Spis treści
Złożenie pozwu do sądu pracy - walcz o swoje prawa
Życie społeczne, także życie zawodowe, w tym relacje pracownika z pracodawcą, bywają konfliktowe. To normalne sprawy, ale istnieje też normalny środek ich załatwiania, którym jest sąd pracy i pozew do sądu pracy złożony przez poszkodowanego pracownika. Powodów do składania pozwu do sądu pracy może być bardzo wiele, ale wszystkie sprowadzają się do jednego mianownika: ktoś pogwałcił obowiązujące prawo pracy, zatem poszkodowany może odwołać się w drodze prawnej do wyrównania szkód lub zadośćuczynienia. Składamy pozew do sądu pracy o wypłatę zaległego wynagrodzenia, także wtedy, gdy nie otrzymujemy należnej nam wypłaty odprawy, gdy ubiegamy się o słuszne odszkodowanie, gdy dotknie nas dyskryminacja w zakładzie pracy, itd. Za każdym razem, gdy prawo jest łamane, działają procedury sprawiedliwości, na które możemy się powołać, aby dojść swoich racji.
Nie możemy powiedzieć, że sądy pracy mają specjalnie wiele spraw, bowiem prawo pracy zwykle jest przestrzegane, tzn. zapisy umowy o pracę są zwykle respektowane przez wszystkie strony, jednakże gdy jako pracownicy czujemy się pokrzywdzeni przez swojego pracodawcę, zawsze możemy skorzystać z sądu pracy i napisać pozew. Widzimy więc, że będąc pracownikami nie jesteśmy skazani na pracę niewolniczą, która narusza nasze prawa, nie musimy zgadzać się na naruszanie zasad, nie musimy poddawać się presji, a jeśli uznamy, że nasze prawa pracownicze zostały złamane, wtedy czymś naturalnym jest złożenie pozwu do sądu pracy. Zachęcamy do korzystania z tej ścieżki, jeśli zajdzie taka konieczność.

Jak napisać pozew do sądu pracy - jakie elementy powinien zawierać?
Pozew do sądu pracy jest rodzajem pisma procesowego i tym stwierdzeniem powinniśmy się kierować w jego sporządzaniu - piszemy taki pozew na ogólnych zasadach formułowania pisma procesowego. Formalne sprawy dotyczące tego jak napisać pozew do sądu pracy, sprowadzają się do podania nazw załączników, złożeniu podpisów (także naszych pełnomocników), podaniu imienia, nazwiska, nazwy sądu, dołączeniu dowodów. Napisanie dobrego pozwu do sądu pracy wymaga również przedstawienia faktów dotyczących sprawy, sformułowanie żądania, jakie wnosimy do sądu, przedstawienie świadków lub powołanych biegłych sądowych. Ten gatunek wypowiedzi pisemnej, jakim jest pozew do sądu pracy, rządzi się konkretnością komunikatu, unikaniem ozdobników, używaniem stylu jasnego i klarownego, który najlepiej przedstawi istotę wnoszonej sprawy. Jeżeli wybieramy naszego reprezentanta, wtedy ten pełnomocnik składa podpis (tak zresztą dzieje się najczęściej - korzystamy z biur i kancelarii prawnych przy składaniu pozwów do sądu pracy, zatem kwestia tego jak napisać pozew zwykle leży w gestii specjalistów). Warto zadbać o stronę formalną pozwu, gdyż tzw. braki formalne przeciągną sprawę jako wymagające uzupełnienia.
Gdzie i jak złożyć pozew do sądu pracy?
Gdzie złożyć pozew do sądu pracy? Mamy dwie możliwości. Pierwsza, najczęstsza, to złożenie pozwu do sądu pracy, pod który podlega terytorialnie siedziba firmy, z którą się sądzimy. Inna droga to dostarczenie pozwu do sądu pracy obejmującego miejsce wykonywania pracy przez nas (jeśli siedziba mieści się w innym miejscu). Pozew dostarczamy drogą oficjalną (nie możemy złożyć pozwu do sądu pracy online), czym zwykle zajmuje się nasz prawnik.

Czy złożenie pozwu do sądu pracy wiąże się z opłatami?
To zależy - jest jeden warunek, aby nie wnosić żadnych opłat za pozew do sądu pracy: wartość sporu nie może być wyższa niż 50 tys. złotych. Jeśli jednak ten próg zostaje przekroczony, np. ubiegamy się o wypłatę odprawy wyższej niż ta kwota lub zaległe nam wynagrodzenie, którego pracodawca nie chce wypłacić jest wyższe niż ta kwota (analogicznie w pozostałych przypadkach, tzn. przedmiotach sporu) - wtedy na nasz pozew do sądu pracy zostanie nałożona opłata w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Jeśli nie przekraczamy z naszym żądaniem sądowym do pracodawcy kwoty 50 tys. złotych, wtedy wnosimy pozew do sądu pracy bez dodatkowych opłat. Owe 5% pobieranej opłaty za sprawy przekraczające wartością pieniężną 50 tys. złotych, fachowo nazywa się opłatą stosunkową, która znajduje uzasadnienie w Ustawie o Kosztach Sądowych.

Jakie są terminy dochodzenia roszczeń w przypadku konfliktu pracownika z pracodawcą?
O następujących podstawowych terminach ustawowych związanych z pozwem do sądu pracy należy wiedzieć. Po trzech latach wygasają roszczenia dotyczące stosunku pracy. Ponadto mamy co najwyżej 21 dni na złożenie pozwu, jeśli odwołujemy się w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę lub w sprawach wynagrodzenia. Terminy te zaczynają swój bieg o momentu dostarczenia nam przez pracodawcę pisemnego powiadomienia, bez względu na to, czy je przyjmiemy. Wyjątki stanowią okoliczności, gdy składający pozew przebywał w szpitalu lub nie mógł złożyć pozwu z przyczyn od siebie niezależnych. Inną zupełnie już sprawą jest osławiona przewlekłość postępowań…
Złożenie pozwu do sądu pracy jest najlepszym rozwiązaniem, gdy przysługujące nam prawa pracownika zostają naruszone.