Własna firma

Polscy milionerzy - gdzie jest ich najwięcej, czym się zajmują i ile mają lat?

19 sierpnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

9 komentarzy
Polscy milionerzy - gdzie jest ich najwięcej, czym się zajmują i ile mają lat?
Polaków, których można określić mianem milionerów, z każdym rokiem przybywa. Trudna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią COVID-19 tylko spowolniła, a nie zatrzymała, wzrost liczby najbogatszych ludzi w naszym kraju. Najbogatszym człowiekiem w Polsce jest Michał Sołowow, a jego majątek szacuje się na ponad 27 mld zł. Kim są i czym zajmują się milionerzy w Polsce, którzy znaleźli się na liście najlepiej sytuowanych ludzi w kraju?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • ile osób w Polsce może pochwalić się milionami na koncie,
 • na czym "dorobili się" polscy milionerzy,
 • ile lat ma przeciętny, polski milioner,
 • w jakim regionie mieszka najwięcej najbardziej zamożnych ludzi w kraju.

Zapoznaj się również z artykułem: Absurdalne pomysły na biznes? Niektóre odnoszą spory sukces!

Ilu milionerów mamy w Polsce?

Kogo możemy nazwać milionerem? Według definicji, jest to osoba, która w roku kalendarzowym wykazała dochód równy lub wyższy niż milion złotych. Ilu jest milionerów w Polsce? Raport KPMG na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce na podstawie danych z Ministerstwa Finansów podaje, że liczba osób bardzo bogatych w roku 2020 wyniosła 35,4 tys. Dla porównania, poprzedni raport oparty o dane z 2019 roku podaje liczbę 32,1 tys. W ciągu zaledwie roku, i to roku z pandemią koronawirusa w tle, liczba najbogatszych Polaków wzrosła o ponad 3 tysiące. Łączny dochód tych wspomnianych 35,4 tys. osób oszacowano na 91,8 mld złotych.

Magazyn "Forbes" każdego roku publikuje ranking mieszkańców Polski, którzy zgromadzili największy majątek. Kto znalazł się na czele listy w 2022 roku? Wspomniany już Michał Sołowow – chemiczny potentat z Kielc – po raz czwarty uplasował się na pierwszym miejscu. Niemal 10 mld za nim jest Jerzy Starak, który działa w branży farmaceutycznej, a dokładniej jest większościowym udziałowcem znanej każdemu Polpharmy. Kto zamyka podium? Trzecie miejsce na liście w tym roku zajął Tomasz Biernacki. Według szacunków, 100 najbogatszych ludzi w Polsce posiada łącznie około 260 mld złotych. Jest to olbrzymia zmiana w porównaniu z danymi sprzed 2 lat. Jak wygląda natomiast Michał Sołowow w rankingu najbogatszych ludzi na świecie? W tym roku zajął 411 miejsce. Na szczycie znalazł się Elon Musk ze swoim majątkiem wycenionym na 219 mld dolarów. A poniżej o tym, gdzie mieszkają milionerzy w Polsce.

W jakich miejscowościach mieszka najwięcej Polskich milionerów?

Zastanawiać może fakt, w jakim regionie kraju żyje najwięcej milionerów. Wydawałoby się, że zdecydowana większość z nich mieszka w stolicy, czyli Warszawie. Nie musi to być jednak koniecznie prawda. Dane z roku 2020 wskazują, że najwięcej najbogatszych osób w kraju mieszka na Mazowszu i na Śląsku – tam, gdzie najbardziej rozwinięta jest gospodarka danego regionu. W tych dwóch regionach zamieszkuje niemal połowa polskich milionerów. Najwięcej oczywiście w aglomeracjach jak Warszawa czy Wrocław. Gdzie jeszcze mieszkają i pracują polscy milionerzy? Na trzecim miejscu można umieścić Wielkopolskę. Szacuje się, że w samym Poznaniu mieszka niemal 1000 milionerów.

Szukasz pracy?

Informatyk Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana

Monter/Konserwator reklam/Operator zwyżki

FIRMA P-U-H EFEKT KRÓLICKI ANDRZEJ

 • Świętochłowice
Dodana

Księgowa

Saxdor Shipyard Sp. z o.o.

