Zaświadczenie ADR dla kierowców - jak zrobić i czy warto?

Zaświadczenie ADR dla kierowców - jak zrobić i czy warto?
Aby podnieść swoje kwalifikacje warto pomyśleć o ukończeniu kursu na przewóz towarów niebezpiecznych ADR.

Co to jest ADR?

Posiadanie prawa jazdy kategorii C (ciężarówki) oraz kilkuletniego doświadczenia na trasach międzynarodowych może okazać się niewystarczającym atutem w procesie rekrutacji. Część pracodawców wymaga bowiem od kandydatów dodatkowych "papierów". Każdy kierowca zawodowy powinien pomyśleć o ukończeniu kursu "ADR podstawowy", gdyż w ten sposób podniesie swoje kwalifikacje zawodowe, a co za tym idzie także atrakcyjność na rynku pracy i zarobki – uważa Alicja Buczkowska z ośrodka szkoleniowego ADR SERWIS w Gliwicach.

Ile kosztuje kurs ADR?

Wspomniana propozycja stwarza szansę zdobycia uprawnień do przewozu towarów niebezpiecznych wszystkich klas (oprócz materiałów wybuchowych i promieniotwórczych) w sztukach przesyłki bądź luzem. Koszt weekendowego szkolenia wraz z egzaminem wynosi 400 zł.

Kierowcy otrzymują zaświadczenie ADR w języku polskim i angielskim, wydawane na okres pięciu lat (później można je przedłużyć - koszt przedłużenia to już tylko 300 zł). – Dokument obowiązuje na terenie UE i w innych krajach objętych Umową ADR. Oczywiście jest respektowany przez zagranicznych pracodawców – dodaje Alicja Buczkowska i zachęca również do zrobienia dodatkowego kursu ADR Cysterny (przewóz towarów niebezpiecznych w cysternie).

Jak wygląda egzamin?Aby zdać pisemny egzamin końcowy, należy udzielić minimum 20 poprawnych odpowiedzi na 30 pytań. Nasz ośrodek może poszczycić się stuprocentową zdawalnością wśród kursantów. Spora w tym zasługa wykładowców, którzy są praktykami w swojej dziedzinie.Alicja Buczkowska, ADR SERWIS

Co może przewozić kierowca z uprawnieniami ADR?

Kierowca z uprawnieniami ADR ma możliwość przewożenia materiałów niebezpiecznych. Musi oczywiście posiadać zaświadczenie ADR, które otrzymuje po przeszkoleniu. Jest to bardzo ważne nie tylko z tego względu, że brak takiego dokumentu może skutkować nałożeniem kar finansowych na firmę, ale głównie z tego powodu, że dobrze przeszkolony kierowca ADR wie, jak postępować w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej, jak awaria czy wypadek.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Materiały niebezpieczne, które może przewozić kierowca ADR to materiały, których przewóz jest zabroniony lub dopuszczalny tylko w pewnych przypadkach i po spełnieniu określonych warunków regulowanych odpowiednimi przepisami. Warto wiedzieć, że lista towarów niebezpiecznych jest dzielona na odpowiednie klasy i nie każdy kierowca będzie miał uprawienia do przewozu każdych materiałów. Najczęściej w ramach kursu doszkalającego kierowcy otrzymują prawo do przewożenia już wszystkich towarów uznawanych za niebezpieczne.

Ile trwa kurs ADR?

Zawodowi kierowcy bardzo często są zainteresowani rozszerzaniem swoich kompetencji, dlatego decydują się na zrobienie kursu ADR. Nie jest to bardzo długie szkolenie, ale na pewno mocno nasycone sporą ilością wiedzy, którą trzeba bardzo szybko przyswoić. Zazwyczaj trwa około 56 godzin lekcyjnych na poziomie podstawowym i 43 godzin lekcyjnych w przypadku drugiego kursu – doszkalającego.

ADR – cysterny

Pracownicy posiadający uprawnienia kierowcy zawodowego najczęściej decydują się na kurs, który uprawni ich do kierowania cysterną ADR. Jest to o wiele bardziej opłacalna finansowo praca, a bardzo podobna do pracy zawodowego kierowcy. Należy podkreślić, że towary niebezpieczne stanowią w Polsce aż 10% ogólnie przewożonych towarów, dlatego zapotrzebowanie na tego typu wykwalifikowanych pracowników jest znaczne. Dodatkowo należy podkreślić, że nasz kraj przoduje pod względem ilości firm działających w branży transportowej, co przekłada się na stałe zapotrzebowanie na kierowców zawodowych na rynku.

Kursy ADR na terenie Gliwic można zrobić w ośrodku szkoleniowym:
ADR SERWIS
ul. Pszczyńska 306
44-100 Gliwice
tel.: +48 605 237 237 (605 ADR ADR)
tel.:+48 32 320 66 55
www.doradca-adr.com

Artykuł ukazał się w dwutygodniku "Praca i życie za granicą".

Oceń ten wpis
Zaświadczenie ADR dla kierowców - jak zrobić i czy warto?
Ocena: 3.7, liczba głosów: 13

Opinie

Aśka
2019-12-11, 16:09
Takie wymogi mają znaczenie i w ogłoszeniach często pisze o warunkach koniecznych jakim są zaświadczenia ADR. Dlatego jak ktoś jest profesjonalistą to musi to brać pod uwagę.
kierowca
2019-05-22, 10:58
Zaświadczenie ADR dla kierowców. Nie wiedziałem co to jest ADR- teraz dopiero wiem z tego artykułu.
Zeus
2019-05-08, 10:27
Pierwsze takie coś słyszę, zagadnienie dobrze opisane i pozwala przeciętnemu Kowalskiemu dowiedzieć się co to jest, na czym to polega i czy warto jest to mieć. Spoko opcja.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.