Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1027        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Wynagrodzenie, Mobbing w pracy, CV po niemiecku, List motywacyjny bez ogłoszenia, Świadectwo pracy

Alternatywa dla urlopu na żądanie

Alternatywa dla urlopu na żądanie

Pracownikowi przysługują cztery dnia urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Gdy jednak okazuje się, że na uporanie się z problemem nie jest potrzebny cały dzień, pracownik może skorzystać z alternatywy. Mowa tu o wniosku o zwolnienie od pracy w celu załatwienia swoich osobistych spraw.

Prawie od roku obowiązują nowe ustawowe regulacje, które umożliwiają pracownikom odpracowanie prywatnych wyjść bez wystąpienia pracy w godzinach nadliczbowych i jednocześnie bez konieczności wykorzystywania urlopu na żądanie. Aby móc z takiego rozwiązania skorzystać, pracownik jest zobowiązany złożyć stosowny wniosek. Jednym ograniczeniem w liczbie godzin, które zainteresowana osoba może odpracować są odpoczynki dobowe i tygodniowe. Czy warto skorzystać z takiej możliwości? Okazuje się, że tak, gdyż dzięki temu całkiem sporo można zaoszczędzić.

Na żądanie, ale...

Urlop na żądanie jest uregulowany w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 1672 pracodawca ?jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy?. Urlop na żądanie nie jest jednak dodatkowym urlopem wypoczynkowym, z którego może skorzystać pracownik. Są to 4 dni z ogólnej puli urlopowej. Jeżeli pracownik nie skorzysta z urlopu na żądanie, to dni te są traktowane jako zwykłe dni urlopowe, które zatrudniony może wykorzystać zgodnie ze swoim uznaniem i w terminie ustalonym z pracodawcą.

Odrębną kwestią jest fakt, że pracownik nie może uzbierać większej liczby urlopu na żądanie niż właśnie 4. Dzieje się tak dlatego, że te dni się nie kumulują ? w każdym roku kalendarzowym pracownik ma wyłącznie 4 dni. Jeżeli z nich nie skorzysta, to może je wybrać w roku przyszłym, ale już na zasadzie klasycznego urlopu. Takie stanowisko zaprezentował również Główny Inspektorat Pracy wskazując, że zawsze tracą one swój specyficzny charakter właśnie z końcem roku.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?

Ciekawa alternatywa

Alternatywą dla osób, które nie potrzebują pełnego dnia wolnego może być więc wniosek o zwolnienie od pracy w celu załatwienia swoich osobistych spraw. Warto przy tym zauważyć, że to rozwiązanie jednocześnie wykluczyło problem, który był podnoszony w literaturze wiele razy. Mowa tu o tym, że dotychczas pracownik, który potrzebował kilku godzin wolnego i nie chciał wnioskować o urlop po prostu dogadywał się ze swoim przełożonym. To jednak miało poważne skutki ? zatrudniony de facto zostając po godzinach pracy świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. Za tę zaś ? zgodnie z przepisami prawa ? przysługiwał mu dodatek. Taki paradoks wyeliminowała właśnie nowa regulacja.

Nie obejdzie się bez wniosku

Z uwagi na wyżej wspomnianą kwestię i ewentualny problem z możliwością przekroczenia dobowych czy tygodniowych norm pracy, niezbędne jest, aby pracownik, który chce skorzystać z możliwości wyjścia z pracy na kilka godzin, złożył stosowny wniosek. Taki zabezpiecza podmiot zatrudniający, który nie musi obawiać się, że jego podwładny będzie dochodził roszczeń z tytułu pracy po godzinach. Dodatkowo pozwala on na obliczenie, w którym momencie dojdzie do naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy, czyli przekroczenia wyżej wspomnianych norm.

Formalnym warunkiem, aby pracownik mógł zostać zwolniony od pracy w celu załatwienia osobistych spraw jest zatem złożenie wniosku. Dodatkowo jednak pracownik musi uzyskać zgodę na wyście z pracy, czyli jego podanie musi zostać pozytywnie rozpatrzone przez pracodawcę.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.