 • 6 000-8 500 zł / mc
 • Ełk
Dodana

Pracownik socjalny w Fundacji

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej

 • 6 500-6 850 zł / mc
 • Warszawa
Dodana

Specjalista ds. Rozwoju

METCHEM Sp. z o.o.

 • 7 000-10 000 zł / mc
 • Wadowice
Dodana

Video

Najwięcej milionerów prowadzi swoją działalność gospodarczą

Niestety praca na etacie nie da nam szansy osiągnąć takiego dochodu. Kluczem do sukcesu jest osiągniecie wolności finansowej, więc założenie własnej działalności. Dane Izby Administracji Skarbowej podają, że 90% milionerów prowadzi własną działalność gospodarczą. Co prawda, wielu przedsiębiorców buduje swoje fortuny na kredytach, nie zmienia to jednak faktu, że wymaga to solidnego zaplecza finansowego. Główny plus prowadzenia firmy to właśnie szansa na osiągnięcie milionowych dochodów. Jak to zrobić?

Za każdym wyjątkowo dobrze prosperującym biznesem stoi dobry pomysł. Skąd wziąć pomysł na swój biznes? W wielu przedsiębiorcach latami rozkwita ziarenko wyjątkowej idei, które każdego dnia ewoluuje. Niestety, niektóre działania skończą się fiaskiem, a o innych usłyszy cały kraj. Jeszcze inne nigdy nie ujrzą światła dziennego. Szukając swojej niższy, ważne jest, by zauważać potrzeby i umieć je zaspokoić. Warto jest również ryzykować. Wielu dzisiejszych miliarderów uważano za szaleńców lub głupców, gdy zapowiedzieli, że zakładają firmę. Niezbędna jest także ogromna pewność siebie i przekonanie, że się uda. Czego jeszcze potrzeba? Oczywiście szczęścia i sprzyjających okoliczności. Niestety nawet najciężej pracujący człowiek bez garstki tego magicznego składnika nie jest w stanie osiągnąć takiego sukcesu, by znaleźć się na liście milionerów.

Czym zajmują się Polscy milionerzy i w jakich branżach działają?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa odbija się na dochodach wszystkich przedsiębiorców, ale w pierwszej kolejności odczuli to właściciele firm z branży turystycznej i hotelarskiej. Mimo sporych strat, nadal jest wśród nich wielu milionerów. Rankingi najbogatszych Polaków otwierają jednak w większości właściciele koncernów chemicznych, telekomunikacyjnych czy szeroko pojętego przemysłu i transportu. W ostatnim czasie wielu z nich zarabia głównie na podstawie współpracy międzynarodowej. Coraz częściej i coraz wyżej na wspomnianej liście najbogatszych Polaków Forbesa, znajdują się właściciele firm z branży gier komputerowych i e-commerce. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że te branże rozwijają się bardzo szybko, a biznes w większości przenosi się do Internetu.

Ile lat mają polscy milionerzy?

Myśląc o milionerach często pojawia nam się w głowie obraz osób nieco starszych i poważnych, którzy w biznesie siedzą od lat. Taki obraz nie zawsze jednak musi pokrywać się z rzeczywistością. Owszem, w Polsce wielu milionerów i miliarderów ma ponad 50 lat. Mówi się wiele, że milionerzy polscy niechętnie przekazują swoje stanowiska dzieciom, tak jak to się często dzieje w Stanach Zjednoczonych. Ci, którzy odziedziczyli fortunę i teraz sami ją powiększają to między innymi 34-letnia Aleksandra Sowa, która przejęła rodzinną sieć cukierni. Mamy również rodzeństwo Kluczyków, które swoje części odziedziczonego majątku dobrze inwestuje. Oboje znajdują się w 1 dziesiątce najbogatszych ludzi w Polsce.

Czy na liście najbogatszych są ludzie młodzi? Oczywiście, że tak i jest ich coraz więcej. Coraz więcej na niej również kobiet. Na liście znajduje się między innymi 38-letni twórca Naszej Klasy – Maciej Popowicz. Jego majątek szacuje się na ponad milion. Portal dawno sprzedał z ogromnym zyskiem, a dziś jest producentem gier. Nie można nie wspomnieć również o 40-letniej Edycie Stanek z 450 milionami złotych majątku, która produkuje panele fotowoltaiczne.

