Zawody i ich potencjał

Piaskarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Piaskarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Piaskarz zajmuje się obsługą piaskarki. Czyści on powierzchnie metalowe i betonowe za pomocą metody strumieniowo-ściernej. To praca fizyczna, która wymaga siły, zdolności koncentracji oraz precyzji. Nie trzeba do niej specjalnego wykształcenia - piaskarz nabywa umiejętności oraz doświadczenie podczas pracy. Zarobki na stanowisku piaskarza są różne i zależą od wielkości firmy, miejscowości w której się ona znajduje, a także stażu pracy i doświadczenia pracownika.

Piaskarz - na czym polega praca?

Piaskarz to zawód, w którym dokonuje się czyszczenia strumieniowo-ściernego danej powierzchni. Jest to praca fizyczna, która obejmuje obsługę piaskarki, czyli urządzenia niezbędnego do czyszczenia powierzchni. Zajmuje się on także utrzymaniem porządku w miejscu pracy oraz konserwacją piaskarki. Sprawdza jej stan techniczny i w miarę zakresu obowiązków oraz kompetencji naprawia je lub zgłasza odpowiedniej osobie, która usunie usterkę. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku piaskarza?

 • właściwe przygotowanie miejsca pracy,
 • obsługa piaskarki, w której znajduje się odpowiednio dobrane ścierniwo,
 • czyszczenie strumieniowo-ścierne powierzchni metalowych lub betonowych,
 • przygotowanie powierzchni do malowania, pasywacji (proces, dzięki któremu metal zostaje uodporniony na czynniki chemiczne) oraz metalizowania (zabezpiecza metal przed korozją),
 • utrzymanie porządku na stanowisku pracy,
 • stosowanie odpowiednio dobranych środków ochrony osobistej (m.in. rękawice, kombinezon, hełm ochronny, buty),
 • konserwacja piaskarki,
 • sprawdzanie stanu technicznego piaskarki oraz zgłaszanie usterek i awarii.

Video

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku piaskarza?

Szukasz pracy?

Operator wózka widłowego

SGP APT Sp. z o.o.

 • Miszewko
Dodana

Ślusarz - Miszewko - Praca od zaraz!

Serwis Personalny Poland

 • Miszewko
Dodana

Młodszy Specjalista ds. Obsługi Sprzedaży

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Tomaszów Mazowiecki
Dodana

Monter wiązek elektrycznych - Miszewko

Serwis Personalny Poland

 • Miszewko
Dodana
Dodana

Piaskarz pracuje na stanowisku obsługi urządzenia nazywanego piaskarką. Organizacja stanowiska obejmuje odpowiednie przygotowanie narzędzia, a także zastosowanie środków ochrony osobistej. Podczas pracy piaskarz korzysta z różnego rodzaju ścierniwa, które musi być dopasowane do czyszczonej powierzchni. Dostępne są ścierniwa o różnej twardości i granulacji. Dodatkowo piaskarz może korzystać z różnych drobnych materiałów ścierających, np. piasku kwarcowego, śrutu stalowego, a także szlaki pomiedziowej. 

Na początku pracy piaskarz podłącza urządzenie i przygotowuje je do wykonywania swoich obowiązków. Sprawdza także, czy urządzenie i stanowisko pracy jest bezpieczne. Podczas pracy dba o przestrzeganie przepisów BHP. Zajmuje się czyszczeniem powierzchni. Jego celem jest otrzymanie odpowiednio oczyszczonej powierzchni, która spełnia wyznaczone normy. Powierzchnia metalowa lub betonowa musi mieć odpowiednią chropowatość, by mogła zostać np. pomalowana. Na koniec pracy piaskarz musi posprzątać swoje stanowisko i odłączyć piaskarkę, by nie stwarzała zagrożenia. 

Ile zarabia piaskarz?

Zarobki piaskarza zależą m.in. od miasta, w którym pracuje oraz od wielkości firmy. Na pensję mają także wpływ wykształcenie, doświadczenie oraz staż pracy na tym stanowisku.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 800 zł 2 921 zł
ŚREDNIE 4 700 zł 3 534 zł
WYSOKIE 5 800 zł 4 283 zł

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku piaskarza?

Na stanowisku piaskarza istnieją różne czynniki szkodliwe. Należą do nich m.in. hałas, który wydaje piaskarka oraz zapylenie, spowodowane czyszczeniem powierzchni. Podczas pracy piaskarz jest narażony na przedostanie drobin do płuc. Przy długim stażu pracy na tym stanowisku, jest on narażony także na pylicę, która jest chorobą zawodową. Dlatego też piaskowanie musi odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywają tylko i wyłącznie odpowiednio zabezpieczeni pracownicy. Pomieszczenie to powinno być wentylowane. Urządzenia do piaskowania muszą posiadać odciągi miejscowe. Te działania ograniczają działanie czynników szkodliwych. 

Piaskarz może pracować także na wysokości powyżej 3 m. Jego praca jest stojąca i wymaga ciągłego skupienia oraz koncentracji. Pracownik posiada także odpowiednie środki ochrony osobistej. Hełm ochronny zapobiega dostaniu się drobin i pyłu do oczu, nosa, ust i uszu, a odpowiednie zatyczki do uszu lub nauszniki tłumią hałas. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku piaskarza?

