Własna firma

Czy opłaca się założyć biuro rachunkowe?

17 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 31 głosów

31 głosów

11 komentarzy
Czy opłaca się założyć biuro rachunkowe?
Nad założeniem własnego biznesu i zdobyciem niezależności myśli wiele osób. Ci, którzy doskonale orientują się w aktualnych przepisach podatkowych, mogą rozważyć założenie biura rachunkowego. Zwłaszcza po zmianach, a dokładniej po wejściu w życie ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, zainteresowani prowadzeniem właśnie takiego biznesu mają łatwiej.

W segmencie rynku oferującego usługi prowadzenie rachunkowości jest jednak coraz ciaśniej. Tylko na stronie internetowej: http://www.iksiegowosc24.pl/biura-rachunkowe zostało umieszczonych ponad tysiąc ofert przez biura działające na terenie kraju. Duża konkurencja na rynku sprawia, że zainteresowani powinni zastanowić się, czy będą w stanie skusić przedsiębiorców i klientów indywidualnych do skorzystania właśnie z ich usług. Co więcej, współcześnie można nawet skorzystać z oferty biura rachunkowego online, co dla wielu firm jest najwygodniejszym rozwiązaniem. 

Warto przy tym wiedzieć, że w myśl art. 76a. Ustawy o rachunkowości biuro rachunkowe może założyć każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, ubezpieczenie OC i nie był karany za przestępstwa skarbowe, finansowe, przeciw mieniu itd.

Biuro rachunkowe, które się wyróżnia

Ponieważ zdecydowana większość przedsiębiorców korzysta z usług biur rachunkowych, a – jak podaje STARTER Fundacja Rozwoju Biznesu – tylko w 2011 r. wartość tego rynku była szacowana na ok. 400 mln złotych, to z całą pewnością można powiedzieć, że otwarcie biura rachunkowego może być intratnym biznesem. By jednak rzeczywiście tak było, niezbędne jest zaoferowanie szerokiej palety usług potencjalnym klientom. 

Przedsiębiorcy myślący o otwarciu biura rachunkowego mogą wyróżnić się na rynku usług na wiele sposobów. Zupełną podstawą jest stworzenie lub zlecenie stworzenia strony internetowej firmy. O tym, jaka jest zależność między posiadaniem strony internetowej a wysokością dochodów, przeczytasz w tym artykule: "Strona internetowa a wysokość Twoich dochodów".

Szukasz pracy?

SPECJALISTA DS. MARKETINGU (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

  • Łódź
Dodana

Elektryk

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

SPECJALISTA DS. KADR I PŁAC (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

  • Nowa Sól
Dodana

Wędliniarz/masarz/rzeźnik

Schiever Polska

  • Zielona Góra
Dodana
Dodana

Warto wiedzieć!
Wskutek rozwoju technologii informacyjnej coraz powszechniejsza staje się księgowość online. Dokonywanie operacji w sieci umożliwia nie tylko szybsze i sprawniejsze obsługiwanie procesów, ale także oszczędza czas: ogranicza formalności i konieczność rozwożenia dokumentacji.

Zaoferuj to, co ma konkurencja i… coś jeszcze!

Podstawowym krokiem każdej osoby, która zastanawia się, czy i jak założyć biuro rachunkowe, powinno być szczegółowe zapoznanie się z ofertą konkurencyjnych firm. Czym zajmuje się biuro rachunkowe? Poza obsługą rachunkową przedsiębiorców, prowadzeniem dokumentacji i pomocą tym, którzy dopiero myślą o założeniu firmy, biura mogą proponować rozliczanie online, obsługę prawną czy pomoc przy przeprowadzaniu rekrutacji. Jeżeli konkurencja nie ma takich usług w ofercie, to warto pomyśleć o takie właśnie poszerzenie swojej.

Szeroka oferta to współcześnie podstawa. Dobrze, by przyszły właściciel biura rachunkowego zdawał sobie z tego sprawę, bo większość firm szuka takiego podmiotu, z którym będzie mogło nawiązać długofalową współpracę. Zagwarantowanie obsługi firmy na wszystkich etapach rozwoju sprawia, że przedsiębiorca nie będzie myślał o zmianie po kilku miesiącach czy latach współpracy.

Video

Cena również jest ważna

Choć warto konkurować nie tylko ceną, to w początkowej fazie działalności jest ona niezwykle istotna. Większość biur, by zachęcić do współpracy, przygotowuje liczne promocje dla nowych klientów. Popularne jest m.in. oferowanie prowadzenia rachunkowości firmom za 1 zł przez pierwszy miesiąc. Rozwiązanie to jest korzystne, choć właściciel biura powinien pamiętać, by dokładnie sprawdzić, czy będzie go stać na jego wdrożenie.

By biuro rachunkowe działało na rynku i przynosiło zyski, ceny muszą być adekwatne do jakości oferowanych usług. Część przedsiębiorców nie szuka najtańszej, ale najlepszej oferty na rynku. Właściciel biura, który zdecyduje się również na obsługę klientów online, może pozwolić sobie na niższe ceny, bo faktycznie potencjalnych klientów będzie miał więcej niż wówczas, gdy ograniczy się do oferowania usług wyłącznie przedsiębiorcom działającym na lokalnym rynku.

To może Cię również zainteresować

Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki biuru rachunkowemu

Najczęściej zadawane pytania

Czym się zajmuje biuro rachunkowe?

Biura rachunkowe zajmują się świadczeniem usług dla przedsiębiorców w zakresie: prowadzenia rachunkowości, dokumentacji kadrowej i płacowej, wsparcia przy formalnościach związanych z zakładaniem firmy, a także rozliczaniu online.

Kto może założyć biuro rachunkowe?

Według art. 76 Ustawy o rachunkowości warunki do założenia biura rachunkowego to: posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, niekaralność w określonych obszarach, a także posiadanie ważnego ubezpieczenia OC.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Jaś

Jaś

Bardzo pomocny artykuł, szkoda tylko, że większość biur rachunkowych wymaga doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku. Mimo to, na pewno warto się starać i zdobywać nową wiedzę w tej dziedzinie.
Izabellla22222

Izabellla22222

Pracuję w biurze rachunkowym i zgodzę się, że oferta szerokiej palety usług jest niezbędna, aby przyciągnąć klientów. Liczy się także cena, ale to nie wszystko. Ważna jest również jakość oferowanych usług i podejście do klienta.
Kordian

Kordian

Interesujący tekst, zastanawiałem się ostatnio, czy nie otworzyć swojego biura rachunkowego i teraz wiem, że na pewno warto. Mam nadzieję, że uda mi się wyróżnić na rynku i zaoferować coś więcej niż konkurencja.
naucz.infor

naucz.infor

Bardzo ciekawy artykuł, na pewno skorzystam z niektórych rad przy prowadzeniu mojego biura rachunkowego. Ważne, aby oferować szerszą ofertę usług niż konkurencja i nie zapominać o promocjach dla nowych klientów.
Ula

Ula

Jeśli ktoś posiada solidną wiedzę w danym zakresie to zawsze będzie miał klientów. Sama planuję otworzenie biura rachunkowego, ale do tego potrzebna jest ugruntowana wiedza. Wybrałam studia na kierunku ekspert usług księgowych na WSKZ. Mam nadzieję, że uczelnia świetnie przygotuje mnie do takiej pracy :)
Mariola Matuszny

Mariola Matuszny

Jak z każdym tematem pomysłu na biznes nie jest to tak, że każdy może to zrealizować, gdyż wiąże się to z innymi czynnikami.
Ferdynard

Ferdynard

Sporo osób co im wyszło jak w każdym biznesie powie, że tak. Oczywiście jak to wszędzie bywa nie jest to dla wszystkich.
Policy

Policy

Ludzie, którzy wiedzą jak w tym działać z pewnością osiągną sukces, jeżeli pozyskają klientów. Trzeba wiedzieć że konkurencyjnych usług jest bardzo wiele i w tym zakresie również.
Oceniacz

Oceniacz

Czy warto założyć biuro rachunkowe. Odpowiedź nie jest taka łatwa, bo takich biur jest wielka ilość. Powiem zależy gdzie. Jeśli w pobliżu są biura rachunkowe, tam bym nie zakładał.
Irena

Irena

Każdy pomysł jest dobry nawet jeżeli jest konkurencja. Jeżeli oferujesz coś dobrze, lepiej, inaczej niż konkurencja możesz oczywiście na tym bazować i osiągnąć sukces.
Tola

Tola

Formy współpracy są ustalane z uwzględnieniem indywidualnych i organizacyjnych preferencji klienta. Wysoki poziom zmienności schematów współpracy zapewnia dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa i niezawodności naszej firmy jako partnera biznesowego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.