Szkolenia i rozwój

Nauka nowych umiejętności - proces pełen istotnych elementów

21 października 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Nauka nowych umiejętności - proces pełen istotnych elementów
Rynek pracy jest coraz bardziej dynamiczny. Umiejętności w pracy, które teraz posiadamy, za kilka lat mogą nie być już przydatne ani pożądane przez pracodawców. Znajomość języka angielskiego to teraz podstawa, a nie dodatkowy atut. Jeśli nie będziemy podnosić wiedzy i poszerzać swoich kompetencji, możemy boleśnie to odczuć i ponieść przykre konsekwencje. Dlaczego warto ciągle się uczyć i kształcić oraz zdobywać nowe umiejętności? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Przeczytaj także artykuł: Masz już odpowiednie wykształcenie, ale nie wiesz, jak zdobyć doświadczenie? Sprawdź!

Główne powody dla których podnosimy wiedzę

Nabywanie dodatkowej wiedzy, a co za tym idzie zwiększanie swoich umiejętności w pracy jest niezwykle ważne. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, a ludzie często bardzo długo poszukują zatrudnienia. Procesy rekrutacyjne są coraz bardziej skomplikowane, składają się z wielu etapów i mają na celu wyłonienie najlepszych pracowników, a nie tylko "dobrych". Umiejętności, które jeszcze kilka-kilkanaście lat temu były pożądane, np. znajomość języka angielskiego, prawo jazdy kategorii B czy też umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office teraz są podstawą i już nie wystarczą, by znaleźć dobrą pracę. 

Nowe umiejętności w pracy i ciągłe zwiększanie swoich kompetencji pozwala na znalezienie dobrze płatnej pracy, która pozwoli na lepsze perspektywy niż tylko "wiązanie końca z końcem". Taka praca da także kolejne możliwości rozwoju (np. poprzez kursy czy szkolenia). Oprócz tego podnoszenie wiedzy pozwala na zdobywanie awansów i podwyżek, lepszą pozycję w firmie i ogólnie na rynku pracy oraz dodatkowe docenienie przez szefa w postaci premii finansowej, nagród rzeczowych i innych wyróżnień.

Korzyści z nowych umiejętności

To jednak nie wszystkie zalety zwiększania swoich kompetencji i nabywania nowych umiejętności. Kursy doszkajające w pracy pozwalają nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale także na zyskanie uznania. W ten sposób pracownik może pokazać, że zależy mu na pracy dla danej firmy oraz to, jak bardzo jest zaangażowany w jej sukces. Pracownicy, którzy stale się rozwijają są bardziej pożądani przez pracodawców. Oznacza to dla nich, że taki pracownik łatwiej nauczy się nowych obowiązków, będzie można awansować go zgodnie z nowymi kompetencjami, a dodatkowo przyczyni się on do sukcesu firmy w przyszłości. 

Szukasz pracy?

Zbieranie zamówień w Holandii.

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Praca w Holandii - Pielęgnacja kwiatów - Praca od zaraz

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Sam pracownik może liczyć na wyższe zarobki, awans, premie uznaniowe, nagrody, wyróżnienie oraz uznanie w oczach szefa. Pracownicy, którzy mają wiele różnych umiejętności i stale poszerzają swoje kompetencje mają bezpieczniejsze stanowisko w pracy. Oznacza to, że nie muszą tak bardzo martwić się ewentualnym zwolnieniem, ponieważ trudno będzie ich zastąpić. 

W niektórych zawodach zdobywanie nowych umiejętności jest trudne, ponieważ obowiązki na stanowisku pracy są przez cały czas takie same, a sam zawód niekoniecznie zmienia się pod wpływem nowinek technologicznych, np. zawód piaskarza czy pośrednika pracyJednakże nawet na tak trudnym stanowisku można doszkalać się i uczyć wykonywać swoją pracę lepiej i efektywniej. W konsekwencji osoba, która wykonuje pracę dokładniej i szybciej, będzie bardziej ceniona niż pracownik, który wykonuje swoje obowiązki na przeciętnym poziomie. Specjaliści są niezwykle pożądani w każdej branży i nie ma zawodu, w którym nie dałoby się szkolić.

Możemy także zdobywać umiejętności miękkie, które niekoniecznie związane są z wykonywanym zawodem. Czym są umiejętności miękkie? To chociażby: umiejętność wykonywania obowiązków pod presją czasu, umiejętność motywowania innych, odporność na stres, zdolności perswazyjne czy logiczne myślenie.

Konsekwencje niepodnoszenia swoich kompetencji

Pracownik, który nie korzysta z kursów i szkoleń oraz nie podnosi swoich kwalifikacji, może boleśnie przekonać się o tym, jak zmienny jest w dzisiejszych czasach rynek pracy. Jeśli będziemy stali w miejscu, na nasze stanowisko znajdą się osoby, które będą po prostu lepsze. Każdy dodatkowy język, znajomość kolejnego programu komputerowego, a nawet posiadanie takich umiejętności jak dobra organizacja pracy sprawia, że wypadamy lepiej w oczach naszego pracodawcy lub potencjalnego. 

