Otrzymanie wypowiedzenia może być nowym, fascynującym początkiem. Wszystko zależy od naszego podejścia i odnajdywania się w nowych sytuacjach. Jakkolwiek źle by bowiem nie było, skoro znaleźliśmy zatrudnienie w jednej firmie, możemy i w kolejnej. Od determinacji, chęci szukania i doświadczenia będzie tylko zależało, jak szybko znajdziemy nowe zajęcie.
Zanim zwolnisz biurko
Wbrew wszystkiemu otrzymanie wypowiedzenia nie jest równoznaczne z brakiem praw. Ustawodawca zawsze chroni pracownika, który świadczy pracę w oparciu o umowę o pracę. W takim przypadku może on liczyć na szereg uprawnień. Podstawową kwestią jest okres wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 34 Kodeksu Pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Jeszcze dłuższy okres przysługuje osobom, które dotychczas pracowały na umowę o pracę na czas nieokreślony. W takim przypadku zastosowanie ma art. 36§1 K odesku Pracy, zaś sam czas wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Co robić?
Wiedząc, jaka jest Twoja sytuacja, warto skupić się ? już w okresie wypowiedzenia ? na poszukiwaniu nowego zajęcia. W taki przypadku przed rozesłaniem CV do potencjalnych pracodawców lub zarejestrowaniem się na portalach ogłoszeniowych, warto w pierwszej kolejności zweryfikować swoje dokumenty aplikacyjne. Od czasu, gdy ostatnim razem poszukiwałeś pracy mogło minąć nieco czasu. Prawdopodobieństwo, że Twoje CV lub list motywacyjny są nieodpowiednio przygotowane są bardzo duże. Opanowanie i sztuka rozplanowania zajęć ? zwłaszcza w tak stresującej sytuacji ? jest po prostu koniecznością. Znacznie więcej osiągniesz, gdy będzie działał metodycznie. W przeciwnym przypadku osiągniesz efekt zgoła odmienny.
Czas urlopu czasem (nie)wypoczynku?
Odchodząc Twój pracodawca ma obowiązek rozliczyć Cię z przysługującego Tobie urlopu. W zależności od tego, jak dogadasz się w tej kwestii ze swoim pracodawcą, możesz zdecydować się na ekwiwalent pieniężny lub też możesz wykorzystać przysługujące Tobie dni wolne. Każde rozwiązanie jest dobre, warto jednak wybrać optymalne.
W przypadku wybrania dni wolnych, można wykorzystać je na poszukiwanie pracy. W takiej jednak sytuacji nie posiadasz kompletu dokumentów, prawdopodobnie nie masz również opinii od swojego ostatniego pracodawcy. Twoje poszukiwania mogą być zatem mało efektywne, choć warto spróbować zwłaszcza wówczas, gdy wiesz, że firma, w której odnalazłbyś swoje miejsce właśnie rozpoczyna rekrutację. Z drugiej strony kilka dni wolnego może być świetną sprawą na uporządkowanie swoich spraw i opracowanie strategii poszukiwania pracy.
Rozmowa z szefem?
Tak, komunikacja w każdej sytuacji jest najlepszym z możliwych wyborów. Warto zapytać, z jakich powodów musisz odejść. Z jednej masz szansę nauczyć się czegoś nowego ? jeżeli odchodzisz za przewinienia i Twój szef nie był zadowolony z Twojej pracy ? z drugiej zaś może okazać się, że to po prostu względy ekonomiczne zadecydowały o takiej decyzji. Wówczas warto zaproponować alternatywą formę zatrudnienia, dla przykładu, umowę o zlecenie lub o dzieło. Jedno jest pewne ? rozmowa w tym przypadku, niezależnie od wyników, pozwoli Tobie poznać przyczyny konieczności opuszczenia struktur firmy oraz może ustrzec Cię przed znalezieniem się po raz kolejny w takiej właśnie sytuacji.
W wirze poszukiwań
Wbrew wszystkiemu okres ponownego poszukiwania pracy to również czas, w którym warto odświeżyć stare znajomości oraz... zastanowić się nad założeniem własnej firmy! Wbrew wszystkiemu sami narzekamy na możliwość znalezienia dobrej ekipy remontowej, doproszenia się stolarza o termin lub grafika o skończenie projektu. Jeżeli zatem posiadasz fach w ręku, to ta droga może być właśnie spełnieniem Twoich marzeń o samodzielności i niezależności.
Samozatrudnienie łączy się bezpośrednio z licznymi obowiązkami i zupełnie innym systemem pracy, w którym musimy sami siebie kontrolować, ograniczać czas spędzany w sieci dla przyjemności czy też pilnować terminów rachunków. Bycie szefem, księgową, managerem czy też doradcą klienta jednocześnie nie jest zadaniem łatwym, ale również nie jest niemożliwe. Wówczas też kryzys nam nie straszny ? dobra marka zawsze obroni się na rynku!
Zobacz także: Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia.
To może Cię również zainteresować