Twoje wsparcie w rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna a negocjowanie wynagrodzenia

Rozmowa kwalifikacyjna a negocjowanie wynagrodzenia
Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Musisz wiedzieć, że podczas takiej może pojawić się pytanie o wynagrodzenie. Czy jesteś przygotowany na jego negocjowanie? Zobacz, co możesz zrobić, aby nie opuścić budynku firmy, w której umówiłeś się na spotkanie o pracę, zrezygnowanym lub sfrustrowanym.

Naszym, osób aktywnych, problemem jest brak asertywności. Problem ten podkreślają nie tylko specjaliści, lecz także sami zainteresowani, czyli my. Być może spotkałeś się kiedyś z sytuacją, że wysłałeś dokumenty aplikacyjne w odpowiedzi na ofertę, która cię faktycznie nie interesowała. Podobnie bywa z pracą za wynagrodzenie, którego wysokość wywołuje frustrację…

Jeżeli chcesz uniknąć sytuacji, że za rzetelnie wykonaną pracę będziesz otrzymywał wynagrodzenie, które ci zupełnie nie odpowiada, to musisz nauczyć się trudnej sztuki negocjacji. Jak negocjować wysokość wynagrodzenia? I czy można przygotować się, że właśnie ten temat zostanie poruszony przez potencjalnego pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?


Czy wiesz, ile powinieneś zarabiać?

Być może nigdy wcześnie nie interesowałeś się zarobkami w branży, w której pracujesz. To duży błąd, czas jak najszybciej nadrobić braki. W sieci znajdziesz wiele aktualnych raportów, które pozwolą ci poznać zarówno minimalne, jak i maksymalne wynagrodzenie wypłacane przez pracodawców pracownikom zatrudnionym na konkretnych stanowiskach pracy.

Zaglądając do aktualnych zestawień, będziesz wiedział, jakiego wynagrodzenia możesz oczekiwać. Pamiętaj, aby uwzględnić też swoje dotychczasowe umiejętności. Im większe masz doświadczenie, na tym wyższe wynagrodzenie możesz liczyć. Dodatkowym plusem może być znajomość języków obcych czy obsługa specjalistycznych programów.


Gdy pojawia się pytanie o zarobki…

Spotkałeś się już z sytuacją, gdy potencjalny pracodawca wprost zapytał cię, ile chciałbyś zarabiać? W takim razie musisz wiedzieć, że… nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Specjaliści zajmujący się zagadnieniem rekrutacji podkreślają, że masz kilka możliwości, aby wybrnąć z takiej sytuacji:

  • Możesz wskazać wynagrodzenie w widełkach, mając na uwadze aktualne zarobki w branży. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że orientujesz się, ile zarabiają osoby zatrudnione na stanowisku, o które również ty się ubiegasz. Wówczas jednak pracodawca może przystać na twoje warunki, proponując ci najniższe wynagrodzenie. Czy takie cię zadowoli?
     
  • Niektórzy specjaliści proponują zawyżyć oczekiwaną kwotę wynagrodzenia. Wówczas bowiem możesz w każdej chwili obniżyć swoje oczekiwania, jeżeli wyczuwasz, że pracodawca jest skłonny cię zatrudnić, ale wysokość oczekiwanego wynagrodzenia jest ciut za wysoka.
     
  • Być może pomyślałeś o wskazaniu swojego dotychczasowego wynagrodzenia, podkreślając jednocześnie swoje umiejętności i doświadczenie, które zdobyłeś w ostatnich latach. Mimo że potencjalny pracodawca z pewnością weźmie pod uwagę, ile się dotychczas nauczyłeś, to może zaproponować ci to samo wynagrodzenie. Skoro szukasz nowej posady, dobrze by było zarabiać więcej niż dotychczas, prawda?

Jak widzisz, znalezienie dobrej odpowiedzi na pytanie o oczekiwane wynagrodzenie wcale nie jest sprawą oczywistą. Tu potrzebna jest umiejętność negocjowania i przekonywania do swoich racji. Dobrze, abyś przygotowując się do spotkania z potencjalnym pracodawcą, mógł odegrać taką scenkę, korzystając z pomocy osób sobie bliskich.

To Cię powinno też zainteresować: Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?


A może kontratak?

Z pytania o wynagrodzenie możesz również wybrnąć, pytając, ile firma jest w stanie zapłacić osobie o twoim doświadczeniu i umiejętnościach. Jeszcze innym sposobem jest zapytanie o widełki płacowe osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie na stanowiskach, o które się ubiegasz. Jeżeli usłyszysz odpowiedź, to będziesz miał punkt odniesienia, będziesz mógł też ocenić, czy praca za takie wynagrodzenie ci odpowiada.

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna a negocjowanie wynagrodzenia
Ocena: 4.0, liczba głosów: 7

Opinie

Aniusiek
2019-12-10, 16:29
Jerzy- fajnie piszesz, nie bać się rozmowy kwalifikacyjnej. Zgadzam się, przecież tam nie biją. Wracając do tematu, warto wiedzieć ile chciałoby się zarabiać na danym stanowisku pracy. Należy się zapoznać, ile na podobnych, albo takich stanowiskach zarabiają pracownicy w danej firmie.
Jerzy
2019-05-24, 07:52
Nie bać się rozmowy kwalifikacyjnej. Znać zakład pracy w którym marzysz pracować. Warto wiedzieć, ile zamierzasz dostać wynagrodzenia- takie pytanie może być. Pamiętaj w zakładzie jest regulamin pracy i wynagradzania.
Lora
2019-05-07, 08:59
To znaczy, jak rozumiem, wywiad jest dość kreatywnym procesem i nie ma jasnych standardów w jego prowadzeniu, czy to wszystko indywidualnie? O pieniądzach mogę negocjować?
Sylwia
2019-04-15, 09:48
Ten dzień może zmienić twoje życie. Jeśli zostanie to zrobione prawidłowo, rozpocznie się wspaniała kariera, doskonała praca i wysokie zarobki. Trzeba wiedzieć jak to przedstawić -dobrze napisane.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.