Brak odpowiednich kompetencji może sprawić, że napotkamy trudności ze znalezieniem pracy. Pracodawcy oczekują od zatrudnionych osób pewnych umiejętności i nie każdy przewiduje szczegółowe szkolenie od podstaw. Przykładowo, jeśli aplikujemy na stanowisko grafika komputerowego, musimy mieć opanowanie pewne programy do pracy. Pracodawca nie będzie nas szkolił z ich obsługi. 

Jeśli już pracujemy i nie podnosimy swoich kwalifikacji, możemy obawiać się ewentualnego zwolnienia w przyszłości. Niektóre stanowiska pracy wymagają ciągłego poszerzania umiejętności i jeśli nie będziemy tego robić, szybko wypadniemy z rynku pracy i nie znajdziemy zatrudnienia. 

Video

Podsumowanie podnoszenia umiejętności

Podnoszenie swoich kompetencji jest bardzo ważne na ciągle zmieniającym się rynku pracy. Umiejętności, które niegdyś stanowiły dodatkowy atut, jak np. znajomość języka angielskiego, teraz już nie wystarczą, by znaleźć dobrą pracę. Dlatego też powinniśmy ciągle się doszkalać, zdobywać nowe, nawet nieoczywiste kompetencje (np. znajomość "egzotycznego" języka obcego, np. chińskiego czy norweskiego) oraz kompetencje miękkie, które znacznie ułatwiają pracę i pokazują nas w lepszym świetle przed potencjalnym pracodawcą (np. umiejętność pracy w stresie czy świetnia organizacja pracy). Jeśli nie będziemy się uczyć i doszkalać, możemy obawiać się trudności ze znalezieniem dobrej pracy lub zwolnienia z obejmowanego stanowiska. Za to dodatkowe umiejętności dadzą nam szansę awansu i lepszych zarobków, a także uznanie w oczach pracodawcy. 

Podsumowanie:
  • Zwiększanie swoich kompetencji w pracy jest niezbędne na dzisiejszym rynku pracy, który jest bardzo konkurencyjny i wymagający.
  • Pracownicy, którzy stale się rozwijają, są bardziej pożądani przez pracodawców i mają większe szanse na awanse i podwyżki.
  • Niepodnoszenie swoich kwalifikacji może prowadzić do trudności ze znalezieniem dobrej pracy bądź zwolnienia z obecnego stanowiska.
  • Pracownicy powinni udoskonalać swoje umiejętności, zarówno te fachowe, jak i miękkie, aby zapewnić sobie stabilne i obiecujące perspektywy zawodowe.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto podnosić swoje kompetencje i umiejętności?

Podnoszenie swoich kompetencji daje szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy, która będzie dla nas przyjemnością. Dodatkowo możemy liczyć na awans, docenienie przez pracodawcę i wynikające z tego korzyści, np. premie czy nagrody rzeczowe. Poszerzanie swoich umiejętności pozwala nam także na zbudowanie silniejszej pozycji na rynku pracy oraz w firmie dla której pracujemy. Dzięki temu nie musimy obawiać się ewentualnego zwolnienia, ponieważ pracownika, który ma wysokie kwalifikacje, trudniej zastąpić kimś innym.

Jakie konsekwencje przynosi niepodnoszenie swoich kompetencji?

Niepodnoszenie swoich kompetencji sprawia, że jesteśmy gorzej postrzegani przez potencjalnego pracodawcę. Dlatego też, jeśli szukamy pracy, będzie nam o wiele trudniej dostać stanowisko, które będzie nas satysfakcjonować. Osoby o niższych kompetencjach zarabiają przeważnie mniej. Jeśli już pracujemy, możemy liczyć się z ewentualnym zdegradowaniem bądź zwolnieniem, ponieważ pracodawcom zależy na jak najlepszych pracownikach, którzy przyczyniają się do odniesienia przez firmę sukcesu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Pracownik

Pracownik

Artykuł daje do myślenia. Być może brak moich kwalifikacji jest powodem, dla którego nie mogę znaleźć pracy. Planuję zapisać się na jakieś kursy i zwiększyć swoje umiejętności.
Astor

Astor

Widzę, że wprowadzanie nowych umiejętności i ciągłe podnoszenie swojej wiedzy się opłaca. W mojej firmie za takie wysiłki otrzymuję premię i docenienie od szefa. Polecam każdemu.
Grapiuk

Grapiuk

Artykuł to prawda. Nieustanne doskonalenie swoich umiejętności pozwala na znalezienie ciekawszej i lepiej płatnej pracy. Sama rozważam podjęcie dodatkowych kursów, aby podnieść swoje kwalifikacje.
Leopold

Leopold

Zgadzam się z artykułem. Pracownicy, którzy stale poszerzają swoje umiejętności i znają się na nowych technologiach, są dla mnie bez wątpienia bardziej wartościowi. Często wybieram takich ludzi w procesie rekrutacyjnym.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka