Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjna to bardzo ważny moment dla każdego, kto aktywnie poszukuje nowej pracy. To czas, kiedy musimy przedstawić się rozmawiającemu z nami rekruterowi od jak najlepszej strony. Pamiętaj, że swój sukces możesz zacząć budować jeszcze przed nadejściem „godziny 0”. Kompleksowe przygotowanie się do czekającego Cię spotkania i przygotowanie potrzebnych rzeczy pomoże Ci skutecznie zapanować nad stresem, co z kolei zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonej posady.

Zrelaksuj się i uspokój

Odpowiedni nastrój pomoże Ci przezwyciężyć lęk przed czekającą Cię rozmową rekrutacyjną i znacząco zminimalizuje Twój stres. Czas minie Ci zdecydowanie szybciej, jeżeli tuż przed rozmową odtworzysz sobie parę ulubionych kawałków, które pozytywnie Cię nastrajają. Jeśli lubisz czytać, a książki sprawiają, że zapominasz o całym świecie, przeczytaj przed rozmową parę kartek ulubionej powieści.

Bądź punktualny/a

Spóźnienia są tym, czego rekruterzy nie lubią najbardziej. Spóźnialscy sprawiają wrażenie osób niezorganizowanych, które nie szanują czasu osoby, z którą mają się spotkać. Dlatego wyjdź z domu nieco wcześniej, bo tłumaczenia, że uciekł Ci autobus czy nagle skończyło się paliwo w samochodzie nie są tym, czym przekonasz do siebie rekrutera. Oczywiście zdarzają się różne wypadki losowe, jednak postaraj się przygotować na najczarniejszy scenariusz. A jeśli faktycznie wydarzyło się coś, czego w żaden sposób nie mogłeś/aś przewidzieć (np. miałeś/aś wypadek samochodowy), koniecznie poinformuj o tym rekrutera. I to telefonicznie, a nie smsowo!

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Najlepiej, kiedy na rozmowę rekrutacyjną weźmiesz swoje CV, ewentualnie list motywacyjny. Rekruter powinien je oczywiście posiadać przed sobą, ale na wszelki wypadek warto je zabrać na spotkanie. Tym bardziej, że nigdy nie wiesz, kiedy te dokumenty mogą Ci się przydać poza rozmową kwalifikacyjną. A prócz tego, co zabrać na rozmowę o pracę? Z pewnością przydadzą Ci się notatnik i długopis – dzięki temu będziesz mógł/mogła spisać ważne informacje, które usłyszysz od rekrutera, a także zanotować najważniejsze ustalenia, jakie poczyniliście. Warto też pamiętać, że dzięki notesowi i długopisowi sprawisz wrażenie osoby kompetentnej i zorganizowanej. Sporo zyskasz w oczach rekrutera, kiedy nie będziesz musiał/musiała prosić go o kartkę. Warto mieć ze sobą także referencje od byłych pracodawców – dzięki temu rekruter będzie mógł zapoznać się z opiniami innych na Twój temat. Referencje możesz wręczyć rekruterowi na koniec spotkania bądź… zacytować fragment opinii na temat Twoich umiejętności, o których aktualnie będziecie rozmawiać! Co jeszcze zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jeśli rekruter poprosił Cię wcześniej o rozwiązanie krótkiego zadania rekrutacyjnego, zabierz przygotowane materiały ze sobą. Ich brak może skutecznie przekreślić Twoje szanse na otrzymanie interesującej Cię pracy! Pamiętaj też, by „odrobienia” zadania rekrutacyjnego nie zostawiać na ostatnią chwilę.

Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?

„Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?” – to pytanie nurtuje wszystkich, którzy szukają nowej pracy i otrzymali od rekrutera zaproszenie na spotkanie. Przede wszystkim zatroszcz się o swój ubiór. Rozmowa rekrutacyjna to moment, w którym rekruter musi w Tobie zobaczyć osobę doskonale nadającą się na dane stanowisko, więc ubierz się formalnie, ale nadal wygodnie. Pamiętaj, że masz być ubrany/a, a nie przebrany/a – to od razu widać. Odpuść więc sobie zbyt ciasną koszulę, zbyt mocno opinające spodnie czy niewygodne szpilki. Jeśli będziesz komfortowo ubrany/a, zminimalizujesz przy okazji swój stres! Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Bądź naturalny/a i nie graj kogoś, kim nie jesteś. Uwierz, że osoby, które udają, rekruterzy są w stanie rozpoznać z daleka.

