Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego pracownika i to niezależnie od stażu pracy, niemniej jednak specjaliści wskazują, że im dłużej pracujemy, tym bardziej jesteśmy na nie narażeni. Zmiana miejsca pracy ? i co za tym idzie współpracowników czy otoczenia ? może być idealnym rozwiązaniem. Co więcej, część fachowców zwraca uwagę również na aspekt materialny. Okazuje się, że z roku na rok ? w tej samej firmie ? można liczyć na coraz mniejsze zarobki. Dzieje się tak dlatego, że podwyżki zaoferowane przez szefa nie zawsze odpowiadają oczekiwaniom osób zatrudnionych. I choć decyzja o wypowiedzeniu umowy nie jest prosta, warto ją rozważyć.
3% to średnia podwyżka w 2014 roku
Na właśnie taką podwyżkę może liczyć przeciętny pracownik w bieżącym roku kalendarzowym. W praktyce jednak osób, które rzeczywiście otrzymają ją na takim poziomie jest niewiele. O wiele bardziej realne jest to, że osoby zatrudnione otrzymają podwyżkę na poziomie 1%. Już ten fakt oznacza, że warto się zastanowić nad dalsza pracą dla firmy, która niekoniecznie docenia swojego pracownika i jego możliwości. Bo choć zdarzają się podwyżki w wysokości nawet 50% wynagrodzenia brutto, to takie sytuacje raczej należą do rzadkości. Ale poza wynagrodzeniem istnieją także inne przyczyny, dla których warto rozważyć ewentualne zrezygnowanie z dotychczasowej pracy. Z drugiej strony, można też wymieniać powody, dla których warto zostać u dotychczasowego pracodawcy.
Wyższe pensje dla nowych pracowników
Współcześnie sytuacja w wielu firmach wygląda dość niespotykanie ? więcej zarabiają ci, którzy właśnie podpisali umowy, zaś pracownicy o długim stażu, którzy są przywiązani do firmy nie otrzymują podwyżek. Jak to możliwe? Pozyskanie specjalistów jest ważne z punktu widzenia dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Z kolei informacje, z którymi można zapoznać się choćby w codziennej prasie utwierdzają większość zatrudnionych, że powinni się oni cieszyć z tego, że mają pracę. Duży wpływ na takie myślenie ma także obecna sytuacja na rynku pracy ? znalezienie dobrze płatnej pracy jest rzeczywiście trudne, ale nie dotyczy to osób, które mają doświadczenie i przede wszystkim są ekspertami w swojej dziedzinie.
Brak talentów na rynku pracy
Współcześnie pracodawca boryka się przede wszystkim z trudnością znalezienia takich pracowników, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Większość firm szuka wykwalifikowanych pracowników fizycznych lub przeciwnie ? osób z wyższym wykształceniem, które współpracowały z największymi na świecie firmami i pochwalić mogą się imponującym CV. Wszystko to sprawia, że ? pozornie ? znacznie bardziej docenia się nowego pracownika niż tego, który zawodowo się z firmą już związał. Trzeba przy tym dodać, że podstawą dla podwyżki jest zawsze płaca bazowa. W przypadku pracowników, którzy są związani z daną firmą przez dłuższy czas, niewiele więcej mogą oni uzyskać. Ewentualne poszukiwanie nowej pracy to również możliwość wynegocjowania nowych warunków płacy.
Zmiana pracy a CV
Wiele osób do poszukiwania pracy i własnej kariery podchodzi w sposób tradycyjny. Mowa tu o tym, że boją się one zmian i tego, że w ich CV będzie zbyt dużo pozycji. Faktycznie, jeszcze kilka lat temu tacy pracownicy uchodzili za niestabilnych. Przekładało się to na taką sytuację, w której nie mogli oni znaleźć zatrudnienia, gdyż pracodawcy traktowali ich jako osoby niepoważne. Współcześnie rynek pracy jest jednak dynamiczny i ulega ciągłym zmianom. Oznacza to, że poszukiwanie nowego miejsca pracy jest nieodłącznie związane z koniecznością odnalezienia się na nim. I choć są na rynku takie firmy, które nie zatrudniają często zmieniających pracę, to większość pracodawców przestała na to zwracać uwagę.
Wyższy standard
Zmiana pracy może wiązać się nie tylko z podniesieniem swojego standardu życia, ale również z jakością życia, w tym przede wszystkim z polepszeniem się stanu zdrowia psychicznego czy fizycznego. Z drugiej strony, trzeba mieć świadomość, że szukanie nowej posady to pewien proces, który może zająć nieco czasu. Z tego też względu tak istotne jest, aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Bo choć w większości zakładów pracy zatrudnieni są rzeczywiście niedopłacani, to tylko osoby, które posiadają solidne doświadczenie i mogą wykazać się pewnymi zdolnościami, są w stanie znaleźć lepszą posadę i tym samym zarabiać więcej.
To może Cię również zainteresować