Jak napisać proste CV? Porady i przykłady

W dobie dużej ilości ofert pracy i tego, w jaki sposób ludzie podejmują decyzje o jej zmianie, napisanie CV mogłoby się wydawać umiejętnością, którą włada większość z nas. Niestety nic bardziej mylnego, ponieważ większość otrzymywanych aplikacji codziennie spływających do rekruterów jest po prostu odrzucana. Dlaczego tak się dzieje? Osoby aplikujące popełniają masę błędów, mimo iż w sieci znajduje się mnóstwo informacji na temat, jak napisać proste CV. No więc właśnie, jak tego dokonać? Czy istnieje jakiś wzór, który sprawi, że nasz życiorys wyróżni się na tle innych dokumentów? Czy istnieją jakieś proste zasady, po których zastosowaniu będziemy mogli zostać zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną? Oczywiście, że tak!

Proste CV

Proste CV, które zawiera wyłącznie istotne z punktu widzenia rekrutera informacje, potrafi przykuć jego uwagę na tyle, aby ten spośród dużej ilości kandydatów wybrał właśnie nas. O czym należy pamiętać podczas tworzenia takiego dokumentu? Na pewno warto zdać sobie sprawę, że długie CV nie sprawi, że ktoś je przeczyta. Im więcej stron, tym większe prawdopodobieństwo, że Twój życiorys zostanie odrzucony w tak zwanych przedbiegach. Skuteczne i najprostsze CV to takie, które zawiera nie więcej niż maksymalnie 2 strony, na których umieścisz tylko te informacje, które są ważne z punktu widzenia oferty, na którą odpowiadasz. Zastanawiasz się jak zweryfikować co jest istotne, a co warto pominąć? W tym przypadku jest tylko jedno rozwiązanie. Należy przeanalizować każdą ofertę, na którą zamierzasz odpowiedzieć i na jej podstawie stworzyć konkretne CV. W konsekwencji stworzysz ich przynajmniej kilka, ale każde będzie idealnie odpowiadało wymaganiom Twojego potencjalnego pracodawcy. Ponadto, prosty wzór CV powinien zawierać odpowiednie sekcje, które stworzą perfekcyjną całość. Są nimi:

  • twoje dane osobowe i kontaktowe – imię, nazwisko, telefon oraz adres e-mail;
  • obecne stanowisko bądź wyuczony zawód;
  • podsumowanie zawodowe, nie dłuższe niż 3 linijki;
  • doświadczenie zawodowe, obowiązki oraz odniesione sukcesy;
  • najważniejsze umiejętności;
  • kursy, szkolenia, wykształcenie, znajomość języków obcych;
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Pisząc proste CV, możemy czuć obawę, że nie wzbudzimy nim zainteresowania w oczach rekrutera. Nic bardziej mylnego, ponieważ nawet najprostsza jego forma, która zostanie napisana w sposób jakościowo dobry, konkretny i oryginalny, może przynieść nam sukces w postaci wielu zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Jednym z elementów, które mogą Ci w tym pomóc, jest dodawanie do swojego CV krótkiego opisu zawodowego. Czym jest taki opis? To nic innego jak krótka informacja o Twoich umiejętnościach, osiągnięciach, kwalifikacjach oraz celach zawodowych. Nadal bardzo mało osób wykorzystuje tę formę przykucia uwagi.

Umiejętności i kwalifikacje

Pisząc swoje CV musisz skupiać się jedynie na istotnych umiejętnościach i kwalifikacjach. Staraj się wybrać kilka tych najważniejszych i opisz je szczegółowo. Nie zapomnij o swoich osiągnięciach! Zadbaj o pojawienie się liczb i procentów, gdyż to one przykuwają największą uwagę w Twoim CV!

Przejrzysta forma

Przejrzystość dokumentu oraz jego czytelność to kolejny bardzo ważny element, który spowoduje, że zostanie on przeczytany. Zadbaj o to, aby nie pojawiały się w nim błędy. Kandydaci bowiem bardzo często robią literówki, nie sprawdzają np. swoich danych kontaktowych, a przecież źle podany numer telefonu bądź adres e-mail sprawi, że rekruter choćby chciał, nie skontaktuje się z nami.

Zdjęcie

Pisząc CV nie zapomnij dodać do niego odpowiedniego zdjęcia. Twoja profesjonalna, dobra jakościowo fotografia, która przedstawi Cię w odpowiednim ubiorze, doda całemu dokumentowi profesjonalizmu.

Klauzula

Nigdy nie wysyłaj CV bez zgody na przetwarzanie danych osobowych. Niestety, ale jest to jeden z najczęściej pomijanych elementów budowy całego życiorysu. CV bez aktualnej klauzuli nie spełnia formalnych warunków, przez co Twoje dane nie mogą być przetwarzane. W konsekwencji, mimo wysłania sporej ilości CV, możesz nie zostać zaproszony na żadną rozmowę kwalifikacyjną.

Poznając powyższe punkty, już znasz odpowiedź na pytanie, „Jak napisać proste CV?”. Jak widzisz, nie jest to takie trudne, należy pamiętać zaledwie o kilku istotnych elementach aby przykuć uwagę rekrutera i cieszyć się efektem w postaci wielu rozmów kwalifikacyjnych.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 1,00 Liczba głosów: 1
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań