Renta rodzinna, szkoleniowa i wypadkowa. Co warto o nich wiedzieć?

Renta rodzinna, szkoleniowa i wypadkowa. Co warto o nich wiedzieć?
Pracownicy, którzy ulegli wypadkowi przy pracy, mogą nabyć prawo do renty wypadkowej lub szkoleniowej. Jeżeli zatrudniony wskutek odniesionych obrażeń zmarł, jego rodzina może ubiegać się o przyznanie renty rodzinnej.

Prawo do renty wypadkowej i szkoleniowej przysługuje pracownikowi, który uległ wypadkowi podczas wykonywania obowiązków służbowych. Pierwsza z wymienionych przysługuje zatrudnionemu, który stał się częściowo lub całkowicie niezdolny do wykonywania zadań służbowych w wyniku wypadku przy pracy. Z punktu widzenia zainteresowanych (czyli pracowników) istotne jest to, że przysługuje ona niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego. Nie jest też istotna data powstania niezdolności do pracy spowodowanej takim wypadkiem. O niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy orzeka zawsze lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli lekarz wyda decyzję nieprzychylną dla pracownika, ten ma możliwość odwołania się.

Całkowita niezdolność do pracy

Poza czasową niezdolnością do pracy trzeba wskazać, że w praktyce wyróżnia się również całkowitą niezdolność do świadczenia pracy. Pracownik, który zostanie uznany przez lekarza orzecznika ZUS za całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Ten wypłacany jest na podstawie przepisów znajdujących się w ustawie emerytalnej. Warto też pamiętać, że w przypadku ustalania wysokości renty wypadkowej właściwe są przepisy ustawy emerytalnej z jednoczesnym uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej. Ile wynosi renta wypadkowa? Obliczyć należy ją zgodnie ze wskaźnikami, które wskazuje wyżej wymieniona ustawa.

To Cię powinno też zainteresować: Emerytura - co powinniśmy wiedzieć?

W praktyce może zdarzyć się, że osoba, której przysługuje renta wypadkowa, nabyła również prawo do emerytury na podstawie odrębnych przepisów. Co w takiej sytuacji? Czy możliwe jest pobieranie dwóch świadczeń jednocześnie? Nie.

Pracownik musi zdecydować - może pobierać:

  • rentę powiększoną o połowę emerytury,
  • emeryturę powiększoną o połowę renty.

Kiedy pracownikowi przysługuje renta szkoleniowa?

Pracownik, który uległ wypadkowi podczas wykonywania pracy, może nie być w stanie powrócić do swoich obowiązków służbowych. Jednocześnie jednak lekarz orzecznik może stwierdzić, że zatrudniony jest w stanie podjąć inną pracę. Wówczas też (gdy orzeczono celowość przekształcenia zawodowego z uwagi na niezdolność pracownika do pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie) pracownikowi przysługuje tzw. renta szkoleniowa. Jej przeznaczenie jest oczywiste - ma ona dostarczać osobie zatrudnionej środków pieniężnych w czasie zdobywania nowych kwalifikacji. Zgodnie z przepisami, renta szkoleniowa przysługuje osobie zatrudnionej przez 6 miesięcy. Może zostać przedłużona o kolejne 30 miesięcy. Aby tak się stało, pracodawca jest zobowiązany złożyć stosowny wniosek do starosty.

Na jaką kwotę mogą liczyć pracownicy, którzy mają szansę przekwalifikowania się? Zgodnie z przepisami, świadczenie to wynosi 75% wymiaru renty.

Renta szkoleniowaSprawdź informacje ZUS

Renta rodzinna

To świadczenie przysługuje rodzinie zmarłego pracownika. W zależności od tego ile osób jest uprawnionych do jej pobierania, wynosi ona odpowiednio:

  • 85% świadczenia - jeżeli do jej pobierania uprawniona jest jedna osoba,
  • 90% świadczenia - jeżeli do jej pobierania uprawnione są dwie osoby,
  • 95% świadczenia - jeżeli do jej pobierania uprawnione są trzy lub więcej osób.

Wysokość świadczenia wylicza się na podstawie wszystkich świadczeń, z jakich zmarły mógł korzystać w chwili śmierci. Więcej na temat renty rodzinnej dowiemy się z poniższego wywiadu z urzędniczkami ZUS.

Renta może przysługiwać pracownikowi, lub rodzinie pracownika i często będzie jedyną możliwością, aby się utrzymać po ciężkiej chorobie lub innej tragedii.

Najczęściej zadawane pytania

Komu należy się renta szkoleniowa?

Jeśli pracownik uległ wypadkowi w czasie pracy i nie jest zdolny do wykonywania pracy na tym samym stanowisku, wówczas należy mu się renta szkoleniowa.

Komu należy się renta rodzinna?

Renta rodzinna należy się wszystkim osobom do niej uprawnionym. Są to najczęściej małżonkowie, dzieci do 25 roku życia oraz wnuki.
Oceń ten wpis
Renta rodzinna, szkoleniowa i wypadkowa. Co warto o nich wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ramona
2019-12-11, 15:11
Wypadki się zdarzają i nawet te najgorsze. Musi rodzina najbliższa wiedzieć co i gdzie jej przysługuje. Trzeba trzymać się przepisów ale przede wszystkim je znać.
jadzia
2019-05-22, 09:20
Renta rodzinna, szkoleniowa i wypadkowa. wszystko co pragnęłam wiedzieć, wiem z tego artykułu.
Krzysztof
2019-05-08, 10:00
Każda taka informacja jest dobra. Jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy z wypadku lub cierpi na rożne choroby i komisja przyzna mu rentę to dobrze wiedzieć jak to realizuje się.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.