!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Praca w Japonii

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

16 komentarzy

Praca w Japonii
Kraj Kwitnącej Wiśni zachęca do przyjazdu nie tylko w celach turystycznych, ale często też jako etap rozwoju kariery zawodowej. Co więcej, obecnie władze państwa wychodzą naprzeciw imigrantom zarobkowym i przyjmują coraz większą liczbę pracowników z zagranicy, co ma na celu złagodzenie niedoboru siły roboczej. Sprawdź, jak prezentuje się praca w Japonii, kto może na nią liczyć i poznaj jej specyfikę – czas pracy w Japonii czy zarobki w Japonii to bardzo interesujące kwestie!

Zarobki w Japonii

Gospodarka Japonii opiera się na usługach i przemyśle, którego największe gałęzie stanowi przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, maszynowy, farmaceutyczny, stalowy i chemiczny. Według corocznych statystyk przygotowywanych przez Groningen Growth and Development Centre (GGDC), pracownicy w Japonii znajdują się na 19. lokacie pod względem PKB na 1 godzinę pracy. Obecnie najniższa krajowa w Japonii wynosi 874 jeny za godzinę (ok. 30 zł).

Zarobki w Japonii kształtują się różnie, w zależności od branży. W przemyśle średnie wynagrodzenia miesięczne to ok. 295 000 jenów miesięcznie (ok. 10 300zł), z kolei w usługach czy korporacjach pensje są wyższe, a widełki bardzo rozległe – od 370 000 do nawet 800 000 jenów miesięcznie (ok. 13 000 – 28 000 zł). Branże z najwyższym wynagrodzeniem to przede wszystkim medyczna, finansowa, IT i nieruchomości.

Zwróć uwagę:
Zarobki w Japonii są około czterokrotnie wyższe niż te w Polsce!

Warto też wiedzieć, że są one uzależnione od wieku i doświadczenia, a dysproporcja w zarobkach kobiet i mężczyzn jest niezwykle rażąca. W najmłodszej grupie wiekowej rocznie kobiety zarabiają ok. 500 000 jenów (ok. 17 000 zł) mniej, a wraz z wiekiem kwota ta się powiększa.

Oferty pracy w Japonii dla Polaków

Populacja Japonii maleje, a średnia wieku wynosi 46,8 lat (w Europie to 42 lata). W związku z tym w wielu sektorach rynek otwiera się na niewykwalifikowanych cudzoziemców, którzy chcą podjąć zatrudnienie w tym kraju. Według zapewnień rządu, do 2025 r. ma zostać przyjętych około 500 tys. pracowników do opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi, a także do pracy na budowie, w rolnictwie, hotelarstwie i w przemyśle stoczniowym.

Oferty pracy w Japonii dla Polaków do niedawna były kierowane przede wszystkim do specjalistów w branży IT, automatyków i robotyków, inżynierów, lekarzy. Dziś chętni na niższe stanowiska również mogą liczyć na wizy pracownicze za sprawą programu przysposobienia zawodowego nawet na okres 5 lat i dłużej.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w Japonii niemal niezbędna jest przynajmniej podstawowa znajomość japońskiego. Angielski jest wystarczający wyłącznie w międzynarodowych korporacjach i w sektorze turystycznym (np. w hotelach, restauracjach, kurortach narciarskich). Najczęściej jednak oferty pracy w Japonii dla Polaków na stanowiskach niższego szczebla wymagają umiejętności posługiwania się językiem, co często decyduje o tym, czy otrzyma się wizę pracowniczą, czy też nie. Jeśli więc planujesz emigrację do Japonii – już dziś zacznij naukę japońskiego!

Video

Kultura pracy w Japonii

Choć zarobki w Japonii brzmią obiecująco, to jednak trzeba znać też minusy realizowania kariery zawodowej w tym kraju. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że czas pracy w Japonii jest znacznie dłuższy niż w innych krajach – średnio Japończycy spędzają w firmach około 80 godzin tygodniowo, czyli dwukrotnie więcej niż w krajach europejskich.

Ponadto kultura pracy w Japonii to przede wszystkim działania oparte o współpracę i grupowe rozwiązywanie wszelkich kwestii dotyczących firmy. Często więc wykonywanie obowiązków trwa część czasu pracy, a sporą część zajmują długie spotkania, narady i konsultacje. Standardem są również spotkania przed pracą i po jej zakończeniu. Rano omawia się plan dnia i ustala zadania, z kolei po pracy pracownicy omawiają miniony dzień i podsumowują to, czego dokonali.

Jeśli w firmie wystąpił jakiś problem, to takie spotkanie może trwać godzinami i zakończy się, dopiero gdy wspólnie znajdzie się jego rozwiązanie i wyjście z sytuacji. Niestety nie ma wtedy tu znaczenia, czy pracownik miał plany osobiste – spotkania po godzinach są obowiązkowe.

Nie mniej ważne są też mniej oficjalne spotkania, jednak wciąż stanowiące element kultury pracy w Japonii, czyli wspólne firmowe wyjścia pracowników na posiłki. W restauracjach odbywają się rozmowy na temat biznesu, które również traktowane są jako płatne nadgodziny, a uczestnictwo w nich także jest obowiązkowe.

W związku z tym, że praca w Japonii pochłania większość czasu, konsekwencją jest, że dla Japończyków stanowi ona sens życia. Wynikiem tego jest duża samodyscyplina, dążenie do perfekcji, doskonalenie swoich umiejętności. Charakterystyczna na rynku pracy w Japonii jest trwałość zatrudnienia w jednym miejscu.

Video

Praca Japonia bez języka

Japonia to kraj, w którym dużą wagę przykłada się do przestrzegania kultury pracy. Ważna jest znajomość języka, ponieważ najczęściej wszelkie spotkania, narady, wspólne posiłki polegają na długich rozmowach o biznesie właśnie po japońsku. Niemniej praca Japonia bez języka jest możliwa. Głównie warto jej szukać w sektorze turystyki – do obsługi w hotelach, restauracjach, dla instruktorów sportów. Znajdą ją też nauczyciele języków obcych, naukowcy, pracownicy wykwalifikowani, którzy chcą pracować w międzynarodowych korporacjach czy informatycy. Tam pożądana jest umiejętność mówienia po angielsku. Warto jednak postawić na rozwój i nawet w czasie już podjętego zatrudnienia szkolić swoje umiejętności posługiwania się japońskim. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na rynku pracy w przyszłości, łatwiej się porozumiesz na co dzień i zdobędziesz dodatkowe, cenne kompetencje.

Czas pracy w Japonii

Oficjalnie czas pracy w Japonii nie ma żadnych ram. Nie zostało to prawnie ustalone, choć przyjmuje się, że wynosi on 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin dziennie. W praktyce jednak, z uwagi na kulturę pracy w Japonii, liczne spotkania po godzinach i rozmowy o biznesie ze współpracownikami, czas ten znacząco się wydłuża. Przeciętnie Japończyk spędza w środowisku zawodowym około 80 godzin tygodniowo. Oczywiście ma to swoje odzwierciedlenie w zarobkach – nawet posiłki po godzinach, które odbywają się w gronie biznesowym, są traktowane jako nadgodziny i są oczywiście dodatkowo płatne.

Niemniej czas pracy w Japonii jest negatywnie postrzegany przez lekarzy czy psychologów. Niejednokrotnie można było usłyszeć o śmierci Japończyków z przepracowania, których organizm był wycieńczony i niedostatecznie zregenerowany. W związku z tym dziś coraz częściej dąży się do przywrócenia harmonii, czyli tzw. work-life balance.

Video

Formalności po przyjeździe do Japonii

Wyjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni często rodzi wiele pytań, m.in. o to, jakie są formalności po przyjeździe do Japonii. Otóż wbrew pozorom nie ma ich za dużo. Aby lecieć na okres do 3 miesięcy, wystarczy paszport, którego ważność nie wygaśnie w ciągu najbliższych 3 miesięcy od wylotu. Jeśli natomiast wyjazd ma być dłuższy niż 90 dni, wówczas niezbędna będzie wiza. Ta wymagana jest również, gdy wyjeżdżający otrzymuje w Japonii wynagrodzenie – z tytułu delegacji, stażu, stypendium czy podjęcia zatrudnienia. Ubieganie się o wizę wymaga złożenia wniosku w ambasadzie, a także przedłożenia ważnego paszportu, aktualnego zdjęcia o wymiarach 4,5 × 4,5 cm, zrobionego na wprost na jasnym tle, bez nakrycia głowy oraz wszelkich dokumentów przesłanych przez stronę japońską. Czas oczekiwania na wizę wynosi do 7 dni. Jeśli chodzi o formalności po przyjeździe do Japonii, to oczywiście trzeba znaleźć i wynająć mieszkanie lub pokój, dokładnie sprawdzić umowę z pracodawcą, a także wyposażyć się w ubezpieczenie – to można wykupić będąc jeszcze w Polsce, u wybranego ubezpieczyciela.

