Zarobki

W jakiej walucie warto trzymać swoje oszczędności?

4 lutego 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

4 komentarze
W jakiej walucie warto trzymać swoje oszczędności?
Przechowywanie oszczędności w jednej walucie jest wygodne, jednakże wiąże się ze sporym ryzykiem. W przypadku, gdy złotówka zaczyna tracić na wartości, w jednej chwili możemy stracić sporo pieniędzy. W związku z wysoką inflacją w naszym kraju, wiele osób coraz częściej zastanawia się, w jakiej walucie najlepiej jest trzymać swoje oszczędności. W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Zobacz też: Gdzie w internecie znaleźć najtańsze dolary? 

Czy warto trzymać oszczędności w złotówkach?

Czy przechowywanie oszczędności tylko w polskiej walucie jest dobrym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Niestety, obecnie w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa, wartość naszej narodowej waluty nieustannie spada. Jest to związane z bardzo wysokim wskaźnikiem inflacji. Według danych Narodowego Banku Polskiego w listopadzie 2021 roku inflacja wyniosła 7,7%. Jednocześnie był to najwyższy wskaźnik od 2000 roku. 

Wszystko wskazuje na to, że wysoki poziom inflacji będzie utrzymywał się także w najbliższych miesiącach. Z tego względu wartość złotówki wobec innych walut, takich jak dolar amerykański, funt brytyjski, frank szwajcarski czy euro, dalej będzie spadać. Od marca 2020 roku kondycja złotego jest bardzo słaba - zwłaszcza w porównaniu z dolarem amerykańskim i euro.

Z kolei frank szwajcarski jest najdroższy w historii. Dolar i euro to waluty, które na światowych rynkach są doskonale znane i cenione, dlatego ich posiadacze mają pewność, że inwestując w nie ryzykują zdecydowanie mniej. Z kolei polska waluta jest za granicą uznawana za niezbyt bezpieczną.

Polacy coraz częściej decydują się na oszczędzanie w walutach obcych, co potwierdzają statystyki. W marcu 2020 roku, czyli w momencie wybuchu pandemii koronawirusa, łączna wartość środków we wszystkich walutach obcych zgromadzonych przez Polaków w bankach wynosiła 90,7 mld zł. Z kolei w październiku 2021 roku suma ta wyniosła 110 mld zł, co było wzrostem prawie o 18%. W tym czasie kurs złotego względem najbardziej znanych walut obcych był dość podobny, dlatego wzrost zainteresowania walutami obcymi nie był efektem osłabienia pozycji polskiej waluty. 

Video

Szukasz pracy?

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworzno
 • 30-31 zł / h
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bieruń
 • 30-31 zł / h
Dodana

Pracownik produkcji sałatek - stabilna praca - do €15,82 brutto/h

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
Dodana

Asystent w dziale Komunikacji

Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.

 • Tychy
Dodana

Zbieracz zamówień w Jumbo

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
 • 62-65 zł / h
Dodana

Czy trzymanie oszczędności w obcych walutach jest bezpieczne?

Trzymanie oszczędności w różnych walutach obcych jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie swojego kapitału przed inflacją. W ten sposób ograniczamy ryzyko, ponieważ nawet gdy jedna z walut straci na wartości, kurs pozostałych może wzrosnąć, a zatem summa summarum możemy na tym sporo zyskać lub przynajmniej nie stracić. Należy pamiętać, że polska waluta jest bardzo zmienna - jej kurs często ulega różnym wahaniom, co z pewnością nie sprzyja inwestowaniu.

W związku z inflacją, inne metody oszczędzania takie jak lokaty czy rachunki oszczędnościowe, przestały być opłacalne. Nie poprawiły tego podwyżki stóp procentowych, ponieważ polskie banki nie kwapią się do podwyższenia oprocentowania w tych produktach finansowych. Z tego względu inwestycja w waluty główne, takie jak dolar, euro czy frank szwajcarski wydaje się być najlepszym rozwiązaniem z możliwych.

Jakie waluty są uznawane za najlepsze do trzymania oszczędności?

Walutą, która jest uznawana za zdecydowanie najlepszą do trzymania oszczędności, jest dolar amerykański. Jest on uznawany na całym świecie za jedną z najstabilniejszych walut. Według danych zgromadzonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy udział amerykańskiej waluty w globalnych rezerwach wynosi niespełna 60%. Z kolei euro stanowi 20% wszystkich globalnych rezerw kapitału. Tę i inne waluty obce można łatwo pozyskać korzystając z konta walutowego

Sporym zainteresowaniem cieszy się także euro, czyli waluta stosowana w wielu krajach europejskich, tzw. strefie euro. Wiele osób decyduje się na równoległe przechowywanie pewnej części oszczędności w dolarach oraz części w euro. Wówczas jesteśmy zabezpieczeni na okoliczność utraty wartości przez jedną z nich.

Słynną walutą jest także frank szwajcarski. Głośno było o niej w naszym kraju w kontekście kredytobiorców spłacających kredyty hipoteczne w tej walucie. W momencie, gdy w związku z globalnym kryzysem kurs franka poszybował w górę, proporcjonalnie wzrosły raty, przez co wiele osób miało ogromne problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań. 

Frank szwajcarski jest świetną walutą dla osób, które chciałyby zyskać w perspektywie długoterminowej. Zyskuje ona na wartości zawsze, gdy dochodzi do zawirowań na światowych rynkach i kryzysów gospodarczych. 

