Własna firma

Warto założyć firmę! Korzyści rozpoczęcia działalności

17 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

6 komentarzy
Warto założyć firmę! Korzyści rozpoczęcia działalności
Odkryj korzyści z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Niezależność finansowa, elastyczny czas pracy i dotacje unijne czekają na Ciebie! Sprawdź!

Warto założyć firmę

Decyzja o założeniu swojej własnej firmy może być jednym z najważniejszych kroków w życiu każdego przedsiębiorcy. Warto prowadzić własną firmę z wielu powodów. Otwarcie działalności gospodarczej pozwala na realizację osobistych pasji, przekształcanie wizji w konkretne działania oraz stawianie czoła wyzwaniom, które z pewnością przyniosą satysfakcję. 

Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, mogą być pewne, że czeka na nie wyzwanie. Obowiązków będzie więcej, a dzień pracy nie skończy się po tradycyjnych 8 godzinach. W zamian można jednak otrzymać całkiem sporo. Co konkretnie? Oto 3 powody, dla których warto rozważyć założenie własnej firmy.

Czytaj także: Jaką pieczątkę wybrać, prowadząc firmę?

"Przed założeniem własnej firmy, przygotuj solidny biznesplan, rozważ źródła finansowania i szkolenia, by czerpać korzyści z niezależności finansowej i elastycznego czasu pracy."

1. Nowa perspektywa, nowe możliwości 

Założenie firmy to nowe możliwości. Wyzwanie polega na konieczności zorganizowania sobie swojego stanowiska pracy, przyjęcia do firmy pierwszych pracowników czy też znalezienia kontrahentów. Dla większości początkujących przedsiębiorców to pewna próba sił, która jednak pozwala na rozwój zawodowy.

Gdy firma rozpoczyna działalność, konieczne jest odnalezienie się w gąszczu przepisów lub znalezienie solidnego biura rachunkowego, które wspomoże funkcjonowanie firmy od zaplecza. Budowanie nowego przedsiębiorstwa, choć żmudne, może przynieść wymierne efekty. Włożona praca zwraca się – przedsiębiorca po kilku latach może być dumny z tego, co udało mu się osiągnąć.

2. Elastyczny czas pracy

Szukasz pracy?

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana
Dodana

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Prowadzenie firmy to konieczność zapanowania nad swoimi godzinami pracy. Pokusa, by nie tylko weekendy zrobić sobie wolne, może być duża. Dobra organizacja to podstawa. Większość osób ma z tym na początku ogromny problem. Pomóc może m.in. wynajęcie biura. Choć przedsiębiorcy działający w branży usługowej mogą wykonywać część pracy w domu, to w praktyce takie rozwiązanie rzadko kiedy się sprawdza. Najlepiej od samego początku postawić grubą linię między życiem rodzinnym a zawodowym.

Opanowanie czasu pracy oznacza tyle, że przedsiębiorca może pracować nie co najmniej 8 godzin dziennie, ale np. 3–4 i to wykonując całą pracę przypadająca na wskazany dzień. Dojście do takiej wprawy może jednak trochę potrwać. Początkowo trzeba będzie poświęcić znacznie więcej czasu na pracę, ale efekt powinien być zadowalający.

3. Nieograniczone możliwości zarobkowe

Praca na etacie ma poważne ograniczenie, gdy mowa o zarobkach. Większość pracowników może liczyć wyłącznie na stałe wynagrodzenie, część dodatkowo na premię. Podwyżka? Owszem, ale najczęściej tylko dla nielicznych. Wyższa pensja nie musi być przy tym przyznawana cyklicznie, co oznacza, że za każdym razem pracownik musi przygotować się na trudną rozmowę ze swoim przełożonym.

W przypadku prowadzenia firmy możliwości zarobkowe właściciela prezentują się zupełnie inaczej. Jego wynagrodzenie zależy wyłącznie od włożonej pracy. Jeżeli przygotuje się do rozmów z kontrahentami, to może wynegocjować taką stawkę, która będzie dla niego satysfakcjonująca. I o tym aspekcie prowadzenia firmy warto pamiętać. Materialne zabezpieczenie jest bowiem równie istotne, jak zadowolenie z kwoty zgromadzonej na rachunku bankowym.

W ostatnich latach wzrasta liczba banków, które w swojej ofercie posiadają produkty przygotowane z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Osoby sięgające po takie środki są najczęściej zdecydowane na rozpoczęcie działalności gospodarczej i doskonale wiedzą, co chcą osiągnąć. Bywa jednak, że nie wszystko układa się po ich myśli. W takiej sytuacji zostają z długiem. Choć prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, warto je ograniczać.

W jaki sposób można ograniczyć szanse niepowodzenia lub bankructwa założonego przedsiębiorstwa? Podstawą jest biznesplan. Osoby potrzebujące środków finansowych na rozkręcenie własnego biznesu powinny też pamiętać o poszukiwaniu alternatywnych w stosunku do kredytu środków finansowych. Nie bez znaczenia jest również własne doświadczenie i umiejętności.

Korzyści Źródła finansowania Potencjalne wyzwania Zalecane działania
Niezależność finansowa Urząd pracy Koszty początkowe Stworzenie biznesplanu
Elastyczny czas pracy Dotacje unijne Brak doświadczenia Szkolenia i kursy
Samorealizacja i zysk Banki Złożone obowiązki Delegowanie zadań

Biznesplan, czyli jak będzie wyglądał twój biznes

Stworzenie biznesplanu jest najprostszym rozwiązaniem, by zorientować się w potencjalnych kosztach prowadzenia firmy i możliwych do osiągnięcia zyskach. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się stworzyć taki dokument powinni wiedzieć, że wykonanie biznesplanu nie jest skomplikowane, nie wymaga również szczegółowej wiedzy. To po prostu zestawienie, obrazujące potencjalne przychody i koszty.

Najczęściej biznesplan tworzą osoby chcące pozyskać środki np. z urzędu pracy. Jeżeli nigdy nie napisałeś biznesplanu, to nie powinieneś się martwić – w sieci jest dostępnych wiele przykładów, a opracowanie solidnego, dobrego i przede wszystkim podpartego konkretnymi liczbami biznesplanu ułatwia podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Koszty założenia własnej firmy

Zanim zdecydujesz się założyć własną działalność gospodarczą, warto zwrócić uwagę na początkowe koszty prowadzenia firmy. Zakładanie firmy wiąże się z wydatkami na rejestrację, zakup potrzebnych narzędzi czy wynajem miejsca. Jednak dzięki możliwości uzyskania dotacji, ulg podatkowych oraz innych form wsparcia, koszt prowadzenia własnej firmy może być znacząco zredukowany.

Pieniądze na start

Większość przedsiębiorców stara się samodzielnie pozyskać środki na uruchomienie firmy. Jeżeli jednak uzbieranie tych jest problemem, to warto pomyśleć o sięgnięciu po środki oferowane np. przez urząd pracy. Udawanie się do banku powinno być ostatecznością, bo takie rozwiązanie, choć pozwala na sfinansowanie działalności gospodarczej, jest po prostu drogie.

Gdy mowa o środkach na otwarcie firmy, dobrze zainteresować się również projektami przygotowanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Cyklicznie realizowane z myślą o przedsiębiorczych osobach programy pozwalają na pozyskanie kredytów na preferencyjnych warunkach.

Ważne są twoje zdolności

W biznesie liczą się konkretne umiejętności. Nie trzeba mieć doświadczenia, lecz warto być pewnym swoich zalet. Bycie przedsiębiorcą nie ogranicza się wyłącznie do tego, by organizować swój czas pracy. Na początku, gdy firma nie może pozwolić sobie na zatrudnienie pracowników, trzeba spełniać się w wielu rolach jednocześnie i być np. handlowcem, menadżerem i księgowym. A to zadanie, które może niektórych przerosnąć.

Choć założenie firmy może być początkiem przygody i budowaniem finansowego zaplecza, przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że nieodpowiednie podejście do tego zadania może wygenerować poważne kłopoty, również finansowe. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześniej przeanalizować wszystkie za i przeciw, a ostateczną decyzję podjąć, opierając się na twardych danych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto założyć firmę w 2023 roku?

Tak, 2023 rok przynosi wiele korzyści i ulg podatkowych dla nowych przedsiębiorców, co czyni go atrakcyjnym czasem na zakładanie firmy.

Jakie są korzyści z prowadzenia własnej firmy?

Prowadzenie własnej firmy oferuje niezależność finansową, elastyczny grafik, możliwość samorealizacji oraz potencjalnie większe zarobki.

Czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej to duże koszty?

Koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej mogą się różnić w zależności od branży i lokalizacji. Jednak z odpowiednim biznesplanem i wsparciem finansowym można je zminimalizować.

Dlaczego warto prowadzić własną firmę?

Prowadzenie własnej firmy daje swobodę w decydowaniu o swoim czasie, możliwość realizacji własnych pomysłów oraz potencjał do osiągnięcia większych zysków niż w tradycyjnym zatrudnieniu.

Jakie są pierwsze kroki, aby założyć własną działalność gospodarczą?

Pierwszym krokiem jest opracowanie biznesplanu, następnie załatwienie formalności prawnych i podatkowych oraz pozyskanie potrzebnego kapitału lub finansowania.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

6 komentarzy

Julia Socha

Julia Socha

Powodów na tak i nie jest wiele. Niezależność jest jednak kluczowa i jeżeli dobre wiatry będą to sukces będzie smakował jeszcze lepiej.
Dorian

Dorian

Kiedy zaczynasz działalność gospodarczą, musisz zostać ekspertem w swojej branży, produktach i usługach, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
Rozmus

Rozmus

Istnieje wiele powodów, dla których pomysł założenia małej firmy jest atrakcyjny dla ludzi. Oczywiście nie jest to dla każdego, ale wielu wykorzysta powyższe pomysły.
moja firma kapituluje

moja firma kapituluje

Warto założyć taką firmę i to taką, która przyniesie zysk. Na pewno ma ona zalety i wady. O wadach lepiej nie wspominać. Na pewno zaletami własnej firmy jest to, że w takiej firmie jest elastyczny czas pracy, można zarobić dużo, ale do pracy należy solidnie si zabrać.
Andrzej

Andrzej

Jeżeli są pieniądze i pomysł oraz dobrze się ktoś wbije w niszę tego fajna rzecz. Trzeba tylko przemyśleć czy takie działanie będzie korzystne czy też nie w tym zakresie.
Marika

Marika

Możesz rozpocząć działalność od podstaw, ponieważ inni to robią. Czy uważasz, że tylko wielcy biznesowi oligarchowie lub geniusze z czerwonymi dyplomami prowadzą działalność w kraju?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka