!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Pieczęć prewencyjna. Czy jest potrzebna?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

6 komentarzy

Pieczęć prewencyjna. Czy jest potrzebna?
Specjaliści alarmują, że poziom zadłużenia firm i osób fizycznych rośnie. Przedsiębiorcy coraz więcej czasu poświęcają na to, by sprawdzić kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy. Pieczęć prewencyjna może pomóc w prowadzeniu biznesu i uchronić przed pustkami na koncie firmy. Dlaczego?

W ostatnich latach mówi się coraz więcej o tym, by przedsiębiorcy zabezpieczali swoje interesy przed niewypłacalnymi kontrahentami. Działania prewencyjne są niezwykle istotne, bo pozwalają na wyeliminowanie sytuacji zadłużenia. Jednym ze sposobów na zmobilizowanie kontrahenta do uregulowania wystawionego rachunku w terminie jest zastosowanie pieczęci prewencyjnej. Co to takiego?


Pieczęć prewencyjna – nie każdy przedsiębiorca o niej wie

Pomimo, że internet jest coraz popularniejszy, a faktury można wystawiać i przesyłać w formie elektronicznej, grono przedsiębiorców wciąż wystawiających papierowe dokumenty jest bardzo duże. Właśnie do nich skierowana jest oferta korzystania z pieczęci prewencyjnych. Te, najprościej mówiąc, są pieczęciami, które przystawia się na wystawioną fakturę.

Pieczęć prewencyjna zawiera informację o tym, jakie kroki podejmie wierzyciel (podmiot, który wystawił fakturę) wówczas, gdy płatność nie zostanie dokonana w terminie. By jednak wizerunek przedsiębiorcy nie został nadszarpnięty w oczach kontrahentów, na pieczęci prewencyjnej powinna znaleźć się nazwa np. firmy windykacyjnej lub kancelarii prawnej, czyli podmiotów zajmujących się na co dzień przeterminowanymi płatnościami.


Korzyści, wynikające ze stosowania pieczęci prewencyjnej

Zarówno ci przedsiębiorcy, którzy wcześniej nie korzystali z pieczęci prewencyjnej, jak i ci, którzy nie wiedzieli o jej istnieniu, powinni zapoznać się z podstawowymi korzyściami wynikającymi ze stosowania tego narzędzia. Pieczęć prewencyjna pozwala przede wszystkim na:

  • Poprawę płynności finansowej firmy. Jest ona szczególnie istotna dla rozwoju przedsiębiorstwa. Wielu przedsiębiorców wskazuje, że nieregularne wpływy to główny powód, dla którego nie chcą inwestować w rozwój firmy;
  • Budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Nie zawsze pieczęć prewencyjna musi być odbierana jako coś negatywnego. Rzetelni przedsiębiorcy uznają, że skoro przedsiębiorca korzysta z takiego narzędzia, to jest osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie swojej firmy i tym samą dbającą o to, by również swoje zobowiązania regulować w terminach;
  • Oszczędności. Zastosowanie pieczęci prewencyjnej może być odbierane przez potencjalnych kontrahentów również jako ostrzeżenie. Przedsiębiorca może w ten sposób komunikować, że doskonale orientuje się w narzędziach pozwalających na odzyskanie należności od nierzetelnego kontrahenta.

Powyższe korzyści nie są jedynymi. Firmy, które chcą przekonać się o sile tego narzędzia, powinny po prostu wypróbować je w praktyce.


Kiedy pomyśleć o pieczęci prewencyjnej?

Mówi się, że „czas to pieniądz”. By nie okazało się, że pieniądze uciekają z firmy bezpowrotnie, o pieczęci prewencyjnej warto pomyśleć już na początku prowadzenia działalności gospodarczej. Z pewnością nie warto czekać, aż stos nieopłaconych faktur będzie piętrzył się na biurku, bo wówczas może się okazać, że odzyskanie należności jest już po prostu niemożliwe.

Podziel się

6 komentarzy

Karina Krupa

Karina Krupa

Jeżeli przepisy tego wymagają i inne zalecenia to warto mieć. W ogóle jak coś jest łatwe do posiadania to nie zaszkodzi.
Kacperski

Kacperski

Bardzo ciekawy artkuł. Przeczytałem go szybko i co najważniejsze zrozumiałem ten było nie było ciekawy temat.
Majka

Majka

Jak widać jest to pomocne. Pewne rozwiązania trzeba realizować w związku z konkretną sytuacja DO tego należy tak że ta tematyka.
Waldel

Waldel

Pieczęć prewencyjna jest jednym z narzędzi motywowania naszego kontrahenta do dotrzymania terminu płatności. To narzędzie windykacyjne pozwalające na zdyscyplinowanie kontrahentów do regulowania w terminie należności.Na pewno ona pozwala zwiększyć dyscyplinę płatniczą kontrahentów. Przeczytałem ten artykuł, bo o takiej pieczęci nie miałem pojęcia żadnego. Też skorzystałem z informacji internetowych.
Patera

Patera

No właśnie wszystkie sprawy się różnią i często człowiek dopiero się tym zainteresuje gdy go samego lub bliskich dotyczy. Dobrze wiedzieć jakie jest prawo. Wtedy można działać.
Honek

Honek

Każde odwołanie traktujemy indywidualnie, zapewniając zachowanie poufności i etyki prawnej. Gdy już jest pieczęć trzeba wiedzieć jak przeciwdziałać i się bronić.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.