Jak rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna jest nie tylko po to, żeby rekruter przekonał się do Twojej osoby, ale również żebyś Ty umocnił/a w sobie poczucie, że chcesz pracować właśnie w tej firmie! Dlatego rozmawiaj z rekruterem grzecznie i kulturalnie, ale również szczerze. Bardzo ważną częścią rozmowy jest zazwyczaj ostatni jej etap przeznaczony na Twoje pytania. Jeśli nie zadasz rekruterowi żadnego pytania, to tak jakby Ci wcale nie zależało na stanowisku, o jakie się ubiegasz. Dlatego najlepiej jeszcze w domu przygotuj listę pytań, która chciałbyś/abyś zadać. Możesz je zapisać w notesie, który zabierzesz ze sobą. Dzięki temu sprawisz wrażenie osoby doskonale przygotowanej do spotkania, która nie znalazła się na nim przypadkiem. Zadbaj też o brak rozpraszaczy. Pamiętaj, by przed rozmową rekrutacyjną wyciszyć lub wyłączyć swój telefon. W takim momencie wskazane jest pełne skupienie, a dzwoniący lub ciągle wibrujący telefon może skutecznie wybić Cię z rytmu.

Uwierz w siebie!

Pozytywne myślenie ma ogromną moc! Jeśli rekruter zaproponował Ci rozmowę kwalifikacyjną, to z pewnością dostrzegł w Tobie potencjał. Twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe są widać na tyle interesujące, że chciałby z Tobą porozmawiać również na żywo. Dlatego uwierz w siebie i w to, że jesteś w stanie otrzymać tę posadę!

Dziś właściciele firm dokładnie sprawdzają potencjalnych kandydatów przed przyjęciem ich do pracy. Jeżeli szukasz pracy, to musisz się liczyć z tym, że – prędzej czy później – weźmiesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli chcesz wypaść na niej dobrze, musisz się dobrze odpowiednio wcześniej przygotować. Nie wiesz jak? Oto kilka cennych wskazówek!

Poszukiwania pracy

To dobry czas, by zastanowić się nad tym, jak zachowujesz się w trakcie sytuacji stresowych. Rozmowa kwalifikacyjna jest sytuacją mało komfortową dla kandydata. Większość się denerwuje. Spocone ręce, drżenie ciała czy ścisk w gardle – z tym musi zmierzyć się wiele osób. Nie wiesz, czy jesteś opanowany? Łatwo to sprawdzić – wystarczy, że zastanowisz się, jak czułeś się przed egzaminem. Dobrze, czy raczej miałeś problemy, by opanować pustkę w głowie czy wspomniane drżenie rąk?

Jeżeli miałeś problem z opanowaniem nerwów przed egzaminami, to z pewnością problem ten pojawi się również przed rozmową kwalifikacyjną. W takiej sytuacji moment, w którym rozsyłasz CV to doskonały czas, by popracować nad technikami pozwalającymi opanować stres. Poczytaj na ten temat w sieci i testuj różne rozwiązania.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

To czas, by przygotować się do spotkania z pracodawcą od strony merytorycznej. Właśnie teraz powinieneś sformułować odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się na rozmowie o pracę, powinieneś zadbać o to, by jak najwięcej informacji zdobyć o swoim potencjalnym miejscu zatrudnienia.

Merytoryczne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest niezwykle ważne, bo w ten sposób unikniesz wahania, zmniejszysz szansę, że pojawiają się sytuacje, które cię zaskoczą. Specjaliści na co dzień zajmujący się przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych podkreślają, że wiele osób zapomina o tym, by odpowiednio wcześniej pomyśleć o odpowiedziach na pytania, które prawie na pewno pojawią się w czasie spotkania, np.: „Wymień swoje silne i słabe strony”. Efekt? Kandydat się zastanawia, nie potrafi udzielić sensownej odpowiedzi, twierdzi, że nie ma silnych i słabych stron lub mówi cokolwiek.

Dzień przed rozmową kwalifikacyjną

Gdy potrafisz już opanować zdenerwowanie, gdy jesteś przygotowany merytorycznie, czas zadbać o swój wygląd. Z pewnością nie raz słyszałeś ludową mądrość: „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Chcesz wzbudzić zaufanie zanim jeszcze wypowiesz pierwsze słowo? To nie obejdzie się bez przygotowania właściwego stroju.

Wskazówek dotyczących tego, jak się ubrać, znajdziesz w sieci mnóstwo. Pamiętaj o wszystkich dobrych radach: postaw na schludne ubranie w stonowanych kolorach, ostrożnie dobierz dodatki, a jeżeli jesteś kobietą, to pamiętaj o tym, by makijaż był bardzo delikatny. Nie pozwól, by to, jak się prezentujesz przekreśliło marzenia o dobrej pracy.

Kierując się powyższymi wskazówkami, masz możliwość otrzymać dobrą pracę. Wykorzystaj swoją szansę na rozmowie kwalifikacyjnej!

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,75 Liczba głosów: 4
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań