Pracodawca - prawa i obowiązki

Czy można zwolnić pracownika na zwolnieniu lekarskim?

6 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

6 komentarzy
Czy można zwolnić pracownika na zwolnieniu lekarskim?
Zrozum, kiedy pracodawca może zwolnić pracownika na zwolnieniu lekarskim, jak długotrwała choroba wpływa na zatrudnienie i jakie obowiązki ma pracodawca.

Współcześnie obowiązujące przepisy chronią pracowników, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich

Ustawodawca przyjmuje, że w takiej sytuacji nieobecność osoby zatrudnionej w zakładzie pracy jest usprawiedliwiona. W praktyce oznacza to, że podmiot zatrudniający nie może wypowiedzieć swojemu podwładnemu umowy o pracę. W takiej sytuacji zwolnienie pracownika nie wywołuje skutków prawnych - jest bezskuteczne, zaś pracownik może dochodzić swoich roszczeń przed sądem. Od tej sytuacji są jednak wyjątki. Przykładem takiego jest skorzystanie przez pracownika ze zwolnienia chorobowego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Wówczas dokonane wypowiedzenie pozostaje ważne.

Zasiłki chorobowe - co mówi o nich Kodeks Pracy?

Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż przewidują to przepisy Kodeksu Pracy. Jest to jednak skrajny przypadek. Zazwyczaj, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, który gwarantuje mu dochód podczas nieobecności w pracy. W przypadku długotrwałej niezdolności do pracy, pracodawca powinien skonsultować się z lekarzem prowadzącym pracownika, aby dowiedzieć się, czy istnieje możliwość powrotu do pracy, czy też konieczne jest rozważenie rozwiązania umowy.

Długa choroba? co dalej?

Od zasady, że ustawodawca chroni pracownika, który przebywa na zwolnieniu chorobowym istnieje kilka wyjątków. Poza wyżej wskazanym warto przywołać art. 53 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim prawo nie chroni tych zatrudnionych, którzy chorują przez dłuższy czas. W takiej sytuacji pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Możliwe jest to w następujących sytuacjach:

  • jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące  gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

W drugim przypadku okres, przez który ustawodawca chroni osobę zatrudnioną wynosi od 9 do 12 miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że w praktyce pracodawca może pożegnać się ze swoim podwładnym dopiero wówczas, gdy ten po wyczerpaniu okresu zasiłkowego otrzymał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Pobieranie go powinno trwać przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Tu też pojawia się kolejny wyjątek. Otóż, jeżeli to świadczenie zostało pracownikowi przyznane na okres krótszy niż wskazane 3 miesiące, to podmiot zatrudniający nie będzie mógł skutecznie umowy rozwiązać.

Szukasz pracy?

Praca dodatkowa- tygodniówki- Nowa Huta- zmiany noce

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Niepołomice
  • 26-28 zł / h
Dodana

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - zmiany nocno-poranne

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Węgrzce
  • 28-28 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana

Technolog wytwarzania wtrysk

ROSINSKI PACKAGING Spółka z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika na zwolnieniu

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy dla swoich pracowników. W przypadku, gdy pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, obowiązkiem pracodawcy jest podejmowanie działań w celu umożliwienia pracownikowi powrotu do pracy - o ile jest to możliwe. Może to obejmować zmianę warunków pracy, przeszkolenie w nowym obszarze lub dostosowanie miejsca pracy do potrzeb pracownika. Przed podjęciem decyzji o zwolnieniu pracownika, pracodawca powinien rozważyć te możliwości.

Choroba jako powód zwolnienia

Często pracownik może zastanawiać się, czy długotrwała choroba może być przyczyną zwolnienia. W myśl przepisów kodeksu pracy, niezdolność do pracy wynikająca z choroby może prowadzić do rozwiązania umowy o pracę. Jeśli zwolnienie lekarskie trwa dłużej niż określone w prawie limity, pracodawca może zwolnić pracownika. Niemniej jednak, istnieje wiele zabezpieczeń dla pracowników i pracodawca musi najpierw zastosować się do określonych procedur, takich jak próba zmiany warunków pracy lub rodzaju pracy.

Zwolnienie nie zawsze chroni

O ile pierwsza część zagadnienia odnosiła się do sytuacji, w której pracownik na zwolnieniu przebywa przez dłuższy okres, o tyle trzeba pamiętać, że pracodawca może z podwładnym rozstać się dyscyplinarnie, gdy ten naruszył swoje obowiązki w sposób ciężki, przebywając również na zwolnieniu lekarskim. Dotyczy to przede wszystkim takich sytuacji, kiedy pracownik wykorzystuje otrzymane zwolnienie w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem - na przykład zamiast wykorzystać je na podreperowanie swojego zdrowia, świadczy pracę dla innego podmiotu. Takie sytuacje są dość często spotykane, zaś inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych co roku wykrywają nadużycia w zakresie niewłaściwego wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Zwolnienie pracownika - kiedy jest możliwe i jakie są jego konsekwencje?