 • zaświadczenie od lekarza medycyny pracy pozwalające na wykonywanie pracy na wysokości, obejmującej więcej niż 3 m,
 • zaświadczenie o prawidłowym słuchu (późniejsze badania okresowe sprawdzają, czy słuch nie ulega pogorszeniu),
 • sprawność fizyczna,
 • siła,
 • wytrzymałość na większy wysiłek fizyczny.
piaskarz

Czy do pracy na stanowisku piaskarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Piaskarz nie potrzebuje odpowiedniego wykształcenia. Wystarczy ukończona szkoła podstawowa (8-letnia) lub gimnazjum. By móc pracować w zawodzie, należy mieć ukończone 18 lat. Piaskarz uczy się fachu podczas pracy. Na początku obsługuje przeważnie agregat sterujący piaskarką.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - W celu szybkiego wyuczenia się niezbędnych kompetencji możliwe jest wzięcie udziału w specjalnym kursie, który przygotowuje do pracy w tym zawodzie.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie piaskarza?

Piaskarz może znaleźć różne oferty zatrudnienia. Wiele firm i przedsiębiorstw poszukuje pracownika na to stanowisko. Piaskarze są szczególnie pożądani w branży przemysłowej oraz budowlanej. By dostać pracę, która oferuje dobre zarobki, warto mieć już doświadczenie w tym zawodzie. Przydadzą się także różne cechy i kompetencje, które zdecydowanie ułatwią pracę.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako piaskarz?

 • sprawność fizyczna,
 • siła,
 • wytrzymałość na duży wysiłek,
 • świetna orientacja przestrzenna,
 • prawidłowy słuch (przydatny do kontrolowania i oceny sprawności piaskarki),
 • zdolność koncentracji,
 • dbałość o szczegóły,
 • podzielność uwagi.
piaskarz

Czy zawód piaskarza jest przyszłościowy?

Piaskarz zajmuje się przygotowaniem powierzchni metalowych i betonowych do malowania oraz metalizowania, a także pasywacji. Jest to przyszłościowy zawód, ponieważ pracownik znajduje zatrudnienie w branży budowlanej. W dzisiejszych czasach buduje się coraz więcej budynków mieszkalnych oraz biurowców. Dodatkowo piaskarz znajduje zatrudnienie w przemyśle, który wykorzystuje metalowe elementy. Fachowcy w tym zawodzie są ciągle poszukiwani przez wielu pracodawców. Warto więc doskonalić umiejętności i zdobywać nowe doświadczenie. Dzięki temu zarobki piaskarza mogą wzrosnąć.

Podsumowanie:
 • Piaskarz pracuje na stanowisku obsługi piaskarki, wykonując prace związane z czyszczeniem powierzchni metalowych lub betonowych.
 • Aby cieszyć się bezpieczeństwem i zdrowiem, piaskarz musi stosować środki ochrony osobistej oraz wykonywać pracę w zamkniętych pomieszczeniach, z odciągiem miejscowym oraz wentylacją.
 • Zarobki piaskarza zależą od miejsca pracy, wielkości firmy, wykształcenia, doświadczenia oraz stażu. Fachowcy w tym zawodzie są poszukiwani przez firmy budowlane i przemysłowe, co czyni ten zawód przyszłościowym.
 • Aby zostać piaskarzem nie trzeba ukończyć szkół średnich ani studiów, wystarczy szkoła podstawowa lub gimnazjum, a naukę fachu zdobywa się podczas pracy lub na specjalnych kursach.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda praca na stanowisku piaskarza?

Praca na stanowisku piaskarza obejmuje prawidłowe przygotowanie piaskarki, stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej oraz skrupulatne przestrzeganie przepisów BHP. Te działania zapewniają bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków, do których należy przygotowanie powierzchni betonowych i metalowych do malowania, metalizowania oraz pasywacji. Musi on dbać o szczegóły, ponieważ chropowatość oczyszczonej powierzchni musi spełniać normy i standardy. Po zakończeniu pracy piaskarz porządkuje miejsce pracy i wyłącza urządzenie.

Gdzie można znaleźć pracę na stanowisku piaskarza i jakie są wymagania?

Piaskarz może znaleźć pracę w branży przemysłowej i budowlanej. Nie potrzebuje odpowiedniego wykształcenia. Kandydat ubiegający się o zatrudnienie musi być pełnoletni. Kompetencje, które powinien posiadać piaskarz to: siła, sprawność fizyczna, dobry słuch, a także orientacja w przestrzeni, dbałość o szczegóły i zdolność koncentracji. Przydaje się także podzielność uwagi.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Marcin z Połczyn Zdrój

Marcin z Połczyn Zdrój

Niestety,ale to jedna z najgorszych prac, którą się wykonuje w szkodliwych warunkach a w Polsce nie jest aż tak dobrze płatną, jestem byłym pracownikiem Stoczni
Beata

Beata

Poszukujemy doświadczonego piaskarza, który potrafi obsługiwać różne agregaty piaskarne i zna się na różnych ścierniwach. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie oraz stabilne zatrudnienie w branży budowlanej.
Dorota

Dorota

Słyszałem, że piaskarze są bardzo poszukiwani w budownictwie. Myślę, że warto zainteresować się takim kursem i zdobyć odpowiednie umiejętności, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
kusy

kusy

Zawód piaskarza dla mnie brzmi interesująco, ponieważ nie wymaga on studiów, a umożliwia zdobycie doświadczenia w przemyśle budowlanym. Czekam na ofertę pracy na takim stanowisku!
Kacper UY

Kacper UY

Praca na stanowisku piaskarza wymaga sporej koncentracji, ale jest przyszłościowa i oferuje dobre zarobki. Wymagana jest dbałość o BHP, ale z odpowiednią ochroną osobistą nie jest to problem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka