Agencje pracy i praca za granicą

Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe

18 grudnia 2019

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 26 głosów

26 głosów

12 komentarzy
Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe
Przed wyjazdem za granicę trzeba pamiętać o wielu formalnościach. Do najistotniejszych należy m.in. założenie konta walutowego, na które pracodawca będzie przelewał wynagrodzenie. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki rachunek?

Praca za granicą a konto bankowe w Polsce

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, na wyjazd za granicę zdecydowało się wiele młodych ludzi. Za granicą upatrywali oni szansy nie tylko na dobre zarobki, lecz także lepsze życie. Ci, którzy wyjeżdżali tuż po otwarciu granic, najczęściej jechali bez uprzedniego zorientowania się w rynku pracy. Większość się nie zawiodła i bez trudu znalazła zatrudnienie. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Jak?

Na polskim rynku działa wiele agencji zatrudnienia oferujących kompleksową pomoc osobom poszukującym pracy za granicą. Nawiązanie współpracy z nimi jest o tyle korzystne, że wyjeżdżając z kraju, można mieć pewność, że na miejscu czeka na nas nie tylko praca, lecz często także mieszkanie. Każdy pracownik, który podpisuje umowę z agencją zatrudnienia, nie musi martwić się o wypłatę wynagrodzenia, ponieważ to właśnie agencja będzie odpowiedzialna za przelew pensji na konto. Ważne jest to, aby jeszcze w kraju zainteresować się tematem konta walutowego, które pozwoli na swobodne korzystanie ze środków zgromadzonych w obcej walucie.

Dlaczego warto mieć konto walutowe, pracując za granicą?

Swobodne korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na koncie to ogromna wygoda, szczególnie jeśli przebywamy za granicą, niezależnie czy jest to pobyt turystyczny, czy w celach zarobkowych. Zatem zanim wyjedziemy za granicę, warto jeszcze w kraju założyć konto walutowe i to najlepiej takie, do którego dołączona będzie również karta płatnicza. Kurs, po jakim przewalutowania dokonałby bank w momencie płacenia kartą, na której dostępne mamy jedynie złotówki, mógłby się okazać bardzo niekorzystny. Ponadto, banki pobierają również prowizję za przewalutowanie, więc może się okazać, że pobyt za granicą będzie dużo droższy niż nam się początkowo wydawało. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem będzie wybór właśnie konta walutowego – wówczas z naszej karty zniknie dokładnie tyle pieniędzy, na ile opiewał rachunek za dany towar czy usługę.

Korzystając z konta walutowego, do którego została dołączona karta debetowa, możesz również wypłacać pieniądze z bankomatu. Takie rozwiązanie jest też bezpieczniejsze niż trzymanie gotówki w wynajmowanym za granicą mieszkaniu lub pokoju.

Video

Szukasz pracy?

Operator /-ka pobierania próbek

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Niepołomice
Dodana

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Wałbrzych
  • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Pomocnik liniii technologicznej

Dr Green Sp. z o.o.

  • Libiąż
Dodana

Inżynier Produktu

Elektromontaż-Lublin Sp. z o.o.

  • Lublin
Dodana

Specjalista ds. księgowych

Dr Green Sp. z o.o.

  • Chrzanów
Dodana

Konto walutowe za granicą

Gdy mowa o koncie walutowym, to zasadniczo możesz takie założyć zarówno w kraju, jak i za granicą (za granicą wystarczy standardowe konto prowadzone w walucie, w której zarabiasz). Drugie rozwiązanie ma swoje zalety, jak i wady. Z pewnością możesz zaoszczędzić na opłatach pobieranych za utrzymanie takiego konta, bo prawdopodobnie znajdziesz ofertę bardziej atrakcyjną niż w kraju.

Problem może jednak stanowić samo założenie konta. W zależności od kraju, do którego wyjeżdżasz, może się okazać, że w banku będziesz musiał podać adres stałego pobytu lub dane pracodawcy. Ten zaś może nie podpisać z Tobą umowy, jeśli nie dysponujesz numerem rachunku bankowego. Warto więc jeszcze przed wyjazdem sprawdzić te zagadnienia, aby uniknąć niepotrzebnego stresu w obcym kraju.

Kłopotem może być również zamknięcie rachunku – ponownie będziesz musiał udać się osobiście do banku, gdyż zwykle nie ma możliwości zamknięcia konta osobistego na odległość. Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie powrotu do danego kraju, to konto można zamknąć zaraz po otrzymaniu ostatniej pensji i do powrotu operować już tylko gotówką. Jeśli jednak plany są jeszcze nie do końca sprecyzowane, to warto wyciągnąć gotówkę z konta jeszcze w kraju, w którym przebywamy. Korzystanie z zagranicznej karty w Polsce będzie się wiązało z przewalutowaniem i dodatkowymi opłatami.

Na zdjęciu stos pieniędzy

Na co zwrócić uwagę, poszukując konta walutowego?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się założyć konto walutowe jeszcze w Polsce, czy też już za granicą, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na wysokość opłat, jakie bank pobierze za prowadzenie rachunku i obsługę karty kredytowej. Ważne są też zasady, na jakich bank wyda Ci kartę debetową – nie do wszystkich kont taka musi być przypisana.

Okazuje się, że przy wyborze rachunku warto również wziąć pod uwagę operatora karty płatniczej. Polskie konta z kartą VISA dokonują tylko jednego przewalutowania - z obcej waluty na walutę, w której prowadzone jest konto, czyli PLN. Operator MASTERCARD dokonuje podwójnego przewalutowania, np. z funtów na euro i dopiero potem na złotówki, które wiąże się z podwójną stratą wynikającą z kursu walut. Osobnym zagadnieniem są prowizje bankowe, które różnią się w zależności od konkretnego banku, więc warto się nad wyborem konta zastanowić odpowiednio wcześniej. Aktualny ranking kont walutowych można sprawdzić TUTAJ.

Jakie konto na wyjazd za granicę?

To, jakie konto wybierzemy na wyjazd za granice, w dużej mierze będzie zależało od charakteru tego wyjazdu. Jeżeli jest to krótkotrwały wyjazd w celach turystycznych do jednego kraju, spokojnie wystarczy nam nasze konto osobiste. W takiej sytuacji warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość gotówki, gdyż mimo tego, że coraz więcej miejsc oferuje płatności kartami, w niewielkich miejscowościach, możemy mieć problem z zapłatą kartą. W czasie krótkiego wyjazdu nie będziemy chcieli też marnować czasu na szukanie bankomatów czy miejsc, w których istnieje możliwość płatności kartą. Warto rozważyć też kartę Revolut. Zasadę jej działania możemy poznać, oglądając poniższy film:

Video

Nieco inaczej wygląda sprawa w czasie dłuższych wyjazdów turystycznych czy wyjazdów do pracy za granicę. Wówczas warto rozważyć kilka opcji. Jedną z nich jest konto walutowe w polskim banku. Konto walutowe będzie umożliwiało wpłacanie pieniędzy w walucie, w jakiej zarabiamy. Nie ma wtedy konieczności natychmiastowej wymiany waluty zagranicznej na złotówki. Kiedy jeszcze warto założyć konto walutowe? Praca za granicą i długie wyjazdy zagraniczne to tylko dwie z opcji. Konta walutowe zakładane są również chętnie przez osoby, które bardzo często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Na takie rozwiązanie decydują się również studenci czy pracownicy, którzy wyruszają za granicę w ramach współpracy międzynarodowej, która pozwala na zdobycie nowych doświadczeń w obcym kraju.

Innym rozwiązaniem dla osób przebywających za granicą jest konto w banku zagranicznym. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy nie planują szybkiego powrotu do kraju i nie wysyłają często pieniędzy do bliskich mieszkających w Polsce. Konto w zagranicznym banku znacznie ułatwia formalności związane z wypłatą wynagrodzenia, szczególnie jeśli pracodawca to zagraniczna firma, a nie polska agencja pośrednicząca w znalezieniu pracy. Decydując się na takie rozwiązanie, oszczędzamy nie tylko czas, ale też pieniądze, które są pobierane przy prowizjach związanych z przelewami na konta prowadzone przez polskie banki.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest karta REVOLUT?

