Twoje wsparcie w rekrutacji

Kiedy jest dobry czas na zmianę pracy?

Kiedy jest dobry czas na zmianę pracy?
Zmiana miejsca pracy nie przychodzi łatwo. Często martwi nas niemożność znalezienia nowej posady czy nieciekawa sytuacja na rynku pracy. Mimo wszystko, czasem warto przejąć inicjatywę i zdecydować się na złożenie wypowiedzenia.

Czasy, gdy pracownik spędzał w jednym miejscu pracy kilkanaście lat lub pracował do osiągnięcia wieku emerytalnego już dawno się skończyły. Dziś liczy się przede wszystkim mobilność i umiejętność dostosowywania się do oczekiwań pracodawców. I choć obecnie pracownikom łatwiej rezygnować z pracy, to nie można zapomnieć, że są przesłanki powodujące odsunięcie takiej decyzji w czasie.

Głównymi powodami, dla których pracownicy nie decydują się na odejście z dotychczasowego zakładu pracy są: niesprzyjająca, trudna sytuacja na rynku, kwestie ekonomiczne czy niewielkie doświadczenie i związane z tym obawy. Gdy jednak pojawia się apatia, rozdrażnienie czy brak zaangażowania, warto zdobyć się na szczerość nie tylko przed szefem, ale przede wszystkim sobą. Bo praca, choć jej głównym celem jest zarabianie pieniędzy, powinna być też źródłem satysfakcji.


Podjąć decyzję, dążyć do celu

Gdy pojawia się myśl o zmianie firmy, niezbędne jest właściwe przygotowanie się do tego kroku. Podstawową sprawą jest zorientowanie się, jak w danym momencie wygląda sytuacja na rynku pracy i czy można liczyć na szybkie znalezienie nowej posady. Takie działanie jest uzasadnione przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia. Jeżeli firmy aktualnie nie rekrutują, to trudno uznać, że właśnie ten czas jest dobry na tak decydujący krok.

Na tym etapie dobrze też skontaktować się np. z agencjami pracy czy doradcą personalnym. Pracownicy agencji mogą pomóc w określeniu szans na znalezienie lepszej posady, zaś doradca personalny w określeniu celów, do jakich należy dążyć. W praktyce pomoc specjalistów jest bardzo ważna, bo może utwierdzić nas w przekonaniu, że podjęta decyzja jest słuszna.


Szczera rozmowa z szefem

Gdy nadchodzi dzień poinformowania szefa o odejściu, warto pamiętać, że ze swoim pracodawcą należy rozstać się z klasą. Ważne jest, by nie tylko poinformować go o swojej decyzji, lecz także ją uzasadnić. Jeżeli strony podpisały umowę zlecenie, to pracownik powinien pomyśleć o tym, czy nie zaproponować swojemu przełożonemu pomocy np. w znalezieniu swojego następcy czy zorganizowaniu rekrutacji. Nawet jeśli szef nie skorzysta z propozycji, to i tak pracownik zaprezentuje się jako odpowiedzialny i kierujący się dobrem firmy.

To Cię powinno też zainteresować: Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Szczera rozmowa z szefem jest też najlepszym momentem, by poprosić o referencje. Takie mogą przydać się w trakcie poszukiwania nowej posady. Wielu pracodawców zwraca uwagę na to, czy pracownik sprawdzał się w poprzednim miejscu pracy. Referencje są zatem traktowane jako wizytówka. Warto o nie zadbać, by zaakcentować swój profesjonalizm czy potwierdzić umiejętności.


Dobrej chwili nie ma, ale…

Nie ma  czegoś takiego jak najlepszy czas na zmianę miejsca pracy. Podjęcie takiej decyzji powinno jednak wiązać się z dokładnym zapoznaniem się z sytuacją na rynku pracy i określeniem swoich szans na znalezienie nowej posady. Takie rozwiązanie pozwoli upewnić się, że nie pozostanie się bez pracy przez długi czas na czym mógłby ucierpieć domowy budżet.

Choć podjęcie decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia nie jest łatwe, czasem jest konieczne. Osoby, które nie czują się usatysfakcjonowane tym, co robią lub te, które wybrały zawód pod naciskiem np. rodziców, powinny pomyśleć o sobie – czasem spełnianie marzeń jest ważniejsze od zarobków czy prestiżu.

 

Oceń ten wpis
Kiedy jest dobry czas na zmianę pracy?
Ocena: 3.7, liczba głosów: 8

Opinie

Tomek
2019-12-05, 15:03
Każda sytuacja jest inna tylko przy zmianę pracy trzeba to robić niezbyt czytelnie by sobie mostów w obecnej pracy nie spalić. Wiele ludzi szuka wysokich zarobków i fajnych warunków.
Ostrołęka
2019-05-02, 14:38
Jak mówią, czasami najtrudniejszą rzeczą jest po prostu zacząć. Gdy szukasz nowej pracy, to stwierdzenie jest tak prawdziwe: z tysiącami ofert pracy do rozważenia. Jeżeli samemu chce się zmienić pracę trzeba z głowa to robić.
Barbara
2019-04-17, 10:27
Może da się zmienić stanowisko lub dogadać co do szczegółów? Czasami firma nie chce stracić pracownika i podczas takich negocjacji z powodzeniem idzie na ustępstwa.
Onna22
2019-04-16, 16:36
Lepiej być ostrożnym wobec propozycji wyboru pracy za pieniądze, uważnie sprawdzać recenzje, dokumenty i czytać umowę: oszuści czasami angażują się w płatny „wybór pracy”. Ale są wyjątki.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.