Po dwóch latach... zmień pracę!

Po dwóch latach... zmień pracę!
Mówi się, że po dwóch latach w jednej firmie każdy pracownik powinien pomyśleć o zmianie. Takie twierdzenie nie dotyczy tylko i wyłącznie ewentualnego wypalenia zawodowego. Dlaczego rzeczywiście warto pomyśleć o zmianie drużyny?

Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego pracownika i to niezależnie od stażu pracy, niemniej jednak specjaliści wskazują, że im dłużej pracujemy, tym bardziej jesteśmy na nie narażeni. Zmiana miejsca pracy ? i co za tym idzie współpracowników czy otoczenia ? może być idealnym rozwiązaniem. Co więcej, część fachowców zwraca uwagę również na aspekt materialny. Okazuje się, że z roku na rok ? w tej samej firmie ? można liczyć na coraz mniejsze zarobki. Dzieje się tak dlatego, że podwyżki zaoferowane przez szefa nie zawsze odpowiadają oczekiwaniom osób zatrudnionych. I choć decyzja o wypowiedzeniu umowy nie jest prosta, warto ją rozważyć.

3% to średnia podwyżka w 2014 roku

Na właśnie taką podwyżkę może liczyć przeciętny pracownik w bieżącym roku kalendarzowym. W praktyce jednak osób, które rzeczywiście otrzymają ją na takim poziomie jest niewiele. O wiele bardziej realne jest to, że osoby zatrudnione otrzymają podwyżkę na poziomie 1%. Już ten fakt oznacza, że warto się zastanowić nad dalsza pracą dla firmy, która niekoniecznie docenia swojego pracownika i jego możliwości. Bo choć zdarzają się podwyżki w wysokości nawet 50% wynagrodzenia brutto, to takie sytuacje raczej należą do rzadkości. Ale poza wynagrodzeniem istnieją także inne przyczyny, dla których warto rozważyć ewentualne zrezygnowanie z dotychczasowej pracy. Z drugiej strony, można też wymieniać powody, dla których warto zostać u dotychczasowego pracodawcy.

Wyższe pensje dla nowych pracowników

Współcześnie sytuacja w wielu firmach wygląda dość niespotykanie ? więcej zarabiają ci, którzy właśnie podpisali umowy, zaś pracownicy o długim stażu, którzy są przywiązani do firmy nie otrzymują podwyżek. Jak to możliwe? Pozyskanie specjalistów jest ważne z punktu widzenia dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Z kolei informacje, z którymi można zapoznać się choćby w codziennej prasie utwierdzają większość zatrudnionych, że powinni się oni cieszyć z tego, że mają pracę. Duży wpływ na takie myślenie ma także obecna sytuacja na rynku pracy ? znalezienie dobrze płatnej pracy jest rzeczywiście trudne, ale nie dotyczy to osób, które mają doświadczenie i przede wszystkim są ekspertami w swojej dziedzinie.

To Cię powinno też zainteresować: Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Brak talentów na rynku pracy

Współcześnie pracodawca boryka się przede wszystkim z trudnością znalezienia takich pracowników, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Większość firm szuka wykwalifikowanych pracowników fizycznych lub przeciwnie ? osób z wyższym wykształceniem, które współpracowały z największymi na świecie firmami i pochwalić mogą się imponującym CV. Wszystko to sprawia, że ? pozornie ? znacznie bardziej docenia się nowego pracownika niż tego, który zawodowo się z firmą już związał. Trzeba przy tym dodać, że podstawą dla podwyżki jest zawsze płaca bazowa. W przypadku pracowników, którzy są związani z daną firmą przez dłuższy czas, niewiele więcej mogą oni uzyskać. Ewentualne poszukiwanie nowej pracy to również możliwość wynegocjowania nowych warunków płacy.

Zmiana pracy a CV

Wiele osób do poszukiwania pracy i własnej kariery podchodzi w sposób tradycyjny. Mowa tu o tym, że boją się one zmian i tego, że w ich CV będzie zbyt dużo pozycji. Faktycznie, jeszcze kilka lat temu tacy pracownicy uchodzili za niestabilnych. Przekładało się to na taką sytuację, w której nie mogli oni znaleźć zatrudnienia, gdyż pracodawcy traktowali ich jako osoby niepoważne. Współcześnie rynek pracy jest jednak dynamiczny i ulega ciągłym zmianom. Oznacza to, że poszukiwanie nowego miejsca pracy jest nieodłącznie związane z koniecznością odnalezienia się na nim. I choć są na rynku takie firmy, które nie zatrudniają często zmieniających pracę, to większość pracodawców przestała na to zwracać uwagę.

Wyższy standard

Zmiana pracy może wiązać się nie tylko z podniesieniem swojego standardu życia, ale również z jakością życia, w tym przede wszystkim z polepszeniem się stanu zdrowia psychicznego czy fizycznego. Z drugiej strony, trzeba mieć świadomość, że szukanie nowej posady to pewien proces, który może zająć nieco czasu. Z tego też względu tak istotne jest, aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Bo choć w większości zakładów pracy zatrudnieni są rzeczywiście niedopłacani, to tylko osoby, które posiadają solidne doświadczenie i mogą wykazać się pewnymi zdolnościami, są w stanie znaleźć lepszą posadę i tym samym zarabiać więcej.

Oceń ten wpis
Po dwóch latach... zmień pracę!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Arkadiusz
2019-12-11, 16:15
Czas na zmiany jet zawsze jeżeli jest take potrzeba czy możliwość. Ludzie są w różnych sytuacjach i przez to mają inne patrzenie na taki stan rzeczy. Jedni mają własne strategie bardzo różne.
d Ginter SA
2019-05-22, 11:15
"Mówi się, że po dwóch latach w jednej firmie każdy pracownik powinien pomyśleć o zmianie". Akurat się z tym nie zgadzam. Po co zmieniać pracę. Nie jest tak łatwo znaleźć pracę. Pracując 2 lata w zakładzie wie się, co ma się wykonywać w pracy, jaki jest pracodawca, pracownicy.
Lucjan
2019-05-08, 10:33
To zawsze się łatwo mówi, a w rzeczywistosci to jest ina sytuacja. Nie każdy sobie tak może zrobić, że ustala że po dwóch latach sobie ot tak zmieni pracę. To fantazja.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.