Urlop na żądanie to dni wolne, z których pracownik może skorzystać w sytuacjach nagłych. Uprawnione do niego są osoby świadczące pracę w oparciu o umowę o pracę. Nie dotyczy on więc osób wykonujących umowy o dzieło czy umowy zlecenie, bowiem nie obowiązują ich zapisy Kodeksu pracy. A regulacja urlopu na żądanie właśnie w nim została zawarta.
Ile dni urlopu na żądanie
Wiele osób zastanawia się ile dni urlopu na żądanie im przysługuje. Otóż zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy, w każdym przypadku pracownikowi przysługują maksymalnie 4 dni. Trzeba jednak pamiętać, że wolne na żądanie nie oznacza dodatkowych dni urlopu. Jest to bowiem część urlopu wypoczynkowego. Ten możesz mieć w wymiarze 20 dni, jeśli Twój staż pracy jest krótszy niż 10 lat lub 26 dni, kiedy jest dłuższy niż 10 lat.
Tym samym, kiedy chcesz skorzystać z urlopu na żądanie, musisz dysponować określoną liczbą dni urlopu wypoczynkowego. Wówczas w nagłej sytuacji możesz wziąć od jednego do czterech dni wolnych, a pracodawca nie powinien Ci odmówić (może to uczynić tylko w szczególnych i uzasadnionych przypadkach).
Warto mieć na uwadze, jakie jest przeznaczenie wolnego na żądanie. Nie należy z niego korzystać, kiedy nie chce Ci się wstać z łóżka lub gdy chcesz pójść do kina. Nie należy również go brać w związku z wydarzeniami, które mogłeś wcześniej zaplanować - wyjazd na długi weekend, wesele czy wizyta u fryzjera. Możesz natomiast skorzystać z niego wówczas, gdy zdarzy się trudna i losowa sytuacja i to od niej zależy ile dni urlopu na żądanie będziesz potrzebować.
Urlop na żądanie ile dni pod rząd
Czasem życie potrafi bardzo zaskoczyć. Nie da się zapobiec niektórym sytuacjom ani ich przewidzieć. Z myślą o takich okolicznościach wprowadzono urlop na żądanie. Oto przykładowe sytuacje, gdy możesz z niego skorzystać:
- odwołany lot – kiedy wracając z wakacji nagle okaże się, że Twój samolot nie wystartuje, a Ty nie będziesz w stanie zjawić się w pracy zgodnie z planem, skontaktuj się z przełożonym i poproś o urlop na żądanie;
- nagłe złe samopoczucie – kiedy się zatrujesz albo po prostu bardzo źle poczujesz, najlepiej udaj się do lekarza. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz wziąć dzień wolny na żądanie;
- śmierć bliskiej osoby – gdy umrze ktoś z Twoich bliskich, na których śmierć nie należy Ci się urlop okolicznościowy, możesz wziąć wolne z tytułu sytuacji losowej;
- wszelkie inne okoliczności, uniemożliwiające dotarcie do pracy, np. zatrzaśnięcie kluczy od domu, usterka transportu do pracy czy konieczność zaopiekowania się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną.
Zastanawiasz się w przypadku urlopu na żądanie ile dni pod rząd możesz wziąć? Otóż wszystko zależy od okoliczności i Twoich potrzeb. Jeśli okaże się, że samolot powrotny będzie dopiero za 3 dni, możesz skorzystać z maksymalnej liczby dni wolnych na żądanie. Pamiętaj jednak, żeby nie nadużywać tego uprawnienia – nigdy nie wiadomo, czy ponownie nie zaistnieje konieczność, aby z niego skorzystać.
Wymiar urlopu na żądanie
Ustalenie wymiaru urlopu na żądanie nie wymaga specjalnych obliczeń. Każdemu, kto wykonuje pracę na podstawie umowy przysługuje on w takiej samej liczbie – 4 dni. Może on być wykorzystany w pełni, w części albo zupełnie pominięty. Jeśli nie spotykają Cię żadne nagłe wydarzenia, które uniemożliwiają dotarcie do pracy – lepiej nie korzystać z przysługującego wymiaru urlopu na żądanie, lecz zaplanować dni wolne zgodnie z zapotrzebowaniem. Pracodawcy doceniają bowiem zatrudnionych, którzy nie nadużywają swoich pracowniczych przywilejów i rzetelnie podchodzą do powierzonych obowiązków.
Co jeszcze warto wiedzieć o tym specyficznym rodzaju urlopu? Ważną kwestią jest to, że urlop na żądanie nie kumuluje się i nie przechodzi na kolejny rok. Jeśli zostanie Ci kilka dni starego urlopu, który wykorzystasz na początku nowego, w puli tej nie znajduje się ustalony wymiar urlopu na żądanie. Wówczas masz bowiem regularny urlop wypoczynkowy (w nim 4 dni urlopu na żądanie) oraz dodatkową liczbę dni urlopu wypoczynkowego z ubiegłego roku.
Podsumowując, kwestia ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikom została jasno określona w Kodeksie pracy. Każdemu należą się 4 dni, bez względu na staż pracy i wymiar urlopu wypoczynkowego. Warto jednak roztropnie podchodzić do tej formy dni wolnych i korzystać wyłącznie wówczas, kiedy zaistnieje silna potrzeba, uzasadniona sytuacją losową.