Twoje wsparcie w rekrutacji

Syndrom poniedziałku - jak przetrwać pierwszy dzień tygodnia?

Syndrom poniedziałku - jak przetrwać pierwszy dzień tygodnia?
Zaczyna się od lęku przed pracą. Niekiedy temu uczuciu towarzyszy również zniechęcenie czy obawa przed porażkami. Znasz to doskonale? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom poniedziałku. W jaki sposób walczyć z nim skutecznie?

Poniedziałek to chyba najbardziej nielubiany przez pracowników dzień tygodnia. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy niechęć do tego dnia objawia się stresem, bezsennością czy lękiem. W takiej sytuacji specjaliści mówią o syndromie poniedziałku. Warto wiedzieć, że można z nim skutecznie walczyć. Przede wszystkim jednak niezbędne jest poznanie przyczyn, które są odpowiedzialne za wytworzenie się takiego syndromu. A warto przy tym podkreślić, że problem jest poważny – syndrom poniedziałku dotyczy nie tylko pracowników umysłowych zatrudnionych w korporacjach, lecz także nauczycieli, osób zatrudnionych w przemyśle czy pracowników fizycznych.

Przyczyny rozwoju syndromu poniedziałku

Wśród najważniejszych przyczyn powstania i rozwoju syndromu poniedziałku specjaliści wskazują na zmęczenie, zbyt małą ilość odpoczynku i złe relacje ze współpracownikami. Nie bez znaczenia jest też poprzeczka ustawiona przez szefa. Zbyt wymagający przełożeni mogą wprowadzać niezdrową atmosferę w firmie. Wszystko to prowadzi do szybkiego osłabienia organizmu, w efekcie pojawić może się również bezsenność czy problemy ze nerwami. A to już droga do wypalenia zawodowego i rozwoju poważnych chorób.

Wskazując na przyczyny rozwoju syndromu poniedziałku nie można zapomnieć o stylu życia pracowników. Większość z zatrudnionych nie potrafi odpoczywać. Weekend, jeżeli jest wolny od pracy, poświęcają oni na myślenie o zawodowych sprawach lub szukanie np. rozwiązania problemów związanych z pogorszeniem się wyników w dziale sprzedaży. W efekcie myślami nie opuszczają zakładu pracy przez 7 dni w tygodniu.

Nastawienie jest ważne

Znacznie trudniej wraca się do pracy, której się nie lubi. Pesymistyczne nastawienie jest jedną z głównych przyczyn, dla których zawodowe obowiązki kojarzą się nieprzyjemnie. A specjaliści podkreślają, że nastawienie zatrudnionych jest niezwykle istotne. Nie można przy tym zapomnieć, że część osób opowiada o swojej pracy np. znajomym czy rodzinie. To przenoszenie problemów z pracy do miejsca odpoczynku, np. domu. W efekcie zatem niezadowolenie narasta, zaś poniedziałek kojarzy się po prostu źle. Nie zawsze chodzi zatem o samą konieczność powrotu do pracy, lecz o to, że praca przestała być inspirująca i nie rozwija jak jeszcze niedawno. Czy można to zmienić? Z całą pewnością warto spróbować.

Myśl pozytywnie

Aby pokonać syndrom poniedziałku konieczna jest nie tylko zmiana swojego dotychczasowego nastawienia, lecz także wyznaczenie czasu na odpoczynek i regenerację organizmu. Z punktu widzenia specjalistów pracownicy powinni nauczyć się odpoczywać w weekend. Dobrym rozwiązaniem może być zaplanowanie odpowiednio wcześniej piątkowego popołudnia, soboty i niedzieli. Spotkania ze znajomymi, wyjście na siłownię, do kina, teatru czy na rodzinne zakupy – wszystko to powinno sprawić, że w efekcie pracownik przestanie myśleć o pracy i skoncentruje się na wykonywanych czynnościach, w tym wypoczywaniu. Trzeba pamiętać, że samo oderwanie się myślami od miejsca pracy jest już niezwykle pomocne. Z naładowanymi bateriami znacznie łatwiej wraca się do codziennych obowiązków.

Zmiana pracy

Gdy syndrom poniedziałku jest niepokojący – pojawiły się wyżej wymienione problemy ze snem czy koncentracją, może być konieczne rozważenie zmiany miejsca zatrudnienia. Złe relacje ze współpracownikami lub szefem – jeżeli nie zostaną naprawione – będą się pogarszać. Bez wątpienia rozwiązanie umowy o pracę i znalezienie nowej posady powinny pomóc w odcięciu się od źródła negatywnej energii. Warto jednak z takiej lekcji wyciągnąć wnioski, zastanowić się, co spowodowało, że sytuacja stała się aż tak niebezpieczna. Dzięki temu, w przyszłości, będzie można uniknąć podobnych problemów. Jeśli się uda, poniedziałki kojarzyć zaczną się znacznie lepiej.

Oceń ten wpis
Syndrom poniedziałku - jak przetrwać pierwszy dzień tygodnia?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 20
Tematy, które interesują czytelników:  Kara porządkowa, Wykształcenie w CV, Zwolnienie z pracy

Zobacz inne porady

Opinie

lucjan
2019-05-22, 08:49
Syndrom poniedziałku - jak przetrwać pierwszy dzień tygodnia? Artykuł fajny. Ja osobiście po dniach wolnych lubię poniedziałek, jestem wypoczęty. Nie lubię środy, ale czekam już na piątek.
Gosia
2019-05-08, 09:49
Każdy przecież ma takie coś i po prostu trzeba się do tego przyzwyczaić. Nie ma w tym żadnej filozofii. Podobnie jest po przyjściu z l4 czy jakiegoś urlopu wypoczynkowego.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.