Agencje pracy i praca za granicą

Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe

18 grudnia 2019

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 26 głosów

26 głosów

7 komentarzy

Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe
Przed wyjazdem za granicę trzeba pamiętać o wielu formalnościach. Do najistotniejszych należy m.in. założenie konta walutowego, na które pracodawca będzie przelewał wynagrodzenie. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki rachunek?

Praca za granicą a konto bankowe w Polsce

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, na wyjazd za granicę zdecydowało się wiele młodych ludzi. Za granicą upatrywali oni szansy nie tylko na dobre zarobki, lecz także lepsze życie. Ci, którzy wyjeżdżali tuż po otwarciu granic, najczęściej jechali bez uprzedniego zorientowania się w rynku pracy. Większość się nie zawiodła i bez trudu znalazła zatrudnienie. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Jak?

Na polskim rynku działa wiele agencji zatrudnienia oferujących kompleksową pomoc osobom poszukującym pracy za granicą. Nawiązanie współpracy z nimi jest o tyle korzystne, że wyjeżdżając z kraju, można mieć pewność, że na miejscu czeka na nas nie tylko praca, lecz często także mieszkanie. Każdy pracownik, który podpisuje umowę z agencją zatrudnienia, nie musi martwić się o wypłatę wynagrodzenia, ponieważ to właśnie agencja będzie odpowiedzialna za przelew pensji na konto. Ważne jest to, aby jeszcze w kraju zainteresować się tematem konta walutowego, które pozwoli na swobodne korzystanie ze środków zgromadzonych w obcej walucie.

Dlaczego warto mieć konto walutowe, pracując za granicą?

Swobodne korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na koncie to ogromna wygoda, szczególnie jeśli przebywamy za granicą, niezależnie czy jest to pobyt turystyczny, czy w celach zarobkowych. Zatem zanim wyjedziemy za granicę, warto jeszcze w kraju założyć konto walutowe i to najlepiej takie, do którego dołączona będzie również karta płatnicza. Kurs, po jakim przewalutowania dokonałby bank w momencie płacenia kartą, na której dostępne mamy jedynie złotówki, mógłby się okazać bardzo niekorzystny. Ponadto, banki pobierają również prowizję za przewalutowanie, więc może się okazać, że pobyt za granicą będzie dużo droższy niż nam się początkowo wydawało. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem będzie wybór właśnie konta walutowego – wówczas z naszej karty zniknie dokładnie tyle pieniędzy, na ile opiewał rachunek za dany towar czy usługę.

Korzystając z konta walutowego, do którego została dołączona karta debetowa, możesz również wypłacać pieniądze z bankomatu. Takie rozwiązanie jest też bezpieczniejsze niż trzymanie gotówki w wynajmowanym za granicą mieszkaniu lub pokoju.

Video

Szukasz pracy?

Zatrudnię sprzedawcę

J&J Jarosław Piwowarski Krzysztof Świeczkowski

  • Skrzeszewo
Dodana

Maintenance Manager

FOX

  • Bielsko-Biała
Dodana

Kierowca kat. C / Pracownik porządkowy

PreZero Bielsko-Biała S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Pracownik fizyczny - Pracownik porządkowy

PreZero Bielsko-Biała S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Specjalista ds. marketingu i PR

PI MANAGEMENT SP. Z O.O

  • Kraków
Dodana

Konto walutowe za granicą

Gdy mowa o koncie walutowym, to zasadniczo możesz takie założyć zarówno w kraju, jak i za granicą (za granicą wystarczy standardowe konto prowadzone w walucie, w której zarabiasz). Drugie rozwiązanie ma swoje zalety, jak i wady. Z pewnością możesz zaoszczędzić na opłatach pobieranych za utrzymanie takiego konta, bo prawdopodobnie znajdziesz ofertę bardziej atrakcyjną niż w kraju.

Problem może jednak stanowić samo założenie konta. W zależności od kraju, do którego wyjeżdżasz, może się okazać, że w banku będziesz musiał podać adres stałego pobytu lub dane pracodawcy. Ten zaś może nie podpisać z Tobą umowy, jeśli nie dysponujesz numerem rachunku bankowego. Warto więc jeszcze przed wyjazdem sprawdzić te zagadnienia, aby uniknąć niepotrzebnego stresu w obcym kraju.

Kłopotem może być również zamknięcie rachunku – ponownie będziesz musiał udać się osobiście do banku, gdyż zwykle nie ma możliwości zamknięcia konta osobistego na odległość. Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie powrotu do danego kraju, to konto można zamknąć zaraz po otrzymaniu ostatniej pensji i do powrotu operować już tylko gotówką. Jeśli jednak plany są jeszcze nie do końca sprecyzowane, to warto wyciągnąć gotówkę z konta jeszcze w kraju, w którym przebywamy. Korzystanie z zagranicznej karty w Polsce będzie się wiązało z przewalutowaniem i dodatkowymi opłatami.

Na zdjęciu stos pieniędzy

Na co zwrócić uwagę, poszukując konta walutowego?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się założyć konto walutowe jeszcze w Polsce, czy też już za granicą, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na wysokość opłat, jakie bank pobierze za prowadzenie rachunku i obsługę karty kredytowej. Ważne są też zasady, na jakich bank wyda Ci kartę debetową – nie do wszystkich kont taka musi być przypisana.

Okazuje się, że przy wyborze rachunku warto również wziąć pod uwagę operatora karty płatniczej. Polskie konta z kartą VISA dokonują tylko jednego przewalutowania - z obcej waluty na walutę, w której prowadzone jest konto, czyli PLN. Operator MASTERCARD dokonuje podwójnego przewalutowania, np. z funtów na euro i dopiero potem na złotówki, które wiąże się z podwójną stratą wynikającą z kursu walut. Osobnym zagadnieniem są prowizje bankowe, które różnią się w zależności od konkretnego banku, więc warto się nad wyborem konta zastanowić odpowiednio wcześniej. Aktualny ranking kont walutowych można sprawdzić TUTAJ.

Jakie konto na wyjazd za granicę?

To, jakie konto wybierzemy na wyjazd za granice, w dużej mierze będzie zależało od charakteru tego wyjazdu. Jeżeli jest to krótkotrwały wyjazd w celach turystycznych do jednego kraju, spokojnie wystarczy nam nasze konto osobiste. W takiej sytuacji warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość gotówki, gdyż mimo tego, że coraz więcej miejsc oferuje płatności kartami, w niewielkich miejscowościach, możemy mieć problem z zapłatą kartą. W czasie krótkiego wyjazdu nie będziemy chcieli też marnować czasu na szukanie bankomatów czy miejsc, w których istnieje możliwość płatności kartą. Warto rozważyć też kartę Revolut. Zasadę jej działania możemy poznać, oglądając poniższy film:

Video

Nieco inaczej wygląda sprawa w czasie dłuższych wyjazdów turystycznych czy wyjazdów do pracy za granicę. Wówczas warto rozważyć kilka opcji. Jedną z nich jest konto walutowe w polskim banku. Konto walutowe będzie umożliwiało wpłacanie pieniędzy w walucie, w jakiej zarabiamy. Nie ma wtedy konieczności natychmiastowej wymiany waluty zagranicznej na złotówki. Kiedy jeszcze warto założyć konto walutowe? Praca za granicą i długie wyjazdy zagraniczne to tylko dwie z opcji. Konta walutowe zakładane są również chętnie przez osoby, które bardzo często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Na takie rozwiązanie decydują się również studenci czy pracownicy, którzy wyruszają za granicę w ramach współpracy międzynarodowej, która pozwala na zdobycie nowych doświadczeń w obcym kraju.

Innym rozwiązaniem dla osób przebywających za granicą jest konto w banku zagranicznym. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy nie planują szybkiego powrotu do kraju i nie wysyłają często pieniędzy do bliskich mieszkających w Polsce. Konto w zagranicznym banku znacznie ułatwia formalności związane z wypłatą wynagrodzenia, szczególnie jeśli pracodawca to zagraniczna firma, a nie polska agencja pośrednicząca w znalezieniu pracy. Decydując się na takie rozwiązanie, oszczędzamy nie tylko czas, ale też pieniądze, które są pobierane przy prowizjach związanych z przelewami na konta prowadzone przez polskie banki.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest karta REVOLUT?

Karta Revolut umożliwia płacenie w obcej walucie bez konieczności zakładania konta walutowego.

Jak wybrać konto walutowe?

Wybierając konto walutowe, warto wziąć pod uwagę tabelę prowizji i innych opłat związanych z płatnościami w obcej walucie. Ważne jest również to, czy do konta zostanie dodana karta debetowa oraz jaki będzie jej operator.

Czy warto mieć konto walutowe?

Konto walutowe to duże udogodnienie dla osób, które często podróżują za granicę lub robią zakupy w zagranicznych sklepach. Przy jednorazowych i krótkich wyjazdach może wystarczyć wymiana gotówki w kantorze.

Podziel się

7 komentarzy

Robert

Robert

Idziesz do odpowiedniej instytucji i sprawdzasz szczegóły - potem to wszystko porównujesz by wybrać jak najlepszą ofertę.
Wiolka

Wiolka

Rankomat daje dobre porównanie i wiele takich programów jest na każdym rynku pracy dostosowanych do potrzeb cudzoziemców.
Mazan

Mazan

Jak człowiek spojrzy na oferty to bez problemu poróna ciekawe opcje. Poza tym możliwości konta i subkont są nieograniczone korzystając nawet z lokalnych firm.
Czesław

Czesław

Na co zwrócić uwagę, poszukując konta walutowego, jakie konto wybrać i inne sprawy- super ujęte na tej stronie. Ważne to informacje planując wyjazd do pracy poza granice naszego kraju.
doperna

doperna

Jako pośrednik agencja zajmuje się mediacją w procesie zatrudnienia. Nie jest pracodawcą, ponieważ nie zatrudnia pracowników, ale kieruje nimi, wspiera, prowadzi i doradza im podczas poszukiwania pracy.
Wiwian

Wiwian

Jeśli przyjmujesz pracę za granicą, powinieneś dokładnie sprawdzić pisemne oświadczenie dostarczone przez agencję, aby upewnić się, że masz pewność co do warunków zatrudnienia przed wyjazdem. Konto także dobrze mieć sprawdzone.
astra

astra

Dzisiaj wiele banków oferuje konta walutowe. Dobrze jest posprawdzać rankingi i szczegóły ale porównywarki z tego co wiem są w sieci dostępne w wielu miejscach i łatwo dostępne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka