Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca w Japonii

Praca w Japonii
Kraj Kwitnącej Wiśni zachęca do przyjazdu nie tylko w celach turystycznych, ale często też jako etap rozwoju kariery zawodowej. Co więcej, obecnie władze państwa wychodzą naprzeciw imigrantom zarobkowym i przyjmują coraz większą liczbę pracowników z zagranicy, co ma na celu złagodzenie niedoboru siły roboczej. Sprawdź, jak prezentuje się praca w Japonii, kto może na nią liczyć i poznaj jej specyfikę – czas pracy w Japonii czy zarobki w Japonii to bardzo interesujące kwestie!

Zarobki w Japonii

Gospodarka Japonii opiera się na usługach i przemyśle, którego największe gałęzie stanowi przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, maszynowy, farmaceutyczny, stalowy i chemiczny. Według corocznych statystyk przygotowywanych przez Groningen Growth and Development Centre (GGDC), pracownicy w Japonii znajdują się na 19. lokacie pod względem PKB na 1 godzinę pracy. Obecnie najniższa krajowa w Japonii wynosi 874 jeny za godzinę (ok. 30 zł).

Zarobki w Japonii kształtują się różnie, w zależności od branży. W przemyśle średnie wynagrodzenia miesięczne to ok. 295 000 jenów miesięcznie (ok. 10 300zł), z kolei w usługach czy korporacjach pensje są wyższe, a widełki bardzo rozległe – od 370 000 do nawet 800 000 jenów miesięcznie (ok. 13 000 – 28 000 zł). Branże z najwyższym wynagrodzeniem to przede wszystkim medyczna, finansowa, IT i nieruchomości.

Zwróć uwagę:Zarobki w Japonii są około czterokrotnie wyższe niż te w Polsce!

Warto też wiedzieć, że są one uzależnione od wieku i doświadczenia, a dysproporcja w zarobkach kobiet i mężczyzn jest niezwykle rażąca. W najmłodszej grupie wiekowej rocznie kobiety zarabiają ok. 500 000 jenów (ok. 17 000 zł) mniej, a wraz z wiekiem kwota ta się powiększa.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Oferty pracy w Japonii dla Polaków

Populacja Japonii maleje, a średnia wieku wynosi 46,8 lat (w Europie to 42 lata). W związku z tym w wielu sektorach rynek otwiera się na niewykwalifikowanych cudzoziemców, którzy chcą podjąć zatrudnienie w tym kraju. Według zapewnień rządu, do 2025 r. ma zostać przyjętych około 500 tys. pracowników do opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi, a także do pracy na budowie, w rolnictwie, hotelarstwie i w przemyśle stoczniowym.

Oferty pracy w Japonii dla Polaków do niedawna były kierowane przede wszystkim do specjalistów w branży IT, automatyków i robotyków, inżynierów, lekarzy. Dziś chętni na niższe stanowiska również mogą liczyć na wizy pracownicze za sprawą programu przysposobienia zawodowego nawet na okres 5 lat i dłużej.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w Japonii niemal niezbędna jest przynajmniej podstawowa znajomość japońskiego. Angielski jest wystarczający wyłącznie w międzynarodowych korporacjach i w sektorze turystycznym (np. w hotelach, restauracjach, kurortach narciarskich). Najczęściej jednak oferty pracy w Japonii dla Polaków na stanowiskach niższego szczebla wymagają umiejętności posługiwania się językiem, co często decyduje o tym, czy otrzyma się wizę pracowniczą, czy też nie. Jeśli więc planujesz emigrację do Japonii – już dziś zacznij naukę japońskiego!

Kultura pracy w Japonii

Choć zarobki w Japonii brzmią obiecująco, to jednak trzeba znać też minusy realizowania kariery zawodowej w tym kraju. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że czas pracy w Japonii jest znacznie dłuższy niż w innych krajach – średnio Japończycy spędzają w firmach około 80 godzin tygodniowo, czyli dwukrotnie więcej niż w krajach europejskich.

Ponadto kultura pracy w Japonii to przede wszystkim działania oparte o współpracę i grupowe rozwiązywanie wszelkich kwestii dotyczących firmy. Często więc wykonywanie obowiązków trwa część czasu pracy, a sporą część zajmują długie spotkania, narady i konsultacje. Standardem są również spotkania przed pracą i po jej zakończeniu. Rano omawia się plan dnia i ustala zadania, z kolei po pracy pracownicy omawiają miniony dzień i podsumowują to, czego dokonali.

Jeśli w firmie wystąpił jakiś problem, to takie spotkanie może trwać godzinami i zakończy się, dopiero gdy wspólnie znajdzie się jego rozwiązanie i wyjście z sytuacji. Niestety nie ma wtedy tu znaczenia, czy pracownik miał plany osobiste – spotkania po godzinach są obowiązkowe.

Nie mniej ważne są też mniej oficjalne spotkania, jednak wciąż stanowiące element kultury pracy w Japonii, czyli wspólne firmowe wyjścia pracowników na posiłki. W restauracjach odbywają się rozmowy na temat biznesu, które również traktowane są jako płatne nadgodziny, a uczestnictwo w nich także jest obowiązkowe.

W związku z tym, że praca w Japonii pochłania większość czasu, konsekwencją jest, że dla Japończyków stanowi ona sens życia. Wynikiem tego jest duża samodyscyplina, dążenie do perfekcji, doskonalenie swoich umiejętności. Charakterystyczna na rynku pracy w Japonii jest trwałość zatrudnienia w jednym miejscu.

Praca Japonia bez języka

Japonia to kraj, w którym dużą wagę przykłada się do przestrzegania kultury pracy. Ważna jest znajomość języka, ponieważ najczęściej wszelkie spotkania, narady, wspólne posiłki polegają na długich rozmowach o biznesie właśnie po japońsku. Niemniej praca Japonia bez języka jest możliwa. Głównie warto jej szukać w sektorze turystyki – do obsługi w hotelach, restauracjach, dla instruktorów sportów. Znajdą ją też nauczyciele języków obcych, naukowcy, pracownicy wykwalifikowani, którzy chcą pracować w międzynarodowych korporacjach czy informatycy. Tam pożądana jest umiejętność mówienia po angielsku. Warto jednak postawić na rozwój i nawet w czasie już podjętego zatrudnienia szkolić swoje umiejętności posługiwania się japońskim. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na rynku pracy w przyszłości, łatwiej się porozumiesz na co dzień i zdobędziesz dodatkowe, cenne kompetencje.

Czas pracy w Japonii

Oficjalnie czas pracy w Japonii nie ma żadnych ram. Nie zostało to prawnie ustalone, choć przyjmuje się, że wynosi on 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin dziennie. W praktyce jednak, z uwagi na kulturę pracy w Japonii, liczne spotkania po godzinach i rozmowy o biznesie ze współpracownikami, czas ten znacząco się wydłuża. Przeciętnie Japończyk spędza w środowisku zawodowym około 80 godzin tygodniowo. Oczywiście ma to swoje odzwierciedlenie w zarobkach – nawet posiłki po godzinach, które odbywają się w gronie biznesowym, są traktowane jako nadgodziny i są oczywiście dodatkowo płatne.

Niemniej czas pracy w Japonii jest negatywnie postrzegany przez lekarzy czy psychologów. Niejednokrotnie można było usłyszeć o śmierci Japończyków z przepracowania, których organizm był wycieńczony i niedostatecznie zregenerowany. W związku z tym dziś coraz częściej dąży się do przywrócenia harmonii, czyli tzw. work-life balance.

Formalności po przyjeździe do Japonii

Wyjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni często rodzi wiele pytań, m.in. o to, jakie są formalności po przyjeździe do Japonii. Otóż wbrew pozorom nie ma ich za dużo. Aby lecieć na okres do 3 miesięcy, wystarczy paszport, którego ważność nie wygaśnie w ciągu najbliższych 3 miesięcy od wylotu. Jeśli natomiast wyjazd ma być dłuższy niż 90 dni, wówczas niezbędna będzie wiza. Ta wymagana jest również, gdy wyjeżdżający otrzymuje w Japonii wynagrodzenie – z tytułu delegacji, stażu, stypendium czy podjęcia zatrudnienia. Ubieganie się o wizę wymaga złożenia wniosku w ambasadzie, a także przedłożenia ważnego paszportu, aktualnego zdjęcia o wymiarach 4,5 × 4,5 cm, zrobionego na wprost na jasnym tle, bez nakrycia głowy oraz wszelkich dokumentów przesłanych przez stronę japońską. Czas oczekiwania na wizę wynosi do 7 dni. Jeśli chodzi o formalności po przyjeździe do Japonii, to oczywiście trzeba znaleźć i wynająć mieszkanie lub pokój, dokładnie sprawdzić umowę z pracodawcą, a także wyposażyć się w ubezpieczenie – to można wykupić będąc jeszcze w Polsce, u wybranego ubezpieczyciela.

Podsumowując, praca w Japonii wydaje się bardzo atrakcyjna ze względu na zarobki, a także sam kraj. Niemniej trzeba liczyć się z tym, że bardzo pożądana jest znajomość języka japońskiego, a kultura pracy w Japonii sprawia, że życie zawodowe pochłania znaczącą część życia.

Oceń ten wpis
Praca w Japonii
Ocena: 3.6, liczba głosów: 5

Opinie

Sorry
2020-08-07, 11:24
Moze 5% pracownikow polskich nadaje sie do pracy z japonczykiem. Polacy, to do pracy z ukraincem sie nadaja, a nie japonczykiem.
Kolec
2019-12-17, 10:26
Polskich specjalistów potrzebują branże automotive jednak to nie jest wyjątek. Jeżeli się jest dobrym to można mieć atrakcyjną pracę nie tylko w Japonii.
gwiasdy
2019-12-09, 14:26
Aby tam jechać do pracy, to warunek jeden- znać należy język japoński. Zarobki tam są atrakcyjne, ale wiemy jak pracują Japończycy...
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.