!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Gdzie osoby nieletnie mogą szukać pracy?

4 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

0 komentarzy

Gdzie osoby nieletnie mogą szukać pracy?
Zatrudnianie nieletnich pracowników jest w naszym kraju w pełni legalne. Należy jednak pamiętać o tym, że pracodawcy decydujący się na zatrudnienie takiej osoby muszą pamiętać o spełnieniu dodatkowych warunków. Gdzie osoby nieletnie mogą szukać pracy? Oto poradnik, w którym wyjaśniamy wszystkie najważniejsze informacje.

Zobacz także: Praca dla nieletnich. 8 przykładów pracy dla nieletnich. Kiedy można zatrudnić osobę poniżej 18-tego roku życia? 

Gdzie szukać pracy, jeśli jest się nieletnim?

Wyjątkowo niski poziom bezrobocia, który utrzymuje się w Polsce od kilku lat, jest świetną sytuacją także dla osób nieletnich, które chciałyby podjąć pracę. W chwili obecnej możliwości w zakresie poszukiwania pracy jest naprawdę sporo. Jak szukać pracy dla nieletnich? 

W pierwszej kolejności warto sprawdzić najpopularniejsze portale rekrutacyjne. Ogłasza się tam zdecydowana większość firm poszukujących pracowników w bardzo różnych branżach, dlatego każdy znajdzie tam z pewnością coś dla siebie. Należy zaznaczyć, że zatrudnianie młodocianych jest dość popularną praktyką, zwłaszcza w branży gastronomicznej. 

Inną możliwością jest odwiedzenie stron internetowych firm, w których rozważamy zatrudnienie. Każda z nich posiada na swojej witrynie zakładkę "praca" lub "rekrutacja", zatem u źródła pozyskamy wszystkie informacje na temat tego, czy pracownik młodociany będzie tam mile widziany. 

Kolejnym sposobem na znalezienie pracy przez dziecko jest skorzystanie z możliwości, jakie dają media społecznościowe. Na Facebooku, LinkedIn i innych portalach funkcjonują specjalne grupy integrujące pracodawców z pracownikami. 

Zachęcamy, aby podczas poszukiwania pracy dla nieletnich zapytać także o opinię członków swojej rodziny lub przyjaciół czy znajomych. Bliskie nam osoby z pewnością chętnie podzielą się z nami swoimi doświadczeniami i przekażą nam wiele cennych wskazówek, które mogą być bardzo przydatne podczas podejmowania decyzji o wyborze najlepszego miejsca pracy. 

Video

Nieletni na rynku pracy – jakie są możliwości?

Jakie są możliwości na rynku pracy dla młodocianych? Gdzie dostępna jest praca dla nieletnich? Oto kilka propozycji pracy dla osób w wieku 13-17 lat wybranych przez naszą redakcję:

 1. Praca w branży gastronomicznej. Największe zapotrzebowanie na pracowników w restauracjach, barach i pubach widoczne jest przede wszystkim w okresie letnim, kiedy uczniowie mają wakacje. Młodociani pracownicy są bardzo chętnie zatrudniani przez pracodawców z tej branży. Decydując się na podjęcie takiego zatrudnienia należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie to łatwa praca, jednak dzięki napiwkom od klientów można w niej dużo zarobić. 
 2. Praca w charakterze hostessy/hosta. Jest to zajęcie polegające na promowaniu określonych produktów bądź usług. Zazwyczaj hostessy i hości uzyskują wysokie wynagrodzenia. 
 3. Praca przy zbiorze warzyw i owoców. Pracę sezonową przy zbiorze warzyw i owoców można wykonywać od maja aż do września, ponieważ w każdym miesiącu następuje zbiór innych roślin. Niewątpliwym atutem tej prac jest możliwość przebywania na świeżym powietrzu oraz kontakt z innymi ludźmi. Jest to jednak bardzo wymagające zatrudnienie, ponieważ liczy się tutaj tempo działania. W większości przypadków wynagrodzenie uzależnione jest od ilości zebranych owoców i warzyw, dlatego niejednokrotnie trzeba się bardzo mocno postarać, by uzyskać przyzwoite zarobki. Na zarobki wpływają także warunki pogodowe. 
 4. Rozdawanie ulotek. Znalezienie takiego zajęcia jest bardzo proste, jednakże jest ono uważane za jedno z najmniej opłacalnych. Atutem jest fakt, iż możemy wykonywać swoją pracę na łonie natury. 
 5. Udział w inwentaryzacjach. Aby dorobić do kieszonkowego, można także zdecydować się na branie udziału w inwentaryzacjach w różnego rodzaju sklepach. Zazwyczaj są one organizowane przez agencje pracy i odbywają się w nocy. 
 6. Opiekun/ka dla dzieci. Jeśli mamy dobre podejście do dzieci, możemy spróbować swoich sił w charakterze opiekuna/ki. Atutem może być wysokie wynagrodzenie, jednak znalezienie takiej pracy przez osobę młodocianą zapewne będzie trudne. 
 7. Wyprowadzanie zwierząt na spacer. Jeżeli lubimy zwierzęta, ta praca będzie absolutnym strzałem w dziesiątkę. Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, zwłaszcza w okresie letnim, jest bardzo wysokie. 
 8. Sprzedaż na portalach aukcyjnych. Osoby nieletnie mogą także spróbować swoich sił jako początkujący sprzedawcy internetowi. Jeżeli dysponujemy niepotrzebnymi przedmiotami, warto sprzedać je na popularnym portalu aukcyjnym. 

Video

Co przysługuje nieletnim pracownikom?

Każdy, kto jest pracownikiem młodocianym, ma swoje prawa. Lista przywilejów pracowników nieletnich jest dość długa. 

Zgodnie z polskimi przepisami, od 1 września 2018 roku możliwe jest zatrudnianie pracowników młodocianych, którzy ukończyli 15. rok życia oraz są absolwentami ośmioletniej szkoły podstawowej. 

W umowie zawartej z pracownikiem młodocianym musi być wyszczególniony rodzaj przygotowania zawodowego, czas trwania i miejsce odbywania przygotowania do zawodu, sposób teoretycznego dokształcania i wysokość jego zarobków. 

Pracownikowi młodocianemu przysługuje wynagrodzenie, które jest uzależnione od roku nauki. W pierwszym roku nauki stosunek zarobków do przeciętnego wynagrodzenia musi wynieść nie mniej niż 4%, w drugim roku nie mniej niż 5%, zaś w trzecim roku nie mniej niż 6%. 

Młodociany pracownik ma także prawo do minimum 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu, który powinien obejmować niedzielę. Dodatkowo, młodociany pracownik nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę (młodociany do 16. roku życia maksymalnie 6 godzin). 

Video

Jakie przepisy regulują zatrudnianie osób niepełnoletnich?

Zatrudnianie osób niepełnoletnich jest szczegółowo omówione w Kodeksie Pracy. W artykule 200 tego aktu prawnego czytamy, że "młodociany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac" oraz że "praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego tej osoby". Dodatkowo, wykonywanie pracy nie może przyczyniać się do utrudnienia młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. 

Bardzo istotną kwestią przy zatrudnianiu pracowników młodocianych są badania lekarskie. Artykuł 201 Kodeksu Pracy mówi, że "młodociany podlega wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia". Badania są niezbędne do tego, by zweryfikować, czy dana osoba będzie w stanie właściwie wykonywać powierzone jej obowiązki oraz czy jej zatrudnienie nie wpłynie negatywnie na wypełnianie przez nią obowiązków szkolnych. 

Ograniczenia w zakresie zatrudniania osób nieletnich

Młodociany pracuje krócej - to jedna z podstawowych zasad dotyczących zatrudniania osób nieletnich. Ograniczeń w zakresie zatrudniania młodych pracowników jest jednak więcej. Są one następujące:

 • Młodociany w wieku poniżej 15 lat nie może pracować dłużej niż 6 godzin w ciągu doby.
 • Młodociany w wieku powyżej 16 lat nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę. 
 • Na czas pracy młodocianego składa się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych. 
 • Gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego pracownika jest dłuższy niż 4,5 godziny na dobę, pracodawca musi wprowadzić przerwy w pracy wynoszące nieprzerwanie 30 minut. Przerwa musi być wliczona do ogólnego czasu pracy. 
 • Pracownicy młodociani w wieku 15-17 lat nie mogą pracować w godzinach nocnych (między 22 a 6) a także w godzinach nadliczbowych.
 • Nieletni pracownicy w wieku 13-15 lat nie mogą pracować w godzinach nocnych (między 20 a 6) a także w godzinach nadliczbowych.
Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.