Własna firma

Coworking nie tylko w miastach! Rozwój przestrzeni coworkingowych

10 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 22 głosy

22 głosy

6 komentarzy
Coworking nie tylko w miastach! Rozwój przestrzeni coworkingowych
Coworking to nie nowość – przestrzenie coworkingowe powstają już nie tylko w dużych miastach, ale coraz częściej można je spotkać również w małych miejscowościach.

Coworking staje się coraz popularniejszy. Dlaczego? Jednym z powodu jest tendencja do rosnącej z roku na rok liczby osób, które zdecydowały się na wykonwyanie wolnego zawodu. Jest to związane m.in. z przeniesieniem środka ciężkości ze sprzedaży na usługi – w tktórych działa coraz więcej osób. Znaczenie ma również rozwój nowoczesnych technologii i internetu. Coraz więcej osób zajmuje się programowaniem, tworzeniem stron internetowych czy grafiką na potrzeby portali internetowych.
Czy przestrzenie coworkingowe w dużych miastach różnią się czymś od tych powstających w mniejszych miejscowościach? Mając wybór, z którym biurem coworkingowym warto rozpocząć współpracę?

Na czym polega coworking?

Przestrzenie coworkingowe są dziś dostępne we wszystkich większych miastach Polski. Zainteresowani mają zatem spore możliwości – mogą wybierać wśród biur zlokalizowanych zarówno w centrum miasta, jak i na obrzeżach. Na czym polega coworking? To możliwość pracy w wynajętej przestrzeni. Skoro biura coworkingowe są tak zaprojektowane z myślą o pracy, zainteresowani mogą poczuć się jak w firmie. Pozwala to skoncentrować się na wykonywanych zajęciach.

Odkryj korzyści coworkingu
Pracuj elastycznie, spotkaj innych profesjonalistów i dobrze zorganizuj swój czas pracy w komfortowych biurach coworkingowych.

Kto stoi za biurem coworkingowym?

Osoby, które zauważyły nowy trend i potrzebę, zainicjowały otwieranie w Polsce pierwszych biur coworkingowych. Naturalnym jest, że w początkowej fazie tego typu biura powstawały w większych miastach, ponieważ tam mogły liczyć na zdobycie odpowiedniej liczby klientów, a tym samym na gwarancję  opłacalność całego przedsięwzięcia. Dziś biura coworkingowe można znaleźć nawet w małych miejscowościach.

Biura coworkingowe w dużych miastach to firmy. Ich właściciele chcą zarabiać, udostępniając na godziny biurka i fotele. Skoro konkurencja na rynku jest coraz większa, muszą oni inwestować spore pieniądze w kreatywny wystrój przestrzeni czy zapewnienie dostępu do sprzętu biurowego, np. drukarki, skanera czy faksu. W większości takich biur zostaje wydzielony kącik socjalny, gdzie obowiązkowo znajduje się ekspres do kawy i drobny poczęstunek.

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Świnoujście
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Oferta biur coworkingowych w małych miejscowościach jest znacznie skromniejsza. Przede wszystkim takie przestrzenie nie są stworzone przez przedsiębiorców nastawionych na osiąganie zysku, ale przez społeczność, która poszukuje miejsca do pracy. Wsparcie takim inicjatywom często zapewniają wójtowie czy burmistrzowie, udostępniając choćby lokal, w których biuro może powstać. W praktyce takie biura są jednak elastyczniejsze – osoby odpowiedzialne za ich działanie wsłuchują się w potrzeby zainteresowanych choćby w zakresie godzin otwarcia.

Czytaj również: Czy opłaca się założyć biuro rachunkowe?

W Europie Zachodniej wciąż więcej, ale…

Z roku na rok w naszym kraju działa coraz więcej biur coworkingowych. W dużych miastach bez problemu znajdziesz miejsce do pracy w tego typu biurze. Jednak statystyki sa nieubłagane i ciągle ilość biur coworkintowych działających w Europie Zachodniej jest duzo wyższa.

Z punktu widzenia osób poszukujących pomysłu na biznes, założenie biura coworkingowego może być świetnym pomysłem na zarobienie dużych pieniędzy. Specjaliści przewidują, że w następnych latach zapotrzebowanie na takie przestrzenie będzie systematycznie rosnąć.

W Polsce najwięcej biur coworkingowych działa w dużych miastach. W niewielkich miejscowościach przestrzenie przeznaczone do wspólnej pracy rodzą się z zapotrzebowania na takie usługi. Zanim biuro coworkingowe powstanie najczęściej gromadzi się grupa zainteresowanych, która jest zainteresowana zrealizowaniem takiej inicjatywy. Większość z nich nie chce pracować samotnie, dlatego stawia na coworking.

Praktyczne aspekty korzystania z przestrzeni coworkingowych

Korzystanie z przestrzeni coworkingowych to proces prosty i wygodny. W większości przypadków działają one w sposób elastyczny, co pozwala pracownikom dopasować pracę do swojego rytmu dnia. Często biura coworkingowe oferują również sale konferencyjne, co umożliwia organizowanie spotkań z klientami w profesjonalnym otoczeniu.

Czy możesz skorzystać z coworkingu ze współpracownikiem? Oczywiście! Przestrzenie coworkingowe pozwalają na wynajmowanie biurek dla kilku osób, umożliwiając zespołom pracę w jednym miejscu, nawet jeśli nie prowadzą stałego wynajmu biura.

Koniec z małą przestrzenią, czyli jak zmienią się biura coworkingowe

Coworking narodził się w Stanach Zjednoczonych, ale popularny stał się również w Europie. Patrząc z perspektywy czasu, można stwierdzić, że niezależnie od tego, o jakim mieście mowa, biura coworkingowe zmieniają się, jeżeli chodzi o wielkość, sposób zagospodarowania i wyposażenie. Pierwsze przestrzenie były nie tylko skromne, lecz także niewielkie. Aby zminimalizować koszty, dochodziło do sytuacji, że na niewielkiej przestrzeni ustawiano od kilku do nawet kilkunastu biurek. Praca w takich pomieszczeniach nie należała jednak do najprzyjemniejszych.

Współcześnie sytuacja wygląda inaczej. Przestrzenie przeznaczone do wspólnej pracy coraz częściej przypominają open space’y. Coraz częściej ich właściciele dbają również o wyposażenie. Osoby wykonujące wolne zawody, które korzystają z takich biur, otrzymują – poza dostępem do sieci – również dostęp do drukarki, telefonu czy faksu.

Choć praca w domowym zaciszu może być przyjemna, to jednak czasem utrudnia skupienie się na wykonywanych zadaniach. Z tego względu wiele osób decyduje się na wynajem przestrzeni coworkingowej czy biurowej. Pierwsze rozwiązanie pozwala przy tym na poszerzenie biznesowych kontaktów. Jak?

Dla kogo przeznaczone są przestrzenie coworkingowe?

Kogo można spotkać w przestrzeniach coworkingowych? Poza przedstawicielami wolnych zawodów, biura coworkingowe docenili również drobni przedsiębiorcy, freelancerzy czy blogerzy. Nie brakuje zatem programistów, pisarzy, dziennikarzy czy grafików. Biurka są chętnie wynajmowane przez projektantów wnętrz czy osoby zajmujące się tworzeniem stron internetowych. W praktyce możliwość przebywania w przestrzeni coworkingowej to świetny sposób na znalezienie nowych klientów – wystarczy poznać osoby siedzące przy biurkach obok, aby nawiązać kontakty biznesowe.

Przestrzenie coworkingowe znajdują się w centrum zainteresowania wielu przedsiębiorców i freelancerów. Nie brakuje również firm wynajmujących wydzielone przestrzenie, dzięki czemu mogą one obniżyć koszty związane z wynajem biura. Skorzystanie z oferty firm zajmujących się właśnie takim biznesem jest również korzystne z uwagi na możliwość nawiązania współpracy z innymi podmiotami. Jako osoba prowadząca działalność, z pewnością wiesz, że ze zleceniami jest różnie. Są okresy, gdy nowe zamówienia pojawiają się codziennie, są i takie, w których trudno pozyskać nowego klienta. Coworking może pomóc ci w ustabilizowaniu ilości spływających na twoją skrzynkę elektroniczną zleceń.

Spotkanie z klientem w prestiżowej lokalizacji

Biura coworkingowe pozwalają również na organizowanie spotkań z klientami lub nawet konferencji. Jeżeli masz w planach takie, powinieneś sprawdzić, czy wybrane przez ciebie biuro coworkingowe posiada sale konferencyjne. Jeżeli tak, to pozostaje tylko ustalenie odpłatności za wynajem. W takim przypadku również możesz liczyć na niższe ceny. Dodatkowym plusem jest fakt, że część właściciele biur coworkingowych przygotowuje rabaty dla stałych klientów.