Karta Revolut umożliwia płacenie w obcej walucie bez konieczności zakładania konta walutowego.

Jak wybrać konto walutowe?

Wybierając konto walutowe, warto wziąć pod uwagę tabelę prowizji i innych opłat związanych z płatnościami w obcej walucie. Ważne jest również to, czy do konta zostanie dodana karta debetowa oraz jaki będzie jej operator.

Czy warto mieć konto walutowe?

Konto walutowe to duże udogodnienie dla osób, które często podróżują za granicę lub robią zakupy w zagranicznych sklepach. Przy jednorazowych i krótkich wyjazdach może wystarczyć wymiana gotówki w kantorze.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

12 komentarzy

rrso

rrso

Zgadzam się z artykułem, że wartym rozwiązaniem jest wybór konta walutowego. Moi pracownicy często wyjeżdżają i zawsze zachęcam ich do takiego rozwiązania. Nie tylko ułatwia to im codzienne płatności, ale również jest znacznie bezpieczniejsze niż trzymanie gotówki.
Opel

Opel

Bardzo ważna sprawa z tym kontem walutowym. Ja wyjechałem za granicę bez takiego konta i musiałem ponosić ogromne koszty przewalutowania i opłat bankowych. Polecam każdemu przed wyjazdem zrobić to w Polsce, aby uniknąć podobnych problemów.
Monika

Monika

Czytam ten artykuł z nadzieją, że kiedyś znajdę pracę za granicą. Na pewno zwrócę uwagę na konieczność posiadania konta walutowego i zbadam temat opłat bankowych. Mam nadzieję, że to pomoże mi w łatwiejszym przetrwaniu w obcym kraju.
Loona

Loona

Chciałabym kiedyś wyjechać za granicę do pracy, ale szkoda, że agencje zatrudnienia w Polsce skupiają się głównie na ofertach pracy w Wielkiej Brytanii. Myślę, że korzystne jest posiadanie konta walutowego, ale na jaką pracę za granicą można pozwolić sobie bez znajomości języka obcego?
Igrek

Igrek

Bardzo ważny artykuł dla moich pracowników wyjeżdżających za granicę. Często zdarza się, że nie myślą o konieczności posiadania konta walutowego i mają potem problemy z płatnościami oraz przewalutowaniem. Polecam im zapoznanie się z zawartością tego artykułu.
Robert

Robert

Idziesz do odpowiedniej instytucji i sprawdzasz szczegóły - potem to wszystko porównujesz by wybrać jak najlepszą ofertę.
Wiolka

Wiolka

Rankomat daje dobre porównanie i wiele takich programów jest na każdym rynku pracy dostosowanych do potrzeb cudzoziemców.
Mazan

Mazan

Jak człowiek spojrzy na oferty to bez problemu poróna ciekawe opcje. Poza tym możliwości konta i subkont są nieograniczone korzystając nawet z lokalnych firm.
Czesław

Czesław

Na co zwrócić uwagę, poszukując konta walutowego, jakie konto wybrać i inne sprawy- super ujęte na tej stronie. Ważne to informacje planując wyjazd do pracy poza granice naszego kraju.
doperna

doperna

Jako pośrednik agencja zajmuje się mediacją w procesie zatrudnienia. Nie jest pracodawcą, ponieważ nie zatrudnia pracowników, ale kieruje nimi, wspiera, prowadzi i doradza im podczas poszukiwania pracy.
Wiwian

Wiwian

Jeśli przyjmujesz pracę za granicą, powinieneś dokładnie sprawdzić pisemne oświadczenie dostarczone przez agencję, aby upewnić się, że masz pewność co do warunków zatrudnienia przed wyjazdem. Konto także dobrze mieć sprawdzone.
astra

astra

Dzisiaj wiele banków oferuje konta walutowe. Dobrze jest posprawdzać rankingi i szczegóły ale porównywarki z tego co wiem są w sieci dostępne w wielu miejscach i łatwo dostępne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.