Pracodawca może zwolnić pracownika pod pewnymi określonymi warunkami, nawet jeśli pracownik jest na zwolnieniu lekarskim. Jest to jednak skomplikowany proces i wymaga przestrzegania szeregu przepisów. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia, że ich decyzje są zgodne z prawem pracy, a zwolnienie pracownika może być ważne tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki.

W przypadku choroby długotrwałej, zwolnienie pracownika z pracy jest możliwe, ale pracodawca musi wziąć pod uwagę wiele czynników. Na przykład, nie można zwolnić pracownika bez próby zmiany warunków pracy lub rodzaju pracy, jeżeli jest to możliwe i nie wpływa na zdrowie pracownika. To oznacza, że pracodawcy muszą być bardzo ostrożni, zanim podejmą decyzję o zwolnieniu pracownika z powodu długotrwałej choroby.

Pracownicy powinni znać swoje prawa w przypadku długotrwałej choroby – pracodawca ma obowiązki, ale także prawo do zwolnienia, pod pewnymi warunkami.

Zwolnienie dyscyplinarne - kiedy pracodawca może z niego skorzystać?

Wszyscy pracownicy powinni być świadomi, że zwolnienie dyscyplinarne jest jednym z narzędzi, które może wykorzystać pracodawca. Czy można zwolnić pracownika na zwolnieniu lekarskim dyscyplinarnie? Okazuje się, że tak, jednak muszą zaistnieć określone warunki. Jeśli pracownik naruszy swoje obowiązki w sposób ciężki, nawet będąc na zwolnieniu lekarskim, pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jest to jednak sytuacja skrajna, wymagająca solidnego dowodzenia przez pracodawcę, i zdecydowanie nie jest to pierwsza opcja, do której sięga.

To może Cię również zainteresować

Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracodawca może zwolnić pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Tak, pracodawca może zwolnić pracownika na zwolnieniu lekarskim, ale tylko pod określonymi warunkami zgodnie z Kodeksem Pracy.

Czy choroba długotrwała może być przyczyną zwolnienia z pracy?

Tak, długotrwała niezdolność do pracy z powodu choroby może być przyczyną zwolnienia z pracy, jednak są zabezpieczenia dla pracownika.

Czy pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie podczas zwolnienia lekarskiego?

Tak, jednak muszą zaistnieć określone warunki, takie jak ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika.

Jaki jest obowiązek pracodawcy wobec pracownika na długotrwałym zwolnieniu lekarskim?

Pracodawca ma obowiązek podejmować działania, które umożliwią pracownikowi powrót do pracy, o ile jest to możliwe.

Czy pracownik na długotrwałym zwolnieniu lekarskim ma prawo do zasiłku chorobowego?

Tak, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, który gwarantuje mu dochód podczas nieobecności w pracy.

6 komentarzy

markowski roman

markowski roman

udar niedokrwienny .najpirrw bylo zwolnienie l-4 ,pozniej zasilek rehabilitacyjny .po zasilku emerytura po 50latach pracy .w jakim czasie powinni wyplacic odprawe emerytalna .
pawel p

pawel p

Dzień dobry, mam pytanie. W nowej firmie jestem zatrudniony od marca 2022, czyli pracuję krócej niż 6 miesiecy. W międzyczasie przechorowałem anginę i bylem na 10-dniowym zwolnieniu. Czy w przypadku kolejnego, dłuższego (leczenie szacowane jest na 4-5 miesięcy) zwolnienia, owe 10 dni pomniejszy mój 3-miesięczny okres ochronny (mimo ze obie choroby nie maja ze soba nic wspólnego), w który pracodawca nie będzie mógł mnie zwolnic? Dodam, że posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony. Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam
Ahhhh

Ahhhh

Nikt nie chce zatrudniać chorego pracownika. Nikt nie chce dać mi zasiłki. 600 zł bez pracy osoby naprawdę chore maja zdychać poprostu na chodniku, bo państwo im nie pomoże
Edek

Edek

Zawsze myślałem, że podczas choroby nie można zwolnić pracownika. Piszecie- nie wiedziałem o tym- "Jednocześnie jednak w Kodeksie pracy znalazły się zapisy, które umożliwiają podmiotowi zatrudniającemu rozstać się z podwładnym wówczas, gdy jego nieobecność w zakładzie pracy trwa zbyt długo". Muszę dokładnie przeanalizować ten artykuł.
Jędrek

Jędrek

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim jest chroniony odpowiednimi przepisami. Cóż winien jest pracownik, jak zachorował. Jeszcze za to, że choruje i to nieraz choroba jest poważna, miałby zostać zwolniony. Ale są pewne przypadki, że niestety pracownik chorujący może zostać zwolniony.........
Press

Press

Wiele jest sytuacji i kiedyś jeszcze bardziej był z tym cyrk. L4 to jest sytuacja jaką można łatwo sprawdzić, wielu pracowników nadużywa tego chroniąc się przed zwolnieniem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka