Twoje wsparcie w rekrutacji

L4 dostarcz w terminie

L4 dostarcz w terminie
Pracodawca i pracownik mają możliwości obciążać się dodatkowymi obowiązkami w podpisywanej umowie o pracę. Warto jednak wiedzieć, że żadna ze stron nie ma możliwości zmienić terminów ustawowych. Jeżeli, jako pracownik, dostarczysz L4 po terminie, to Twój szef może jedynie obniżyć wysokość zasiłku.

Termin dostarczenia zwolnienia lekarskiego

Czy można zostać zwolnionym za dostarczenie L4 do zakładu pracy po terminie? Zgodnie z przepisami nie. Bo choć pracownik ? w takim przypadku ? łamie prawo, jedyną konsekwencją, jaką może ponieść jest obniżenie zasiłku. Warto przy tym wskazać, że pracodawca nie ma też pełnej dowolności nie może on choćby wprowadzać zapisów, które będą dla jego podwładnego mniej korzystne niż przepisy ustanowione przez ustawodawcę. Co do zasady zatem np. w regulaminie pracy nie może znaleźć się zapis, że L4 pracownik musi dostarczy w ciągu 5 dni roboczych. Co warto wiedzieć o dostarczaniu zwolnień lekarskich do firmy?

Ważny termin - Ile dni na dostarczenie l4?

Jesienna pora sprzyja przeziębieniom. Aby nie zarażać współpracowników, osoby przeziębione chętnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Ich podstawowym celem jest bowiem to, aby pracownik mógł zregenerować się i powrócić w pełni sił do pracy. Niestety, nie każdy zatrudniony w oparciu o umowę wiedzieć o tym, w jakim terminie należy L4 dostarczyć do zakładu pracy. A trzeba pamięta, że niedopełnienie obowiązku może mieć negatywne skutki. Co prawda, pracodawca nie może zwolnić z pracy, ale wynagrodzenie może być już niższe.

Termin dostarczenia zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy jest ustalony w przepisach. Mowa tu o ustawie z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z art. 62 tej ustawy, każdy pracownik, który otrzymał zwolnienie lekarskie jest zobowiązany dostarczyć je do zakładu pracy w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Skutki nieterminowego dostarczenia L4

Jak wspomniano powyżej, niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w terminie nie może być podstawą do zwolnienia pracownika. Trzeba jednak liczyć się z niższym wynagrodzeniem. Osoba, która lekceważy termin naraża się bowiem na obniżenie należnego jej zasiłku o 25% za okres od 8 dnia niezdolności do pracy do dnia dostarczenia pracodawcy dokumentu. Warto przy tym pamiętać, że ustawodawca od tej zasady przewidział wyjątki - pracownik, który nie chce, aby jego świadczenie było obniżone, powinien wykazać, że opóźnienie nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych.

W praktyce sporo wątpliwości budzi dostarczanie zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy. Problemu nie ma wówczas, gdy pracownik samodzielnie je przynosi do firmy. Pytania mnożą się jednak w sytuacji, gdy postanawia on skorzystać z usług operatora pocztowego. Czy wówczas liczy się data nadania przesyłki (stempla pocztowego), czy też data jej dostarczenia do odbiorcy? Choć przywołana powyżej ustawa nie reguluje tej kwestii, to warto zauważyć, że specjaliści od prawa pracy podkreślają, że w praktyce przyjmuje się ważność daty stempla pocztowego.

Ile dni na zawiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim?

Przepisy uniemożliwiają pracodawcy zwolnienie pracownika z uwagi na to, że nie dostarczył on zwolnienia lekarskiego w terminie. Od tej zasady należy jednak odróżnić inną, która wiąże się z koniecznością poinformowania pracodawcy o niedyspozycji. O absencji pracownik powinien zawiadomić swojego pracodawcę w ciągu dwóch dni ? najpóźniej właśnie dnia drugiego. Od tej zasady również są wyjątki (np. osoba zatrudniona uległa wypadkowi, nie było z nią kontaktu), ale wówczas, gdy pracownik nie ma usprawiedliwienia, to pracodawca może potraktować brak informacji jako opuszczenie pracy bez uzasadnienia. Wówczas też dochodzi do naruszenia obowiązków pracowniczych. W tym przypadku możliwe jest zatem pociągnięcie osoby zatrudnionej do odpowiedzialności.

Sposób dostarczenia zwolnienia lekarskiego L4

Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim powinni pamiętać o dostarczeniu usprawiedliwienia swej nieobecności w pracy we wskazanym terminie, aby za ten czas nieobecności otrzymali pełne, przysługujące im wynagrodzenie. Termin ten wynosi 7 dni.

