!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Korporacja. Czy odważysz się dla niej pracować?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze

Korporacja. Czy odważysz się dla niej pracować?
Praca w korporacji to wyzwanie i konieczność dążenia do wyznaczonego celu. Nie wszystkim udaje się dotrzeć do mety. Dlaczego wielu pracowników ma tak złą opinię o pracy w korporacji? Jakie są plusy i minusy otrzymania posady w dużej firmie?

Niektórzy mówią, że jest spełnieniem ich marzeń, inni zaś twierdzą, że to najgorsze miejsce, w jakim przyszło im pracować. O pracy w korporacji krążą legendy. A w tych najczęściej jest ziarnko prawdy, ale też sporo przesady. Bo choć praca w dużej firmie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, pracownik otrzymuje w zamian całkiem sporo. Co konkretnie?

Punktem wyjścia i powodem do radości dla pracowników jest wynagrodzenie oferowane przez korporacje. Jeżeli firma ma zagraniczne korzenie, liczyć można nie tylko na podstawowe wynagrodzenie i cyklicznie wypłacane premie, lecz także na dodatkowe, pozapłacowe świadczenia. Te podnoszą wartość pensji, bo pozwalają zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Jeżeli dodać do tego prestiż i dokładnie zaplanowaną ścieżkę kariery, to pojawia się pytanie, dlaczego część – najczęściej byłych pracowników – narzeka?


Poznaj reguły gry

Otrzymanie pracy w korporacji jest dla pracownika chwilą, w której najczęściej musi się on zmierzyć ze swoimi słabościami. Przekroczenie progu dużej firmy to moment, od którego pracownik będzie oceniany i to każdego dnia. Analizowane będą jego potknięcia i porażki. Skrupulatnie wytykany będzie brak przygotowania do pracy czy profesjonalizmu. Jednocześnie przełożeni szczegółowo zaplanują ścieżkę jego kariery. W praktyce dostosowanie się do reguł gry obowiązujących w zakładzie pracy może być opłacalne – za 2 lub 3 lata pracownik może znaleźć się znacznie wyżej w strukturach wewnętrznych firmy.

Poznanie zasad obowiązujących w nowym miejscu pracy to podstawowa, pozwalająca wykonywać zadania sprawnie i na czas. W takim środowisku pracy nie wszyscy jednak się odnajdują. Z całą pewnością jest to miejsce dla osób podążających wytyczoną ścieżką i lubiących przekraczać kolejne granice własnych słabości.


Elastyczność, czyli praca po godzinach

Decydując się na przyjęcie pracy w korporacji, pracownik musi być świadomym tego, że będzie pracował po godzinach. Z drugiej strony, duże firmy rzadko kiedy pozwalają sobie na optymalizację wydatków kosztem pracowników. Oznacza to, że każdy kandydat, który pomyślnie przejdzie rekrutację, podpisuje umowę o pracę. W praktyce zatem może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie za pracę lub więcej dni wolnych w sezonie urlopowym.

Nadgodziny nie zawsze są jednak uzasadnione. Owszem, gdy niezbędne jest zamknięcie ważnego projektu, konieczne jest zostanie po godzinach. Kluczem do sukcesu jest jednak dobra organizacja i szczegółowe rozplanowanie dnia pracy. Przydaje się kalendarz, skrupulatne notowanie zadań i skreślanie tego, co zostało już wykonane. To jeden z podstawowych sposobów na to, by popołudnia i weekendy spędzać ze znajomymi lub rodziną.


Kompetencje miękkie i chęć nauki

W korporacji sprawdzą się nie tylko pracownicy posiadający konkretne umiejętności, będący specjalistami w swoim fachu, lecz także osoby o rozwiniętych kompetencjach miękkich. Słuchanie innych i rozumienie tego, co chcą przekazać, jest nie tylko mile widziane – jest koniecznością. Liczy się klient, a by spełnić jego oczekiwania, dobrze jest posiadać wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne.

Pracownikom liczącym na awans i dalsze rozwijanie swoich umiejętności przyda się również chęć nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji. Duże firmy najczęściej inwestują w zatrudnionych. Z punktu widzenia pracownika to możliwość rozwoju zawodowego i to za pieniądze pracodawcy. W praktyce zatem, choć praca w korporacji jest wymagająca i nie zawsze łatwa, w dłuższej perspektywie może być nie tylko opłacalna, lecz także pomóc w pokonaniu swoich słabości.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Podziel się

4 komentarze

Opel

Opel

Obecnie na wiele firm mówi się korporacja. Dla mnie to jest śmieszne zagadnienie jednak trzeba przyznać, że zadomowiło się w naszym języku.
Wiktoria

Wiktoria

Sporo ludzi woli pracować dla korporacji. Dla innych to jest mało atrakcyjne pole do rozwoju. Z drugiej strony zapewniony pakiet i świadczenia oraz to że ktoś zastąpi przy pracy.
Hela

Hela

Korporacja. Czy odważysz się dla niej pracować? Artykuł ciekawy. Gdybym pracy nie miała i ktoś zaproponowałby mi pracę w korporacji - natychmiast bym ją przyjęła. Z wielu wypowiedzi ludzi wiem, że praca w korporacji dla niektórych ludzi to marzenie, a dla innych przykra konieczność. W każdej pracy zazwyczaj są plusy i minusy.
Kordian

Kordian

Pracodawcy powinni oferować godziwe wynagrodzenie i świadczenia, kompleksowe systemy nagród i uznawania oraz znane i rozumiane strategiczne ramy, w których pracownicy doświadczają jasnych oczekiwań i celów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.