Podsumowując, praca w Japonii wydaje się bardzo atrakcyjna ze względu na zarobki, a także sam kraj. Niemniej trzeba liczyć się z tym, że bardzo pożądana jest znajomość języka japońskiego, a kultura pracy w Japonii sprawia, że życie zawodowe pochłania znaczącą część życia.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto wyjechać do Japonii do pracy?

Kultura pracy w Japonii ogromnie różni się od polskiej. Decydując się na wyjazd do Japonii, można liczyć na wysokie zarobki, ale również na długie godziny codziennej pracy.

Czy można znaleźć pracę w Japonii bez języka?

W Japonii działa wiele międzynarodowych korporacji, zatem możliwa jest praca bez znajomości języka japońskiego, za to z płynną znajomością innego języka obcego, najczęściej angielskiego.

Podziel się

16 komentarzy

Olek

Olek

Kolega pracował w Kioto - fajne miasto, ludzie dobrzy i pracowici. Zupełnie inne podejście do obowiązków w porównaniu z Europą.
Wacław Wacławski

Wacław Wacławski

Hej a kto mi zróbi loda?? Zapłacę 5 złotych za opierdolenie mi paly.
Edek

Edek

80 godzin tygodnioeo praca twój dom NIE dziękuję
zenon

zenon

interesuje mnie praca zbieranie owoców
Julie

Julie

Język japonski znam bardzo dobrze i obecnie poszukuję pracy ale w Polsce najchętniej w japońskiej firmie
Julie

Julie

Ja bylam i pracowałam 12 lat w Japonii.Bylam bardzo zadowolona .
rafal

rafal

jestem budowlancem pracowalem na kopalni interesuje mnie praca wszedzie prosze o kontakt to naprawde ważne na prawde
Alexiel

Alexiel

W Japonii jest tańsze życie niz w PL
Rion

Rion

W sumie to popieram "Hejtera" też wygooglowałem słowo "Oferty pracy w Japonii" a na 2/3 miejscu wyświetliło mi tego bloga który nijak rozwiązuje mój problem. Wręcz przeciwnie nawet nie jest pomocny. Mieszkam aktualnie w Japonii i szukam nowej pracy nie oczywistych "ciekawostek"
Sorry to wieśniak

Sorry to wieśniak

Sorry masz coś z głową, idź do lekarza :)
Hejter

Hejter

Szukam fizycznie pracy w Japonii nie z dupy nudnego bloga z informacją jak się tam pracuje
Mysz

Mysz

Moge spokojnie powiedziec pracowalam w japonskiej firmie. Pracuje sie tam dobrze. Pieniadze sa na czas. Nie ma stresu jesli pracujesz. Nie musisz latac jak wariat praca musi byc plynna. Jesli jest problem to pracuje sie nad jego usunieciem a nie szuka sie winnych. Nauczylam sie innego podejscia do pracy w japonskiej firmie. Jest to duzy skok kultury. Jesli czlowiek sie wciagnie to da sie zyc. Najlepsze jest to ze w tej firmie nikt nie uprzyjemnial mi zycia chcieli ode mnie mojej pracy za ktora placili. Pracowalam tez na nadgodziny ktore byly obowiazkowe. Musze przyznac ze japonczycy umieja stworzyc dobra atmosfere w pracy. Normalnie do pracy idziesz z checia.
Ams

Ams

W porównaniu z Niemcami to są bardzo liche zarobki. Trzeba mieć coś z głową, żeby pracować 80h. tygodniowo to jest praca w obozie.
Sorry

Sorry

Moze 5% pracownikow polskich nadaje sie do pracy z japonczykiem. Polacy, to do pracy z ukraincem sie nadaja, a nie japonczykiem.
Kolec

Kolec

Polskich specjalistów potrzebują branże automotive jednak to nie jest wyjątek. Jeżeli się jest dobrym to można mieć atrakcyjną pracę nie tylko w Japonii.
gwiasdy

gwiasdy

Aby tam jechać do pracy, to warunek jeden- znać należy język japoński. Zarobki tam są atrakcyjne, ale wiemy jak pracują Japończycy...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.