Praca za granicą

Jak wygląda praca zdalna w innym kraju niż miejsce zamieszkania?

2 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy
Jak wygląda praca zdalna w innym kraju niż miejsce zamieszkania?
Ostatnie lata w dużym stopniu wpłynęły na trendy dotyczące struktury zatrudnienia. Praca zdalna, która jeszcze do niedawna była uznawana za dobro luksusowe, obecnie stała się powszechnym zjawiskiem. Dzięki temu przed pracownikami otworzyły się różnorodne możliwości rozwoju zawodowego, które dotychczas pozostawały niedostępne. Szczególnym tematem, który zyskał na popularności, jest praca zdalna za granicą.

 

Czy trzeba zgłaszać pracę zdalną w innym kraju?

Praca zdalna w domu jest coraz częściej pożądaną formą zatrudnienia. Wykonywanie obowiązków zawodowych w zaciszu własnego mieszkania nie budzi w dzisiejszym społeczeństwie żadnych większych zastrzeżeń. Wątpliwości jednak pojawiają się po zadaniu pytania, czy fakt pracowania zdalnie w innym kraju powinien zostać gdzieś zgłoszony. Jest to kwestia, która nie została jeszcze jednolicie uregulowana w polskim systemie prawnym. Głównym czynnikiem determinującym tę kwestię jest forma zatrudnienia. W ogłoszeniach oferowana jest w różnych formach praca zdalna za granicą - B2B to jeden z często proponowanych kontraktów. Najpopularniejszą formą zatrudnienia jest jednak standardowa umowa o pracę. Jej zawarcie wiąże się z pewną ilością wyzwań.

Największym kłopotem - zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy - może okazać się kwestia ubezpieczenia. Jeżeli praca nie zostanie zgłoszona w odpowiednich instytucjach, możliwe jest naliczenie kar przez lokalne organy ubezpieczeniowe. Wiąże się to również z niedogodnością dla pracownika - jeśli pracodawca opłaca składki jedynie w Polsce, a nie za granicą, osoba zatrudniona nie ma prawa do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. W celu uniknięcia przykrych komplikacji pracownik powinien czuć się zobligowany do poinformowania pracodawcy o miejscu, z którego wykonuje pracę. 

Jakie formalności wiążą się z podjęciem pracy zdalnej w innym kraju?

Pracodawca powinien zadbać o szereg formalności, jeżeli zdecyduje się na stworzenie oferty pracy zdalnej dla osób przebywających za granicą. Koniecznym etapem dla przedsiębiorcy - ale również dla pracownika - powinno być dokładne przeanalizowanie umów o uniknięciu podwójnego opodatkowania. Praca zdalna w innym kraju może też przysporzyć kłopotów w kwestii sądów właściwych dla rozstrzygania sporów między pracodawcą i pracownikiem. Analizy wymagają też zasady związane z wyżej wspomnianymi ubezpieczeniami.

Szukasz pracy?

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 5 900-7 000 zł / mc
  • Opole
Dodana

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 5 100-6 500 zł / mc
  • Krapkowice
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 5 900-7 000 zł / mc
  • Zdzieszowice
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 5 900-7 000 zł / mc
  • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 5 900-7 000 zł / mc
  • Gogolin
Dodana

Kluczowe jest prawidłowe sformułowanie umowy o pracę - z dbałością o szczegóły. Wiele kwestii nie ujęto dotychczas ani w Kodeksie pracy, ani w poszczególnych ustawach czy rozporządzeniach. Dobrze skonstruowana umowa to podstawa bezpieczeństwa prawnego pracownika oraz pracodawcy. Coraz większa liczba firm decyduje się też na stworzenie szczegółowych regulaminów, które regulują zasady pracy zdalnej w ich przedsiębiorstwie - pracownik powinien dokładnie zapoznać się z taką regulacją.

Czy ZUS będzie wiedział o naszej pracy za granicą?

Problemem, który może się pojawić, jest stosunek na płaszczyźnie praca za granicą a ZUS. Ubezpieczenia społeczne w Unii Europejskiej nie stwarzają dużych problemów. Są regulowane przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady o numerze 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z tym źródłem składki powinny być płacone w kraju, który jest miejscem wykonywania pracy. Dzięki tym przepisom pracownik może otrzymać zaświadczenie o ustawodawstwie polskim, dzięki któremu możliwe będzie uniknięcie wszelkich nieprzyjemności natury administracyjnej.

W związku z tym, że coraz chętniej wybieraną formą zatrudnienia - przez obydwie strony stosunku pracy - jest praca zdalna, oferty pracy z uwzględnieniem możliwości wykonywania obowiązków poza granicami kraju pojawiają się coraz częściej. Dotyczą również państw pozostających poza UE. W takim przypadku każdorazowo niezbędne jest dokonywanie weryfikacji regulowania składek związanych z wykonywaniem pracy z konkretnego kraju. W tym przypadku szczególne znaczenie ma znajomość lokalnych przepisów. Praca przez Internet z odległego zakątka świata nie musi wiązać się z nieprzyjemnościami - ważne jest jednak uważne kontrolowanie terminów i zasad dokonywania formalności. 

Jakie są plusy pracy za granicą, mieszkając w Polsce?

Praca zdalna w innym kraju ma zarówno zalety, jak i wady. Szukając ofert zagranicznych, coraz częściej można natknąć się na ogłoszenia z firm spoza granic RP. Są one chętnie poszukiwane przez pracowników ze względu na oferowane atrakcyjne stawki. Możliwość otrzymywania wysokiego wynagrodzenia i jednoczesnego pozostania w swoim ojczystym kraju to wręcz doskonała sytuacja. Pomimo pracy na odległość przy użyciu nowoczesnych technologii można z łatwością realizować się zawodowo. Jedynym czynnikiem utrudniającym nieco sytuację może być kwestia prawidłowego dopełnienia formalności. 

Jak rozliczyć podatki za pracę zdalną zza granicy?

Dla wielu pracowników kuszącą opcją jest praca za granicą - podatki są jednak czynnikiem, z którym wiążą się największe wątpliwości osób szukających zatrudnienia. Istnieje szereg krajów, z którymi Polska posiada podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Są to sytuacje o tyle jasne, że jeśli pracownik spędza w kraju mniej niż 183 dni w roku, jego opodatkowanie następuje w kraju rezydencji. Jeśli liczba dni jest większa - podatki należy płacić w Polsce. Istnieją też kraje, które nie podpisały z Polską tego rodzaju umowy. Pracownicy szukający zatrudnienia za granicą często spotykają pochodzące z takich państw oferty pracy - zdalna forma wykonywania usług jest w ich przypadku dość częstą sytuacją. Konieczne jest wtedy dokładne przeanalizowanie przepisów lokalnych - właśnie pod kątem zobowiązań podatkowych spoczywających na pracodawcy i osobie zatrudnionej. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania, pracując zdalnie za granicą?

W krajach, z którymi Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, kwestia podatków nie jest problematyczna. W innych miejscach świata należy regularnie kontrolować lokalne wymagania i przedstawiać dokumenty weryfikujące składki danego płatnika.

Czy należy poinformować pracodawcę o wyjeździe za granicę podczas pracy zdalnej?

W polskim prawie istnieje luka prawna dotycząca miejsca wykonywania pracy zdalnej. Jest to kwestia, której prawo nie reguluje w jednoznaczny sposób - nie oznacza to jednak, że nie należy informować pracodawcy o swoim miejscu pobytu. Jest to istotne chociażby ze względów formalnych obejmujących płacenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także w kwestiach podatkowych. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.