Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1026        SUBSKRYBUJE: 7277
Tematy, które interesują czytelników:  Praca w święta

Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe!

Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe!
Przed wyjazdem za granicę trzeba pamiętać o wielu formalnościach. Do najistotniejszych należy m.in. założenie konta walutowego, na które pracodawca będzie przelewał wynagrodzenie. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki rachunek?

Praca za granicą a konto bankowe w Polsce

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, na wyjazd za granicę zdecydowało się wiele młodych ludzi. Za granicą upatrywali oni szansy nie tylko na dobre zarobki, lecz także lepsze życie. Ci, którzy wyjeżdżali tu po otwarciu granic, najczęściej jechali bez uprzedniego zorientowania się w rynku pracy. Większość się nie zawiodła i bez trudu znalazła zatrudnienie. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Jak?

Na polskim rynku działa wiele agencji zatrudnienia oferujących kompleksową pomoc osobom poszukującym zatrudnienia za granicą. Nawiązanie współpracy z nimi jest o tyle korzystne, że wyjeżdżając z kraju, można mieć pewność, że na miejscu czeka nie tylko mieszkanie, lecz także praca. Ponieważ każdy pracownik podpisuje umowę z agencją zatrudnienia, to właśnie ona będzie wypłacać mu wynagrodzenie. Ważne jest to, by jeszcze w kraju założyć konto walutowe. Jakie wybrać?

Dlaczego musisz mieć konto walutowe pracując za granicą?

Konta bankowe dostępne w ofercie banków można podzielić m.in. z uwagi na walutę, w jakich są prowadzone. Wyjeżdżając za granicę, przyda ci się konto walutowe, bo kurs, po którym przewalutowania dokonałby bank, mógłby być dla ciebie bardzo niekorzystny. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest wybrać właśnie konto walutowe – wówczas przewalutowania dokonasz w momencie, gdy będziesz miał taką potrzebę i po korzystnym dla siebie kursie.

Korzystając z konta walutowego, do którego została dołączona karta debetowa, możesz również wypłacać pieniądze z bankomatu. Takie rozwiązanie jest też bezpieczniejsze niż trzymanie gotówki w wynajmowanym mieszkaniu lub pokoju.


Konto walutowe za granicą?

Gdy mowa o koncie walutowym, to zasadniczo możesz takie założyć zarówno w kraju, jak i za granicą (za granicą wystarczy standardowe konto prowadzone w walucie, w której zarabiasz). Drugie rozwiązanie ma swoje zalety, jak i wady. Z pewnością możesz zaoszczędzić na opłatach pobieranych za utrzymanie takiego konta, bo prawdopodobnie znajdziesz ofertę bardziej atrakcyjną niż w kraju.

Problemem może być jednak już samo założenie konta. W zależności od kraju, do którego wyjeżdżasz, może się okazać, że w banku będziesz musiał podać adres stałego pobytu. W przypadku pracy wakacyjnej lub na kilka miesięcy będzie to niemożliwe. Kłopotem może być również zamknięcie rachunku – ponownie będziesz musiał udać się osobiście do banku, gdyż nie ma możliwości zamknięcia konta osobistego na odległość.


Na co zwrócić uwagę, poszukując konta walutowego?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się założyć konto walutowe jeszcze w Polsce, czy też już za granicą, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na wysokość opłat, jakie bank pobierze za prowadzenie rachunku i obsługę karty kredytowej. Ważne są też zasady, na jakich bank wyda ci kartę debetową – nie do wszystkich kont taka musi być przypisana.

Zakładając rachunek w Polsce i przebywając za granicą, nie będziesz miał możliwości udać się do oddziału, którego pracownik mógłby ci pomóc rozwiązać problem. Z tego względu dobrze, byś miał internetowy dostęp do konta, a wybrany przez ciebie bank utrzymywał infolinię dla klientów dzwoniących z zagranicy. Kierowanie się tymi wskazówkami przy wyborze oferty, pozwoli ci wybrać najlepszy rachunek bankowy.

Oceń ten wpis
Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe!
Ocena: 5.0, liczba głosów: 24

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.