Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1017        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Wypalenie zawodowe, Obliczanie stażu pracy, Zwolnienie z obowiązków

Awans - jak go zdobyć?

Awans - jak go zdobyć?

O awansie najczęściej mowa w kontekście zatrudnienia w danym zakładzie pracy. Tymczasem awansem można też nazwać zatrudnienie w nowej firmie – na lepszym stanowisku czy z wyższą pensją. Jak walczyć, by zdobyć awans?

Według specjalistów, którzy bacznie obserwują rynek pracy, na szybki awans największe szanse mają osoby, które charakteryzują się wysoką motywacją. Ambicja i konsekwencja w działaniu to cechy, które pracodawcy cenią sobie szczególnie. Nie oznacza to jednak, że inne osoby nie mają już szansy na awans. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do walki o lepsze stanowisko i wyższą pensję. Wbrew pozorom łatwo nie będzie – niezbędne jest wytyczenie sobie ścieżki i trzymanie się jej niezależnie od tego, co będzie działo się wokół. Zaplanowanie kariery się jednak opłaca – dzięki temu można szybko nabyć i sprawnie posługiwać się umiejętnościami, które zagwarantują sukces.

Jak planować karierę?

By mówić o sukcesie w przyszłości, konieczne jest dokładne zaplanowanie ścieżki kariery. Wszystko zaczyna się jeszcze przed wysłaniem CV. Kandydaci zapominają, że już pierwsze doświadczenia zawodowe ukierunkowują ich na pewne zawodowe tory. Z tego względu niezbędne jest nie tylko skrupulatne wybieranie stażu czy praktyk, lecz także dokładne wytyczenie przyszłej ścieżki zawodowej. W praktyce oznacza to, że warto odpowiednio wcześniej wyznaczyć sobie cele. Jest to o tyle istotne, że najczęściej stanowisko pracy zatrudnieni zmieniają wówczas, gdy są niezadowoleni z szefa, zakresu obowiązków czy też nie mogą porozumieć się ze współpracownikami. Tymczasem powody odejścia powinny być inne. Wśród tych najważniejszych wskazać należy na brak możliwości nauczenia się czegoś nowego.

Awans w każdej firmie wygląda inaczej

Z punktu widzenia pracowników ważne powinno być to, że awans w każej firmie może wyglądać inaczej. Warto zwrócić uwagę, że kluczowym elementem jest nie tylko ogólna tendencja na rynku, lecz także to, czy zakład pracy się rozwija. Tworzenie przez właściciela firmy np. nowego oddziału to okazja dla pracownika, by wspiąć się na wyższy szczebel. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy filia stworzona została stosunkowo niedawno. Wówczas mowa o czasie intensywnej pracy – w pierwszej kolejności istotne jest utrzymanie tego, co zostało już zbudowane. Dopiero później możliwe będzie dalsze rozwijanie przedsiębiorstwa, czyli otwieranie kolejnych oddziałów. W praktyce zatem pracownik powinien doskonale orientować się w planach swoich przełożonych, by wiedzieć, czy w najbliższym czasie będzie miał możliwość nauczenia się czegoś nowego lub awansować. Jeżeli nie, warto pomyśleć o nowej pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Mądra strategia odchodzenia z pracy

Nie każdy pracownik zdaje sobie sprawę z tego, że rozwiązanie umowy o pracę i podjęcie zatrudnienia w nowej firmie to również możliwość dalszego rozwoju. Tymczasem nowy pracodawca może zagwarantować znacznie lepsze warunki pracy, wyższą pensję czy perspektywy dal kariery. Dotyczy to głównie doświadczonych pracowników, którzy dołączają do firmy w momencie, gdy dopiero wchodzi ona na rynek. Wówczas najłatwiej się wybić, pokazać się z dobrej strony. Taki pracownik może również liczyć na stanowisko kierownicze czy menedżerskie.

Gdy mowa o odchodzeniu z dotychczasowego miejsca pracy, warto pamiętać, że niezbędne jest zaplanowanie poszczególnych kroków. Nową pracę warto znaleźć jeszcze przed wręczeniem szefowi wypowiedzenia. Warto też opracować plan awaryjny, gdyby jednak nie doszło do podpisania nowej umowy. Przydadzą się zatem choćby oszczędności.

Wykaż się zaangażowaniem

Poza opracowaniem strategii odejścia pracownicy powinni też pamiętać o zaangażowaniu. Dostrzeżenie osoby zatrudnionej przez przełożonych wiąże się z tym, że angażuje się ona w wykonywane czynności, chętnie podejmuje się nowych wyzwań i nie kręci nosem wówczas, gdy zostaje wyznaczona do przygotowania projektu. Jeżeli do tych cech dodać kreatywność i wychodzenie przez pracownika z inicjatywą, śmiało można powiedzieć, że założony sukces – prędzej czy później – zostanie osiągnięty.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.