Szkolenia i rozwój

Niski próg wejścia do pracy -co o nich wiemy?

16 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Niski próg wejścia do pracy -co o nich wiemy?
Każdy z nas chciałby pracować na stanowisku dobrze opłacanego specjalisty wysokiej klasy. Takie podejście jest najczęściej spotykane, ponieważ daje szansę na stabilność zawodową oraz atrakcyjną pensję. Niestety, osiągnięcie tego celu nie zawsze jest możliwe.

 

Niski próg wejścia do danej branży to ważna kwestia dotycząca szeroko pojętego rynku pracy. Oprócz tego warto zapoznać się również z zagadnieniami dotyczącymi pracy na konkretnych stanowiskach, w tym na przykład zatrudnieniu w charakterze kasjera. Jeżeli zainteresował Cię ten temat, przeczytaj kolejny z przygotowanych przez nas tekstów: "Praca jako kasjer. Czy warto?".

Jakie prace nie wymagają doświadczenia i wstępnych umiejętności?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakie konkretne profesje nie wymagają wieloletniego doświadczenia oraz wielkich umiejętności, zdefiniujmy określenie „pracujący biedny” (ang. working poor). Istnieją różne wyjaśnienia  tego pojęcia. Według jednego z wyjaśnień nich definiuje się je jako każdą pracę, za którą płaci się mniej niż dwie trzecie mediany w krajowej gospodarce. Według danych zebranych w ramach prac Głównego Urzędu Statystycznego w październiku 2022 roku mediana zarobków w Polsce wynosiła około czterech tysięcy złotych.

Informacje na temat dobrze i źle płatnych profesji można znaleźć w licznych raportach analitycznych. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre z nich (stan na 2022 rok, dane opublikowane przez GUS). Niestety, wynika stąd, że wynagrodzenie powszechnych prac nie należy do najwyższych na rynku:

 • Opiekunowie dziecięcy i asystenci nauczycieli: 3450,85 złotych brutto,
 • Pracownicy usług ochrony: 3409,2 złotych brutto,
 • Kucharze: 3366,05 złotych brutto,
 • Operatorzy maszyn do produkcji wyrobów włókienniczych, futrzarskich i skórzanych: 3352,73 złotych brutto,
 • Myjący pojazdy, szyby, praczki i inni sprzątacze: 3347,43 złotych brutto,
 • Robotnicy leśni i pokrewni: 3257,79 złotych brutto,
 • Pomoce i sprzątaczki domowe, biurowe, hotelowe: 3242,51 złotych brutto.
 • Pracownicy wykonujący prace proste związane z przygotowywaniem posiłków: 3211,2 złotych brutto,
 • Kelnerzy i barmani 3067,74 złotych brutto,
 • Fryzjerzy, kosmetyczki i pokrewni: 3016,06 złotych brutto.

Dla porównania, spójrzmy teraz na kilka zawodów, które znajdują się w czołówce najlepiej opłacanych profesji:

 • Dyrektorzy generalni i zarządzający: 15838,29 złotych brutto,
 • Kierownicy do spraw technologii informatycznych i telekomunikacyjnych: 15147,11 złotych brutto,
 • Specjaliści z dziedziny prawa: 10916,09 złotych brutto,
 • Lekarze: 10909,24 złotych brutto,
 • Kierownicy do spraw sprzedaży, marketingu i rozwoju: 10854,08 złotych brutto,
 • Analitycy systemów komputerowych i programiści: 10504,38 złotych brutto,
 • Kierownicy do spraw obsługi biznesu i zarządzania: 10445,25 złotych brutto,.

Z drugiej jednak strony nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie są niskopłatne prace. Taki stan rzeczy wynika z prostego faktu: w większości przypadków trzeba na początku kariery zawodowej przepracować pewien czas asystenckich, gorzej płatnych stanowiskach, by dopiero po pewnym czasie (np. po upływie kilku lat) zyskać lepsze warunki współpracy.

Szukasz pracy?

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Przełożenie tych prac na zarobki

Niskopłatna praca może często prowadzić do cyklu ubóstwa. Dzieje się tak, ponieważ ludzie, którzy otrzymują niskie pensje, często mają problemy z wiązaniem końca z końcem. Mogą nie być w stanie pozwolić sobie na podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie i schronienie. W rezultacie mogą być zmuszeni podjąć inne prace lub pracować dłużej, aby związać koniec z końcem. Może to prowadzić do jeszcze niższych zarobków i mniejszych możliwości awansu.

Niska płaca nie oznacza, że dana praca nie jest wyczerpująca. Co więcej, wydaje się, że jest wręcz przeciwnie. O ile portier czy pracownik recepcji nie musi wykonywać szczególnie ciężkiej pracy, sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku pracowników wykonujących pracę fizyczną – do tej kategorii zalicza się na przykład robotników w firmach budowlanych, kelnerki itp.

Jak to wygląda z liczbą chętnych?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zazwyczaj zapotrzebowanie niskopłatnych pracowników przekracza faktyczną podaż. Z drugiej jednak strony może to wyglądać zupełnie inaczej w niewielkich miejscowościach, gdzie wciąż znalezienie zatrudnienia – nawet niskopłatnego – może być trudnym zadaniem

Praca bez wykształcenia – które z tych prac mają wysoki współczynnik niebezpieczeństwa?

Praktyka pokazuje, że wiele z tego typu prac wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem w związku z tzw. warunkami szkodliwymi. Dotyczy to zarówno profesji typowo męskich (pracownik fizyczny, tokarz, operator, maszyn, magazynier), jak i żeńskich (kelnerka, pomoc kuchenna). Wysoki współczynnik niebezpieczeństwa jest jedną z cech charakterystycznych niskopłatnych stanowisk, a niski próg wejścia w rynek często wynika z dużej rotacji.

 

Czy warto spróbować swoich sił w takich pracach?

Wydaje się, że tak – praca bez doświadczenia to dobry pomysł dla wielu młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają w życie zawodowe i zdobycie pierwszych szlifów w zawodzie. Czasem się tego nie docenia, ale w rzeczywistości nawet „typowa” praca bez umiejętności pozwala na zyskanie tak cennych na współczesnym rynku kwalifikacji jak na przykład:

 • zdolności interpersonalne,
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Z drugiej jednak strony nie warto zapominać, że niskopłatna praca może mieć również negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Ludzie, którzy otrzymują niskie pensje, często mają wyższy poziom stresu i niepokoju. Może to prowadzić do problemów, takich jak depresja i zaburzenia lękowe. Nisko płatna praca może również prowadzić do fizycznych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość i choroby serca.

Niskopłatna praca może mieć znaczący wpływ na Twoje życie, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Jeśli utknąłeś w niskopłatnej pracy, ważne jest, aby podjąć kroki w celu poprawy swojej sytuacji. Kształcenie i szkolenie mogą pomóc ci zdobyć lepszą pracę. Networking może również pomóc w nawiązaniu kontaktu z osobami, które mogą pomóc w znalezieniu lepszej pracy. Cokolwiek robisz, nie trać nadziei. Dzięki determinacji możesz poprawić swoją sytuację i znaleźć pracę, na którą zasługujesz.

Skutecznym sposobem na wyjście z nisko płatnej pracy jest wykorzystanie sieci kontaktów do znalezienia nowych możliwości. Porozmawiaj z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi o ich własnej karierze i sprawdź, czy znają jakieś oferty, które mogą być dla Ciebie odpowiednie. Bierz udział w wydarzeniach branżowych i spotykaj jak najwięcej osób. Im więcej osób znasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że usłyszysz o możliwości, która pomoże Ci uciec od niskopłatnej pracy.

Oczywiście, podstawowym sposobem na zdobycie lepszego zatrudnienia jest edukacja i szkolenie mogą pomóc w wydostaniu się z niskopłatnej pracy. Podnosząc swoje umiejętności i kwalifikacje, możesz stać się bardziej atrakcyjny dla potencjalnych pracodawców i otworzyć nowe możliwości lepiej płatnej pracy. Nawet jeśli nie chcesz zmieniać pracy, podjęcie dodatkowego szkolenia może pomóc Ci wynegocjować podwyżkę wynagrodzenia od obecnego pracodawcy.

Video

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Solejuk

Solejuk

Zdaję sobie sprawę, że w niektórych branżach trudno jest znaleźć chętnych do pracy, ale wydaje mi się, że dużo można zrobić, aby przyciągnąć kandydatów. Na pewno godne i sprawiedliwe wynagrodzenie to tylko jeden z elementów.
Edek

Edek

Wydaje mi się, że warto spróbować swoich sił w niskopłatnych pracach, zwłaszcza, że często istnieją możliwości awansu. Nie zawsze trzeba zarabiać dużo, by być zadowolonym z pracy.
Borek

Borek

Niektóre z tych prac bez doświadczenia wydają się ciekawe, ale zastanawiam się, czy ktoś chętnie zatrudni osobę bez doświadczenia i wykształcenia w charakterze kucharza czy kelnera
agentka

agentka

Nie sądziłem, że tak mało zarabiają opiekunowie dziecięcy i asystenci nauczycieli. To naprawdę trudna praca, a wynagrodzenie nie idzie w parze z ich wysiłkiem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka