Zmiana i utrata pracy

Zwolnienia grupowe - czy zacząć myśleć nad zmianą miejsca pracy?

28 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Zwolnienia grupowe - czy zacząć myśleć nad zmianą miejsca pracy?
Zwolnienia grupowe są przeprowadzane z różnych przyczyn. Z reguły są to czynniki wpływające na ogólną sytuację danej działalności gospodarczej, które leżą po stronie pracodawcy. Kiedy przedsiębiorstwo spotyka się z problemami finansowymi często rozsądną decyzją stają się zwolnienia grupowe - są one jednak dotkliwe dla zatrudnianych osób.

 

Kiedy zacząć zastanawiać się nad zmianą pracy?

Istnieje wiele różnorodnych sytuacji, które mogą skłaniać pracowników do zmiany miejsca zatrudnienia. W wielu przypadkach są to aspekty typowo psychologiczne czy komunikacyjne takie jak negatywna atmosfera, nadmierny stres, doświadczenie mobbingu czy brak motywacji do wykonywania zawodowych zobowiązań. Czasem pracownicy zwalniają się z firm również ze względu na wypalenie zawodowe czy utratę uprawnień do wykonywania zawodu. Sygnałem, który powinien być alarmujący i skłaniać do refleksji, jest też pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Nie tylko ogranicza ona możliwość awansu i otrzymania podwyżki, ale również może wiązać się ze zbliżającym się zwolnieniem. Czasem warto poszukać nowego miejsca zatrudnienia jeszcze przed otrzymaniem od szefa wypowiedzenia

W jakich przypadkach możemy mówić o grupowych zwolnieniach?

Zgodnie z Ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników zwolnienia grupowe mogą dotyczyć jedynie pracodawców, którzy w swojej firmie zatrudniają co najmniej 20 osób. Nie jest tutaj ważny rodzaj zawartych umów ani wymiar pracy. Aby można było użyć sformułowania "zwolnienie grupowe", przyczyna nie może dotyczyć pracowników w sposób personalny, a cała procedura musi zostać sfinalizowana za pomocą wypowiedzenia lub na zasadzie porozumienia stron. Zwolnienia muszą nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 30 dni i muszą dotknąć 10 pracowników, jeśli dana firma zatrudnia mniej niż 100 osób, 10% gdy w przedsiębiorstwie pracuje więcej niż 100, ale mniej niż 300 osób oraz 30 osób w dużych firmach zatrudniających ponad 300 osób. 

Szukasz pracy?

Operator maszyn budowlanych / drogowych

Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Sp. z o.o.

  • Głogów
Dodana

KSIĘGOWY/A

AUDIT HR Sp. z o.o.

  • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Spawacz TIG lub MAG

MSE Kraków Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana
Dodana

ASYSTENT/KA W DZIALE KSIĘGOWOŚCI

AUDIT HR Sp. z o.o.

  • Słubice
Dodana

Jaki jest okres wypowiedzenia podczas grupowych zwolnień?

Pracodawca, który chce dokonać grupowego zwolnienia, powinien dokładnie zapoznać się z treściami, które zawiera Ustawa o zwolnieniu grupowym. Problematyki tej dotyczą również niektóre przepisy Kodeksu Cywilnego. Jest to m.in. artykuł mówiący o okresie wypowiedzenia. Jeśli dana osoba pracowała w firmie przez czas krótszy niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia powinien wynosić 2 tygodnie. W przypadku czasu pracy przekraczającego pół roku - 1 miesiąc, a w przypadku pracowników zatrudnionych na okres co najmniej 3 lat okres powinien wynosić 3 miesiące.

Warto pamiętać o tym, że podczas zwolnień grupowych pracodawca nie może całkowicie dowolnie wybrać pracowników, którzy otrzymają wypowiedzenie. Powinien sugerować się kryteriami, które mają związek z przyczyną problemów firmy - m.in wykształceniem, stażem pracy, a także posiadanymi kwalifikacjami. Właściciele firm powinni podczas procesu zwolnień grupowych przykładać uwagę do tego, aby unikać dyskryminacji jakiejkolwiek grupy pracowniczej. Jeśli dane przedsiębiorstwo ponownie ogłasza rekrutację na stanowiska dedykowane osobom w tej samej grupie zawodowej, w pierwszej kolejności pracę otrzymać powinna osoba, którą dotknęło rozwiązanie stosunku pracy ze względu na grupowe zwolnienie

Czy możemy liczyć na odprawę od firmy po zwolnieniu grupowym?

Dotkliwą formą rozwiązania stosunku pracy mogą być właśnie zwolnienia grupowe. Odprawa może ułatwić dotychczasowym pracownikom szybsze znalezienie nowego miejsca zatrudnienia, a także poradzenie sobie w pierwszych dniach po utracie stanowiska - a w niektórych przypadkach też przed otrzymaniem wypłaty zasiłku. Problematyka ta obejmuje zarówno zwolnienia indywidualne, jak i zwolnienie grupowe. Odprawy wyznaczane są zgodnie z kwotą wynagrodzenia, które otrzymywała dana osoba. Wpływ na jej wysokość ma też staż pracy. Jest on naliczany z uwzględnieniem wszystkich okresów, jakie pracownik przepracował w danym przedsiębiorstwie. Osoba pracująca dwa lata powinna otrzymać odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, a w przypadku pracowników o stażu pracy od 2 do 8 lat kwota powinna być równa dwumiesięcznemu wynagrodzeniu. Z kolei pracownikom, którzy byli zatrudnieni minimum 8 lat, przysługuje trzymiesięczna wypłata. Istnieją jednak pewne ograniczenia, z którymi muszą liczyć się właściciele firm planujący zwolnienie grupowe - odprawa nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia. Ustala się je na podstawie odpowiednich przepisów, które obowiązywały w dniu wręczenia pracownikowi wypowiedzenia. 

Co w przypadku osób będących w okresie ochrony przedemerytalnej?

Kwestią budzącą niepewność wśród przedsiębiorców jest zwolnienie grupowe, a wiek emerytalny. Osoby znajdujące się w wieku przedemerytalnym należą do grupy chronionej - podobnie jak kobiety w ciąży, a także osoby przebywające na urlopie macierzyńskim, ojcowskim czy rodzicielskim. Istnieją też ustawowo określane stanowiska, które charakteryzują się tym, że osoby je zajmujące nie mogą stracić pracy w procesie zwolnień grupowych. 

Pracodawca posiada prawo do zmiany warunków pracy oraz zmiany miejsca wykonywania obowiązków zawodowych. Nie może jednak jednoznacznie zakończyć stosunku pracy z taką osobą. Prawem pracownika w takiej sytuacji jest wyraźne lub dorozumiane odmówienie, jednak wtedy umowa o pracę może zostać wypowiedziana - stanie się to z momentem upływu okresu wypowiedzenia. Problematyczną kwestią w takim przypadku jest kwestia odprawy. Orzecznictwo wskazuje na to, że przysługuje ona jedynie pracownikom, którzy odmówili przyjęcia zmienionych warunków pracy, podając jako przyczynę znaczące niedogodności.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym są grupowe zwolnienia?

O zwolnieniu grupowym można mówić w sytuacji, w której pracodawca zatrudniający minimum 20 osób musi zwolnić pracowników z przyczyn niezależnych od wykonywanych przez nich obowiązków. Minimalna liczba osób, z którymi firma musi zakończyć stosunek pracy, jest zależna od ogólnej liczby zatrudnionych pracowników. Zdarzenia tego rodzaju najczęściej mają związek z restrukturyzacją przedsiębiorstwa lub problemami finansowymi.

Czy osoba w wieku przedemerytalnym może stracić pracę w wyniku grupowego zwolnienia?

Osoby w wieku przedemerytalnym należą do grupy chronionej. Pracodawca nie ma prawa, aby jednoznacznie wręczyć takiemu pracownikowi wypowiedzenie. Może jednak zmienić warunki pracy danej osoby. Jeśli pracownik odmówi, wypowiedzenie ma moc obowiązującą i po upływie odpowiedniego okresu jego skutki wchodzą w życie. Podobna sytuacja dotyczy kobiet w ciąży oraz osób przebywających na urlopie rodzicielskim.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Ola

Ola

Zastosowanie się do kryteriów przy wyborze pracowników do zwolnienia podczas zwolnień grupowych jest bardzo ważne. Musimy unikać dyskryminacji i selekcjonować pracowników, których zwolnienie faktycznie jest uzasadnione.
Elżbieta Ulatowska

Elżbieta Ulatowska

Odprawa to ważna kwestia dla osób, które zostały zwolnione, nie tylko w przypadku zwolnienia grupowego. Niestety, wiele firm nie wypłaca ich pracownikom, dlatego warto wiedzieć, jakie przysługują nam prawa i co możemy zrobić w takiej sytuacji.
studentka

studentka

Ciekawy artykuł, który uświadamia, kiedy zacząć zastanawiać się nad zmianą pracy. Warto zdawać sobie sprawę, że pogarszająca się sytuacja finansowa firmy może wpłynąć na pracowników i utrudnić im dalszy rozwój zawodowy.
Paweł

Paweł

Warto zwrócić uwagę na atmosferę w firmie, w której pracujemy. Negatywny klimat, stres i mobbing to powody do dokonania zmiany pracy. Nie warto trzymać się miejsca zatrudnienia tylko ze względu na wypracowany staż.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.