Rozmowa kwalifikacyjna a negocjowanie wynagrodzenia

Rozmowa kwalifikacyjna a negocjowanie wynagrodzenia
Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Musisz wiedzieć, że podczas takiej może pojawić się pytanie o wynagrodzenie. Czy jesteś przygotowany na jego negocjowanie? Zobacz, co możesz zrobić, aby nie opuścić budynku firmy, w której umówiłeś się na spotkanie o pracę, zrezygnowanym lub sfrustrowanym.

Słabością osób aktywnych niekiedy jest brak asertywności. Problem ten podkreślają nie tylko specjaliści, lecz także sami zainteresowani, czyli my. Być może spotkałeś się kiedyś z sytuacją, że wysłałeś dokumenty aplikacyjne w odpowiedzi na ofertę, która Cię faktycznie nie interesowała. Podobnie bywa z pracą za wynagrodzenie, którego wysokość wywołuje frustrację…

Jeżeli chcesz uniknąć sytuacji, gdy za rzetelnie wykonaną pracę będziesz otrzymywał wynagrodzenie, które Ci zupełnie nie odpowiada, to musisz nauczyć się trudnej sztuki negocjacji. Jak negocjować wysokość wynagrodzenia? I czy warto spodziewać się, że właśnie ten temat zostanie poruszony przez potencjalnego pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak negocjować wynagrodzenie?

Być może nigdy wcześnie nie interesowałeś się zarobkami w branży, w której pracujesz. To duży błąd, czas jak najszybciej nadrobić braki. W sieci znajdziesz wiele aktualnych raportów, które pozwolą Ci poznać zarówno minimalne wynagrodzenie, jak i maksymalne wypłacane przez pracodawców pracownikom zatrudnionym na konkretnych stanowiskach pracy.

Zapamiętaj!Zanim dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej i ustaleń na temat wynagrodzenia przygotuj się. Sprawdź przede wszystkim, czy podane w ogłoszeniu jest wynagrodzenie brutto czy netto, czy jest to minimalna stawka ustawowa, wyższa, czy może widełki?

Patrz realnie: jeśli stanowisko nie wymaga kwalifikacji, praca jest stosunkowo prosta i proponowane jest minimalne wynagrodzenie krajowe, raczej nie ma co liczyć pole do negocjacji.

Zaglądając do aktualnych zestawień, będziesz wiedział, jakiego wynagrodzenia możesz oczekiwać. Pamiętaj, aby uwzględnić też swoje dotychczasowe umiejętności. Im większe masz doświadczenie, tym wyższe wynagrodzenie, na które możesz liczyć. Dodatkowym plusem może być znajomość języków obcych czy obsługa specjalistycznych programów.

Gdy pojawia się pytanie o zarobki…

Spotkałeś się już z sytuacją, gdy potencjalny pracodawca wprost zapytał Cię, ile chciałbyś zarabiać? Byłeś przygotowany na to, by negocjować wyższą pensję? W takim razie musisz wiedzieć, że… nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Specjaliści zajmujący się zagadnieniem rekrutacji podkreślają, że masz kilka możliwości, aby wybrnąć z takiej sytuacji:

 • Możesz wskazać wynagrodzenie w widełkach, mając na uwadze aktualne zarobki w branży. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że orientujesz się, ile zarabiają osoby zatrudnione na stanowisku, o które również ty się ubiegasz. Wówczas jednak pracodawca może przystać na twoje warunki, proponując Ci najniższe wynagrodzenie. Czy takie cię zadowoli?
   
 • Niektórzy specjaliści proponują zawyżyć oczekiwaną kwotę wynagrodzenia. Wówczas bowiem możesz w każdej chwili obniżyć swoje oczekiwania, jeżeli wyczuwasz, że pracodawca jest skłonny Cię zatrudnić, ale wysokość oczekiwanego wynagrodzenia jest ciut za wysoka.
   
 • Być może warto pomyśleć o wskazaniu swojego dotychczasowego wynagrodzenia, podkreślając jednocześnie swoje umiejętności i doświadczenie, które zdobyłeś w ostatnich latach. Mimo że potencjalny pracodawca z pewnością weźmie pod uwagę, ile się dotychczas nauczyłeś, to może zaproponować Ci to samo wynagrodzenie. Skoro szukasz nowej posady, dobrze by było zarabiać więcej niż dotychczas, prawda?

