Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, mogą być pewne, że czeka na nie wyzwanie. Obowiązków będzie więcej, a dzień pracy nie skończy się po tradycyjnych 8 godzinach. W zamian można jednak otrzymać całkiem sporo. Co konkretnie? Oto 3 powody, dla których warto rozważyć założenie własnej firmy.
Czytaj także: Jaką pieczątkę wybrać, prowadząc firmę?
1. Nowa perspektywa, nowe możliwości
Założenie firmy to nowe możliwości. Wyzwanie polega na konieczności zorganizowania sobie swojego stanowiska pracy, przyjęcia do firmy pierwszych pracowników czy też znalezienia kontrahentów. Dla większości początkujących przedsiębiorców to pewna próba sił, która jednak pozwala na rozwój zawodowy.
Gdy firma rozpoczyna działalność, konieczne jest odnalezienie się w gąszczu przepisów lub znalezienie solidnego biura rachunkowego, które wspomoże funkcjonowanie firmy od zaplecza. Budowanie nowego przedsiębiorstwa, choć żmudne, może przynieść wymierne efekty. Włożona praca zwraca się – przedsiębiorca po kilku latach może być dumny z tego, co udało mu się osiągnąć.
2. Elastyczny czas pracy
Prowadzenie firmy to konieczność zapanowania nad swoimi godzinami pracy. Pokusa, by nie tylko weekendy zrobić sobie wolne, może być duża. Dobra organizacja to podstawa. Większość osób ma z tym na początku ogromny problem. Pomóc może m.in. wynajęcie biura. Choć przedsiębiorcy działający w branży usługowej mogą wykonywać część pracy w domu, to w praktyce takie rozwiązanie rzadko kiedy się sprawdza. Najlepiej od samego początku postawić grubą linię między życiem rodzinnym a zawodowym.
Opanowanie czasu pracy oznacza tyle, że przedsiębiorca może pracować nie co najmniej 8 godzin dziennie, ale np. 3–4 i to wykonując całą pracę przypadająca na wskazany dzień. Dojście do takiej wprawy może jednak trochę potrwać. Początkowo trzeba będzie poświęcić znacznie więcej czasu na pracę, ale efekt powinien być zadowalający.
3. Nieograniczone możliwości zarobkowe
Praca na etacie ma poważne ograniczenie, gdy mowa o zarobkach. Większość pracowników może liczyć wyłącznie na stałe wynagrodzenie, część dodatkowo na premię. Podwyżka? Owszem, ale najczęściej tylko dla nielicznych. Wyższa pensja nie musi być przy tym przyznawana cyklicznie, co oznacza, że za każdym razem pracownik musi przygotować się na trudną rozmowę ze swoim przełożonym.
W przypadku prowadzenia firmy możliwości zarobkowe właściciela prezentują się zupełnie inaczej. Jego wynagrodzenie zależy wyłącznie od włożonej pracy. Jeżeli przygotuje się do rozmów z kontrahentami, to może wynegocjować taką stawkę, która będzie dla niego satysfakcjonująca. I o tym aspekcie prowadzenia firmy warto pamiętać. Materialne zabezpieczenie jest bowiem równie istotne, jak zadowolenie z kwoty zgromadzonej na rachunku bankowym.
To może Cię również zainteresować