!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Szkolenia i rozwój

Liceum czy technikum - jaką szkołę średnią wybrać po podstawówce?

4 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

0 komentarzy

Liceum czy technikum - jaką szkołę średnią wybrać po podstawówce?
Liceum czy technikum? Wybór szkoły średniej nie powinien być przypadkowy, ale młodzi ludzie są czasem zbyt młodzi na podjęcie decyzji na całe życie i mogą potrzebować pomocy. W poniższym artykule znajdziesz informacje dotyczącego tego, czym się kierować przy wyborze szkoły średniej i kiedy technikum będzie lepszą opcją niż liceum.

Czym się kierować przy wyborze szkoły średniej?

Wybór szkoły średniej, technikum czy liceum, powinien być samodzielną decyzją ucznia kończącego podstawówkę. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba go zostawić samemu sobie. Rozmowy z rodzicami, nauczycielami, pedagogami czy doradcami zawodowymi są cennym wsparciem i młody człowiek nie powinien być ich pozbawiony. Jednak ostatecznie to on będzie chodził do nowej szkoły i powinien być pewien wyboru.

Piętnastolatek nie zawsze wie, co chce robić w życiu, za to na pewno nie ma ochoty zrywać więzi z kolegami z podstawówki. Jednak wybranie tej samej szkoły co przyjaciel lub przyjaciółka nie jest dobrą opcją. Większy nacisk trzeba położyć na zainteresowania, a te ma każdy młody człowiek.

Odległość od domu niewątpliwie ma znacznie dla codziennej logistyki, ale nie powinna być czynnikiem decydującym przy wyborze szkoły. Nawet jeśli uczeń będzie musiał dojeżdżać, nic złego mu się nie stanie. Jeśli szkoła jest położona wiele kilometrów od domu, można rozważyć wynajęcie stancji. Tu jednak trzeba się dobrze zastanowić, czy piętnastolatek (a czasem nawet czternastolatek, bo sporo uczniów kończących szkoły podstawowe rozpoczęło je jako sześciolatki) jest gotów na długotrwałą rozłąkę z rodziną.

Wybierając konkretną szkołę, warto sprawdzić, jakie opinie na jej temat krążą choćby w internecie. Na pewno przydatny będzie ranking szkół.

Warto też zawczasu dowiedzieć się, co szkoła może zaoferować uczniowi – jakie są w niej kierunki, zajęcia dodatkowe, języki obce, a także to, jakim zapleczem szkoła dysponuje. W niektórych szkołach są specjalistyczne pracownie, inne muszą sobie radzić przy pomocy kredy i tablicy.

Video


Jakie są wady i zalety liceum i technikum?

Co jest lepsze, liceum czy technikum? Jak wszystkie szkoły, tak i licea oraz technika mają wady i zalety. Przy czym czasem trudno jednoznacznie określić co faktycznie jest wadą, a co zaletą. Wiele zależy od tego, czego uczeń oczekuje od szkoły i jakie ma plany na przyszłość.

Licea – zalety:

– krótszy czas nauki (tylko cztery lata),

– mniej przedmiotów obowiązkowych, więcej czasu na zajęcia pozalekcyjne,

– dobre przygotowanie do zdawania na studia.

Licea – wady:

– brak możliwości zdobycia zawodu i konieczność dalszej nauki,

– trudności ze znalezieniem pracy bez wykształcenia kierunkowego.

Technika – zalety:

– możliwość zdobycia zawodu technicznego – większość jest ostatnio bardzo poszukiwana na rynku pracy, więc absolwentowi technikum bezrobocie nie grozi,

– możliwość zdania matury i studiowania, jeśli ktoś ma chęć,

– praktyczna nauka zawodu na warsztatach i praktykach.

Technika – wady:

– Pięcioletni okres nauczania – może być problematyczny dla kogoś, kto uzna, że pomylił się w wyborze.

– Mocno napięty plan lekcji – osiem i dziewięć godzin w technikum to niemal norma. Mało czasu na zajęcia pozalekcyjne.

Jak widać trudno jednoznacznie wskazać, co jest lepsze technikum czy liceum. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb i planów przyszłego ucznia szkoły średniej.

Jakie tytuły zawodowe można zdobyć po technikum?

Ukończenie technikum daje całkiem wymierne korzyści na rynku pracy. Absolwent technikum musi w ostatnim roku zdać nie tylko maturę, ale też egzamin zawodowy. Teoretycznie do żadnego z tych egzaminów nie musi podchodzić, ale będzie to dla niego bardzo niekorzystne.

Egzamin zawodowy zakończony pozytywnym wynikiem uprawnia do legitymowania się tytułem technika w danym zawodzie (np. technik budownictwa, ale bez uprawnień budowlanych), a także dyplomowanego specjalisty lub specjalisty technologa.

Kończąc technikum, zdając egzamin zawodowy oraz maturę, można się legitymować wykształceniem średnim technicznym.

Video

Jakie są szanse na znalezienie pracy po liceum, a jakie po technikum?

Teoretycznie do pracy można iść zarówno po liceum, jak i technikum (w obu przypadkach absolwent będzie pełnoletni, nie będą go więc obowiązywały ograniczenia związane z zatrudnianiem młodocianych), jednak szanse na znalezienie satysfakcjonującego zajęcia nie są takie same.

Absolwent technikum ma już konkretny zawód, odbył obowiązkowe praktyki w czasie nauki, jest więc postrzegany jako ten bardziej atrakcyjny w oczach potencjalnych pracodawców. Widać to wyraźnie szczególnie w ostatnim czasie, gdy na rynku pracy widoczne są braki techników.

Dużo wakatów jest zwłaszcza w branży budowlanej i samochodowej. Mechanicy samochodowi, blacharze i budowlańcy, nawet jeśli nie będą mogli pochwalić się dużym doświadczeniem, na pewno szybko znajdą pracę.

Jeśli chodzi o zawody typowo kobiece, rynek pracy zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na krawcowe. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą pracować w sektorze IT, który także jest bardzo chłonny i stale poszukuje nowych pracowników.

Powyższy akapit wbrew pozorom nie oznacza, że absolwenci liceów nie znajdą pracy. Jednak może być im znacznie trudniej, ponieważ nie mają żadnego wyuczonego zawodu. Muszą też liczyć się z tym, że ich wynagrodzenie na start będzie niższe niż kolegów z technikum.


Kto powinien wybrać liceum, a kto technikum?

Liceum to zalewie przystanek w edukacji, jeśli ktoś serio myśli o zdobyciu wykształcenia dającego dobre perspektywy na rynku pracy. Technikum zapewnia zawód od razu i pozwala szybciej podjąć pracę zgodną z zainteresowaniami. Z kolei w liceum nastawionym na kształcenie ogólne można oczekiwać lepszego przygotowania do egzaminów na studia.

Liceum powinny więc wybrać osoby, które w chwili ukończenia szkoły podstawowej nie mają sprecyzowanych planów na życie lub wiedzą, że zawód, który chcą wykonywać, wymaga ukończenia studiów wyższych. Dotyczy to wszystkich potencjalnych prawników, lekarzy, nauczycieli, urzędników państwowych, pracowników branży naukowo-technologicznej.

Technikum będzie dobrym wyborem dla osób, które dokładnie wiedzą, jaki zawód chcą wykonywać i mogą go zdobyć w szkole średniej. To też propozycja dla osób, które nie chcą bądź z powodów finansowych nie mogą iść na studia.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.