Dlaczego warto oszczędzać w walutach obcych?

Zdecydowanie tak. Najlepszym pomysłem jest jednoczesne ulokowanie swoich oszczędności w kilku walutach, nie tylko polskiej, ale również w walutach głównych, takich jak euro czy dolar amerykański. W ten sposób nasze oszczędności będą bardziej odporne na kryzysy gospodarcze bądź niespodziewane kroki podejmowane przez rządzących. 

Oszczędzanie w walutach głównych jest rozwiązaniem bezpiecznym i optymalnym, jednakże stanowczo przestrzegamy przed inwestowaniem swoich środków w waluty egzotyczne. Kursy walut egzotycznych mogą ulegać nieustannym zmianom oraz nie cieszą się zaufaniem na rynkach finansowych. W związku z tym, taka inwestycja może wiązać się z ogromną stratą. 

Inflacja w Polsce, a oszczędności w walucie obcej

Oszczędzanie w walutach obcych jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście, nie ma tutaj gwarancji, że osiągniemy pokaźne zyski, ale jest duża szansa na zminimalizowanie strat związanych z rekordową wysoką inflacją w Polsce.

Trzeba też pamiętać, że zysk osiągnięty na trzymaniu oszczędności w walutach obcych w rzeczywistości może być tylko nominalny. Przykładowo: gdy kurs euro w stosunku do złotówki wzrośnie proporcjonalnie do wzrostu inflacji w Polsce, wtedy ani nie zyskamy, ani nie stracimy. 

Czy polska waluta jest bezpieczna?

Podwyżki stóp procentowych wprowadzone przez Narodowy Bank Polski jesienią 2021 roku do tej pory nie przyczyniły się do wzrostu kursu złotówki względem najważniejszych walut na świecie. Sytuacji nie poprawia także trwająca pandemia koronawirusa oraz utrzymujący się wysoki poziom inflacji. Według ekspertów w 2022 roku kondycja złotego dalej będzie słaba, dlatego zainteresowanie inwestycją w waluty obce będzie rosło.

Podsumowanie:
 • Wartość polskiej waluty nieustannie spada z powodu wysokiego wskaźnika inflacji, dlatego trzymanie oszczędności tylko w złotówkach nie jest dobrym rozwiązaniem.
 • Polacy coraz częściej decydują się na oszczędzanie w walutach obcych, takich jak dolar amerykański, euro czy frank szwajcarski, co jest skutecznym sposobem na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją.
 • Dolar amerykański jest uznawany na całym świecie za jedną z najstabilniejszych walut i stanowi niespełna 60% wszystkich globalnych rezerw kapitału.
 • Trzymanie oszczędności w kilku różnych walutach, również w walutach głównych, jest bezpiecznym i optymalnym rozwiązaniem, ale inwestowanie w waluty egzotyczne może wiązać się z dużymi stratami.

Najczęściej zadawane pytania

Trzymanie oszczędności w złotówkach - czy to dobry pomysł?

W obliczu rosnącej inflacji przechowywanie oszczędności wyłącznie w narodowej walucie jest mało bezpiecznym rozwiązaniem. By uchronić się przed spadkiem wartości pieniądza, warto zainwestować w waluty główne, takie jak dolar czy euro.

Czy inwestycja w waluty obce jest bezpieczna?

Jeśli stawiamy na waluty obce, to jest to w pełni bezpieczny sposób na uchronienie kapitału przed negatywnymi skutkami inflacji. Najbardziej znaną oraz cenioną walutą na całym świecie jest dolar amerykański. W tej chwili prawie 60% oszczędności w skali globalnej jest przechowywanych w tej walucie, co potwierdza jej bezpieczeństwo oraz stabilną pozycję.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Patryk

Patryk

Jako pracodawca uważam, że trzymanie oszczędności tylko w polskiej walucie nie jest dobrym pomysłem. Warto rozważyć inwestycję w waluty obce, które są mniej narażone na wahania kursów. To pozwoli na zabezpieczenie swojego kapitału przed inflacją oraz nieprzewidywalnymi sytuacjami na rynkach finansowych.
Edka

Edka

Czy przechowywanie oszczędności tylko w polskiej walucie jest dobrym rozwiązaniem? Na pewno nie. W obecnej sytuacji gospodarczej, trzymanie oszczędności w złotówkach może się okazać zbyt ryzykowne. Lepiej ulokować swoje środki w walutach obcych, takich jak euro czy dolar amerykański, które są bardziej stabilne.
Banan

Banan

Czy warto trzymać oszczędności w złotówkach? Myślę, że nie, ponieważ w obecnej sytuacji trzymanie oszczędności tylko w polskiej walucie jest bardzo ryzykowne. Warto rozważyć inwestycję w waluty obce, takie jak euro czy dolar amerykański, które są mniej podatne na wahania kursów.
Jacek

Jacek

Czy warto trzymać oszczędności w złotówkach? Zdecydowanie nie. Trzymanie oszczędności tylko w polskiej walucie jest obecnie bardzo ryzykowne ze względu na wysoką inflację oraz słabą kondycję złotego na rynkach finansowych. Lepszym pomysłem jest ulokowanie swoich oszczędności w różnych walutach, takich jak euro czy dolar amerykański.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.