Podsumowanie:
 • Według raportu KPMG na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce, liczba milionerów w Polsce w roku 2020 wynosiła 35,4 tysiąca, co oznacza wzrost o ponad 3 tysiące w porównaniu z rokiem poprzednim.
 • Michał Sołowow, chemiczny potentat z Kielc, po raz czwarty zajął pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków, a łączny majątek 100 najbogatszych ludzi w Polsce wynosi około 260 mld złotych.
 • Najwięcej milionerów w Polsce mieszka na Mazowszu i na Śląsku, a większość z nich prowadzi własną działalność gospodarczą, najczęściej z branży chemicznej, telekomunikacyjnej, gier komputerowych lub e-commerce.
 • Aby osiągnąć sukces, kluczowe są dobry pomysł, umiejętność zaspokajania potrzeb, odwaga w podejmowaniu ryzyka, pewność siebie, szczęście i sprzyjające okoliczności.

Najczęściej zadawane pytania

Ile w Polsce jest milionerów?

Dane z roku 2020 mówią o ponad 35 tysiącach milionerów żyjących w Polsce. Obecnie jest ich zapewne jeszcze więcej.

Kim jest najbogatszy milioner w Polsce?

Najbogatszy milioner w Polsce to właściwie miliarder – Michał Sołowow. Swoją pozycję najbogatszego człowieka w Polsce utrzymuje od kilku lat.

Gdzie mieszkają milionerzy w Polsce?

Dwa główne województwa, gdzie milionerów nie brakuje to Mazowsze i Śląsk. Zaraz za nimi znajduje się Wielkopolska na czele z Poznaniem.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Joanna

Joanna

Nie ma co ukrywać, że milionerów w Polsce jest niewielu. Warto zadać sobie pytanie, czy ich bogactwo przynosi naprawdę korzyści dla kraju jako całości, czy tylko dla nich samych. Cieszę się, że w artykule znalazł się również wątek o absurdalnych pomysłach na biznes, co pokazuje, że czasami potrzeba odwagi i innowacyjnego myślenia, by odnieść sukces.
Pola B

Pola B

Ciekawe, w jakich branżach polscy milionerzy działają. Być może próbowałbym swoich sił w takiej, która charakteryzuje się dużym wzrostem i perspektywami na przyszłość. Jednakże, mam wrażenie, że rynki są już dużo bardziej zdominowane przez większe firmy z zagranicy, co utrudnia start.
Herik2

Herik2

Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na założenie własnej działalności gospodarczej. Co zrobimy z tymi, którzy nie mają szansy na osiągnięcie milionowych dochodów? W Polsce brakuje równych szans i godziwych wynagrodzeń dla pracowników, a przecież to oni swoją ciężką pracą umożliwiają rozkwit przedsiębiorców.
Olimpia

Olimpia

Nie dziwię się, że większość milionerów w Polsce prowadzi swoją działalność gospodarczą. Wcale nie jest łatwo osiągnąć takie dochody działając na etacie. Jednakże, nie każdy biznes przynosi zyski, wiele zależy od pomysłu, konkurencji i sytuacji rynkowej. Trzeba podjąć ryzyko, ale też mieć pewność siebie i wytrwałość, by przetrwać nawet trudniejszy czas.
Anna

Anna

Fascynujące, jak wiele osób w Polsce osiągnęło tak wysoki poziom dochodów. Jest to dobra wiadomość dla branży biznesowej, a szczególnie dla branży gier komputerowych i e-commerce, które rozwijają się dynamicznie.
Salomon

Salomon

Zapewne większość tych milionerów to osoby, które założyły swoją własną firmę. To może być dobry pomysł na osiągnięcie finansowej niezależności.
Misia

Misia

Wow, to tyle osób bogatych w Polsce, a ja ciągle szukam pracy. Czy to naprawdę taki trudny rynek pracy?
Lecter

Lecter

Wow, to naprawdę dużo ludzi z milionami na koncie w Polsce! Szkoda, że ciężko będzie osiągnąć taki poziom dochodu pracując na etacie, ale może zdecyduję się kiedyś na założenie własnej firmy.
Marta Marzec

Marta Marzec

Marta Marzec

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.