Twoje wsparcie w rekrutacji

Choroba podczas urlopu? Sprawdź, co możesz zrobić!

Choroba podczas urlopu? Sprawdź, co możesz zrobić!
Urlop kojarzy nam się przede wszystkim z latem. Właśnie wówczas najwięcej osób planuje wyjazdy. Są jednak i tacy, którzy preferują odpoczynek zimową porą. Jak postąpić, gdy podczas narciarskiego szaleństwa na stoku pojawią się pierwsze objawy przeziębienia?

Zasadniczo urlop wypoczynkowy pracownika może zostać przerwany tylko w wyjątkowych okolicznościach. Dzieje się tak dlatego, że odpowiednio wcześniej zatrudniony powinien ze swoim przełożonym ustalić datę wypoczynku. Sporządzanie w zakładzie pracy planu urlopowego ma wykluczyć sytuację, w której firma nie będzie mogła funkcjonować z uwagi na braki kadrowe. Zdarza się jednak, że szef musi odwołać pracownika z urlopu z uwagi na istotne zmiany, jakie zaszły w zakładzie pracy. Innym wyjątkiem od tej zasady jest choroba pracownika. Wówczas podmiot zatrudniający powinien udzielić pozostałej części urlopu w późniejszym terminie.

Do lekarza po zwolnienie lekarskie

Pracownik, który poczuł się źle na urlopie wypoczynkowym powinien niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego. Jeżeli ten potwierdzi podejrzenia swojego pacjenta i zdecyduje się na wystawienie zwolnienia lekarskiego, pracownik ma obowiązek poinformowania o tym fakcie swojego przełożonego. Obowiązują go przy tym terminy ? zwolnienie powinno zostać dostarczone do zakładu pracy w terminie 7 dni. W takim przypadku urlop ulega przerwaniu. Ustawodawca przewidział bowiem w Kodeksie pracy sytuacje, które umożliwiają podzielenie urlopu na części. Mowa tu, poza czasową niezdolnością pracownika do pracy spowodowaną chorobą, o:

  • odbywaniu ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia przez czas do 3 miesięcy,
  • urlopie macierzyńskim.

W każdej z tych sytuacji pracownikowi pozostaje do wykorzystania część urlopu. Pracodawca, zgodnie z przepisami, powinien ustalić ze swoim podwładnym nowy termin urlopu. Warto przy tym dodać, że dla przerwania wypoczynku nie ma znaczenia długość choroby. Nawet jednodniowa niedyspozycja jest podstawą do tego, aby dzień ten odebrać w późniejszym terminie.

Ustalanie nowego terminu

Dużo pytań pojawia się, gdy mowa o ustaleniu nowego terminu urlopu wypoczynkowego. Zainteresowane podmioty powinny kierować się takimi samymi zasadami jak przy ustalaniu rocznego grafiku urlopowego. Pracownik może zaproponować termin, ale ostateczna decyzja należy do pracodawcy. Warto dodać, że jest to jedyne poprawne działanie. Ustawodawca nie przewidział możliwości, w której to sam zatrudniony przedłuży sobie urlop. Aby wykorzystać pozostałą pulę dni wolnych, konieczne jest złożenie stosowanego wniosku. Pracodawca zaś, przy wyznaczaniu urlopu, powinien wziąć pod uwagęzaproponowany przez pracownika termin urlopu, choć nie musi się do niego przychylić. Z uwagi na braki kadrowe lub niemożność zorganizowania zastępstwa, może wyznaczyć inny termin.

Wynagrodzenie za czas choroby

Przerwanie urlopu wypoczynkowego przez chorobę sprawia, że pracownika należy rozliczyć inaczej. Pracodawca, który korzysta z usług kadrowej nie musi się tą kwestią interesować. Osoba zatrudniona powinna jednak wiedzieć, że za czas urlopu przysługuje jej wynagrodzenie urlopowe, zaś za czas niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Oceń ten wpis
Choroba podczas urlopu? Sprawdź, co możesz zrobić!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Rafał
2019-12-17, 13:17
Najważniejsze w tym jest to, że można zyskać na inny czas urlop i zamienić to na l4 a nie rezygnować z planów pod tym względem.
Daga
2019-12-03, 11:24
Wiadomo, że jak jest urlop to fajnie by go było odzyskać, ale najgorsze jak się ma wykupione jakieś wczasy wcześniej i już opłacone., Tym niemniej dobrze wiedzieć, że istnieje taka opcja przesunięcia np. urlopu w l4.
Mirka
2019-05-15, 16:17
Świetne informacje. Kiedyś będą na wczasach z rodzinką - zachorowałam. Leczyłam się tydzień na własna rękę nie wychodząc prawie z pokoju. Teraz wiem, że mogłam iść do lekarza po L/4 i miałabym 7 dni te co straciłam, bo byłam chora, jeszcze do wykorzystania , jako urlop.
Norma
2019-05-08, 15:16
Jako pracownik z przewlekłym stanem zdrowia masz prawo żądać rozsądnych usprawnień, gdy jest to potrzebne, takich jak elastyczność, dodatkowe informacje zwrotne.
Ziomek
2019-05-02, 10:05
Na przykład pracownik z zaburzeniem genetycznym, które uniemożliwiłoby mu utratę wagi, może kwalifikować się do zwolnienia lekarskiego z uczestnictwa w programie odchudzania.
Beata
2019-04-01, 10:46
U nas z tym nie było problemu gdy jeden pracownik zachorował i chciał przesunąć urlop. Wszystko zależy od atmosfery w pracy i tego jacy faktycznie są przełożeni.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.