Trudny temat - negocjacje z szefem

Trudny temat - negocjacje z szefem
Podwyżka? Zmiana godzin pracy? A może dodatkowe uprawnienia? Część pracowników doskonale wie, w jakim momencie warto rozpocząć negocjacje z szefem. Z całą pewnością czekanie na to, aż szef sam zauważy osiągnięcia swojego podwładnego nie jest dobrym rozwiązaniem. Kiedy najlepiej rozpocząć trudną rozmowę z przełożonym?

Nie każdy szef musi być zadowolony z pracy swoich podwładnych. Bywa jednak i tak, że przeciwnie ? jest bardzo zadowolony, ale mimo to nie podejmuje tematu choćby podwyżki czy awansu pracownika. W takich sytuacjach warto samodzielnie podjąć trud i przypomnieć się swojemu przełożonemu. Aby jednak rozmowy nie zakończyły się przysłowiowym fiaskiem, warto wyczuć dobry moment na podjęcie negocjacji. Kiedy rozpocząć rozmowę, aby osiągnąć zamierzone cele? Okazuje się, że możliwości jest kilka. My prezentujemy 4 przykłady właściwej chwili na to, aby uzmysłowić pracodawcy, że powinien nas docenić.

Osiągnęłaś sukces

Przez kilka miesięcy pracowałeś nad projektem, który ostatecznie został przyjęty i będzie realizowany? A może przez od dłuższego czasu zarabiasz najwięcej dla firmy lub świetnie radzisz sobie z pozyskiwaniem nowych klientów? W każdym z tych przypadków powinieneś poważnie zastanowić się nad rozmową z szefem. Jeżeli przełożeni cię chwalą, ty zaś czujesz, że nie powiedziałeś ostatniego słowa, warto porozmawiać ze swoim pracodawcą. Bardzo prawdopodobne, że będzie chciał cię docenić ? niekoniecznie finansowo. Awans, służbowy samochód lub elastyczne godziny pracy ? możliwości jest wiele. Z całą jednak pewnością warto wykorzystać swoją dobrą passę.

Firma radzi sobie coraz lepiej

Nowi kontrahenci? Nowe projekty? To kolejny doskonały moment na to, aby porozmawiać z szefem o podwyżce lub awansie. Być może dowiesz się czegoś nowego, o czym pracodawca jeszcze nie zdążył poinformować pracowników, np. o otwarciu nowego działu lub oddziału firmy? Niezależnie od tego, jak wypadniesz na rozmowie, warto ją przeprowadzić bo może okazać się, że przedsiębiorca doceni twój dotychczasowy wkład w rozwój firmy i zaproponuje ci lepsze warunki zatrudnienia. Należy przy tym pod uwagę wziąć zdanie specjalistów, którzy wskazują, że dynamiczny rozwój firmy zawsze wymusza zmiany. Być może czeka cię zatem awans i podwyżka?

Telefon od szefa

Gdy firma musi wykonać coś na wczoraj, to właśnie do ciebie szef dzwoni w pierwszej kolejności? Zdarza się tobie pracować w weekendy? Jeżeli jesteś pracownikiem, na którego zawsze można liczyć, to pamiętaj, że masz punkt wyjścia do prowadzenia negocjacji. Po kolejnej, kryzysowej sytuacji nie powinieneś się wahać porozmawiać z szefem. Podkreślenie, że potrafisz odnaleźć się w każdych okolicznościach i zawsze jesteś gotowy do pracy powinno tobie pomóc w wynegocjowaniu najbardziej optymalnych warunków. Nawet, jeżeli szef nie będzie skłonny przyznać awansu, to warto z nim porozmawiać o pozafinansowych kwestiach, np. możliwości korzystania ze służbowego samochodu również po godzinach pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Gdy kończysz studia lub szkolenie

Odebrałeś właśnie dyplom ze szkoły językowej? Wziąłeś udział w kolejnym szkoleniu? A może skończyłeś studia podyplomowe? Każdy z tych powodów jest dobry, aby rozpocząć rozmowę z szefem o podwyżce. Nowe kwalifikacje lub umiejętności mogą być punktem wyjścia do rozwijania firmy. Zaakcentować warto również swoje ambicje i dotychczasowe osiągnięcia ? to karty przetargowe, które powinny pomóc w wynegocjowaniu dobrych warunków dalszej pracy. Jeżeli masz taką możliwość, warto również przedstawić szefowi ciekawe koncepcje, które mogą np. usprawnić działanie firmy.

Oceń ten wpis
Trudny temat - negocjacje z szefem
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Baran
2019-12-11, 15:19
Trzeba negocjować, znać temat i wiedzieć jak i kiedy. W końcu kiedyś musi nadejść ten czas gdy trzeba walczyć o swoje. W końcu nikt nie jest niezastąpiony.
radca
2019-05-22, 09:50
Trudny temat - negocjacje z szefem. Nie bać się rozmowy. Jeśli negocjacja dotyczy podwyżki, uzasadnić szefowi dlaczego powinna być. Nie być nerwowym. Spokojnie załatwiać swoje sprawy.
Stefan
2019-05-08, 10:08
Trzeba wiedzieć jak negocjować by nie wyszło to jeszcze gorzej niż przed negocjacjami. Dobry zakres negocjacji może przynieść wiele pozytywów i nie zaszkodzi nic.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.