Decydując się na coworking, możesz być spokojny, jeżeli chodzi o parking dla potencjalnych klientów. Właściciele biur coworkingowych pamiętają o tej kwestii, tworząc najczęściej parking nie tylko dla osób wynajmujących przestrzeń coworkingową, lecz także ich gości.

Koszty wynajmu przestrzeni coworkingowej

Ile kosztuje coworking? Koszty wynajmu przestrzeni coworkingowej są zróżnicowane i zależą od lokalizacji oraz oferowanych udogodnień. W porównaniu do tradycyjnego wynajmu biura, coworking może okazać się bardziej opłacalny, ponieważ eliminuje konieczność ponoszenia kosztów utrzymania biura na stałe.

Wartością dodaną kosztów wynajmu jest dostęp do profesjonalnej przestrzeni, z której można korzystać wtedy, gdy jest to potrzebne. To oszczędność nie tylko finansowa, ale także czasowa, gdyż pracownicy nie tracą czasu na dojazdy do biura.

Temat   Zalety Dla kogo?
Rozwój przestrzeni coworkingowych Ewolucja od skromnych miejsc do centrów innowacji Elastyczność, oszczędności, integracja z innymi firmami Freelancerzy, firmy technologiczne, zespoły projektowe
Korzystanie z przestrzeni coworkingowych Elastyczne godziny, sale konferencyjne, współpraca z zespołem Profesjonalne spotkania, elastyczność pracy Firmy zespołowe, osoby pracujące zdalnie
Koszty wynajmu przestrzeni coworkingowej Zróżnicowane koszty w zależności od lokalizacji Oszczędność finansowa i czasowa Firmy szukające efektywnych rozwiązań

To może Cię również zainteresować

Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest coworking i na czym polega?

Coworking to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające wynajem elastycznej przestrzeni do pracy, w której różne firmy i pracownicy mogą pracować razem, wymieniając pomysły i korzystając z dostępnych udogodnień.

Jakie są główne zalety przestrzeni coworkingowych?

Przestrzenie coworkingowe oferują elastyczność godzin pracy, oszczędności finansowe (w porównaniu do tradycyjnego wynajmu biura), oraz możliwość integracji z innymi firmami, co może prowadzić do innowacyjnych rozwiązań.

Dla kogo przeznaczone są biura coworkingowe?

Biura coworkingowe są idealne dla freelancerów, przedstawicieli wolnych zawodów, firm zespołowych oraz przedsiębiorców poszukujących elastycznych miejsc pracy. Mogą je również wykorzystywać firmy technologiczne oraz zespoły projektowe.

Czy mogę korzystać z przestrzeni coworkingowej ze współpracownikiem?

Tak, przestrzenie coworkingowe pozwalają na wynajmowanie biurek dla kilku osób, umożliwiając zespołom pracę w jednym miejscu.

Ile kosztuje wynajem przestrzeni coworkingowej?

Koszty wynajmu przestrzeni coworkingowej są zróżnicowane i zależą od lokalizacji oraz oferowanych udogodnień. W porównaniu do tradycyjnego wynajmu biura, coworking może okazać się bardziej opłacalny, ponieważ eliminuje konieczność kosztów utrzymania biura na stałe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

6 komentarzy

Patryk Emmerich

Patryk Emmerich

Dokładnie, reklamy pokazują że takie miejsca są dostępne na wynajem w wielu lokalizacjach mniejszych miast.
coworkers

coworkers

Coraz więcej jest takich miejsc w wielu lokalizacjach. Z pewnością to bardzo dobe rozwiązanie a i popyt na to jest spory.
Olo Bolo

Olo Bolo

Tak coraz więcej biur na wynajem na godziny jest i nie dotyczy to jakiegoś Gdańska, Wrocławia czy Krakowa. Nawet w takim Jaśle już widziałem możliwości tego typu.
Ola

Ola

Al macie na tym portalu dużo artykułów o coworkingu. Coworking już nie tylko w dużych miastach. Wynajem biura, biurka na określony czas, przynosi duży zysk takim firmom.
3city

3city

Coworking, czyli wspólne przestrzenie, zapewniają udogodnienia dużego biura, ale przy niewielkich kosztach w środowisku otwartym. Najemcy mają dedykowane stanowiska w bezpiecznym obszarze komunalnym, dzielonym przez wielu różnych pracowników lub organizacje.
Kotek

Kotek

Wydaje mi się, że większość z nas trzyma właśnie strach przed nieznanym, a nie myśl o tym, czy jesteśmy wystarczająco kompetentni, czy mądrzy, czy też inni, by otworzyć biznes.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.