urządzeń to bardzo wysokie koszty i właśnie nimi mogą zainteresować się urzędnicy. Warto przy tym dodać, że wiele zależy od branży, w jakiej firma działa i oceny potrzeby nabytych towarów.

A jak uzyskać zwrot VAT-u? Tego można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Firma generuje straty - skarbówka to skontroluje

Jako osoba, która założyła firmę, z pewnością chcesz zarabiać. Musisz zatem zdawać sobie sytuację z faktu, że urząd skarbowy zainteresuje się przedsiębiorcą, który od kilku czy nawet kilkunastu miesięcy wykazuje jedynie straty. Wówczas, gdy firma nie przynosi zysków, jej prowadzenie staje pod znakiem zapytania – czy jest zatem sens jej dalszego prowadzenia? Strata generowana przez firmę nie zwalnia z obowiązku opłacania wszystkich ustawowych składek. Może warto w takiej sytuacji przemyśleć zawieszenie działalności, a czas ten wykorzystać do opracowania nowej koncepcji prowadzenia firmy?

Pracowników urzędu skarbowego raczej nie zainteresuje sytuacja firmy, które wykazała stratę po raz pierwszy lub drugi, bo każda może mieć gorszy miesiąc. Firmy, które dopiero weszły na rynek, często generują stratę nawet przez dłuższy okres, np. przez rok czy dwa. To jest jak najbardziej zrozumiała sytuacja, ponieważ rozkręcenie biznesu, zakup koniecznych materiałów czy maszyn jest bardzo kosztowne. Gdy jednak taka sytuacja zdarza się nagminnie, inspektorzy wezmą jej księgowość pod lupę.

Małe dochody i bardzo duże wydatki

Gdy firma prosperuje już na rynku od kilku lub nawet kilkunastu miesięcy i osiąga niewielkie dochody, generując jednocześnie bardzo duże wydatki, pojawia się pytanie, skąd przedsiębiorca ma pieniądze na zakup towarów lub usług. Warto pamiętać, że urząd skarbowy ma informacje o wszystkich naszych dochodach – również tych, które są generowane poza prowadzoną działalność (np. z umowy o pracę). Zatem osoby równocześnie zatrudnione na etacie i prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, która generuje duże wydatki, nie powinny się obawiać, że urzędników zainteresują ich wysokie koszty.

Jeżeli jednak przedsiębiorca nie będzie w stanie udowodnić, że był w stanie zakupić np. mieszkanie czy samochód, to urzędnicy szczegółowo przyjrzą się składanym przez niego deklaracjom podatkowym. To może być również podstawą do przeprowadzenia gruntownej kontroli w przedsiębiorstwie prowadzonym przez danego podatnika.

Czy kontroli należy się bać? Prowadząc księgowość zgodnie ze sztuką i regulując zobowiązania według fiskusa, nie powinieneś obawiać się kontroli. Taką – prędzej czy później – przejdzie każda firma.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę?

Urząd skarbowy może skontrolować przedsiębiorcę w dowolnym wybranym przez siebie momencie.

Kiedy można spodziewać się kontroli skarbowej?

Niepokój urzędu skarbowego może wzbudzić przedłużające się generowanie starty, bądź ponoszenie wysokich kosztów przy niskich dochodach. Wówczas można spodziewać się kontroli ze skarbówki.
Oceń ten wpis
Kiedy ma miejsce kontrola z urzędu skarbowego? Poznaj 3 najczęstsze powody
Ocena: 3.4, liczba głosów: 23

Opinie

Joasia
2019-12-05, 16:06
Kiedy ma miejsce kontrola z urzędu skarbowego? Poznaj 3 najczęstsze powody - ciekawy i przydatny artykuł.
Bogusia
2019-05-26, 17:29
Zgadzam się z wypowiedziami. Kontrole powinny być. Łapać i karać nieuczciwych. Jak to może być, że "x" ma małe dochody, a wydatki ma bardzo duże.
Młynarz
2019-05-07, 12:59
Kontrole były i będą. Dobrze jednak rozeznać się jak reagować na taką kontrole i co ewentualnie grozi za co. Dobrze wiedzieć jakie są obowiązki ale także jakie są prawa.
Murza
2019-04-09, 15:46
Czasami to jest niestety zwykła rzecz, że ktoś nie radzi sobie ana rynku. Kontrola taka może spowodować jeszcze jakieś negatywne skutki. Z drugiej strony kombinatorzy maja mniej szans.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.