Zwolnienie lekarskie, które uznaje się za usprawiedliwienie faktu nieobecności pracownika w zakładzie pracy wydawane jest zawsze przez lekarza, który stwierdza, czy jego pacjent powinien otrzymać dni wolne dla regeneracji organizmu. Aby jednak na tym polu nie dochodziło do nadużyć, ustawodawca umożliwił zarówno pracodawcom, jak i inspektorom z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzanie kontroli wśród pracowników, którzy korzystają właśnie z takich zwolnień. Najczęściej inspekcję przeprowadzają pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kontrola przebiega przy tym na dwóch płaszczyznach. Zgodnie bowiem z przepisami inspektorzy mają prawo sprawdzić prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności osoby zatrudnionej do pracy i jednocześnie sprawdzić, czy pracownik wykorzystuje przyznane mu zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem.
Zalecenia lekarza są ważne
Wśród najczęściej odnotowywanych rodzajów uchybień, które związane są z wykorzystywaniem zwolnień lekarskich wskazać trzeba na fakt, że pracownicy ignorują zalecenia lekarza. Tak jest choćby w sytuacji, gdy lekarz zaleca swojemu pacjentowi leżeć, zaś osoba zatrudniona nie dostosowuje się do poleceń. W ten sposób bowiem pracownik nie korzysta z otrzymanego zwolnienia w sposób właściwy i nie będzie w stanie powrócić do pracy we wstępnie określonym terminie. To jednak tylko początek listy grzechów pracowników, którzy bardzo często zapominają o zaleceniach swoich lekarzy.
Na zwolnieniu do pracy
Zdarza się, że pracownicy starają się o zwolnienie lekarskie, gdyż chcą chwilowo podjąć pracę w innej firmie. Takie działanie jest nie tylko nieetyczne, ale również zabronione. Ustawodawca nie zezwala na wykorzystywanie zwolnień lekarskich do innych celów niż powrót do zdrowia. Warto przy tym wskazać, że zgodnie z przepisami mowa tu nie tylko o świadczeniu pracy w oparciu o umowę o pracę, ale również wykonywaniu zadań na podstawie umów o charakterze cywilnoprawnym (umowa o dzieło, zlecenie). Zakaz ten dotyczy także tych pracowników, którzy prowadzą działalność gospodarczą i jednocześnie pracują w oparciu o umowę o pracę. Bez znaczenia jest tu również ewentualny fakt, że wykonywana praca nie obciąża organizmu. Takie działanie, jak podkreślono, jest nieetyczne - przebywając na zwolnieniu lekarskim pracownik powinien skupić się na odzyskaniu pełni sił.
Pracownik poniesie konsekwencje
Co w sytuacji, gdy przeprowadzona kontrola stwierdzi, że pracownik przebywając na zwolnieniu pracuje lub nie stosuje się do zaleceń lekarza? W takiej sytuacji przede wszystkim traci on prawo do świadczenia chorobowego i to za cały okres zwolnienia. Jeżeli zdążył on pobrać część zasiłku, to musi liczyć się z koniecznością jego zwrotu.
Poza ewentualną utratą świadczenia chorobowego każdy pracownik może ponieść znacznie poważniejsze konsekwencje, które związane są z ewentualnym rozwiązaniem umowy o pracę. Dzieje się tak dlatego, że postępując w taki sposób pracownik dopuszcza się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków. Podobnie będzie wówczas, gdy pracownik będzie chciał bezzasadnie przedłużać zwolnienie lekarskie z uwagi na chęć uniknięcia momentu, w którym pracodawca wręczy mu wypowiedzenie. Takie działania uznawane są za podstawę do zastosowania zwolnienia dyscyplinarnego.
Kto i w jakim przypadku może przeprowadzić kontrolę pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim? Sprawdź: Kontrola chorego pracownika - kto i kiedy może ją przeprowadzać?
To może Cię również zainteresować
Zwolnienie lekarskie - ile można chorować i co oznaczają kody na zwolnieniach?