Własna firma

Warto założyć firmę! Korzyści płynące z rozpoczęcia działalności

23 kwietnia 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

6 komentarzy
Warto założyć firmę! Korzyści płynące z rozpoczęcia działalności
Odkryj korzyści z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Niezależność finansowa, elastyczny czas pracy i dotacje unijne czekają na Ciebie! Sprawdź!

Warto założyć firmę

Decyzja o założeniu swojej własnej firmy może być jednym z najważniejszych kroków w życiu każdego przedsiębiorcy. Warto prowadzić własną firmę z wielu powodów. Otwarcie działalności gospodarczej pozwala na realizację osobistych pasji, przekształcanie wizji w konkretne działania oraz stawianie czoła wyzwaniom, które z pewnością przyniosą satysfakcję. 

Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, mogą być pewne, że czeka na nie przygoda. Obowiązków będzie zdecydowanie więcej, a dzień pracy nie skończy się po tradycyjnych 8 godzinach. W zamian można jednak otrzymać całkiem sporo. Co konkretnie? Oto 3 powody, dla których warto rozważyć założenie własnej firmy.

Czytaj także: Jaką pieczątkę wybrać, prowadząc firmę?

"Przed założeniem własnej firmy, przygotuj solidny biznesplan, rozważ źródła finansowania i szkolenia, by czerpać korzyści z niezależności finansowej i elastycznego czasu pracy."

Nowa perspektywa, nowe możliwości

Założenie własnej firmy otwiera nową perspektywę, gdzie możesz kształtować swoją własną ścieżkę zawodową i realizować własne pomysły. To także stwarza nowe możliwości rozwoju, dając swobodę w podejmowaniu decyzji i eksplorowaniu różnych obszarów biznesowych. Jednakże wiąże się to również z nowymi wyzwaniami, takimi jak zarządzanie finansami, pozyskiwanie klientów oraz odpowiedzialność za rozwój i sukces przedsiębiorstwa. Przygotowanie się na te wyzwania i podejście do nich z odpowiednią rozwagą i determinacją może przynieść nie tylko satysfakcję zawodową, ale także osobistą.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Radzenie sobie z wyzwaniami związanymi z założeniem własnej firmy wymaga opracowania odpowiedniej strategii. Oto kilka sposobów, jak możesz sobie z tym poradzić:

Dokładne planowanie

Zacznij od opracowania solidnego biznesplanu. Określ, jakie cele chcesz osiągnąć, zdefiniuj swoją grupę docelową, przewiduj koszty i przychody oraz opracuj strategię działania. Planowanie pomoże Ci zobaczyć cały obraz i być przygotowanym na różne scenariusze.

Zdobywanie wiedzy i umiejętności

Nieustanne poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie umiejętności biznesowych jest kluczowe. Przejmij inicjatywę w nauce, czytaj książki, uczestnicz w szkoleniach, webinarach, meetupach i korzystaj z doświadczenia innych przedsiębiorców.

Elastyczność i adaptacja

Bądź elastyczny i gotowy do adaptacji. Biznes to dynamiczna dziedzina, więc umiejętność szybkiego reagowania na zmiany i przystosowywania się do nowych sytuacji jest niezwykle ważna.

Budowanie relacji

Zbuduj sieć kontaktów biznesowych i zadbaj relacje z klientami, partnerami biznesowymi i innymi przedsiębiorcami. Wsparcie sieci kontaktów może znacznie ułatwić radzenie sobie z wyzwaniami.

Podejmowanie ryzyka i decyzji

Bądź gotowy do podejmowania ryzyka, ale na podstawie rozważnych decyzji. W biznesie niektóre decyzje mogą być trudne, ale ważne jest podejmowanie ich na podstawie analizy i strategii.

Zarządzanie stresem

Przygotuj się na nieuniknione stresy związane z prowadzeniem firmy. Pamiętaj o dbaniu o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz stosuj techniki zarządzania stresem, takie jak medytacja, ćwiczenia fizyczne czy odpoczynek.

Ucz się na błędach (najlepiej cudzych)

Błędy i niepowodzenia są częścią biznesu. Ważne jest, aby nie poddawać się, ale uczyć się na swoich doświadczeniach i popełnianych błędach, aby rozwijać się i stawać się bardziej odpornym przedsiębiorcą.

Pamiętaj, że każdy przedsiębiorca spotyka się z wyzwaniami, ale umiejętność ich pokonywania wróży sukces w dłuższej perspektywie.

Elastyczny czas pracy

Prowadzenie firmy to konieczność zapanowania nad swoimi godzinami pracy. Pokusa, by nie tylko weekendy zrobić sobie wolne, może być duża. Dobra organizacja to podstawa. Większość osób ma z tym na początku ogromny problem. Pomóc może m.in. wynajęcie biura. Choć niektórzy przedsiębiorcy działający w branży usługowej mogą wykonywać część pracy w domu, to w praktyce takie rozwiązanie rzadko kiedy się sprawdza. Najlepiej od samego początku postawić grubą linię między życiem rodzinnym a zawodowym.

Opanowanie czasu pracy oznacza tyle, że przedsiębiorca może pracować nie co najmniej 8 godzin dziennie, ale np. 3–4 i to wykonując całą pracę przypadającą na wskazany dzień. Dojście do takiej wprawy może jednak trochę potrwać. Początkowo trzeba będzie poświęcić znacznie więcej czasu na pracę, ale efekt powinien być zadowalający.

Nieograniczone możliwości zarobkowe

Praca na etacie ma poważne ograniczenie, gdy mowa o zarobkach. Większość pracowników może liczyć wyłącznie na stałe wynagrodzenie, część dodatkowo na premię. Podwyżka? Owszem, ale najczęściej tylko dla nielicznych. Wyższa pensja nie musi być przy tym przyznawana cyklicznie, co oznacza, że za każdym razem pracownik musi przygotować się na trudną rozmowę ze swoim przełożonym.

W przypadku prowadzenia firmy możliwości zarobkowe przedsiębiorcy prezentują się zupełnie inaczej. Jego wynagrodzenie zależy wyłącznie od włożonej pracy. Jeżeli odpowiednio przygotuje się do rozmów z kontrahentami, to może wynegocjować taką stawkę, która będzie dla niego satysfakcjonująca. I o tym aspekcie prowadzenia firmy warto pamiętać. Materialne zabezpieczenie jest bowiem równie istotne, jak zadowolenie z kwoty zgromadzonej na rachunku bankowym.

W ostatnich latach wzrasta liczba banków, które w swojej ofercie mają produkty przygotowane z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Osoby sięgające po takie produkty są najczęściej zdecydowane na rozpoczęcie działalności gospodarczej i doskonale wiedzą, co chcą osiągnąć. Korzystają z rachunków firmowych na atrakcyjnych warunkach, ale także z kredytów, czy leasingów.

Bywa jednak, że nie wszystko układa się po myśli przedsiębiorców. Choć prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, warto je ograniczać. W jaki sposób można ograniczyć szanse niepowodzenia lub bankructwa założonego przedsiębiorstwa? Podstawą jest biznesplan. Osoby potrzebujące środków finansowych na rozkręcenie własnego biznesu powinny też pamiętać o poszukiwaniu alternatywnych środków finansowych w stosunku do kredytu. Nie bez znaczenia jest również własne doświadczenie i umiejętności.

Biznesplan, czyli jak będzie wyglądał Twój biznes

Stworzenie biznesplanu jest najprostszym rozwiązaniem, by zorientować się w potencjalnych kosztach prowadzenia firmy i możliwych do osiągnięcia zyskach. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się stworzyć taki dokument, powinni wiedzieć, że wykonanie biznesplanu nie jest skomplikowane, nie wymaga również szczegółowej wiedzy. To po prostu zestawienie, obrazujące potencjalne przychody i koszty.

Najczęściej biznesplan tworzą osoby chcące pozyskać środki np. z urzędu pracy. Jeżeli nigdy nie tworzyłeś biznesplanu, to nie powinieneś się martwić – w sieci jest dostępnych wiele przykładów, a opracowanie solidnego, dobrego i przede wszystkim podpartego konkretnymi liczbami biznesplanu ułatwia podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Video

Koszty założenia własnej firmy

Zanim zdecydujesz się założyć własną działalność gospodarczą, warto zwrócić uwagę na początkowe koszty prowadzenia firmy. Zakładanie firmy wiąże się z wydatkami na rejestrację, zakup potrzebnych narzędzi czy wynajem miejsca. Jednak dzięki możliwości uzyskania dotacji, ulg podatkowych oraz innych form wsparcia, koszt prowadzenia własnej firmy może być znacząco zredukowany.

Video

Pieniądze na start

Większość przedsiębiorców stara się samodzielnie pozyskać środki na uruchomienie firmy. Jeżeli jednak uzbieranie ich jest problemem, to warto pomyśleć o sięgnięciu po środki oferowane np. przez urzędy pracy. Udawanie się do banku powinno być raczej ostatecznością, bo takie rozwiązanie, choć pozwala na sfinansowanie działalności gospodarczej, jest po prostu drogie.

Gdy mowa o środkach na otwarcie firmy, dobrze zainteresować się również projektami przygotowanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Cyklicznie realizowane z myślą o przedsiębiorczych osobach programy pozwalają na pozyskanie kredytów na preferencyjnych warunkach.

Warto też zorientować się, czy byłaby możliwość pozyskania środków z Unii Europejskiej. Takie finansowanie może być nawet bezzwrotne — oczywiście po spełnieniu określonych warunków.

Ważne są Twoje zdolności

W biznesie liczą się konkretne umiejętności. Nie trzeba mieć od razu wieloletniego doświadczenia, lecz warto być pewnym swoich zalet. Bycie przedsiębiorcą nie ogranicza się wyłącznie do tego, by umiejętnie organizować swój czas pracy. Na początku, gdy firma nie może pozwolić sobie na zatrudnienie pracowników, trzeba spełniać się w wielu rolach jednocześnie i być m.in. handlowcem, menedżerem i księgowym. A to jest zadanie, które może niektórych przerosnąć.

Choć założenie firmy może być początkiem fascynującej przygody i budowaniem finansowego zaplecza, każdy przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że nieodpowiednie podejście do tego zadania może wygenerować poważne kłopoty, zwłaszcza finansowe. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześniej przeanalizować wszystkie za i przeciw a ostateczną decyzję podjąć, opierając się na twardych danych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto założyć firmę w 2023 roku?

Tak, 2023 rok przynosi wiele korzyści i ulg podatkowych dla nowych przedsiębiorców, co czyni go atrakcyjnym czasem na zakładanie firmy.

Jakie są korzyści z prowadzenia własnej firmy?

Prowadzenie własnej firmy oferuje niezależność finansową, elastyczny grafik, możliwość samorealizacji oraz potencjalnie większe zarobki.

Czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej to duże koszty?

Koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej mogą się różnić w zależności od branży i lokalizacji. Jednak z odpowiednim biznesplanem i wsparciem finansowym można je zminimalizować.

Dlaczego warto prowadzić własną firmę?

Prowadzenie własnej firmy daje swobodę w decydowaniu o swoim czasie, możliwość realizacji własnych pomysłów oraz potencjał do osiągnięcia większych zysków niż w tradycyjnym zatrudnieniu.

Jakie są pierwsze kroki, aby założyć własną działalność gospodarczą?

Pierwszym krokiem jest opracowanie biznesplanu, następnie załatwienie formalności prawnych i podatkowych oraz pozyskanie potrzebnego kapitału lub finansowania.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Julia Socha

Julia Socha

Powodów na tak i nie jest wiele. Niezależność jest jednak kluczowa i jeżeli dobre wiatry będą to sukces będzie smakował jeszcze lepiej.
Dorian

Dorian

Kiedy zaczynasz działalność gospodarczą, musisz zostać ekspertem w swojej branży, produktach i usługach, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
Rozmus

Rozmus

Istnieje wiele powodów, dla których pomysł założenia małej firmy jest atrakcyjny dla ludzi. Oczywiście nie jest to dla każdego, ale wielu wykorzysta powyższe pomysły.
moja firma kapituluje

moja firma kapituluje

Warto założyć taką firmę i to taką, która przyniesie zysk. Na pewno ma ona zalety i wady. O wadach lepiej nie wspominać. Na pewno zaletami własnej firmy jest to, że w takiej firmie jest elastyczny czas pracy, można zarobić dużo, ale do pracy należy solidnie si zabrać.
Andrzej

Andrzej

Jeżeli są pieniądze i pomysł oraz dobrze się ktoś wbije w niszę tego fajna rzecz. Trzeba tylko przemyśleć czy takie działanie będzie korzystne czy też nie w tym zakresie.
Marika

Marika

Możesz rozpocząć działalność od podstaw, ponieważ inni to robią. Czy uważasz, że tylko wielcy biznesowi oligarchowie lub geniusze z czerwonymi dyplomami prowadzą działalność w kraju?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.