Twoje wsparcie w rekrutacji

Szkodliwe zjawisko w pracy - mobbing

Szkodliwe zjawisko w pracy - mobbing
?Mobbing? to pojęcie, które stosowane było już w połowie ubiegłego stulecia. Wówczas jednak przywoływane było w zupełnie innym kontekście ? naukowcy opisywali nim agresywne zachowania dzikich zwierząt w stosunku do siebie. Współcześnie słowo to kojarzone jest przede wszystkim z łamaniem praw pracowników w miejscu pracy.

Określenie ?mobbing? pochodzi z języka angielskiego, dokładniej od słowa ?mob?, które można tłumaczyć jako tłum, nachodzić czy atakować. W nowym znaczeniu, czyli odnośnie do panujących w zakładzie pracy relacji, słowo zaczęło być stosowane dopiero z początkiem lat osiemdziesiątych XX wieku przez szwedzkiego lekarza i psychologa Heinza Leymanna. Jako uczony i praktykujący psycholog zajmował się on problemem przemocy psychicznej w zakładach pracy. Przede wszystkim opisywał on zachowania tak zwanych trudnych pracowników i w swoich obserwacjach doszedł do wniosku, że nie zachowywali się oni tak wcześniej, zaś zmiana, która nastąpiła w nich nie była uwarunkowana wyłącznie ich charakterem, ale również panującymi w zakładzie pracy warunkami i kulturą pracy. Termin ?mobbing? zaczął być zatem stosowany na określenie terroru psychicznego, który stosowany był w firmach w stosunku do niektórych pracowników.

 

Mobbing ? terror psychiczny

Według Leymanna mobbing to system psychospołecznych relacji, które panują w miejscu pracy i które to charakteryzują się nękaniem określonych osób przez współpracowników czy też przełożonych. On sam wywodził mobbing z powstania konfliktu, który w porę nie został rozwiązany i narastał. Dodatkowo badacz twierdził, że jego postać z czasem rosła aż do terroru psychicznego. Co więcej, uważał on, że podejmowane negatywne działania ? czy to przez pracodawcę czy też współpracowników ? są celowe i systematyczne, w konsekwencji czego naruszają godność osobistą pracownika. W efekcie pracownik dotknięty mobbingiem czuje się zastraszony, jego samoocena jest zaniżona, w niektórych przypadkach zostaje on odizolowany od pozostałych pracowników. Warto też wskazać, że Laymann twierdził, że rezultatem mobbingu są zawsze psychosomatyczne i społeczne urazy, które można zdiagnozować u ofiary.

 

Kilka etapów

Badacz twierdził, że zjawisko mobbingu składa się zawsze z kilku etapów. W początkowej fazie są to negatywne sygnały ze strony otoczenia, mogą pojawić się plotki i pomijanie pracownika w życiu zakładu pracy. W późniejszym okresie działania mobbingowe zaczynają się nasilać i przyjmować coraz groźniejsze w skutkach działania. W efekcie pracownik jest obwiniany za sprawy, za które nie jest odpowiedzialny, nie bierze się go pod uwagę ? na przykład ? przy realizacji systemów motywacyjnych. W niektórych przypadkach jest on uznawany za kłamcę lub plotkarza. W tym momencie większość pracowników dotkniętych mobbingiem zaczyna odczuwać szereg dolegliwości psychosomatycznych ? życie w ciągłym stresie sprawia, że spada odporność organizmu, traci on motywację i znajduje się na granicy załamania psychicznego.

To Cię powinno też zainteresować: Dyskryminacja i mobbing w Twoim zakładzie pracy

 

Taktyki mobbingu

Przez lata badań nad mobbingiem specjaliści wyróżnili kilka taktyk mobbingu. Jedną z nich może być upokorzenie pracownika przez nieuzasadnioną krytykę, wyśmiewanie jego pracy, stosowanie obraźliwych gestów czy nieodpowiednie żarty. Inną taktyką jest zastraszanie, czyli zmuszanie pracownika do zostawania po godzinach, używanie w stosunku do niego wulgaryzmów czy stosowanie gróźb ustnych. Osoba dotknięta mobbingiem może być również izolowana od pozostałych pracowników, poniżana czy pomniejszane mogą być jej kompetencje. Warto przy tym dodać, że mobbing może być działaniem zarówno bezpośrednim, jak i niebezpośrednim. W drugim przypadku pracownik nie ma bezpośredniego kontaktu z osobą, która mobbing stosuje, choć jest narażona na skutki jej zamierzonych działań.

 

Mobbing w prawie

W krajowym prawodawstwie mobbing został uregulowany. Definicję znaleźć można w art. 943 § Kodeksu pracy. Prawo nakłada przy tym obowiązek na pracodawcę, aby zapobiegał on działaniom o charakterze mobbingowym. Co więcej, osoba dotknięta mobbingiem otrzymuje szereg instrumentów prawnych, za pomocą których może dochodzić swoich praw, w tym również zadośćuczynienia (na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym) za utratę zdrowia. Pracownikowi, który wskutek mobbingu stracił pracę, przysługuje roszczenie o odszkodowanie od pracodawcy w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (zgodnie z art. 943 § 4 Kodeksu pracy).

Oceń ten wpis
Szkodliwe zjawisko w pracy - mobbing
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Elvira
2019-12-15, 16:32
Zastraszanie w miejscu pracy ma wiele form i nie wszystkie są równie oczywiste. DLatego warto reagować od razu gdy jest coś nie tak.
Magda
2019-12-03, 10:25
Łatwiej wiedząc takie rzeczy działać. Wiele ludzi w zamierzchłych czasach z tym miało miejsce i nawet nie wiedziało jak do tego tematu podejść. Tak czy inaczej trzeba być zawsze zmotywowanym i realizować to by przeciwstawić się temu.
prac. Olek
2019-05-30, 10:13
Udowodnić mobbing jest trudno. Poczytajcie ten artykuł, pewnie coś poszkodowanym da. Będą więcej wiedzieć. Równię poczytajcie inne artykuły z tego portalu. Kto stosuje wobec Was mobbing - powinien za to pomieść karę.
Judyta
2019-05-13, 12:53
Nie każde zachowanie, które powinieneś podjąć, jest w rzeczywistości karalne. Ważne jest również, kto je realizuje. Kolega czy szef? Każdy p;zypadek jest przecież inny.
Kolonia
2019-05-08, 14:50
W przypadku mobbingu pracownik może żądać od pracodawcy dwóch rodzajów niezależnych świadczeń pieniężnych - odszkodowania. Bardzo dobrze, że tak jest.
Pecet
2019-04-18, 17:01
Nawiasem mówiąc, przypadki dyskryminujących ograniczeń można zaobserwować w publicznych ogłoszeniach o pracy, które są publikowane w gazetach, pomimo faktu, że takie naruszenie jest karalne.
Esma34
2019-04-16, 09:20
Przyczyny negatywnego nastawienia kolegów mogą być zewnętrzne i wewnętrzne. Przyczyny zewnętrzne są zazwyczaj rozumiane i znane: najczęściej jest to specyficzny konflikt pracy, o którym wiedzą wszyscy pracownicy.
Elka23
2019-04-09, 16:53
Trzeba zawsze się starać dogadać a sytuacje złe od razy w zarodku stawiać. Wiele dzisiejszych możliwości pozwala na to w sposób bardzo korzystny. Dobrze znać postępowanie.
Nina
2019-04-01, 10:19
Spoko napisane. Problem da się rozwiązać tylko potrzeba nastawienia oraz w konkretnej sytuacji działania. Ja bym jednak przede wszystkim zbierałą dowody i postępowała prawnie.
Marek
2019-03-29, 11:33
Wiele ludzi w takich sytuacji dosłownie nie dość, że nie zna swoich praw, boi się, depresja, kasa, psycholog albo jeszcze gorzej. Wiedza jednak i informacja gdzie szukać pomocy przydaje się.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.