Własna firma

Outsourcing: definicja, korzyści i zagrożenia dla pracodawców

31 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

6 komentarzy
Outsourcing: definicja, korzyści i zagrożenia dla pracodawców
Dowiedz się, czym jest outsourcing, jakie przynosi korzyści i ryzyka dla pracodawców. Odkryj kluczowe aspekty wdrażania i wyboru firm outsourcingowych.

Outsourcing, który jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród pracodawców, polega na przekazaniu pewnych funkcji lub zadań podmiotom zewnętrznym. To podejście pozwala organizacjom skoncentrować się na swoich kluczowych kompetencjach, przekazując inne, mniej strategiczne procesy specjalistom z zewnątrz.

"Aby maksymalnie wykorzystać korzyści z outsourcingu, zrozum jego istotę, dobierz właściwą firmę i monitoruj jakość świadczonych usług."

Outsourcing ma początek w zakładach produkcyjnych

Trudno wyobrazić sobie, aby najlepiej zorganizowany zakład produkcyjny był samowystarczalny. Zdecydowana większość korzysta z pomocy zewnętrznych podmiotów, np. innych zakładów produkcyjnych wytwarzających choćby prefabrykaty. Właśnie z tego względu outsourcing ściśle wiąże się z działalnością zakładów produkcyjnych i fabryk.

W XX w. potencjał outsourcingu został dostrzeżony i doceniony przez przedsiębiorców działających w innych branżach. Wówczas też zaczął on być postrzegany jako element strategii prowadzenia biznesu. Właściciele firm działających w różnych branżach zaczęli zastanawiać się, wykonanie których prac mogą zlecić zewnętrznym podmiotom. Celem było nie tylko zoptymalizowanie kosztów, lecz także dokładniejsze wykonanie przekazanych prac. Dziś trudno wyobrazić sobie firmę chcącą być konkurencyjną, która nie korzysta z outsourcingu.

Szukasz pracy?

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana

Operator wózka widłowego

Atus Group sp. z o.o. Sp. k.

  • Sadkowa Góra
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**24zł/h* WYRY

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 24-25 zł / h
Dodana

Firma outsourcingowa

Wybór firmy outsourcingowej to decyzja, która wymaga gruntownej analizy. Ważne jest, aby zrozumieć specyfikę działania takiej firmy oraz jej doświadczenie w danym obszarze. Dobra firma outsourcingowa może dostarczyć wartości dodanej dla organizacji i przyczynić się do jej rozwoju.

Zatrudnienie księgowej nie zawsze się opłaca

Większość przedsiębiorców korzysta z outsourcingu już od pierwszy dni prowadzenia firmy. Założenie takiej wiąże się z koniecznością regularnego rozliczania się m.in. z urzędem skarbowym. Ci, którzy dotychczas nie mieli styczności z księgowością, często mają nawet problem z wyborem najkorzystniejszej formy opodatkowania. Pojawia się również konieczność cyklicznego przygotowywania rozliczeń, co – z punktu widzenia przedsiębiorców – jest czasochłonnym zajęciem 

Z raportu „Usługi księgowe w Polsce. Edycja 2013” przygotowanego przez Fundację Rozwoju Biznesu „Starter” wynika, że w 2013 r. na polskim rynku działało ponad 45 tys. biur rachunkowych. Statystycznie każde biuro obsługiwało 25 klientów, a rok wcześniej 21,14 przedsiębiorców. Szczególnie dynamicznie rozwija się księgowość online, a wartość tego segmentu rynku wzrasta co roku.
Właściciele firm sprzątających nie narzekają na brak zleceń

Polscy przedsiębiorcy równie chętnie korzystają z usług firm zajmujących się utrzymywaniem czystości w przestrzeniach biurowych. W odróżnieniu jednak od biur rachunkowych oferujących swoje usługi firmom niezależnie od wielkości, firmy sprzątające współpracują głównie z dużymi podmiotami. Przykładami są banki, urzędy czy inni klienci instytucjonalni.

Właściciele firm sprzątających nie narzekają ani na brak klientów, ani na zarobki. Korzystanie z usług takich podmiotów jest dla wielu przedsiębiorców finansowo korzystniejszym rozwiązaniem niż zatrudnienie na etat osób, których zakres obowiązków sprowadzałby się do dbania o porządek. Co więcej, takie rozwiązanie eliminuje koszty związane z zakupem środków czyszczących i specjalistycznych maszyn.

Outsourcing, a firmy transportowe i kurierskie

Podobnie jak właściciele biur rachunkowych czy firm sprzątających, również właściciele przedsiębiorstw transportowych i kurierskich nie narzekają na brak zleceń. Nawiązanie współpracy z podmiotem zewnętrznym, który będzie odpowiedzialny za przewóz towarów czy przesyłek, to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić przedsiębiorcy zarówno na zakupie pojazdów, jak i zatrudnieniu pracowników. Odpadają również koszty utrzymania czy regularnych przeglądów pojazdów.

Jeżeli chodzi o rynek usług kurierskich, to trzeba pamiętać, że za jego rozwojem stoją firmy działające w sektorze e-commerce. Jak podaje portal Newseria.pl, w Polsce co roku odnotowuje się min. 10% wzrost liczby przesyłek kurierskich.

Outsourcing, a pozyskiwanie informacji

W dzisiejszym świecie szybko zmieniającej się informacji, zdolność do skutecznego gromadzenia i analizowania danych jest kluczem do sukcesu. Outsourcing w zakresie pozyskiwania informacji oferuje dostęp do specjalistycznych narzędzi i technologii, które mogą przynieść konkurencyjną przewagę.

Outsourcing pracowników

Outsourcing procesu rekrutacji staje się niezwykle ważny w obecnych czasach, gdzie właściwy dobór pracowników ma kluczowe znaczenie dla sukcesu organizacji. Zewnętrzna firma świadcząca usługi outsourcingowe może przeprowadzić proces rekrutacji w sposób bardziej efektywny, korzystając z najnowszych narzędzi i technologii.

Rozwiązanie, które się opłaca

Głównymi powodami stosowania outsourcingu przez pracodawców są redukcja kosztów, poprawa efektywności, dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz możliwość skupienia się na kluczowych obszarach działalności. Wiele organizacji uważa także outsourcing za sposób na zwiększenie elastyczności i zdolności adaptacyjnych w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym.

Z punktu widzenia przedsiębiorców outsourcing to ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Skorzystanie z wyspecjalizowanych podmiotów gwarantuje, że poszczególne zadania zostaną wykonane z należytą precyzją. Zainteresowanie współpracą z kontrahentami kierującymi swoje usługi do klientów biznesowych to główny powód, dla którego takich przedsiębiorstw przybywa na polskim rynku z roku na rok.

Zagrożenia outsourcingu

Chociaż korzyści z outsourcingu są liczne, istnieją także pewne ryzyka. Wśród nich można wymienić problemy z jakością świadczonych usług, możliwość utraty kontroli nad pewnymi aspektami działalności czy kwestie związane z bezpieczeństwem danych. Dlatego tak ważne jest dokładne rozważenie wszystkich zalet i wad przed podjęciem decyzji o outsourcingu.

To może Cię również zainteresować

Outsourcing - czy rozwiąże problemy Twojej firmy?

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest outsourcing?

Outsourcing, inaczej zewnętrzne zlecenie wykonania usług, to praktyka polegająca na powierzaniu pewnych funkcji operacyjnych firmie zewnętrznej specjalizującej się w danej dziedzinie.

Jakie są główne powody stosowania outsourcingu?

Główne powody to redukcja kosztów, dostęp do specjalistycznej wiedzy, zwiększenie efektywności oraz skupienie się na kluczowych działaniach przedsiębiorstwa.

Czym charakteryzuje się firma outsourcingowa?

Firma outsourcingowa to podmiot specjalizujący się w świadczeniu konkretnych usług dla innych przedsiębiorstw, często w dziedzinach takich jak księgowość, HR, IT czy logistyka.

Jakie są popularne przykłady outsourcingu?

Popularne przykłady to outsourcing usług księgowych, IT, procesów rekrutacyjnych, czy też usług sprzątania i transportu.

Jak przebiega proces wdrażania outsourcingu w firmie?

Proces wdrażania outsourcingu zaczyna się od analizy potrzeb firmy, wyboru odpowiedniego dostawcy, ustalania warunków współpracy, a następnie integracji usług outsourcingowych z działalnością przedsiębiorstwa.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

6 komentarzy

Aneta Ćwiąkała

Aneta Ćwiąkała

Takie rozwiązania w księgowości są szczególnie przydatne dla małych firm. Nie brakuje możliwości na rynku by to realizować.
Bartek

Bartek

Jak widać wielkie jest zainteresowanie tematem a to znaczy, że sporo osób korzysta z tych możliwości. Nic więc dziwnego.
Tola

Tola

Możesz zmienić swoją sytuację na rynku jasno określonymi priorytetami, dobrze sformułowanymi pomysłami, przemyślanymi intencjami. Outsourcing jest w tym pomocny.
przedsiębiorca

przedsiębiorca

Wiemy, że Outsourcing stanowi wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie samodzielnie funkcji i przekazanie ich do wykonania innym podmiotom. Dla przedsiębiorców jet to bardzo korzystne rozwiązanie i bardzo dużo przedsiębiorców korzysta z outsourcingu...
Vlad

Vlad

Biorąc pod uwagę niestabilną dynamikę naszego globalnego systemu gospodarczego, stało się warunkiem wstępnym dla każdej firmy, aby skonsolidować swoje inne niż podstawowe usługi finansowe, aby uzyskać przewagę konkurencyjną.
Kameleon

Kameleon

Z towarami bez inwestycji możesz zacząć tylko jako pośrednik i tylko wtedy, gdy umiesz sprzedawać. Ponieważ bez umiejętności sprzedaży nie możesz znaleźć klienta. Istnieją pomocne opcje outsourcingowe w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka