Mobbing i dyskryminacja

Nieśmiałość w pracy - jak możemy ją przezwyciężyć?

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Nieśmiałość w pracy - jak możemy ją przezwyciężyć?
Każdy z nas doświadcza czasem nieśmiałości, jednak niektórzy borykają się z nią na co dzień, co sprawia trudności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Uczucie nieśmiałości i skrępowania może paraliżować, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, a często powodując problemy w pracy.

 

Zobacz także artykuł: Praca w szczególnych warunkach – wcześniejsza emerytura i rekompensata finansowa.

Jak zachowuje się osoba nieśmiała?

Nieśmiałość to cecha charakteru, którą stosunkowo łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka – zarówno u otaczających nas osób, jak i samego siebie. Większość ludzi doświadcza nieśmiałości w pewnych sytuacjach i nie ma w tym niczego złego, czasem jednak uczucie to może wręcz paraliżować i uniemożliwiać normalne zachowanie.

Osoba nieśmiała doświadcza zażenowania i skrępowania w towarzystwie innych osób, zwłaszcza obcych. Często czuje strach przed wyśmianiem lub odrzuceniem, chociaż obiektywnie nie ma ku temu podstaw. Nieśmiałość powoduje też pewne fizyczne symptomy takie jak pocenie się, rumieńce na twarzy, przyspieszone tętno oraz drżenie nóg i rąk. Osoby doświadczające tego uczucia przeważnie mają problemy z wysłowieniem się, czują pustkę w głowie, zdarza im się jąkać lub urywać wypowiedź, czyniąc ją chaotyczną.

Osoby nieśmiałe źle czują się w dużej grupie ludzi, dlatego unikają większych spotkań towarzyskich oraz wystąpień publicznych. Często wolą spędzać czas samotnie, nie oznacza to jednak, że nie potrzebują kontaktów z ludźmi. Nieśmiali mogą być bardzo otwarci i towarzyscy, pod warunkiem, że przebywają w grupie przyjaciół czy znajomych, przy których czują się dobrze i nie boją się braku akceptacji.

Czy nieśmiałość to cecha każdego introwertyka?

Powszechnie przyjęło się mówić, że nieśmiałość i introwertyzm znaczą to samo. Jest to jednak założenie całkowicie błędneIntrowertyk to typ osobowości, który czerpie energię z własnego życia wewnętrznego i nie potrzebuje stymulacji ze środowiska zewnętrznego. W związku z tym osoba taka męczy się w dużej grupie ludzi, a odpoczywa, przebywając samemu. Nie znaczy to jednak, że boi się innych – często introwertycy są pewni siebie i nie mają problemów z wystąpieniami publicznymi. Jednak po spotkaniu towarzyskim i pracy potrzebują czasu w samotności, by zregenerować siły.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Nieśmiałość jest natomiast cechą charakteru niezależną od typu osobowości. Nieśmiali mogą być zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy. Warto też zaznaczyć, że nie każdy introwertyk musi cechować się nieśmiałością. W większości przypadków cecha ta jest związana z niską samooceną, perfekcjonizmem, kompleksami czy stanami lękowymi, a nie z konkretnym typem osobowości.

Jakie problemy niesie za sobą nieśmiałość w pracy?

Nieśmiałość, nad którą nie potrafimy zapanować i czujemy się nią niemal sparaliżowani, może nieść za sobą szereg problemów – głównie w życiu zawodowym. Osoby nieśmiałe mają trudności z wypowiadaniem się w grupie, co może spotkać się z niezrozumieniem ze strony pracodawcy i współpracowników, zwłaszcza jeżeli dany zawód wymaga tzw. „burzy mózgów” czy prezentowania efektów swojej pracy. Nieśmiałość w pracy sprawia też, że radzenie sobie ze stresem i presją jest bardzo ciężkie, gdyż taka osoba boi się poprosić o radę lub pomoc. Ze względu na brak asertywności w pracy, nie potrafi też odmówić przyjęcia zadania, którego nie jest w stanie wykonać – w efekcie może sprawiać wrażenie, że zaniedbuje swoje obowiązki.

Z drugiej strony osoby nieśmiałe często nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, gdyż boją się wykazania inicjatywy. Chociaż mogą się odnaleźć w pracy wielozadaniowej, nie chcą jej podjąć z powodu niskiej samooceny. Obawiają się też pogłębiania swojej wiedzy i kwalifikacji, gdyż niejednokrotnie zmagają się z wieloma kompleksami.

Niepewność w pracy jest też problemem, kiedy doświadczamy dyskryminacji ze strony innych pracowników lub gdy pracodawca łamie prawa pracownika (świadomie lub nie). Osoby nieśmiałe wolą unikać konfrontacji, nawet kiedy ich interes na tym ucierpi. Mogą więc mieć problemy z ustalaniem granic wobec współpracowników bądź też z takimi kwestiami jak upomnienie się o świadectwo pracy, które pracodawca ma obowiązek wystawić. Prowadzi to nie tylko do problemów w aktualnej pracy, ale również w życiu osobistym czy przyszłej karierze zawodowej.

Jak samemu zwiększyć swoją pewność siebie?

Jeżeli borykamy się z nieśmiałością w pracy, najskuteczniejszym sposobem na poprawienie sytuacji jest zwiększenie pewności siebie. Jak samemu zadbać o samoocenę? Przede wszystkim warto zastosować metodę małych kroków. Postarajmy się w pierwszej kolejności docenić siebie i odkryć swoje mocne strony – najlepiej zapisać je w widocznym miejscu. Unikajmy porównywania się z innymi i doceniajmy swoje indywidualne cechy charakteru.

W walce z niepewnością w pracy ważne jest także skupianie się na teraźniejszości i konkretnych rzeczach, które odwrócą naszą uwagę od rozpamiętywania minionych wydarzeń oraz strachu przed tym, co może pójść nie tak. Pomocna okazuje się również wizualizacja – starajmy się wyobrażać sobie, jak chcielibyśmy się zachowywać w danej sytuacji społecznej. Możemy wcielić się w kogoś odważnego i pewnego siebie, ćwicząc postawy przed lustrem, a z biegiem czasu zaczniemy się tak zachowywać w sposób intuicyjny.

Jakie zawody są odpowiednie dla osób nieśmiałych?

Osoby nieśmiałe najlepiej odnajdą się w zawodach, w których kontakty z ludźmi są ograniczone, a praca pod presją otoczenia należy do rzadkości. Warto przy tym wziąć pod uwagę swoje indywidualne cechy charakteru i predyspozycje. Dla niektórych wymarzonym zawodem będzie pisarz lub redaktor, inni lepiej odnajdą się w roli informatyka, grafika, projektanta, księgowego czy naukowca. Osoby nieśmiałe zdecydowanie powinny unikać zawodów wymagających pracy w zespole czy wystąpień publicznych – takich jak przedstawiciel handlowy, nauczyciel, prawnik lub dziennikarz. Warto pamiętać, że stres na początku nowej pracy jest czymś całkowicie normalnym, jednak ze względu na nieśmiałość i niepewność może się przedłużać. Dlatego powinniśmy pracować nad pewnością siebie i samooceną niezależnie od charakteru zawodu, jaki wykonujemy. 

Dobrym rozwiązaniem dla nieśmiałych okazuje się również praca zdalna - coraz popularniejsza w ostatnich czasach. Zakładając konto na LinkedIn czy GoldenLine, zyskujemy dostęp do licznych ofert pracy, możemy więc znaleźć zatrudnienie odpowiednie dla siebie, swojego charakteru i możliwości. Odpowiednio dobrany zawód sprawia, że adaptacja w nowej pracy może przebiegać sprawnie i bez zakłóceń.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy każdy introwertyk jest nieśmiały?

Nie każdy introwertyk jest z natury nieśmiały, gdyż nieśmiałość jest cechą charakteru mającą różnorodne podłoże – może wynikać z zaniżonej samooceny, kompleksów czy stanów lękowych. Introwertycy mogą być odważni i pewni siebie, podobnie jak ekstrawertycy mogą doświadczać nieśmiałości.

Co zrobić, żeby mieć większą pewność siebie?

Zwiększanie pewności siebie jest najskuteczniejsze, kiedy zastosujemy metodę małych kroków. Możemy pisać swoje zalety, mocne strony i doceniać swoje osiągnięcia – zarówno większe, jak i mniejsze. Unikajmy porównywania się z innymi osobami i starajmy się pracować nad swoim zachowaniem, aby sprawiać wrażenie bardziej odważnych, a z biegiem czasu staniemy się coraz bardziej pewni siebie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Orban

Orban

Jako pracodawca zawsze staram się umożliwić pracę osobom o różnym charakterze, w tym również tym nieśmiałym. Często tacy pracownicy są bardzo sumienni i dokładni w wykonywaniu swoich obowiązków. Artukuł jest ważny, aby zrozumieć specyfikę takich osób i umożliwić im rozwój zawodowy.
członek komisji

członek komisji

Jestem osobą poszukującą pracy i mam problem z nieśmiałością w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Artykuł jest bardzo pomocny i na pewno wykorzystam kilka ze wskazówek, aby poprawić swoją pewność siebie. Mam nadzieję, że dzięki temu uda mi się znaleźć wymarzoną pracę.
Norbert

Norbert

Jestem osobą bezrobotną i właśnie szukam pracy. Artykuł na pewno jest przydatny, szczególnie te części dotyczące odpowiednich zawodów dla osób nieśmiałych. Mam nadzieję, że znajdę pracę, która będzie odpowiednia dla mojego charakteru.
Dominika

Dominika

Artykuł jest bardzo pomocny dla osób borykających się z nieśmiałością w pracy. Odkryłam, że wiele moich problemów wynika właśnie z braku pewności siebie. Postaram się zastosować kilka z rad i pracować nad sobą, aby rozwijać swoją karierę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka