Własna firma

Outsourcing - definicja, korzyści i zagrożenia dla pracodawców

13 marca 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

6 komentarzy
Outsourcing - definicja, korzyści i zagrożenia dla pracodawców
Dowiedz się, czym jest outsourcing, jakie przynosi korzyści i jakie niesie ryzyka dla pracodawców. Odkryj kluczowe aspekty wdrażania i wyboru firm outsourcingowych.

Outsourcing, który jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród pracodawców, polega na przekazaniu pewnych funkcji lub zadań podmiotom zewnętrznym. To podejście pozwala organizacjom skoncentrować się na swoich kluczowych kompetencjach, przekazując inne, mniej strategiczne procesy specjalistom z zewnątrz.

"Aby maksymalnie wykorzystać korzyści płynące z outsourcingu, zrozum jego istotę, dobierz właściwą firmę i monitoruj jakość świadczonych usług."

Outsourcing ma początek w zakładach produkcyjnych

Dziś trudno wyobrazić sobie, aby najlepiej zorganizowany zakład produkcyjny był całkowicie samowystarczalny. Zdecydowana większość korzysta z pomocy zewnętrznych podmiotów, np. innych zakładów produkcyjnych wytwarzających choćby prefabrykaty. Właśnie z tego względu outsourcing ściśle wiąże się z działalnością zakładów produkcyjnych i fabryk.

Później potencjał outsourcingu został dostrzeżony i doceniony przez przedsiębiorców działających także w innych branżach. Wówczas też zaczął on być postrzegany jako element strategii prowadzenia biznesu. Właściciele firm działających w różnych branżach zaczęli zastanawiać się, które prace mogą zlecić zewnętrznym podmiotom. Celem było nie tylko zoptymalizowanie kosztów, lecz także dokładniejsze wykonanie przekazanych zadań. Obecnie większość przedsiębiorców korzysta z firm outsourcingowych, podnosząc w ten sposób swoją konkurencyjność na rynku.

Firma outsourcingowa

Wybór firmy outsourcingowej to decyzja, która wymaga gruntownej analizy. Ważne jest, aby zrozumieć specyfikę działania takiej firmy oraz jej doświadczenie w danym obszarze. Dobra firma outsourcingowa może dostarczyć korzyści dla organizacji i przyczynić się do jej rozwoju. Jakie to mogą być korzyści? Przedstawiamy poniżej.

Optymalizacja kosztów

Outsourcing może być skutecznym narzędziem do optymalizacji kosztów działalności firmy. Firmy outsourcingowe często oferują konkurencyjne ceny za swoje usługi, co może przynieść znaczne oszczędności w porównaniu z utrzymaniem wewnętrznych zespołów do wykonywania tych samych zadań.

Skoncentrowanie się na kluczowych obszarach

Przekazanie pewnych zadań firmie outsourcingowej pozwala zespołowi wewnętrznemu skoncentrować się na kluczowych obszarach działalności, które wymagają bezpośredniej uwagi i specjalistycznej wiedzy. W ten sposób zasoby firmy mogą być lepiej wykorzystane do osiągania strategicznych celów.

Szukasz pracy?

Pakowacz->Suchy Las->zlecenie->22.07-30.07

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Monter Rusztowań - Pomocnik Montera Rusztowań

RJS SP. Z O.O.

  • 4 000-6 000 zł / mc
  • Gdańsk
Dodana

Specjalista ds. eksportu z językiem hiszpańskim

Lontex Group Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

[TJ] Praca na odlewni - wysokie wynagrodzenie

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • 6 600-6 700 zł / mc
  • Mysłowice
Dodana

Osoba Sprzątająca

SILBO Sp. z o.o.

  • Żory
Dodana

Dostęp do specjalistycznej wiedzy i umiejętności

Firmy outsourcingowe często mają specjalistyczną wiedzę i umiejętności w swojej dziedzinie, które mogą być trudne do zreplikowania wewnątrz firmy. Przekazując pewne zadania specjalistom z zewnątrz, firma może skorzystać z ich doświadczenia i know-how, co może przyspieszyć realizację projektów i poprawić ich jakość.

Elastyczność i skalowalność

Korzystanie z usług firm outsourcingowych daje firmie większą elastyczność i skalowalność. W zależności od potrzeb biznesowych firma może łatwo dostosować poziom usług outsourcingowych, zwiększając lub zmniejszając ich zakres w zależności od zmieniających się warunków rynkowych.

Redukcja ryzyka i obciążenia administracyjnego

Outsourcing może pomóc w redukcji ryzyka związanego z zarządzaniem pewnymi funkcjami wewnętrznymi, takimi jak kadry czy księgowość. Ponadto przekazanie tych zadań firmie zewnętrznej może również zmniejszyć obciążenie administracyjne dla zespołu wewnętrznego, pozwalając mu skoncentrować się na ważniejszych zadaniach.

W skrócie — wykorzystanie usług firm outsourcingowych może przynieść wiele korzyści dla korporacji, pomagając w optymalizacji kosztów, skoncentrowaniu się na kluczowych obszarach działalności oraz dostępie do specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

Zatrudnienie księgowej nie zawsze się opłaca

Większość przedsiębiorców korzysta z outsourcingu już od pierwszych chwil prowadzenia firmy. Założenie działalności wiąże się z koniecznością regularnego rozliczania się m.in. z urzędem skarbowym. Ci, którzy dotychczas nie mieli styczności z księgowością, często mają nawet problem z wyborem najkorzystniejszej formy opodatkowania. Pojawia się również konieczność cyklicznego przygotowywania rozliczeń, co – z punktu widzenia przedsiębiorców – jest czasochłonnym i często też skomplikowanym zajęciem.

Z raportu „Usługi księgowe w Polsce. Edycja 2013” przygotowanego przez Fundację Rozwoju Biznesu „Starter” wynika, że w 2013 r. na polskim rynku działało ponad 45 tys. biur rachunkowych. Statystycznie każde biuro obsługiwało 25 klientów. Dziś te liczby są jeszcze wyższe. Szczególnie dynamicznie rozwija się księgowość online, a wartość tego segmentu rynku wzrasta co roku.

Polscy przedsiębiorcy równie chętnie korzystają z usług firm zajmujących się utrzymywaniem czystości w przestrzeniach biurowych. W odróżnieniu jednak od biur rachunkowych oferujących swoje usługi firmom niezależnie od wielkości, firmy sprzątające współpracują głównie z dużymi podmiotami. Przykładami są banki, urzędy czy inni klienci instytucjonalni.

Właściciele firm sprzątających nie narzekają ani na brak klientów, ani na zarobki. Korzystanie z usług takich podmiotów jest dla wielu przedsiębiorców finansowo korzystniejszym rozwiązaniem niż zatrudnienie na etat osób, których zakres obowiązków sprowadzałby się do dbania o porządek w biurze. Co więcej, takie rozwiązanie eliminuje koszty związane z zakupem środków czyszczących czy specjalistycznych maszyn.

Outsourcing, a firmy transportowe i kurierskie

Podobnie jak właściciele biur rachunkowych czy firm sprzątających, również właściciele przedsiębiorstw transportowych i kurierskich nie narzekają na brak zleceń. Nawiązanie współpracy z podmiotem zewnętrznym, który będzie odpowiedzialny za przewóz towarów czy przesyłek, to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić przedsiębiorcy zarówno na zakupie pojazdów, jak i zatrudnieniu pracowników. Odpadają również koszty utrzymania czy regularnych przeglądów samochodów.

Jeżeli chodzi o rynek usług kurierskich, to trzeba pamiętać, że za jego rozwojem stoją firmy działające w sektorze e-commerce. Jak podaje portal Newseria.pl, w Polsce co roku odnotowuje się min. 10% wzrost liczby przesyłek kurierskich.

Outsourcing a pozyskiwanie informacji

W dzisiejszym świecie szybko zmieniającej się informacji zdolność do skutecznego gromadzenia i analizowania danych jest kluczem do sukcesu. Outsourcing w zakresie pozyskiwania informacji oferuje dostęp do specjalistycznych narzędzi i technologii, które mogą przynieść konkurencyjną przewagę.

Video

Outsourcing pracowników

Outsourcing pracowniczy, często realizowany przez agencje pracy tymczasowej, to proces, w którym firma zleca część swoich zadań lub funkcji pracownikom zewnętrznym, którzy są zatrudnieni przez agencję pośrednictwa pracy tymczasowej. Istotą tego zjawiska jest to, że pracownicy ci nie są zatrudnieni bezpośrednio przez firmę, dla której wykonują pracę, ale są wynajmowani przez agencję na określony czas lub na potrzeby konkretnego projektu.

Główne cechy outsourcingu pracowniczego to:

Elastyczność zatrudnienia

Firmy mogą dostosowywać liczbę pracowników do zmieniających się potrzeb biznesowych, zatrudniając dodatkowych pracowników w okresach wzmożonej aktywności lub redukując zatrudnienie w okresach spadku popytu.

Redukcja kosztów

Outsourcing pracowniczy pozwala firmom na ograniczenie kosztów związanych z rekrutacją, szkoleniem i utrzymaniem pracowników. Zamiast ponosić te koszty samodzielnie, firma płaci agencji pracy tymczasowej za dostarczenie wykwalifikowanych pracowników.

Szybkość reakcji

Dzięki współpracy z agencją pracy tymczasowej firma może szybko zareagować na nagłe potrzeby związane z brakiem pracowników lub zwiększonym zapotrzebowaniem na siłę roboczą.

Zmniejszenie ryzyka prawno-pracowniczego

Ponieważ pracownicy zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej formalnie nie są pracownikami firmy, to firma unika części obowiązków i ryzyka związanego z prawami pracowniczymi, takimi jak opieka zdrowotna czy ubezpieczenie społeczne.

Outsourcing pracowniczy jest popularną praktyką w wielu branżach, zwłaszcza tam, gdzie występuje sezonowe lub zmienne zapotrzebowanie na pracowników. Jednakże, pomimo swoich korzyści, wymaga on ostrożnego zarządzania, aby zapewnić skuteczność operacyjną i zapewnienie dobrostanu pracowników.

Rozwiązanie, które się opłaca

Głównymi powodami stosowania outsourcingu przez pracodawców są redukcja kosztów, poprawa efektywności, dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz możliwość skupienia się na kluczowych obszarach działalności. Wiele organizacji uważa także outsourcing za sposób na zwiększenie elastyczności i zdolności adaptacyjnych w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym.

Z punktu widzenia przedsiębiorców outsourcing to ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Skorzystanie z wyspecjalizowanych podmiotów gwarantuje, że poszczególne zadania zostaną wykonane z należytą precyzją. Zainteresowanie współpracą z kontrahentami kierującymi swoje usługi do klientów biznesowych to główny powód, dla którego takich przedsiębiorstw przybywa na polskim rynku z roku na rok.

Zagrożenia outsourcingu

Chociaż korzyści z outsourcingu są liczne, istnieją także pewne ryzyka. Wśród nich można wymienić potencjalne problemy z jakością świadczonych usług, możliwość utraty kontroli nad pewnymi aspektami działalności czy kwestie związane z bezpieczeństwem danych. Dlatego tak ważne jest dokładne rozważenie wszystkich zalet i wad przed podjęciem decyzji o outsourcingu.

Podsumowanie

Podsumowując, outsourcing pracowniczy, stanowi skuteczne narzędzie dla firm, pozwalając im na elastyczne zarządzanie zatrudnieniem, redukcję kosztów oraz szybką reakcję na zmienne potrzeby biznesowe. Pomimo licznych korzyści istnieją także potencjalne zagrożenia, dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie tym procesem, aby zapewnić skuteczność operacyjną, dobrostan pracowników i jak największe korzyści dla firmy.

To może Cię również zainteresować

Outsourcing - czy rozwiąże problemy Twojej firmy?

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest outsourcing?

Outsourcing, inaczej zewnętrzne zlecenie wykonania usług, to praktyka polegająca na powierzaniu pewnych funkcji operacyjnych firmie zewnętrznej specjalizującej się w danej dziedzinie.

Jakie są główne powody stosowania outsourcingu?

Główne powody to redukcja kosztów, dostęp do specjalistycznej wiedzy, zwiększenie efektywności oraz skupienie się na kluczowych działaniach przedsiębiorstwa.

Czym charakteryzuje się firma outsourcingowa?

Firma outsourcingowa to podmiot specjalizujący się w świadczeniu konkretnych usług dla innych przedsiębiorstw, często w dziedzinach takich jak księgowość, HR, IT czy logistyka.

Jakie są popularne przykłady outsourcingu?

Popularne przykłady to outsourcing usług księgowych, IT, procesów rekrutacyjnych, czy też usług sprzątania i transportu.

Jak przebiega proces wdrażania outsourcingu w firmie?

Proces wdrażania outsourcingu zaczyna się od analizy potrzeb firmy, wyboru odpowiedniego dostawcy, ustalania warunków współpracy, a następnie integracji usług outsourcingowych z działalnością przedsiębiorstwa.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Aneta Ćwiąkała

Aneta Ćwiąkała

Takie rozwiązania w księgowości są szczególnie przydatne dla małych firm. Nie brakuje możliwości na rynku by to realizować.
Bartek

Bartek

Jak widać wielkie jest zainteresowanie tematem a to znaczy, że sporo osób korzysta z tych możliwości. Nic więc dziwnego.
Tola

Tola

Możesz zmienić swoją sytuację na rynku jasno określonymi priorytetami, dobrze sformułowanymi pomysłami, przemyślanymi intencjami. Outsourcing jest w tym pomocny.
przedsiębiorca

przedsiębiorca

Wiemy, że Outsourcing stanowi wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie samodzielnie funkcji i przekazanie ich do wykonania innym podmiotom. Dla przedsiębiorców jet to bardzo korzystne rozwiązanie i bardzo dużo przedsiębiorców korzysta z outsourcingu...
Vlad

Vlad

Biorąc pod uwagę niestabilną dynamikę naszego globalnego systemu gospodarczego, stało się warunkiem wstępnym dla każdej firmy, aby skonsolidować swoje inne niż podstawowe usługi finansowe, aby uzyskać przewagę konkurencyjną.
Kameleon

Kameleon

Z towarami bez inwestycji możesz zacząć tylko jako pośrednik i tylko wtedy, gdy umiesz sprzedawać. Ponieważ bez umiejętności sprzedaży nie możesz znaleźć klienta. Istnieją pomocne opcje outsourcingowe w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.