Urlop na żądanie ile dni

Urlop na żądanie ile dni
Życie bywa zaskakujące i przewrotne. Nawet misternie zaplanowany dzień czy wyjazd może przybrać niespodziewany obrót. Pracując zawodowo trudno czasem pogodzić ze sobą obowiązki i różne zdarzenia losowe. Właśnie dlatego prawodawca wprowadził regulację, jaką jest wolne na żądanie. Jeśli zastanawiasz się jaki jest wymiar urlopu na żądanie i kiedy możesz z niego skorzystać - odpowiadamy!

Urlop na żądanie to dni wolne, z których pracownik może skorzystać w sytuacjach nagłych. Uprawnione do niego są osoby świadczące pracę w oparciu o umowę o pracę. Nie dotyczy on więc osób wykonujących umowy o dzieło czy umowy zlecenie, bowiem nie obowiązują ich zapisy Kodeksu pracy. A regulacja urlopu na żądanie właśnie w nim została zawarta.

Ile dni urlopu na żądanie

Wiele osób zastanawia się ile dni urlopu na żądanie im przysługuje. Otóż zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy, w każdym przypadku pracownikowi przysługują maksymalnie 4 dni. Trzeba jednak pamiętać, że wolne na żądanie nie oznacza dodatkowych dni urlopu. Jest to bowiem część urlopu wypoczynkowego. Ten możesz mieć w wymiarze 20 dni, jeśli Twój staż pracy jest krótszy niż 10 lat lub 26 dni, kiedy jest dłuższy niż 10 lat.

Tym samym, kiedy chcesz skorzystać z urlopu na żądanie, musisz dysponować określoną liczbą dni urlopu wypoczynkowego. Wówczas w nagłej sytuacji możesz wziąć od jednego do czterech dni wolnych, a pracodawca nie powinien Ci odmówić (może to uczynić tylko w szczególnych i uzasadnionych przypadkach).

Warto mieć na uwadze, jakie jest przeznaczenie wolnego na żądanie. Nie należy z niego korzystać, kiedy nie chce Ci się wstać z łóżka lub gdy chcesz pójść do kina. Nie należy również go brać w związku z wydarzeniami, które mogłeś wcześniej zaplanować - wyjazd na długi weekend, wesele czy wizyta u fryzjera. Możesz natomiast skorzystać z niego wówczas, gdy zdarzy się trudna i losowa sytuacja i to od niej zależy ile dni urlopu na żądanie będziesz potrzebować.

Urlop na żądanie ile dni pod rząd

Czasem życie potrafi bardzo zaskoczyć. Nie da się zapobiec niektórym sytuacjom ani ich przewidzieć. Z myślą o takich okolicznościach wprowadzono urlop na żądanie. Oto przykładowe sytuacje, gdy możesz z niego skorzystać:

  • odwołany lot – kiedy wracając z wakacji nagle okaże się, że Twój samolot nie wystartuje, a Ty nie będziesz w stanie zjawić się w pracy zgodnie z planem, skontaktuj się z przełożonym i poproś o urlop na żądanie;
  • nagłe złe samopoczucie – kiedy się zatrujesz albo po prostu bardzo źle poczujesz, najlepiej udaj się do lekarza. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz wziąć dzień wolny na żądanie;
  • śmierć bliskiej osoby – gdy umrze ktoś z Twoich bliskich, na których śmierć nie należy Ci się urlop okolicznościowy, możesz wziąć wolne z tytułu sytuacji losowej;
  • wszelkie inne okoliczności, uniemożliwiające dotarcie do pracy, np. zatrzaśnięcie kluczy od domu, usterka transportu do pracy czy konieczność zaopiekowania się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną.

Zastanawiasz się w przypadku urlopu na żądanie ile dni pod rząd możesz wziąć? Otóż wszystko zależy od okoliczności i Twoich potrzeb. Jeśli okaże się, że samolot powrotny będzie dopiero za 3 dni, możesz skorzystać z maksymalnej liczby dni wolnych na żądanie. Pamiętaj jednak, żeby nie nadużywać tego uprawnienia – nigdy nie wiadomo, czy ponownie nie zaistnieje konieczność, aby z niego skorzystać.

Wymiar urlopu na żądanie

Ustalenie wymiaru urlopu na żądanie nie wymaga specjalnych obliczeń. Każdemu, kto wykonuje pracę na podstawie umowy przysługuje on w takiej samej liczbie – 4 dni. Może on być wykorzystany w pełni, w części albo zupełnie pominięty. Jeśli nie spotykają Cię żadne nagłe wydarzenia, które uniemożliwiają dotarcie do pracy – lepiej nie korzystać z przysługującego wymiaru urlopu na żądanie, lecz zaplanować dni wolne zgodnie z zapotrzebowaniem. Pracodawcy doceniają bowiem zatrudnionych, którzy nie nadużywają swoich pracowniczych przywilejów i rzetelnie podchodzą do powierzonych obowiązków.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym specyficznym rodzaju urlopu? Ważną kwestią jest to, że urlop na żądanie nie kumuluje się i nie przechodzi na kolejny rok. Jeśli zostanie Ci kilka dni starego urlopu, który wykorzystasz na początku nowego, w puli tej nie znajduje się ustalony wymiar urlopu na żądanie. Wówczas masz bowiem regularny urlop wypoczynkowy (w nim 4 dni urlopu na żądanie) oraz dodatkową liczbę dni urlopu wypoczynkowego z ubiegłego roku.

Podsumowując, kwestia ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikom została jasno określona w Kodeksie pracy. Każdemu należą się 4 dni, bez względu na staż pracy i wymiar urlopu wypoczynkowego. Warto jednak roztropnie podchodzić do tej formy dni wolnych i korzystać wyłącznie wówczas, kiedy zaistnieje silna potrzeba, uzasadniona sytuacją losową.

Oceń ten wpis
Urlop na żądanie ile dni
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Paweł
2020-01-17, 06:53
Zmarł mi najlepszy kolega. Na kolegę nie ma wolnego z tytułu urlopu okolicznościowego. Wziąłem 1 dzień - urlop na żądanie i mam o jeden dzień mniej urlopu okolicznościowego. Tak ja to rozumuję.
Bolesław
2019-12-03, 11:57
Pracownik ma prawo skorzystać z urlopu na żądanie, ale musi uzyskać zgodę od przełożonego. Można wykorzystać tylko 4 dni takiego urlopu w roku kalendarzowym. Polecam przeczytanie tego artykułu, kto pragnie z takiego wyjątkowego "urlopu" skorzystać.
Nigeria
2019-05-28, 13:30
Rożnie postępują pracodawcy co do wolnego, w niektórych firmach dało się usłyszeć, że mają oni inaczej traktowany urlop i nikt nie robi problemu czy jest to akurat na żądanie.
Andrzej Nowak
2019-05-12, 08:33
Potrzebowałem wykorzystać 3 dni urlopu na żądanie wraz z żoną nauczycielką. U mnie nie było problemu w zakładzie pracy - będę te 3 dni miał wzięte z urlopu wypoczynkowego. Gorzej u mojej żony. Ona ma urlop w lipcu i sierpniu, a był to styczeń. Dyrekcja powiedziała, albo urlop bezpłatny, albo zastępstwa koleżeńskie, bo w szkolnictwie nie ma urlopu na żądanie. Gdyby nie była w pracy, to ktoś ma zastępstwa i ma za to zapłacone.
Judik
2019-05-09, 11:37
Ponadto, gdy pracownik opuszcza swoją pracę, wszelkie przysługujące mu coroczne dni wolne od pracy są wypłacane według stawki wyższej od zwykłej tygodniowej płacy w dniu zakończenia zatrudnienia.
Judasz
2019-05-07, 10:25
Pracownicy mają również prawo do nieobecności z powodu pełnienia funkcji ławy przysięgłych lub do wezwania do czynnej służby wojskowej. Firmy jednak mogą także mieć swoje wytyczne.
Patka
2019-04-15, 10:21
Wiem, że w socjalu pewne firmy dają właśnie lepsze korzyści z wykorzystania takiego urlopu na żądanie. U nas to by się także przydało, a jest tak jak w większości firm.
Czechofil
2019-03-29, 15:09
W naszej firmie mamy 5 dni na żądanie, ale to dlatego że firma ma taka politykę zewnętrzną. To czeska firma, która daje premie kwartalne i inne dodatki. W sumie jesteśmy szczęściarzami ;)
Stan1988
2019-03-26, 11:00
Kodeks pracy niby wszystko fajnie opisuje, ale dobrze że tutaj jest to przedstawione prosto z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego. Ja np. nie wiedziałęm, że każdy moze zabrać czteryt dni urlopu w każym przypadku.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.