Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 991        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Praca na czarno, Call center, Odprawa pracownicza, Czas pracy możliwości, Biuro rachunkowe, Zdjęcie do CV, Rozliczenie PIT, CV wzór

A może zatrudnisz pracownika młodocianego?

A może zatrudnisz pracownika młodocianego?

Zatrudnienie pracownika młodocianego to inwestowanie w osobę jeszcze uczącą się. Pracodawca decydujący się na taki krok, może być pewien, że odniesie sporo korzyści. O jakich mowa? Co warto wiedzieć o zatrudnianiu pracowników młodocianych?

Pracodawca musi przede wszystkim wiedzieć, kim jest pracownik młodociany. Zgodnie z Kodeksem pracy, to osoba, która ukończyła 16 lat i nie przekroczyła 18. roku życia. Zasadniczo zabronione jest zatrudnianie pracowników poniżej 16. roku życia, choć od tej zasady ustawodawca przewidział kilka wyjątku. O jakich mowa?


Zasadniczo pracodawca nie może zatrudnić pracownika, który nie ukończył 16 lat. Wyjątkiem jest przyuczanie do zawodu, czyli przygotowanie zawodowe. Dotyczy to jednak tylko młodocianych nieposiadających kwalifikacji zawodowych. Aby jednak takie douczanie mogło mieć miejsce, niezbędne jest, by pracownik młodociany posiadał zaświadczenie od lekarza, stwierdzające, że może wykonywać pracę określonego rodzaju.


Niezbędne jest podpisanie umowy

Zatrudnienie pracownika młodocianego w celu przyuczenia go do zawodu zasadniczo nie różni się od zatrudnienia kandydata aplikującego na dowolne stanowisko. Choć pracodawca ma więcej obowiązków, musi też pamiętać o zupełnych podstawach. Jedną z tych jest podpisanie stosownej umowy, dokładniej zaś umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Przygotowana przez pracodawcę umowa musi zawierać pewną pulę informacji, których podania wymaga ustawodawca. Zgodnie z art. 195 Kodeksu pracy w przygotowanej umowie niezbędne jest zamieszczenie następujących informacji:

  • o rodzaju przygotowania zawodowego,
  • o czasie trwania i miejscu odbywania przygotowania zawodowego,
  • o sposobie, w jaki pracownik młodociany będzie dokształcał się teoretycznie,
  • o wysokości wynagrodzenia, jakie będzie mu przysługiwało za wykonaną pracę.

Ponieważ z pracownikiem młodocianym pracodawca może podpisać wyłącznie umowę o pracę, w praktyce jest zobowiązany do prowadzenia jego akt osobowych. Taki wymóg ustawodawca egzekwuje od każdego pracodawcy zatrudniającego w oparciu o umowy o pracę.


Elastyczny czas pracy dla młodocianego

Jednym z obowiązków pracownika młodocianego jest dokształcanie się do ukończenia 18. Roku życia. W praktyce oznacza to, że podmiot zatrudniający takiego pracownika musi pamiętać o konieczności pogodzenia przygotowania zawodowego ze szkolnym grafikiem swojego podwładnego. W zależności od tego, jaką szkołę młodociany ukończył, będzie zobowiązany dokształcać się w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum lub w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej.

Co to oznacza w praktyce? Zasadniczo pracownik młodociany ma zagwarantowaną możliwość elastycznej pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu może pogodzić teoretyczną naukę z praktyką, czyli praktyczną nauką zawodu.

 

Szereg korzyści dla pracodawcy

Choć przyuczenie do zawodu oznacza, że pracownik młodociany nie może wykonywać większości prac samodzielnie, to uczy się konkretnego fachu, specjalizuje w wąskiej dziedzinie. Pracodawca decydujący się na zatrudnienie pracownika młodocianego może mieć pewność, że w praktyce mury jego firmy opuści specjalista. To również doskonała okazja, by nauczyć zawodu młodocianego z myślą o tym, że po ukończeniu przygotowania zawodowego, pozostanie on w zakładzie pracy.

Jeżeli pracodawca zdecyduje się na przyuczenie pracownika młodocianego i – w okresie późniejszym – zatrudni go na umowę o pracę jako normalnego pracownika, może oszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Wszystko dlatego, że taka osoba wie, w jaki sposób funkcjonuje firma i czego oczekuje pracodawca. To pozwala zaoszczędzić od kilku dni do nawet kilku miesięcy wdrażania pracownika w jego obowiązki. A to już konkretne pieniądze pozostające w kieszeni pracodawcy.

 

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.