Jak widzisz, znalezienie dobrej odpowiedzi na pytanie o oczekiwane wynagrodzenie wcale nie jest sprawą oczywistą. Tu potrzebna jest umiejętność negocjowania i przekonywania do swoich racji. Dobrze, abyś przygotowując się do spotkania z potencjalnym pracodawcą, mógł odegrać taką scenkę, korzystając z pomocy osób sobie bliskich.

To Cię powinno też zainteresować: Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?

Podwyżka po okresie próbnym

Bardzo często pracodawca proponuje określonej wysokości pensję na start, by następnie podwyższyć wynagrodzenie, gdy pracownik się sprawdzi. Jednak w świetle prawa nie ma takiego obowiązku, więc nie należy zawsze zakładać, że po okresie próbnym otrzymasz podwyżkę – najlepiej ustalić to na etapie rozmowy z pracodawcą, gdy dochodzi do negocjacji warunków umowy.

Aby zrobić to delikatnie, możesz po przedstawieniu przez pracodawcę warunków po prostu dopytać, czy wraz ze wzrostem doświadczenia istnieje możliwość podwyżki. Jeśli w odpowiedzi nadal nie usłyszysz konkretnych informacji, po jakim czasie możesz się spodziewać nieco wyższego wynagrodzenia, oznacza to, że lepiej nastawić się na dłuższy czas z pensją początkową i brać to pod uwagę, podejmując decyzję o przyjęciu oferty.

Uwaga: tego unikaj!Jako kandydat do pracy oczywiście powinieneś zadbać o siebie i negocjować warunki zatrudnienia, pamiętaj jednak, aby zachować się przy tym stosownie i profesjonalnie. Postaraj się:
 • być otwartym, a nie tylko forsować swoje wymagania – w negocjacjach chodzi o kompromis,
 • brać pod uwagę korzyści pozapłacowe – niektóre benefity mogą Ci zrekompensować różnicę oczekiwań co do pensji, bo pozwolą po prostu zaoszczędzić pieniądze,
 • dostosować swoje oczekiwania do umiejętności i kwalifikacji – jeśli nie masz argumentu w postaci doświadczenia i wiedzy, jest zrozumiałe, że pracodawca nie proponuje od razu kokosów,
 • unikać emocjonalnych reakcji podczas negocjacji – gdy wyrażasz choć nutę arogancji, triumfu czy zniecierpliwienia, zmniejszasz swoje szanse, choćby nawet cała reszta rozmowy przebiegała pomyślnie.

Jak negocjować stawkę, to może kontratak?

Są jeszcze inne przykłady negocjowania wynagrodzenia z potencjalnym pracodawcą. Z pytania o preferencje dotyczące pensji możesz bowiem również wybrnąć, odpowiadając pytaniem, ile firma jest w stanie zapłacić osobie o Twoim doświadczeniu i umiejętnościach. Jeszcze innym sposobem jest zapytanie o widełki płacowe osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie na stanowiskach, o które się ubiegasz. Jeżeli usłyszysz odpowiedź, to będziesz miał punkt odniesienia, będziesz mógł też ocenić, czy praca za takie wynagrodzenie ci odpowiada.

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna a negocjowanie wynagrodzenia
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Aniusiek
2019-12-10, 16:29
Jerzy- fajnie piszesz, nie bać się rozmowy kwalifikacyjnej. Zgadzam się, przecież tam nie biją. Wracając do tematu, warto wiedzieć ile chciałoby się zarabiać na danym stanowisku pracy. Należy się zapoznać, ile na podobnych, albo takich stanowiskach zarabiają pracownicy w danej firmie.
Jerzy
2019-05-24, 07:52
Nie bać się rozmowy kwalifikacyjnej. Znać zakład pracy w którym marzysz pracować. Warto wiedzieć, ile zamierzasz dostać wynagrodzenia- takie pytanie może być. Pamiętaj w zakładzie jest regulamin pracy i wynagradzania.
Lora
2019-05-07, 08:59
To znaczy, jak rozumiem, wywiad jest dość kreatywnym procesem i nie ma jasnych standardów w jego prowadzeniu, czy to wszystko indywidualnie? O pieniądzach mogę negocjować?
Sylwia
2019-04-15, 09:48
Ten dzień może zmienić twoje życie. Jeśli zostanie to zrobione prawidłowo, rozpocznie się wspaniała kariera, doskonała praca i wysokie zarobki. Trzeba wiedzieć jak to przedstawić -dobrze napisane.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.