Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 33964        SUBSKRYBUJE: 7795
Tematy, które interesują czytelników:  Obowiązki pracownika, Dokumentacja pracownicza, Płaca minimalna, Handlowiec, Zainteresowania w CV, Praca na macierzyńskim, Działalność gospodarcza

Kontrola pracowników ZUS-u w Twojej firmie. Co musisz wiedzieć?

Kontrola pracowników ZUS-u w Twojej firmie. Co musisz wiedzieć?
Z informacji zgromadzonych m.in. przez GUS wynika, że w Polsce codziennie powstaje ok. 1 200 nowych firm. Część z nich to przyszli pracodawcy. Gdy firma będzie się rozwijać, jej właściciel zdecyduje się zatrudnić pierwszych, a potem kolejnych pracowników.

Z momentem przyjęcia do pracy pierwszego podwładnego na pracodawcę spadają jednak konkretne obowiązki. O czym mowa?
Zatrudniając w oparciu o umowę o pracę, to właśnie ty – jako pracodawca – masz obowiązek m.in. przeszkolić swojego podwładnego w zakresie zasad BHP i odprowadzać za niego składki do ZUS-u. Jeżeli chodzi o tę drugą kwestię, to możesz spodziewać się kontroli ze strony pracowników ZUS-u. To właśnie oni zajmują się kontrolowaniem m.in. zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych.


Dlaczego pracownicy ZUS kontrolują pracodawców?

Jeżeli chodzi o kontrole przeprowadzane przez pracowników ZUS-u, to należy wskazać, że mają one związek z faktem, że pracodawcy muszą odprowadzać składki za osoby ubezpieczone. Co więcej, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać obowiązkowe składki również za siebie. Poza dokonywaniem regularnych opłat, właściciel firmy musi pamiętać o wypełnieniu stosownych formularzy. Jeżeli korzysta z usług biura rachunkowego, to obowiązki te realizują za niego specjaliści. Gdy jednak prowadzi księgowość firmy samodzielnie, to jest zobowiązany sam zadbać o dopełnienie tych formalności.

Odprowadzanie składek przez pracodawcę ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o dostęp do publicznej służby zdrowia czy nabycie prawa do późniejszego świadczenia emerytalnego. Z tego też względu pracownicy ZUS-u przeprowadzają kontrole, by dopilnować realizacji obowiązujących przepisów.


Co sprawdzają inspektorzy ZUS-u?

Jeżeli chodzi o zakres kontroli przeprowadzanej przez inspektorów ZUS-u, to pracownicy ci sprawdzają m.in.:

  • czy wysokość poszczególnych składek została przez pracodawcę wyliczona w sposób prawidłowy,
  • terminowość składania poszczególnych formularzy,
  • prawidłowość wystawionych przez pracodawcę zaświadczeń, które pracownicy przedstawiają, starając się o różne świadczenia.

Z powyższego wynika, że zakres kontroli bywa dość szeroki, a pracodawca musi liczyć się z tym, że będzie zobowiązany udostępnić całą zgromadzoną dokumentację. Podczas kontroli inspektorzy najczęściej sprawdzają dokumentację maksymalnie z okresu 5 lat.


Kontrola przeprowadzana przez ZUS kontra kontrola z US

Pracodawca może spodziewać się kontroli z różnych urzędów. Jeżeli chodzi o urząd skarbowy, to urzędnicy mogą dokonywać niezapowiedzianych wizyt, zaś inspektorzy ZUS muszą o takiej pracodawcę odpowiednio wcześniej poinformować. Oznacza to, że ma on czas, aby przygotować się do kontroli, w tym uporządkować dokumenty. Jeżeli chodzi o częstotliwość kontroli dokonywanych przez pracowników ZUS-u, to pracodawcy najczęściej są sprawdzani w odstępach pięcioletnich.

W odróżnieniu od kontroli przeprowadzanych przez przedstawicieli fiskusa, inspektorzy ZUS-u najczęściej nie nakładają na pracodawców kar pieniężnych za błędy. Oczywiście wiele zależy od stanu dokumentacji i tego, czy przedsiębiorca prowadzi ją rzetelnie. Drobne błędy są po prostu korygowane. Zdarza się także, że pracodawca jest zobowiązany dokonać dodatkowej opłaty – gdy np. źle wyliczył wysokość składki. Z tego powodu właściciele firm nie powinni się obawiać takiej kontroli, ale traktować ją jako okazję do sprawdzenia, czy dokumentacja faktycznie jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oceń ten wpis
Kontrola pracowników ZUS-u w Twojej firmie. Co musisz wiedzieć?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 16

Zobacz inne porady

Opinie

Aga
2019-04-09, 15:42
Dobrze, że są kontrole jak jest wiele nieprawidłowości. Jeżeli to przynosi skutek i chroni w jaki.s sposób pracownika to z pewnością jest to dobre. U nas niedawno była taka zus kontrola.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.