Urlop wypoczynkowy to jeden z podstawowych przywilejów pracowniczych, który ? co warto podkreślić ? przysługuje osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Coroczny i płatny urlop pozwala zatrudnionym nie tylko na odpoczynek, ale również regenerację sił. Co więcej, prawo nie dopuszcza do sytuacji, w której pracownik mógłby się go zrzec. W zależności zaś od długości stażu osoba zatrudniona wypoczywać będzie 20 (gdy nie pracuje dłużej niż 10 lat) lub 26 (gdy zatrudniona jest powyżej 10 lat) dni w roku. I choć teoretycznie każdy pracownik może wykorzystać urlop w dowolnym terminie, to w niektórych sytuacjach szef będzie mógł przerwać nawet zagraniczne wakacje. Takie postępowanie jest możliwe, ale ze ściśle określonych przyczyn.
Kiedy szef przesuwa termin...
Nawet, jeżeli ustaliłeś z szefem datę urlopu, to nie oznacza, że nic się w tej materii nie zmieni. Zgodnie z art. 164 § 2 Kodeksu pracy pracodawca może przesunąć datę terminu urlopu, ?jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy?. Przykładem takiej sytuacji może być ustalenie daty rozmów handlowych z kontrahentami w okresie, w którym pracownik miałby przebywać na urlopie. Jeżeli jest on odpowiedzialny za ich prowadzenie, to szef może przesunąć termin jego urlopu.
Warto zauważyć, że nie tylko pracodawca ma wyżej opisane uprawnienie. Również pracownik może złożyć wniosek o przesunięcie terminu urlopu. W takim przypadku składa on wniosek na piśmie i powinien umotywować go ważnymi przyczynami. Może to być choroba czy urlop macierzyński, czyli sytuacje, które uniemożliwiają rozpoczęcie wypoczynku w ustalonym terminie.
Szef odwołuje i...
Choć pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą wykorzystać przysługujący im urlop w ciągu całego roku kalendarzowego, to trzeba jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach może zdarzyć się tak, że zostaną oni z niego odwołani. W takiej sytuacji nie ma mowy o jakichkolwiek innych przyczynach niż dobrze uzasadnionych. Na taką możliwość wskazuje art. 167 § 1 Kodeksu pracy: ?Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu?. W praktyce do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko, gdyż większość firm korzysta z pomocy agencji pracy tymczasowej, które są w stanie zorganizować zastępstwo niemal natychmiast.
Oświadczenie woli, które składa pracodawca, czyli informacja o odwołaniu z urlopu nie wymaga uzasadnienia. Warto zauważyć, że to podmiot zatrudniający musi zdecydować, czy konieczne jest skrócenie urlopu podwładnemu. Co więcej, nie jest istotna forma ? pracodawca może przekazać informację tę podczas rozmowy telefonicznej, może również napisać pracownikowi wiadomość tekstową.
? słono płaci
Co powinieneś zrobić w sytuacji, gdy otrzymałeś wezwanie do powrotu? Zgodnie z przepisami pracownik jest zobowiązany do niezwłocznego przerwania urlopu i stawienia się do firmy. Jak podkreślają eksperci z zakresu prawa pracy, warto tej reguły przestrzegać. Dlaczego? Gdyż odmowa lub zlekceważenie polecenia szefa może być podstawą do wymierzenia kary porządkowej za nieusprawiedliwioną nieobecność, może również zadecydować o tym, że szef wręczy dyscyplinarkę.
Nadużyciom związanym z ewentualnym niezasadnym odwoływaniem pracowników z urlopu ma zapobiegać fakt, że pracodawca jest zobowiązany ponieść wszelkie koszty, które pokrył zatrudniony przerywając urlop. Mowa tu zatem nie tylko o konieczności opłacenia paliwa lub przelotu, ale również zwrotu pieniędzy za wykupione wakacje czy opłacone kursy.
Czy pracownik zarabia?
Odrębnym pytaniem, które wiąże się z koniecznością zwrócenia pracownikowi poniesionych kosztów jest to, czy wypłacone zadośćuczynienie jest opodatkowane. Warto zauważyć, że takie świadczenie nie zostało wymienione wprost w katalogu zwolnień podatkowych. Trudno jednak uznać, że zatrudniony rzeczywiście coś zyskuje. Takie stanowisko specjalistów potwierdzają również interpretacje Izb Skarbowych, z których wynika, że nie jest konieczne wystawienie pracownikowi PITu za wypłaconą rekompensatę.
To może Cię również zainteresować