Twoje wsparcie w rekrutacji

Alternatywa dla urlopu na żądanie

Alternatywa dla urlopu na żądanie
Pracownikowi przysługują cztery dnia urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Gdy jednak okazuje się, że na uporanie się z problemem nie jest potrzebny cały dzień, pracownik może skorzystać z alternatywy. Mowa tu o wniosku o zwolnienie od pracy w celu załatwienia swoich osobistych spraw.

Prawie od roku obowiązują nowe ustawowe regulacje, które umożliwiają pracownikom odpracowanie prywatnych wyjść bez wystąpienia pracy w godzinach nadliczbowych i jednocześnie bez konieczności wykorzystywania urlopu na żądanie. Aby móc z takiego rozwiązania skorzystać, pracownik jest zobowiązany złożyć stosowny wniosek. Jednym ograniczeniem w liczbie godzin, które zainteresowana osoba może odpracować są odpoczynki dobowe i tygodniowe. Czy warto skorzystać z takiej możliwości? Okazuje się, że tak, gdyż dzięki temu całkiem sporo można zaoszczędzić.

Na żądanie, ale...

Urlop na żądanie jest uregulowany w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 1672 pracodawca ?jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy?. Urlop na żądanie nie jest jednak dodatkowym urlopem wypoczynkowym, z którego może skorzystać pracownik. Są to 4 dni z ogólnej puli urlopowej. Jeżeli pracownik nie skorzysta z urlopu na żądanie, to dni te są traktowane jako zwykłe dni urlopowe, które zatrudniony może wykorzystać zgodnie ze swoim uznaniem i w terminie ustalonym z pracodawcą.

Odrębną kwestią jest fakt, że pracownik nie może uzbierać większej liczby urlopu na żądanie niż właśnie 4. Dzieje się tak dlatego, że te dni się nie kumulują ? w każdym roku kalendarzowym pracownik ma wyłącznie 4 dni. Jeżeli z nich nie skorzysta, to może je wybrać w roku przyszłym, ale już na zasadzie klasycznego urlopu. Takie stanowisko zaprezentował również Główny Inspektorat Pracy wskazując, że zawsze tracą one swój specyficzny charakter właśnie z końcem roku.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop na żądanie ile dni

Ciekawa alternatywa

Alternatywą dla osób, które nie potrzebują pełnego dnia wolnego może być więc wniosek o zwolnienie od pracy w celu załatwienia swoich osobistych spraw. Warto przy tym zauważyć, że to rozwiązanie jednocześnie wykluczyło problem, który był podnoszony w literaturze wiele razy. Mowa tu o tym, że dotychczas pracownik, który potrzebował kilku godzin wolnego i nie chciał wnioskować o urlop po prostu dogadywał się ze swoim przełożonym. To jednak miało poważne skutki ? zatrudniony de facto zostając po godzinach pracy świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. Za tę zaś ? zgodnie z przepisami prawa ? przysługiwał mu dodatek. Taki paradoks wyeliminowała właśnie nowa regulacja.

Nie obejdzie się bez wniosku

Z uwagi na wyżej wspomnianą kwestię i ewentualny problem z możliwością przekroczenia dobowych czy tygodniowych norm pracy, niezbędne jest, aby pracownik, który chce skorzystać z możliwości wyjścia z pracy na kilka godzin, złożył stosowny wniosek. Taki zabezpiecza podmiot zatrudniający, który nie musi obawiać się, że jego podwładny będzie dochodził roszczeń z tytułu pracy po godzinach. Dodatkowo pozwala on na obliczenie, w którym momencie dojdzie do naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy, czyli przekroczenia wyżej wspomnianych norm.

Formalnym warunkiem, aby pracownik mógł zostać zwolniony od pracy w celu załatwienia osobistych spraw jest zatem złożenie wniosku. Dodatkowo jednak pracownik musi uzyskać zgodę na wyście z pracy, czyli jego podanie musi zostać pozytywnie rozpatrzone przez pracodawcę.

Oceń ten wpis
Alternatywa dla urlopu na żądanie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Izia
2019-12-03, 13:21
Alternatywa jest """chyba"""na wszystko??? Zgadzam się z Weronikom. Można się zwolnić z pracy na parę godzin, po co wykorzystywać jeden dzień cały urlopu na żądanie, który może się przydać w innym terminie. Czy 4 dni urlopu na żądanie na cały rok kalendarzowy to dużo??????
Weronika Sadlik
2019-05-12, 11:42
Bardzo przydatne wiadomości w tym artykule, które nie wiedziałam. Jak miałam coś ważnego w dniu do załatwienia, to zawsze brałam na ten dzień urlop na żądanie. Nie wiedziałam, że istnieje alternatywa dla urlopu na żądanie. Teraz wiem, że mogę się zwolnić np. na 3 godziny w trakcie pracy, co mam zrobić, wypełnić, aby nie tracić całego dnia.
Remania
2019-05-09, 11:50
Uprawnienie do urlopu wypoczynkowego pracowników w niepełnym wymiarze godzin jest proporcjonalne do czasu, w którym zwykle pracują. Zasady urlopu na żądanie też mają znaczenie.
life
2019-05-07, 10:47
Bezpłatny można zabrać ale ja uważam, że każdy ma prawo się np. źle poczuć czy coś mu wypadnie po drodze do pracy i musi z siły wyższej zabrać taki urlop. Normalka.
Kermit
2019-04-15, 10:54
Alternatywa to może i jest jednak chyba tylko w o szczególnych sytuacjach, gdyż nie jest korzystna dla pracownika jak i w wielu przypadkach dla firmy. Atmosfera w pracy to podstawa.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.