!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

L4 i choroby zawodowe

Elektroniczne L4. Co trzeba o nim wiedzieć?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 23 głosy

23 głosy

7 komentarzy

Elektroniczne L4. Co trzeba o nim wiedzieć?
Zachorowałeś? Wybierasz się do lekarza? Być może nie będziesz musiał dostarczać zwolnienia w tradycyjnej, papierowej formie. Od stycznia 2015 r. część lekarzy ma możliwość wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego.

 Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich było zapowiadane od dawna. Odpowiedni system w placówkach zdrowia wdrażany był już w latach poprzednich, ale dopiero od stycznia 2015 r. część lekarzy ma możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Wprowadzenie takich ma ograniczyć formalności i tym samym być ułatwieniem dla osób chorych.

Pracownik, któremu lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie lekarskie, nie musi samodzielnie dostarczać go do pracodawcy. To duże ułatwienie, gdyż dotychczas osoba zatrudniona musiała pamiętać o tym, by dostarczyć przełożonemu zwolnienie w ciągu 7 dni. Jeżeli stan zdrowia na to nie pozwalał, pracownik musiał angażować swoich bliskich.

By usprawnić przepływ informacji

Dlaczego opracowano program pozwalający na generowanie elektronicznych zwolnień lekarskich? Celem jest usprawnienie przepływu informacji między pracownikiem, pracodawcą a ZUS. Ta ostatnia instytucja miała olbrzymie problemy z kontrolowaniem wystawianych zwolnień. Dotyczyło to zwłaszcza krótkich zwolnień, obejmujących 2-3 dni. Ponieważ problem z nieuczciwymi pracownikami wyłudzającymi krótkie zwolnienia lekarskie się nasilał, ustawodawca postanowił wdrożyć elektroniczne zwolnienia lekarskie.

Takie rozwiązanie ma nie tylko wpłynąć na szybkość przekazywania informacji, lecz także pozwolić inspektorom ZUS na przeprowadzenie kontroli w miejscu zamieszkania pracownika, jeżeli będą oni mieli wątpliwości w stosunku do wystawionego zwolnienia. Dzięki elektronicznemu zwolnieniu lekarskiemu również pracownik zaoszczędzi czas – nie będzie musiał dostarczać zwolnienia swojemu pracodawcy.

Wystawiania elektronicznego zwolnienia

System pozwalający na wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich nie został jeszcze wdrożony we wszystkich placówkach zdrowia. Tam jednak, gdzie już on działa, lekarze mają dostęp do informacji zgromadzonych na kontach ubezpieczonych. Dzięki temu mogą wystawiać zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej, a dokument ten zostaje uwierzytelniony np. kwalifikowanym certyfikatem.

Kto otrzymuje informację o wystawionym elektronicznym zwolnieniu lekarskim? Zarówno ZUS, jak i pracodawca. Ten drugi powinien poinformować swoich pracowników, jeżeli posiada profil na PUE, przez który przekazywane są informacje o wystawieniu pracownikowi zwolnienia lekarskiego. W praktyce zatem dopiero wówczas pracownik jest zwolniony z konieczności samodzielnego dostarczenia dokumentu.

Jeszcze nie wszędzie

Pracownicy zainteresowani mechanizmem przekazywania informacji przez lekarza i ZUS muszą pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze system nie działa jeszcze w całej Polsce i trudno też wskazać końcową datę prac, po drugie pracodawca informację o zwolnieniu drogą elektroniczną otrzyma tylko wówczas, gdy stworzy profil na PUE.

Którzy pracodawcy mają obowiązek tworzyć profil na PUE? Dotyczy to wyłącznie tych, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Tacy pracownicy będą otrzymywać informacje o zwolnieniach lekarskich swoich podwładnych drogą elektroniczną. W praktyce oznacza to, że pracodawcy zwolnieni z obowiązku posiadania profilu w ZUS, którzy nie zdecydują się na jego założenie, wciąż będą musieli być powiadamiani drogą tradycyjną – pracownik będzie zobowiązany dostarczyć im papierowe zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni, licząc od dnia jego wystawienia.

Podziel się

7 komentarzy

Remek

Remek

No i wystarczy, filozofii przecież tutaj nie ma. Teraz wszystko powinno być takie proste w końcu po coś te komputery są. Dobrze jednak poznać temat od podszewki.
Daria

Daria

Ja sobie ostatnio zapomniałam, że to tak działa. Tak to jest jak człowiek rzadko choruje i stałam za babcinkami w kolejce by dostać l4 rozpisane a tu przecież już ono poszło :)
Wiola

Wiola

Bardzo dobra opcja. Na poczekaniu lekarz wystawia L4. O nic nie potrzeba się martwić, bo zakład natychmiast o tym wie, że pracownik ma L4.
Celina

Celina

Bardzo dobrze, że elektronicznie wystawia się L/4, a nie jak kiedyś drogą papierową.
Monia

Monia

Wystarczający opis tego co powinno się wiedzieć. Coż więcej potrzeba sprawa nie jest bowiem tak bardzo skomplikowana jakby można było to ogólnie widzieć wstępnie
Magnetix

Magnetix

Zwolnienia medyczne mogą być stosowane w wielu różnych sytuacjach osobistych i w miejscu pracy. Lepiej jest zatem gdy jest ułatwienie dla osoby dostarczenia zwolnienia.
Garden

Garden

No ale teraz stworzysz profil zaufany w pół minuty. Logujesz się przecież przez np. swoje konto bankowe, jeden kod sms i wszystko zostaje potwierdzone. Jaka tu filozofia?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.