Nie każdy szef musi być zadowolony z pracy swoich podwładnych. Bywa jednak i tak, że przeciwnie ? jest bardzo zadowolony, ale mimo to nie podejmuje tematu choćby podwyżki czy awansu pracownika. W takich sytuacjach warto samodzielnie podjąć trud i przypomnieć się swojemu przełożonemu. Aby jednak rozmowy nie zakończyły się przysłowiowym fiaskiem, warto wyczuć dobry moment na podjęcie negocjacji. Kiedy rozpocząć rozmowę, aby osiągnąć zamierzone cele? Okazuje się, że możliwości jest kilka. My prezentujemy 4 przykłady właściwej chwili na to, aby uzmysłowić pracodawcy, że powinien nas docenić.
Osiągnęłaś sukces
Przez kilka miesięcy pracowałeś nad projektem, który ostatecznie został przyjęty i będzie realizowany? A może przez od dłuższego czasu zarabiasz najwięcej dla firmy lub świetnie radzisz sobie z pozyskiwaniem nowych klientów? W każdym z tych przypadków powinieneś poważnie zastanowić się nad rozmową z szefem. Jeżeli przełożeni cię chwalą, ty zaś czujesz, że nie powiedziałeś ostatniego słowa, warto porozmawiać ze swoim pracodawcą. Bardzo prawdopodobne, że będzie chciał cię docenić ? niekoniecznie finansowo. Awans, służbowy samochód lub elastyczne godziny pracy ? możliwości jest wiele. Z całą jednak pewnością warto wykorzystać swoją dobrą passę.
Firma radzi sobie coraz lepiej
Nowi kontrahenci? Nowe projekty? To kolejny doskonały moment na to, aby porozmawiać z szefem o podwyżce lub awansie. Być może dowiesz się czegoś nowego, o czym pracodawca jeszcze nie zdążył poinformować pracowników, np. o otwarciu nowego działu lub oddziału firmy? Niezależnie od tego, jak wypadniesz na rozmowie, warto ją przeprowadzić bo może okazać się, że przedsiębiorca doceni twój dotychczasowy wkład w rozwój firmy i zaproponuje ci lepsze warunki zatrudnienia. Należy przy tym pod uwagę wziąć zdanie specjalistów, którzy wskazują, że dynamiczny rozwój firmy zawsze wymusza zmiany. Być może czeka cię zatem awans i podwyżka?
Telefon od szefa
Gdy firma musi wykonać coś na wczoraj, to właśnie do ciebie szef dzwoni w pierwszej kolejności? Zdarza się tobie pracować w weekendy? Jeżeli jesteś pracownikiem, na którego zawsze można liczyć, to pamiętaj, że masz punkt wyjścia do prowadzenia negocjacji. Po kolejnej, kryzysowej sytuacji nie powinieneś się wahać porozmawiać z szefem. Podkreślenie, że potrafisz odnaleźć się w każdych okolicznościach i zawsze jesteś gotowy do pracy powinno tobie pomóc w wynegocjowaniu najbardziej optymalnych warunków. Nawet, jeżeli szef nie będzie skłonny przyznać awansu, to warto z nim porozmawiać o pozafinansowych kwestiach, np. możliwości korzystania ze służbowego samochodu również po godzinach pracy.
Gdy kończysz studia lub szkolenie
Odebrałeś właśnie dyplom ze szkoły językowej? Wziąłeś udział w kolejnym szkoleniu? A może skończyłeś studia podyplomowe? Każdy z tych powodów jest dobry, aby rozpocząć rozmowę z szefem o podwyżce. Nowe kwalifikacje lub umiejętności mogą być punktem wyjścia do rozwijania firmy. Zaakcentować warto również swoje ambicje i dotychczasowe osiągnięcia ? to karty przetargowe, które powinny pomóc w wynegocjowaniu dobrych warunków dalszej pracy. Jeżeli masz taką możliwość, warto również przedstawić szefowi ciekawe koncepcje, które mogą np. usprawnić działanie firmy.
To może Cię również zainteresować