Własna firma

Windykacja Małych Kwot: Odzyskiwanie Niewielkich Sum od Klientów

14 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

6 komentarzy
Windykacja Małych Kwot: Odzyskiwanie Niewielkich Sum od Klientów
Odkryj, jak windykacja małego zadłużenia pomaga przedsiębiorcom odzyskać pieniądze i zabezpieczyć finanse firmy. Dowiedz się jak odzyskać pieniądze od klientów!

W Polsce, najbardziej rozbudowany jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. To właśnie te podmioty mają największy udział w polskim PKB. One są też najczęściej narażone na problemy finansowe. Wystarczy bowiem, że firma nie otrzyma na czas płatności od 2–3 kontrahentów, by sama zaczęła mieć trudności z regulowaniem swoich zobowiązań. Co wówczas?

Każda firma, która spóźnia się z odprowadzaniem składek do ZUS, podatku do urzędu skarbowego czy regulowaniem faktur musi liczyć się z szeregiem konsekwencji. Oprócz odsetek, może jej grozić np. postępowanie ze strony urzędu skarbowego. W związku z powyższym, coraz więcej przedsiębiorców – świadomych czyhających na nich zagrożeń – postanawia zgłębiać zagadnienia związane z windykacją. Jak skutecznie chronić się przed koniecznością dochodzenia swoich roszczeń przed sądami?

Windykacja należności

Windykacja małych kwot może wydawać się nieopłacalna, ale dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza wśród małych i średnich firm, nawet najmniejsza suma ma znaczenie. Odzyskanie pieniędzy wierzyciela, nawet niewielkiej sumy, może wpłynąć na płynność finansową firmy. Rozważając skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, warto mieć na uwadze, że profesjonaliści są przygotowani do odzyskiwania niewielkich kwot w efektywny sposób, bez nadmiernego obciążenia finansowego dla przedsiębiorstwa.

Windykacja małych kwot

Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących małe firmy, windykacja małego długu może wydawać się zbyt kosztowna lub skomplikowana. Jednak z pomocą profesjonalnej firmy windykacyjnej można odzyskać nawet najmniejsze kwoty w sposób opłacalny. Korzystając z usług ekspertów, firmy mogą skupić się na swoim rdzeniowym biznesie, podczas gdy specjaliści od windykacji dbają o odzyskanie niewielkich sum. To strategia, która pozwala na zachowanie kontroli nad finansami firmy bez niepotrzebnego stresu.

Proces windykacji małych kwot

Windykacja małego zadłużenia to proces, który wymaga specjalistycznego podejścia. Nie chodzi tylko o zwrot długu, ale także o zachowanie dobrych relacji z klientem. Specjaliści w dziedzinie windykacji są szkoleni, aby odzyskać pieniądze od klientów w sposób, który nie zaszkodzi reputacji firmy. Stosują różne metody, takie jak negocjacje, mediacje czy postępowanie sądowe, aby odzyskać pieniądze w sposób etyczny i profesjonalny, nawet jeśli chodzi o niewielkie sumy.

Aspekt Windykacji Wpływ na Biznes Metody Windykacji Koszt Windykacji Małych Kwot
Windykacja Należności Wpływa na płynność finansową Negocjacje, mediacje, postępowanie sądowe Opłacalne z profesjonalną firmą
Windykacja Małego Długu Zabezpiecza finanse firmy Etyczne i profesjonalne podejście Koszt skorelowany z wartością długu

Prewencja jest istotna

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**27,5zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 27-28 zł / h
Dodana

Spawacz TIG!!! BERLIN

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana

Operator wózka widłowego

Atus Group sp. z o.o. Sp. k.

  • Sadkowa Góra
Dodana

Podstawową kwestią jest umiejętność zabezpieczania się przed potencjalnymi dłużnikami, czyli firmami, które są niewypłacalne. Wiedza ta nie jest tak istotna w przypadku firm, które wymagają natychmiastowej płatności za dostarczone produkty czy wykonane usługi. Sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej w przypadku podmiotów stosujących odroczony termin płatności. Najlepiej widać to na przykładzie firm działających w branży budowlanej, gdzie faktury są wystawiane z 60- lub 90-dniowym terminem płatności.

Działania prewencyjne polegają zatem głównie na sprawdzaniu, czy kontrahent nie widnieje w jednej z baz gromadzących dane o dłużnikach. Innym metodą może być sprawdzenie, czy firma nie ma zaległości w urzędach. Znaczenie mają również opinie, które można znaleźć w internecie.

Odroczony termin płatności tylko dla rzetelnych podmiotów

Przedsiębiorca może stosować odroczony termin płatności, ale powinien ostrożnie podchodzić do tego, komu taki oferuje. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie, że z takiego udogodnienia mogą skorzystać wyłącznie stali klienci firmy, którzy dotychczas regulowali swoje zobowiązania bez opóźnień. W ten sposób przedsiębiorca może zapobiec sytuacji, w której towary lub usługi będą u niego zamawiać kontrahenci, którzy wcale nie zamierzają płacić.

Stosowanie pieczęci prewencyjnej, czyli…

To kolejny sposób, by zabezpieczyć się przed nieuczciwymi klientami i jednocześnie nie narażać swojego wizerunku. Pieczęć prewencyjna informuje kontrahenta o tym, jakie kroki podejmie przedsiębiorca w sytuacji, gdy wystawiona faktura nie zostanie uregulowana w terminie. W zależności od tego, z jakim podmiotem przedsiębiorca rozpocznie współpracę, może on stosować pieczęć prewencyjną o różnej treści i w różnych wersjach językowych.

Gdy zadłużenie jest faktem…

…niezbędne jest szybkie działanie. Zdecydowanie najłatwiej mają firmy, które zabezpieczyły się na taką ewentualność i nawiązały współpracę z zewnętrznymi podmiotami, np. firmami windykacyjnymi. One mogą liczyć na to, że w celu odzyskania pieniędzy specjaliści szybko nawiążą z dłużnikami kontakt czy to telefoniczny, czy też osobisty.

Windykacja to słowo, które kojarzy się negatywnie wielu osobom. Przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że prowadzenie firmy wiąże się z ogromnym ryzykiem, a dokładniej mówiąc finansowym. Jeżeli przedsiębiorstwo należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, to zachodzi obawa, że nieopłacone przez klientów faktury lub rachunki przyczynią się do tego, że i firma będzie miała problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. To poważny problem, bo taka sytuacja może doprowadzić nawet najlepiej zarządzaną firmę na skraj bankructwa.

Co robić, gdy pojawia się problem z płatnościami? Większość dużych firm nie tylko współpracuje z szeregiem prawników, lecz także posiada własne call centra, których działalność jest ukierunkowana na kontakt z zalegającymi z płatnościami klientami i przypominaniem im o konieczności uregulowania faktur lub rachunków. Małe firmy przeciwnie – ich właściciele najczęściej nie wiedzą, jak podejść do zagadnienia odzyskiwania należności i jednocześnie zapierają się przed współpracą z firmą windykacyjną. Czy słusznie?

Specjaliści wiedzą, co robią

Nawiązanie współpracy z firmą windykacyjną jest najlepszym rozwiązaniem i nie to niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Specjaliści doskonale wiedzą, jak powinni podejść do zagadnienia dochodzenia należności. Co więcej, dysponują znacznie szerszymi środkami niż przedsiębiorca. Warto zauważyć, że mogą oni nie tylko kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie czy listownie (wysyłając wezwanie do zapłaty), lecz także odwiedzić go pod adresem zamieszkania czy w jego siedzibie.

Skorzystanie z pomocy ekspertów z zakresu windykacji nie kosztuje przy tym wiele. To informacja szczególnie ważna dla niewielkich, np. rodzinnych firm, które obawiają się kosztów. Większość firm windykacyjnych działających na rynku ma swoje metody na odzyskiwanie należności i oferuje atrakcyjny sposób współpracy zainteresowanym – mowa o tym, że wynagrodzenie kasują oni dopiero wówczas, gdy odzyskają należność i jest to jej konkretny procent (np. 10 lub 20%).

By uchronić renomę firmy

Firma decydująca się na samodzielne przeprowadzenie działań windykacyjnych może stracić w oczach swoich kontrahentów. Przyjmując, że z fakturą zalega dobry klient i istnieje szansa na dalszą współpracę, również lepiej postawić na profesjonalistów. W takiej sytuacji z dłużnikiem kontaktują się osoby, które doskonale wiedzą, jak powinny z nim rozmawiać. Jest to szczególnie ważne, by uchronić dobre imię firmy – dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorstwo nie kojarzy się źle.

Sposób postrzegania firmy przez jej klientów czy kontrahentów jest o tyle istotny, że większość pracowników nie jest przeszkolona w zakresie rozmowy z dłużnikami. Przesuwanie terminu zapłaty jest dobrym rozwiązaniem, ale do czasu – może się bowiem okazać, że ten czas jest potrzebny dłużnikowi na wyprzedanie majątku. Pracownicy firmy windykacyjnej nie tylko kontaktują się z zadłużonym podmiotem, ale są również w stanie sprawdzić w międzyczasie jego aktualną sytuację finansową.

Nie lekceważ windykacji małych kwot; skorzystanie z profesjonalnych usług windykacyjnych może być kluczem do finansowej stabilności Twojego przedsiębiorstwa.

To rozwiązanie, które się opłaca

Zarówno z finansowego, jak i wizerunkowego punktu widzenia współpraca z firmą windykacyjną jest opłacalna. Firmy mające problem ze swoimi klientami lub kontrahentami nie powinny przeprowadzać windykacji na własną rękę. Znaczenie lepiej jest postawić na specjalistów, którzy mają kompleksową wiedzę w zakresie odzyskiwania należności.

Czym kierować się przy wyborze firmy windykacyjnej? Przedsiębiorca zainteresowany współpracą z takim podmiotem powinien pamiętać o tym, by sprawdzić jego skuteczność i renomę. Pomocne mogą być strony, na których można znaleźć informacje opinie o poszczególnych firmach windykacyjnych. Ponieważ wybór jest szeroki – takich podmiotów na rynku działa wiele, to można wybrać korzystnie dla siebie.

To może Cię również zainteresować

Windykacja Należności: Jak efektywnie odzyskać długi

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto windykować małe kwoty?

Tak, windykacja małych kwot jest ważna dla płynności finansowej firmy, a profesjonalna pomoc może uczynić ten proces opłacalnym.

Jak przebiega proces windykacji małych kwot?

Proces obejmuje etapy takie jak negocjacje, mediacje i postępowanie sądowe, prowadzone w sposób etyczny i profesjonalny.

Czy windykacja małego długu jest kosztowna dla przedsiębiorcy?

Nie musi być. Z pomocą profesjonalnej firmy windykacyjnej, proces może być ekonomicznie efektywny.

Jak wybrać firmę do windykacji małego zadłużenia?

Wybierz firmę z doświadczeniem w odzyskiwaniu niewielkich kwot, z dobrą renomą i sprawdzoną metodologią.

Czy windykacja należności wpływa na relacje z klientem?

Profesjonalna windykacja małego zadłużenia może zachować dobre relacje z klientem, zachowując jednocześnie reputację firmy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

6 komentarzy

Jolanta Kopeć

Jolanta Kopeć

Bardzo ciekawie napisane - polecam artykuły w tym dziale. Sprawdzają się wyśmienicie.
Zuzanna

Zuzanna

Jak wszędzie znajdzie się coś dla każdego. Inaczej by była luka. Wiele jest podmiotów realizujących takie sprawy dla takich mniejszych firm.
Juma

Juma

Pieczęć prewencyjna pomaga w walce z dłużnikami. Określone zasady dość czytelnie są tutaj opisane. Warto inwestować w takie sprawdzone rozwiązania.
Siostra WE

Siostra WE

W tym temacie bardzo fajny był artykuł o pieczęci prewencyjnej pozwalającej zwiększyć dyscyplinę płatniczą kontrahentów. Jak ktoś firmie zalega, należy szybko działać. Skorzystać z pomocy firm windykacyjnych.
Cramber

Cramber

Windykacja jest taka sama podejście chyba jest podobne. Zakres działań może być inny jeżeli chodzi o wysokość pieniędzy jakie chce się odzyskać i chyba tylko to jest istotne.
Wela

Wela

Ostatecznym celem naszej pracy jest otrzymanie kwoty długu od niewykonującego lub nieprawidłowo wykonującego swoje zobowiązania umowne wobec dłużnika tak szybko i skutecznie, jak to możliwe.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka