Twoje wsparcie w rekrutacji

Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe!

Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe!
Przed wyjazdem za granicę trzeba pamiętać o wielu formalnościach. Do najistotniejszych należy m.in. założenie konta walutowego, na które pracodawca będzie przelewał wynagrodzenie. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki rachunek?

Praca za granicą a konto bankowe w Polsce

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, na wyjazd za granicę zdecydowało się wiele młodych ludzi. Za granicą upatrywali oni szansy nie tylko na dobre zarobki, lecz także lepsze życie. Ci, którzy wyjeżdżali tu po otwarciu granic, najczęściej jechali bez uprzedniego zorientowania się w rynku pracy. Większość się nie zawiodła i bez trudu znalazła zatrudnienie. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Jak?

Na polskim rynku działa wiele agencji zatrudnienia oferujących kompleksową pomoc osobom poszukującym zatrudnienia za granicą. Nawiązanie współpracy z nimi jest o tyle korzystne, że wyjeżdżając z kraju, można mieć pewność, że na miejscu czeka nie tylko mieszkanie, lecz także praca. Ponieważ każdy pracownik podpisuje umowę z agencją zatrudnienia, to właśnie ona będzie wypłacać mu wynagrodzenie. Ważne jest to, by jeszcze w kraju założyć konto walutowe. Jakie wybrać?

Dlaczego musisz mieć konto walutowe pracując za granicą?

Konta bankowe dostępne w ofercie banków można podzielić m.in. z uwagi na walutę, w jakich są prowadzone. Wyjeżdżając za granicę, przyda ci się konto walutowe, bo kurs, po którym przewalutowania dokonałby bank, mógłby być dla ciebie bardzo niekorzystny. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest wybrać właśnie konto walutowe – wówczas przewalutowania dokonasz w momencie, gdy będziesz miał taką potrzebę i po korzystnym dla siebie kursie.

Korzystając z konta walutowego, do którego została dołączona karta debetowa, możesz również wypłacać pieniądze z bankomatu. Takie rozwiązanie jest też bezpieczniejsze niż trzymanie gotówki w wynajmowanym mieszkaniu lub pokoju.


Konto walutowe za granicą?

Gdy mowa o koncie walutowym, to zasadniczo możesz takie założyć zarówno w kraju, jak i za granicą (za granicą wystarczy standardowe konto prowadzone w walucie, w której zarabiasz). Drugie rozwiązanie ma swoje zalety, jak i wady. Z pewnością możesz zaoszczędzić na opłatach pobieranych za utrzymanie takiego konta, bo prawdopodobnie znajdziesz ofertę bardziej atrakcyjną niż w kraju.

Problemem może być jednak już samo założenie konta. W zależności od kraju, do którego wyjeżdżasz, może się okazać, że w banku będziesz musiał podać adres stałego pobytu. W przypadku pracy wakacyjnej lub na kilka miesięcy będzie to niemożliwe. Kłopotem może być również zamknięcie rachunku – ponownie będziesz musiał udać się osobiście do banku, gdyż nie ma możliwości zamknięcia konta osobistego na odległość.


Na co zwrócić uwagę, poszukując konta walutowego?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się założyć konto walutowe jeszcze w Polsce, czy też już za granicą, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na wysokość opłat, jakie bank pobierze za prowadzenie rachunku i obsługę karty kredytowej. Ważne są też zasady, na jakich bank wyda ci kartę debetową – nie do wszystkich kont taka musi być przypisana.

Zakładając rachunek w Polsce i przebywając za granicą, nie będziesz miał możliwości udać się do oddziału, którego pracownik mógłby ci pomóc rozwiązać problem. Z tego względu dobrze, byś miał internetowy dostęp do konta, a wybrany przez ciebie bank utrzymywał infolinię dla klientów dzwoniących z zagranicy. Kierowanie się tymi wskazówkami przy wyborze oferty, pozwoli ci wybrać najlepszy rachunek bankowy.
 

Jakie konto na wyjazd za granice?

To, jakie konto wybierzemy na wyjazd za granice, w dużej mierze będzie zależało od charakteru tego wyjazdu. Jeżeli jest to krótkotrwały wyjazd w celach turystycznych do jednego kraju, spokojnie wystarczy nam nasze konto osobiste. W takiej sytuacji warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość gotówki, gdyż mimo tego, że coraz więcej miejsc oferuje płatności kartami, w niewielkich miejscowościach, możemy mieć problem z zapłatą kartą. W czasie krótkiego wyjazdu nie będziemy chcieli też marnować czasu na szukanie bankomatów czy miejsc, w których istnieje możliwość płatności kartą.

Nieco inaczej wygląda sprawa w czasie dłuższych wyjazdów turystycznych czy wyjazdów do pracy za granicę. Wówczas warto rozważyć kilka opcji. Jedną z nich jest konto walutowe w polskim banku. Jest to dobra opcja, gdy interesuje nas dłuższy wyjazd turystyczny lub praca za granicą. Konto walutowe będzie umożliwiało wpłacanie pieniędzy w walucie, w jakiej zarabiamy. Nie ma wtedy konieczności natychmiastowej wymiany waluty zagranicznej na złotówki. Kiedy jeszcze warto założyć konto walutowe? Praca za granicą i długie wyjazdy zagraniczne to tylko dwie z opcji. Konta walutowe zakładane są również chętnie przez osoby, które bardzo często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Na takie rozwiązanie decydują się również studenci czy pracownicy, którzy wyruszają za granicę w ramach współpracy międzynarodowej np. programów studenckiej wymiany, która pozwala na zdobycie nowych doświadczeń w obcym kraju.

Innym rozwiązaniem dla osób przebywających za granicą jest konto w banku zagranicznym. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy nie planują szybkiego powrotu do kraju i nie wysyłają często pieniędzy do bliskich mieszkających w Polsce. Konto w zagranicznym banku znacznie ułatwia formalności związane z wypłatą wynagrodzenia, szczególnie jeśli pracodawca to zagraniczna firma, a nie polska agencja pośrednicząca w znalezieniu pracy. Decydując się na takie rozwiązanie, oszczędzamy nie tylko czas, ale też pieniądze, które są pobierane przy prowizjach związanych z przelewami na konta prowadzone przez polskie banki.

Oceń ten wpis
Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe!
Ocena: 5.0, liczba głosów: 24
Tematy, które interesują czytelników:  Praca w święta

Zobacz inne porady

Opinie

Bank*n26 Bez komornika 15 Euro z Kodu
2019-06-09, 10:26
Konto w Banku N26 Przy zakładaniu Konta nie zapomnij wpisać kodu promocyjnego który umożliwia zarobienie ci 15 Euro Wpisz kod polecenia : pawelk6409
**** Swoją drogą sam posiadam te konto i Polecam ****
Można również założyc konto z tego linku ;)
https://n26.com/r/pawelk6409
* 5 Darmowych wypłat z Bankomatu
* Komornik nie może zająć gotówki
* Korzystne przelicznie Walut
* Prostu w obsłudze
Czesław
2019-05-16, 07:52
Na co zwrócić uwagę, poszukując konta walutowego, jakie konto wybrać i inne sprawy- super ujęte na tej stronie. Ważne to informacje planując wyjazd do pracy poza granice naszego kraju.
doperna
2019-05-08, 18:08
Jako pośrednik agencja zajmuje się mediacją w procesie zatrudnienia. Nie jest pracodawcą, ponieważ nie zatrudnia pracowników, ale kieruje nimi, wspiera, prowadzi i doradza im podczas poszukiwania pracy.
Wiwian
2019-05-02, 11:17
Jeśli przyjmujesz pracę za granicą, powinieneś dokładnie sprawdzić pisemne oświadczenie dostarczone przez agencję, aby upewnić się, że masz pewność co do warunków zatrudnienia przed wyjazdem. Konto także dobrze mieć sprawdzone.
astra
2019-04-01, 13:02
Dzisiaj wiele banków oferuje konta walutowe. Dobrze jest posprawdzać rankingi i szczegóły ale porównywarki z tego co wiem są w sieci dostępne w wielu miejscach i łatwo dostępne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.