Jak można się łatwo domyślić, szczególnie samotni pracownicy mogą mieć problem z dojechaniem do pracodawcy w tym terminie, gdy są chorzy. Na szczęście są też inne sposoby przekazania zwolnienia. Poza osobistym wręczeniem dokumentu pracodawcy, równie popularne jest dostarczenie L4 pocztą. W takim przypadku za termin dostarczenia zwolnienia uznaje się dzień nadania listu na poczcie. Chcąc skorzystać z takiej możliwości, warto się najpierw zastanowić, jakim listem wysłać zwolnienie lekarskie, aby nie mieć problemów. Przede wszystkim powinno się wybrać taki rodzaj listu, w którym będziemy mieć potwierdzenie przynajmniej samego nadania przesyłki, więc może to być list polecony (ekonomiczny lub priorytetowy). Nie warto wysyłać tak ważnego dokumentu listem nierejestrowanym, bo jeśli okaże się, że nie dotrze do pracodawcy, to nie będziemy mieli możliwości udowodnić, że go wysłaliśmy, co może okazać się podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego. Dobrze jest też zdecydować się na list polecony z potwierdzeniem odbioru, wtedy otrzymamy od poczty informacje, kiedy pracodawca odebrał dokumenty.

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego może odbywać się także przez osobę trzecią, np. członka naszej rodziny czy znajomego. Można również najpierw poinformować telefonicznie pracodawcę i wysłać mu maila ze skanem zwolnienia, a dopiero potem wysłać dokument pocztą.

Warto też wiedzieć, że od grudnia 2018 roku będą obowiązywać w Polsce tzw. zwolnienia elektroniczne, dzięki którym pracodawca od razu otrzyma informację, że pracownik dostał zwolnienie od lekarza. To znacząco ułatwi wszystkie formalności i przyspieszy wypłatę zasiłku chorobowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Oceń ten wpis
L4 dostarcz w terminie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

babka
2019-12-17, 13:25
Dobrze, że teraz to już nie dotyczy gdyż wszystko wysyła lekarz i trafia od razu do odpowiedniej firmy. To bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich.
nauczyciel ZO
2019-12-10, 06:28
Idę dzisiaj do lekarza po L4, bo jestem chora. Na pewno L4 na czas dojdzie do mojej szkoły, bo teraz to wysyła elektronicznie przychodnia. Ponieważ mam zajęcia od godz. 8-mej, a będę u lekarza pewnie przyjęta około 9-tej--- zadzwonię do szkoły i powiem, że mnie dzisiaj nie będzie. Będą wiedzieli i dają zastępstwo komuś pewnie...
poranny
2019-12-07, 06:28
Fajne komentarze. Artykuł też fajnie napisany. Z L4 racja są udogodnienia, bo zaświadczenie lekarskie jest wystawiane w formie dokumentu elektronicznego. Robi to lekarz (przychodnia lekarska, szpital...). Nie ma obawy, że ze spóźnieniem dotrze L4 do pracodawcy.
Roman Gigoń ATH
2019-12-03, 11:26
Teraz plusem jest, że sami lekarze to wysyłają i o termin nie trzeba się martwić. Mimo wszystko ten system się przyjął. Teraz zastanawiam się jak to będzie z tym programem e-recepta. Tez niby ułatwienia ale zobaczymy.
Kacper
2019-05-15, 16:23
Myślę, że teraz prawie wszyscy będąc u lekarza, jeśli dostaną L/4- nic nie muszą robić. Elektronicznie dojdzie zwolnienie do zakładu pracy. W końcu jest 21 wiek.
Paweł
2019-05-08, 15:15
Jeśli pracownik spodziewa się, że choroba wymaga regularnych wizyt u lekarza, należy omówić nieobecności. Teraz jednak samo l4 elektronicznie na czas dostarcza ośrodek.
Roman M.
2019-05-02, 10:08
W szczególnych okolicznościach zwolnienie można dostarczyć osobiście. Na przykład, jeśli napotkasz trudne, niezwykłe lub nieprzewidziane okoliczności. Dzisiaj jednak elektroniczne wysyłanie jest łatwiejsze.
Ramona
2019-04-16, 10:31
Teraz jednak już się zmieniło niby pozytywnie. Internetowo z lekarza jest to wysyłane, więc człowiek będący na L4 nie musi się martwić terminami tak jak by o to pod tym względem kiedyś.
Taka
2019-04-01, 10:48
Teraz jak jest elektroniczne wysyłanie l4 to przecież od razu ze strony placówki medycznej to wszystko idzie więc w terminie jest zawsze a jak nie to przecież już nie wina pacjenta?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.